18ns Premis del Cinema Europeu
| ||||
| ||||
Tipus | cerimònia de premi | |||
---|---|---|---|---|
Data | 3 desembre 2005 | |||
Número d'edició | 18 | |||
Localització | Treptow Arena (Alemanya) | |||
Presentador | Heino Ferch | |||
Els 18ns Premis del Cinema Europeu, presentats per l'Acadèmia del Cinema Europeu, van reconèixer l'excel·lència del cinema europeu. La cerimònia va tenir lloc el 3 de desembre de 2005 al Treptow Arena de Berlín.[1] El presentador de la cerimònia fou l'actor alemany Heino Ferch.
Els 1.600 membres de l'Acadèmia van seleccionar 46 llargmetratges europeus, vint dels quals eren proposats pels països amb més membres a l'acadèmia, i vint-i-sis pel Consell d'Administració de l'EFA, amb la participació d'experts convidats. La llista de nominats per al premi es va elaborar amb els vots dels membres de l'acadèmia i es va anunciar el 7 de novembre al Festival de Cinema Europeu de Sevilla.[2]
L'any 2005 es va produir un petit canvi en l'adjudicació de l'esdeveniment cinematogràfic: a més de les categories anteriors, també es va premiar el millor editor europeu i el millor dissenyador visual.
La pel·lícula danesa Brødre de Susanne Bier va rebre vuit nominacions, però no en va guanyar cap. Més èxit va tenir Sophie Scholl - Die letzten Tage de Marc Rothemund, que de cinc nominacions va rebre tres premis (millor actriu i premi del públic al millor director i millor actriu), mentre que Caché de Michael Haneke va tenir dos premis (millor pel·lícula i millor director) de quatre nominacions.[3] El premi del mèrit fou adjudicat al compositor francès Maurice Jarre, mentre que el premi a la trajectòria fou atorgat a l'actor escocès Sean Connery.
Pel·lícules seleccionades
- Adam & Paul - director: Lenny Abrahamson
- Alla luce del sole - director: Roberto Faenza
- Alles auf Zucker! - director: Dani Levy
- A temetetlen halott - director: Márta Mészáros
- Asylum dirigit per David Mackenzie
- Brødre dirigida per Susanne Bier
- Caché - director: Michael Haneke
- Crimen ferpecto - director: Álex de la Iglesia
- De tant bategar se m'ha parat el cor - director: Jacques Audiard
- Der neunte Tag - director: Volker Schlöndorff
- Don't Come Knocking - director: Wim Wenders
- Gaseirneba Karabakhshi - director: Levan Tutberidze
- Habana Blues - dirigida per Benito Zambrano
- Hawaii, Oslo - dirigida per Erik Poppe
- Horem pádem – director: Jan Hřebejk
- Hotel Rwanda dirigit per Terry George
- Kod amidže Idriza - director: Pjer Žalica
- L'Enfant - dirigida per Jean-Pierre i Luc Dardenne
- La febbre - director: Alessandro D'Alatri
- La Moustache - director: Emmanuel Carrère
- La vita che vorrei - director: Giuseppe Piccioni
- Le Couperet dirigida per Costa-Gavras
- Manderlay - dirigit per Lars von Trier
- Masjävlar - director: Maria Blom
- La mort del senyor Lazarescu - director: Cristi Puiu
- My Summer of Love dirigit per Paweł Pawlikowski
- Nastroistxik (Настройщик) - director: Kira Muratova
- Odgrobadogroba - director: Jan Cvitkovič
- Omiros - director: Constantine Giannaris
- Paha maa - director: Aku Louhimies
- Paradise Now - director: Hany Abu-Assad
- Pręgi - director: Magdalena Piekorz
- Private - director: Saverio Costanzo
- Rois et reine - director: Arnaud Desplechin
- Så som i himmelen (Cel ordinari) - dirigit per Kay Pollak
- San zimske noći - director: Goran Paskaljević
- Silentium - director: Wolfgang Murnberger
- Simon - director: Eddy Terstall
- Slnečný štát director: Martin Šulík
- Sophie Scholl - Die letzten Tage - director: Marc Rothemund
- The Syrian Bride הכלה הסורית - director: Eran Riklis
- Tout un hiver sans feu - dirigit per Greg Zglinski
- Ultranova - dirigida per Bouli Lanners
- Llarg diumenge de festeig - director: Jean-Pierre Jeunet
- Ve'Lakhta Lehe Isha dirigida per Ronit i Shlomi Elkabetz
- Wesele - director: Wojtek Smarzowski
Guanyadors i nominats
Els guanyadors estan en fons groc i en negreta.[4][5]
Títol | Director(s) | Productor(s) | País |
---|---|---|---|
Caché | Michael Haneke | Veit Heiduschka Michael Katz Margaret Menegoz | França / Àustria |
Brødre | Susanne Bier | Sisse Graum Jørgensen | Dinamarca |
Don't Come Knocking | Wim Wenders | Karsten Brünig Lee In-Ah Peter Schwartzkopff | Alemanya |
L'Enfant | Jean-Pierre Dardenne Luc Dardenne | Jean-Pierre i Luc Dardenne, Denis Freyd | Bèlgica / França |
My Summer of Love | Paweł Pawlikowski | Chris Collins Tanya Seghatchian | Regne Unit |
Sophie Scholl - Die letzten Tage | Marc Rothemund | Christoph Müller, Sven Burgemeister, Marc Rothemund, Fred Breinersdorfer | Alemanya |
Títol | Director(s) | Productor(s) | País |
---|---|---|---|
Anklaget | Jakob Thuesen | Thomas Heinesen Kim Magnusson | Dinamarca |
4 | Ilià Khrjanovski | Ielena Iatsura | Rússia |
Alice | Marco Martins | Paulo Branco | Portugal |
Ono | Malgorzata Szumowska | Karl Baumgartner | Alemanya / Polònia |
Quand la mer monte... | Yolande Moreau Gilles Porte | Humbert Balsan | França / Bèlgica |
Saimir | Francesco Munzi | Cristiano Bortone Daniele Mazzocca | Itàlia |
Uno | Aksel Hennie | Jørgen Storm Rosenberg | Noruega |
Receptor(s) | Títol |
---|---|
Michael Haneke | Caché |
Susanne Bier | Brødre |
Roberto Faenza | Alla luce del sole |
Álex de la Iglesia | Crimen ferpecto |
Paweł Pawlikowski | My Summer of Love |
Cristi Puiu | La mort del senyor Lazarescu |
Wim Wenders | Don’t Come Knocking |
Receptor(s) | Títol |
---|---|
Julia Jentsch | Sophie Scholl - Die letzten Tage |
Juliette Binoche | Caché |
Sandra Ceccarelli | La vita che vorrei |
Connie Nielsen | Brødre |
Natalie Press | My Summer of Love |
Audrey Tautou | Llarg diumenge de festeig |
Receptor(s) | Títol |
---|---|
Daniel Auteuil | Caché |
Romain Duris | De tant bategar se m'ha parat el cor |
Henry Hübchen | Alles auf Zucker! |
Ulrich Matthes | Der neunte Tag |
Jérémie Renier | L'enfant |
Ulrich Thomsen | Brødre |
Receptor(s) | Títol |
---|---|
Hany Abu-Assad Bero Beyer | Paradise Now |
Mark O'Halloran | Adam & Paul |
Michael Haneke | Caché |
Anders Thomas Jensen | Adams æbler Brødre |
Dani Levy Holger Franke | Alles auf Zucker! |
Cristi Puiu Răzvan Rădulescu | La mort del senyor Lazarescu |
Millor fotografia
Receptor(s) | Títol |
---|---|
Franz Lustig | Don't Come Knocking |
Christian Berger | Caché |
Bruno Delbonnel | Llarg diumenge de festeig |
Anthony Dod Mantle | Manderlay |
Ryszard Lenczewski | My Summer of Love |
Gyula Pados | Sorstalanság |
Millor muntatge
Receptor(s) | Títol |
---|---|
Michael Hudecek Nadine Muse | Caché |
Peter Przygodda Oli Weiss | Don't Come Knocking |
Hervé Schneid | Llarg diumenge de festeig |
Millor direcció artística
Receptor(s) | Títol |
---|---|
Aline Bonetto | Llarg diumenge de festeig |
Peter Grant | Manderlay |
Jana Karen | Sophie Scholl - Die letzten Tage |
Millor compositor
Receptor(s) | Títol |
---|---|
Rupert Gregson-Williams Andrea Guerra | Hotel Rwanda |
Joachim Holbek | Manderlay |
Cyril Morin | The Syrian Bride |
Ennio Morricone | Sorstalanság |
Stefan Nilsson | Så som i himmelen |
Johan Söderqvist | Brødre |
Millor documental - Prix arte
Títol | Director(s) | País |
---|---|---|
Un dragon dans les eaux pures du Caucase | Nino Kirtadze | França |
Am seidenen Faden | Katarina Peters | Alemanya |
The Devil's Miner | Richard Ladkani Kief Davidson | Alemanya |
Leiputrija | Laila Pakalniņa | Plantilla:LET / Alemanya |
Melodias | François Bovy | Suïssa |
Prieš parskrendant į žemę | Arūnas Matelis | Lituània / Alemanya |
Repetitioner | Michał Leszczyłowski Gunnar Källström | Suècia |
The Swenkas | Jeppe Rønde | Dinamarca / Suècia |
Ungdommens råskap | Margreth Olin | Noruega / Dinamarca |
Viva Zapatero! | Sabina Guzzanti | Itàlia |
Workingman's Death | Michael Glawogger | Àustria / Alemanya |
Millor curtmetratge
Els nominats al millor curtmetratge foren seleccionats per un jurat independent a diversos festivals de cinema d'arreu d'Europa.[6]
Títol | Director(s) | País | Festival |
---|---|---|---|
Undressing My Mother | Ken Wardrop | Irlanda | Festival de Tampere |
Little Terrorist | Ashvin Kumar | Regne Unit | Festival de Gant |
Randevú | Ferenc Cakó | Hongria | Seminci |
Rain is Falling | Holger Ernst | Alemanya | |
Flatlife | Jonas Geirnaert | Bèlgica | Festival de Angers |
Hoi Maya | Claudia Lorenz | Suïssa | Festival de Berlín |
Toz | Halit Fatih Kizilgok | Turquia | Festival de Cracòvia |
Bawke | Hisham Zaman | Noruega | Festival de Grimstad |
A Serpente | Sandro Aguilar | Portugal | Festival de Vila do Conde |
Prva plata | Alen Drljević | Bòsnia i Hercegovina | Festival de Sarajevo |
Scen nr: 6882 ur mitt liv | Ruben Östlund | Suècia | Festival d'Edimburg |
Butterflies | Max Jacoby | Luxemburg | Festival de Venècia |
Minotauromaquia | Juan Pablo Etcheverry | Espanya | Festival de Drama |
Millor pel·lícula no europea
Títol | Director | Productor | País |
---|---|---|---|
Bona nit i bona sort | George Clooney | Grant Heslov | Estats Units |
Batalla en el cielo | Carlos Reygadas | Philippe Bober Susanne Marian Carlos Reygadas Jaime Romandia Joseph Rouschop | Mèxic |
Be with Me | Eric Khoo | Brian Hong | Singapur |
Brokeback Mountain | Ang Lee | Diana Ossana James Schamus | Estats Units |
Flors trencades | Jim Jarmusch | Jon Kilik Stacey Smith | Estats Units |
The Constant Gardener | Fernando Meirelles | Simon Channing Williams | Regne Unit / Alemanya |
Crash | Paul Haggis | Don Cheadle Paul Haggis Mark R. Harris Bobby Moresco Cathy Schulman Bob Yari | Estats Units |
C.R.A.Z.Y. | Jean-Marc Vallée | Pierre Even Jean-Marc Vallée | Canadà |
Look Both Ways | Sarah Watt | Andrew Myer Barbara Masel Bridget Ikin Vicki Sugars | Austràlia |
Sympathy For Lady Vengeance | Park Chan-Wook | Jo Yeong-wook Lee Tae-hun | Corea del Sud |
Tsotsi | Gavin Hood | Peter Fudakowski | Regne Unit / Sud-àfrica |
Premis del Públic
Els guanyadors dels Premis Jameson Escollit pel Públic van ser escollits per votació en línia.
Millor director
Receptor(s) | Títol |
---|---|
Marc Rothemund | Sophie Scholl - Die letzten Tage |
Jacques Audiard | De tant bategar se m'ha parat el cor |
Timur Bekmambetov | Els guardians de la nit |
Álex de la Iglesia | Crimen ferpecto |
Jean-Pierre Jeunet | Llarg diumenge de festeig |
Dani Levy | Alles auf Zucker! |
Roger Michell | L'intrús |
Kay Pollak | Så som i himmelen |
Paolo Sorrentino | Le conseguenze dell'amore |
István Szabó | Coneixent la Julia |
Millor actor
Receptor(s) | Títol |
---|---|
Orlando Bloom | El regne del cel |
Christian Bale | El maquinista |
Jean-Marc Barr | Crustacés et Coquillages |
Daniel Craig | L'intrús Crim organitzat |
Marian Dziędziel | Wesele |
Henry Hübchen | Alles auf Zucker! |
Toni Servillo | Le conseguenze dell'amore |
Ulrich Thomsen | Brødre |
Srđan Todorović | Sivi kamion crvene boje |
Luis Tosar | La vida que te espera |
Millor actriu
Receptor(s) | Títol |
---|---|
Julia Jentsch | Sophie Scholl - Die letzten Tage |
Hiam Abbass | The Syrian Bride |
Mónica Cervera | Crimen ferpecto |
Judy Dench Maggie Smith | L'última primavera |
Agnieszka Grochowska | Pregi |
Licia Maglietta | Agata e la tempesta |
Emily Mortimer | Dear Frankie |
Connie Nielsen | Brødre |
Charlotte Rampling | Lemming |
Audrey Tautou | Llarg diumenge de festeig |
Premi FIPRESCI
- Caché de Michael Haneke
Premi del mèrit europeu al Cinema Mundial
Premi a la carrera
Galeria
- Michael Haneke, millor pel·lícula, millor director i premi Fipresci
- Julia Jentsch, premi a la millor actriu (públic i jurat)
- Daniel Auteuil, premi al millor actor
- Hany Abu Assad, premi al millor guió
- Bero Beyer, premi al millor guió
- Michael Hudecek, millor muntatge
- George Clooney, millor pel·lícula no europea
- Marc Rothemund (premi millor director-públic)
- Orlando Bloom, premi al millor actor-públic
- Sean Connert, premi a la carrera
Referències
- ↑ European Film Awards 2005, imatges d'arxiu
- ↑ Los seleccionados del European Film Awards 2005, cineuropa.org, 15 de setembre de 2005
- ↑ 'Caché', de Michael Haneke, es elegida mejor película europea de 2005, El Mundo, 3 de desembre de 2005
- ↑ Caché triunfa en los Premios del Cine Europeo, Cineuropa, 3 de desembre de 2005
- ↑ 'Caché', de Michael Haneke, elegida mejor película europea, El País, 3 de desembre de 2005
- ↑ «Curtmetratges». europeanfilmacademy.org, 17-02-2012.
Enllaços externs
- 18ns Premis del Cinema Europeu a Filmaffinity