S'ha proposat fusionar aquest article a «Azerbaidjan als Jocs Olímpics ». (Vegeu la discussió, pendent de concretar). Data: 2023 Motiu: Absència de prou notabilitat i capacitat d'ampliació de l'article individual. Aportació de més informació transversal en una pàgina agrupada.
L'Azerbaidjan va participar en els Jocs Olímpics de Londres 2012 al Regne Unit. El Comitè Olímpic Nacional de l'Azerbaidjan va enviar un total de 53 atletes als Jocs a Londres, per competir en 14 disciplines esportives .
Elnur Məmmədli va ser l'abanderat de l'Azerbaidjan en la cerimònia d'obertura.[ 1]
Els atletes de l'Azerbaidjan han guanyat un total de 10 medalles: 2 medalles d'or, 2 medalles de plata i 6 medalles de bronze.[ 2]
Medaller
Atletes La següent taula mostra el nombre d'atletes en cada disciplina:
Atletisme
Categoria masculina Atleta Prova Sèrie Final Posició[ 3] Temps Pos. Temps Pos. Hayle İbrahimov 5.000 m. 13:25.23 1 Q 13:45.37 9 9
Atleta Prova Classificació Final Posició[ 4] Distància Pos. Distància Pos. Dmitri Marşin Llançament de martell 72.85 18 No avança 17
Categoria femenina Atleta Prova Sèrie Final Posició[ 3] Temps Pos. Temps Pos. Layeş Abdullayeva 5.000 m. 15:45.69 17 No avança 17
Boxa
Categoria masculina Atleta Prova 32ns de final 16ns de final Quarts de final Semi-final Final Posició[ 5] Elvin Məmişzadə Pes mosca Nyambayaryn Tögstsogt No avança 17 Məhəmməd Əbdülhəmidov Pes gall BYE Satoshi Shimizu No avança 9 Heybətulla Hacəliyev Pes superlleuger Abderrazak Houya No avança 17 Soltan Migitinov Pes mitjà Mohamed Hikal Esquiva Florentino No avança 8 Vətən Hüseynli Pes semipesant Carlos Góngora No avança 17 Teymur Məmmədov Pes pesant — Jai Tapu Opetaia Siarhei Karneyeu Clemente Russo No avança Məhəmmədrəsul Məcidov Pes superpesant — Meji Mwanba Magomed Omarov Roberto Cammarelle No avança
Categoria femenina Atleta Prova 16ns de final Quarts de final Semi-final Final Posició[ 5] Yelena Vıstropova Pes mitjà Edith Ogoke No avança 9
Ciclisme Yelena Chalykh durant la contrarellotge.
Carretera
Categoria femenina Atleta Prova Temps Posició[ 6] Yelena Chalykh Ruta DNF Contrarellotge 41:47.06 20
Gimnàstica
Artística
Categoria masculina Atleta Prova Classificació Final Posició[ 7] T SC BP BF A CA Total Pos. T SC BP BF A CA Total Şakir Şıxəliyev Individual 14.600 15.433 13.666 10.633 13.166 12.866 80.364 40 No avança 40
Rítmica
Categoria femenina Atleta Prova Classificació Final Posició[ 8] Cèrcol Pilota Maces Cinta Total Pos. Cèrcol Pilota Maces Cinta Total Aliyə Qarayeva Individual 27.450 28.350 27.850 28.200 111.850 3 Q 27.925 27.825 27.575 28.250 111.575 4
Halterofília
Categoria masculina Atleta Categoria Arrancada Clean & Jerk Total Posició[ 9] #1 #2 #3 #1 #2 #3 Valentin Xristov –56 kg. 123.0 kg. 127.0 kg. 125.0 kg. 154.0 kg. 158.0 kg. 159.0 kg. 286 kg. DQ Əfqan Bayramov –69 kg. DNF Sərdar Həsənov –69 kg. 123.0 kg. 127.0 kg. 130.0 kg. 154.0 kg. 158.0 kg. 159.0 kg. 286.0 kg. DQ İntiqam Zairov –94 kg. 175.0 kg. 175.0 kg. 182.0 kg. 215.0 kg 223.0 kg. 225.0 kg. 397.0 kg DQ
Categoria femenina Atleta Categoria Arrancada Clean & Jerk Total Posició[ 9] #1 #2 #3 #1 #2 #3 Boyanka Kostova –58 kg. 100.0 kg. 103.0 kg. 105.0 kg. 124.0 kg. 124.0 kg. 128.0 kg. 233.0 kg. DQ
Hípica Atleta Prova Classificació Final Posició[ 10] Ronda 1 Ronda 2 Ronda 3 Ronda A Ronda B Total Pn. Pos. Pn. Total Pos. Pn. Total Pos. Pn. Pos. Pn. Pos. Pn. Camal Rəhimov amb Warrior Individual 5 53 13 18 60 No avança 60
Judo
Categoria masculina Atleta Prova 64ns de final 32ns de final 16ns de final Quarts de final Semi-final Repesca Final Posició[ 11] İlqar Muşkiyev –60 kg. BYE Hovhannes Davtyan No avança 17 Tərlan Kərimov –66 kg. BYE Musa Mogushkov Ahmed Awad Sugoi Uriarte No avança Paweł Zagrodnik No avança 7 Rüstəm Orucov –73 kg. BYE Gideon van Zyl Mansur Isayev No avança 8 Elnur Məmmədli –81 kg. Antoine Valois-Fortier No avança 32 Elxan Məmmədov –90 kg. — Christophe Lambert Song Dae-Nam No avança 9 Elmar Qasımov –100 kg. — Maksim Rakov Levan Zhorzholiani Hwang Hui-Tae No avança Ramziddin Saidov No avança 7
Categoria femenina Atleta Prova 32ns de final 16ns de final Quarts de final Semi-final Repesca Final Posició[ 11] Kifayət Qasımova –57 kg. BYE Kaori Matsumoto No avança 9 Ramilə Yusubova –63 kg. Gülnar Haýytbaýewa Jeong Da-Un No avança 9
Lluita
Categoria masculina Atleta Categoria Preliminars 16ns de final Quarts de final Semi-final Repesca 1 Repesca 2 Final/MB Posició[ 12] Lluita grecoromana Rövşən Bayramov –55 kg. Mingiyan Semyonov Spenser Mango Li Shujin Choi Gyu-Jin BYE Hamid Sourian Həsən Əliyev –60 kg. BYE Stig André Berge Jeong Ji-Hyeon Revaz Lashkhi BYE Zaur Kuramagomedov 5 Emin Əhmədov –74 kg. BYE Neven Žugaj Zurabi Datunashvili Arsen Julfalakyan Plantilla:ARM-d BYE Aliaksandr Kikiniou Saman Tahmasebi –84 kg. BYE Vladimer Gegeshidze No avança 11 Şalva Qadabadze –96 kg. BYE Rustam Totrov No avança BYE Jimmy Lidberg No avança 10 Lluita lliure Toğrul Əsgərov –60 kg. BYE Tim Schleicher Kenichi Yumoto Coleman Scott BYE Besik Kudukhov Cəbrayıl Həsənov –66 kg. BYE Leonid Bazan Ali Shabanau Tatsuhiro Yonemitsu BYE Liván López 5 Əşrəf Əliyev –74 kg. Sohsuke Takatani Denis Tsargush No avança 8 Şərif Şərifov –84 kg. BYE İbrahim Bölükbaşı Jake Herbert Ehsan Lashgari BYE Jaime Espinal Xetaq Qazyumov –96 kg. BYE Ruslan Sheikhau Valeriy Andriytsev No avança BYE Rustam Iskandari Reza Yazdani Camaləddin Maqomedov –120 kg. Bilyal Makhov No avança 14
Categoria femenina
Natació
Categoria masculina Atleta Categoria Sèrie Semi-final Final Posició[ 13] Temps Pos. Temps Pos. Temps Pos. Yevgeni Lazuka 100 m. papallona 53.86 6 No avança 38
Categoria femenina Atleta Categoria Sèrie Semi-final Final Posició[ 13] Temps Pos. Temps Pos. Temps Pos. Oksana Hətəmxanova 100 m. braça 1:25.52 4 No avança 44
Piragüisme
Esprint
Categoria masculina Atleta Prova Sèrie Semi-final Final Posició[ 14] Temps Pos. Temps Pos. Temps Valentin Demyanenko C-1 200 m. 44.194 7 No avança 7 Serhiy Bezuhlyi Maksym Prokopenko C-2 1000 m. 3:38.042 1 FA BYE 3:37.219 4
Rem
Categoria masculina Atleta Prova Sèrie Repesca Quarts de final Semi-final Final Posició[ 15] Temps Pos. Temps Pos. Temps Pos. Temps Pos. Temps Pos. Aleksandr Aleksandrov Scull individual 6:49.81 2 Q BYE 6:56.36 3 Q 7:20.80 3 Q [ b] 7:09.42 5 5
Categoria femenina Atleta Prova Sèrie Repesca Quarts de final Semi-final Final Posició[ 15] Temps Pos. Temps Pos. Temps Pos. Temps Pos. Temps Pos. Nataliya Mustafeyeva Scull individual 7:46.01 2 Q BYE 8:00.26 3 Q 8:06.83 6[ c] 8:23.64 6 12
Taekwondo
Categoria masculina Atleta Categoria 16ns de final Quarts de final Semi-finals Repesca 1 Final/MB Posició[ 16] Ramin Əzizov –80 kg. Steven Lopez Mauro Sarmiento No avança 9
Categoria femenina
Tir
Categoria femenina Atleta Categoria Classificació Final Posició[ 17] Punts Pos. Punts Pos. Irada Ashumova Pistola d'aire 10 m. 372 39 No avança 39 Pistola 25 m. 578 23 No avança 23
Notes ↑ Una d'elles fou retirada per un positiu en un control de dopatge. ↑ Es classifica per la Final A, on es disputa medalla. ↑ Es classifica per la Final B, on no es disputa medalla.
Referències A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Azerbaidjan als Jocs Olímpics d'estiu 2012
↑ «LONDON 2012 Opening Ceremony - Flag Bearers». Arxivat de l'original el 15 febrer 2023. [Consulta: 2 febrer 2024]. ↑ (anglès) National Olympic Committees > Azerbaijan > Olympic Medal Winners. Olympic.org. ↑ 3,0 3,1 «Athletics at the 2012 Summer Olympics». Olympedia . Arxivat de l'original el 28 desembre 2023. [Consulta: 2 febrer 2024]. ↑ «Athletics - Hammer Throw, Men». Olympedia . Arxivat de l'original el 31 març 2023. [Consulta: 2 febrer 2024]. ↑ 5,0 5,1 «Boxing at the 2012 Summer Olympics». Olympedia . Arxivat de l'original el 30 agost 2023. [Consulta: 2 febrer 2024]. ↑ «Cycling Road at the 2012 Summer Olympics». Olympedia . Arxivat de l'original el 30 agost 2023. [Consulta: 2 febrer 2024]. ↑ «Artistic Gymnastics - Individual All-Around, Men». Olympedia . Arxivat de l'original el 17 març 2023. [Consulta: 2 febrer 2024]. ↑ «Rhythmic Gymnastics at the 2008 Summer Olympics». Olympedia . Arxivat de l'original el 10 maig 2023. [Consulta: 31 gener 2024]. ↑ 9,0 9,1 «Weightlifting at the 2012 Summer Olympics». Olympedia . Arxivat de l'original el 28 maig 2023. [Consulta: 2 febrer 2024]. ↑ «Equestrian Jumping - Individual, Open». Olympedia . Arxivat de l'original el 27 gener 2024. [Consulta: 2 febrer 2024]. ↑ 11,0 11,1 «Judo at the 2012 Summer Olympics». Olympedia . Arxivat de l'original el 31 agost 2023. [Consulta: 2 febrer 2024]. ↑ 12,0 12,1 «Wrestling at the 2012 Summer Olympics». Olympedia . Arxivat de l'original el 30 agost 2023. [Consulta: 2 febrer 2024]. ↑ 13,0 13,1 «Swimming at the 2012 Summer Olympics». Olympedia . Arxivat de l'original el 17 desembre 2023. [Consulta: 2 febrer 2024]. ↑ «Canoe Sprint at the 2012 Summer Olympics». Olympedia . Arxivat de l'original el 30 agost 2023. [Consulta: 2 febrer 2024]. ↑ 15,0 15,1 «Rowing at the 2012 Summer Olympics». Olympedia . Arxivat de l'original el 17 maig 2023. [Consulta: 2 febrer 2024]. ↑ 16,0 16,1 «Taekwondo at the 2012 Summer Olympics». Olympedia . Arxivat de l'original el 30 agost 2023. [Consulta: 2 febrer 2024]. ↑ «Shooting at the 2012 Summer Olympics». Olympedia . Arxivat de l'original el 30 agost 2023. [Consulta: 2 febrer 2024].
Vegeu també