Tipus | Esdeveniment als Jocs de la XXXIII Olimpíada |
---|
Esport | Bàdminton |
---|
Organitzador | Comitè Olímpic Internacional (COI) |
---|
Part de | bàdminton als Jocs Olímpics d'estiu de 2024 |
---|
Nombre de participants | 32 participants (16 parelles) |
---|
Participants | República Popular de la Xina als Jocs Olímpics d'estiu de 2024, Corea del Sud als Jocs Olímpics d'estiu de 2024 i Japan at the 2024 Summer Olympics (en) |
---|
Localització i Dates |
---|
Localització | Arena Porte de la Chapelle, París |
---|
Estat | França |
---|
Interval de temps | 27 juliol - 2 agost 2024 |
---|
Número d'edició | 8 (2024) |
---|
Competició |
---|
Primer lloc | Zheng Siwei/Huang Yapiong |
---|
|
|
|
Altres |
---|
Lloc web | olympics.com… |
---|
|
|
← bàdminton als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 – dobles mixts badminton at the 2028 Summer Olympics – mixed doubles (en) → |
La prova per equips mixt de bàdminton als Jocs Olímpics de París 2024 va ser la 8a edició de l'esdeveniment en unes Olimpíades. La prova es va disputar entre el 27 de juliol i el 2 d'agost del 2024 a l'Arena Porte de la Chapelle de París.[1]
La parella xinesa formada per Zheng Siwei i Huang Yaqiong va obtenir la medalla d'or de la disciplina olímpica, després de guanyar la final a la parella sud-coreana formada per Kim Won-ho i Jeong Na-eun, per 2 sets a 0 (21-8 i 21-11).[2][3] La medalla de bronze la va aconseguir la parella japonesa formada per Yuta Watanabe i Arisa Higashino, que van guanyar a la parella sud-coreana composta per Seo Seung-jae i Chae Yoo-jung per 2 sets a 0 (21-13 i 22-20).[4]
L'equip de la Xina és la selecció més guardonada, amb 5 medalles d'or, 2 medalles de plata i 4 medalles de bronze, en les 8 edicions que l'esdeveniment ha estat present als Jocs Olímpics. La parella xinesa formada per Zhang Jun i Gao Ling, amb 2 medalles d'or, són el duo més guardonat en tota la història de la competició.
Totes les parelles classificades van entrar en un sorteig, amb 4 caps de sèrie, segons el rànquing de classificació olímpic. La competició es va disputar en 2 etapes, la fase de grups i les rondes eliminatòries. Hi va haver 4 grups de 4 parelles per grup, que van jugar tots contra tots. Les dues primeres parelles de cada grup es van classificar per la ronda eliminatòria. La parella guanyadora de cada partit passava de ronda i la perdedora quedava eliminada. Les parelles guanyadores de les semifinals van jugar la final per aconseguir la medalla d'or i les que perdedores van jugar el partit per aconseguir la medalla de bronze.[5] Els partits es van jugar a 3 sets de 21 punts cadascun i s'havia de guanyar per 2 punts de diferència, excepte si s'arribava als 30 punts. El primer que guanyava 2 sets era el guanyador del partit.[6]
Classificació
16 parelles es van classificar per la prova mixte de dobles, mitjançant el rànquing de classificació olímpica de la Federació Internacional de Bàdminton, que es va tancar el 30 d'abril de 2024.[7] Els llocs de classificació es van assignar als països i no a les parelles classificades i després, cada federació va escollir les esportistes que hi participarien. Tots els països que van obtenir 2 o més parelles dins de les 8 primeres posicions, van obtenir 2 places al torneig olímpic. La resta, en va obtenir 1. També hi va haver, com a mínim 1 parella de cada federació continental (per garantir l'equilibri territorial).[8]
Esdeveniment | Places | País | Atletes classificats |
Rànquing olímpic | 16 | Xina | Zheng Siwei |
Huang Yapiong |
Xina | Feng Yanzhe |
Huang Dongping |
Japó | Yuta Watanabe |
Arisa Higashino |
Corea del Sud | Seo Seung-jae |
Chae Yoo-jung |
Tailàndia | Dechapol Puavaranukroh |
Sapsiree Taerattanachai |
Corea del Sud | Kim Won-ho |
Jeong Na-eun |
Hong Kong | Tang Chun Man |
Tse Ying Suet |
Malàisia | Chen Tang Jie |
Toh Ee Wei |
Singapur | Terry Hee |
Jessica Tan |
França | Thom Gicquel |
Delphine Delrue |
Taipei | Ye Hong-wei |
Lee Chia-hsin |
Països Baixos | Robin Tabeling |
Selena Piek |
Indonèsia | Rinov Rivaldy |
Pitha Haningtyas Mentari |
Estats Units | Vinson Chiu |
Jennie Gai |
Austràlia | Kenneth Choo |
Gronya Somerville |
Algèria | Koceila Mammeri |
Tanina Mammeri |
Fase de grups
Les 4 primeres parelles del rànquing són caps de sèrie del torneig.
Es classifiquen els dos primers equips de cada grup.[9]
Grup A
Posició | Jugadors | J | G | P | SF | SC | DS | PF | PC | DP | Punts |
1 | Zheng Siwei/Huang Yapiong | 3 | 3 | 0 | 6 | 0 | +6 | 130 | 75 | +55 | 3 |
2 | Kim Won-ho/Jeong Na-eun | 3 | 1 | 2 | 3 | 4 | -1 | 130 | 135 | -5 | 1 |
3 | Thom Gicquel/Delphine Delrue | 1 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 113 | 115 | -2 | 1 |
4 | Rinov Rivaldy/Pitha Haningtyas Mentari | 3 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 98 | 144 | -46 | 1 |
Data | Hora | Equip 1 | Resultat | Equip 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 |
27 juliol | 15:40h | Zheng Siwei/Huang Yapiong | 2 - 0 | Thom Gicquel/Delphine Delrue | 21-14 | 23-21 | |
Kim Won-ho/Jeong Na-eun | 1 - 2 | Rinov Rivaldy/Pitha Haningtyas Mentari | 20-22 | 21-14 | 19-21 |
28 juliol | 14:00h | Zheng Siwei/Huang Yapiong | 2 - 0 | Rinov Rivaldy/Pitha Haningtyas Mentari | 21-10 | 21-3 | |
14:50h | Kim Won-ho/Jeong Na-eun | 2 - 0 | Thom Gicquel/Delphine Delrue | 22-20 | 21-16 | |
29 juliol | 9:20h | Zheng Siwei/Huang Yapiong | 2 - 0 | Kim Won-ho/Jeong Na-eun | 21-13 | 21-14 | |
10:10h | Rinov Rivaldy/Pitha Haningtyas Mentari | 0 - 2 | Thom Gicquel/Delphine Delrue | 13-21 | 15-21 | |
Grup B
Posició | Jugadors | J | G | P | SF | SC | DS | PF | PC | DP | Punts |
1 | Seo Seung-jae/Chae Yoo-jung | 3 | 3 | 0 | 6 | 1 | +5 | 136 | 97 | +39 | 3 |
2 | Dechapol Puavaranukroh/Sapsiree Taerattanachai | 3 | 2 | 1 | 5 | 2 | +3 | 136 | 105 | +31 | 2 |
3 | Robin Tabeling/Selena Piek | 3 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 100 | 111 | -11 | 1 |
4 | Koceila Mammeri/Tanina Mammeri | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | -6 | 67 | 126 | -59 | 0 |
Data | Hora | Equip 1 | Resultat | Equip 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 |
27 juliol | 8:30h | Seo Seung-jae/Chae Yoo-jung | 2 - 0 | Koceila Mammeri/Tanina Mammeri | 21-10 | 21-7 | |
10:00h | Dechapol Puavaranukroh/Sapsiree Taerattanachai | 2 - 0 | Robin Tabeling/Selena Piek | 21-14 | 21-16 | |
28 juliol | 19:30h | Dechapol Puavaranukroh/Sapsiree Taerattanachai | 2 - 0 | Koceila Mammeri/Tanina Mammeri | 21-14 | 21-9 | |
21:10h | Seo Seung-jae/Chae Yoo-jung | 2 - 0 | Robin Tabeling/Selena Piek | 21-16 | 21-12 | |
29 juliol | 14:00h | Seo Seung-jae/Chae Yoo-jung | 2 - 1 | Dechapol Puavaranukroh/Sapsiree Taerattanachai | 21-16 | 10-21 | 21-15 |
14:50h | Robin Tabeling/Selena Piek | 2 - 0 | Koceila Mammeri/Tanina Mammeri | 21-18 | 21-9 | |
Grup C
Posició | Jugadors | J | G | P | SF | SC | DS | PF | PC | DP | Punts |
1 | Yuta Watanabe/Arisa Higashino | 2 | 2 | 0 | 4 | 1 | +3 | 98 | 83 | +15 | 2 |
2 | Tang Chun Man/Tse Ying Suet | 2 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 | 98 | 73 | +25 | 2 |
3 | Ye Hong-wei/Lee Chia-hsin | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 44 | 84 | -40 | 0 |
Data | Hora | Equip 1 | Resultat | Equip 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 |
27 juliol | 14:00h | Tang Chun Man/Tse Ying Suet | 2 - 0 | Ye Hong-wei/Lee Chia-hsin | 21-10 | 21-7 | |
28 juliol | 21:10h | Yuta Watanabe/Arisa Higashino | 2 - 0 | Ye Hong-wei/Lee Chia-hsin | 21-14 | 21-13 | |
29 juliol | 20:20h | Yuta Watanabe/Arisa Higashino | 2 - 1 | Tang Chun Man/Tse Ying Suet | 21-17 | 14-21 | 21-18 |
Grup D
Posició | Jugadors | J | G | P | SF | SC | DS | PF | PC | DP | Punts |
1 | Chen Tang Jie/Toh Ee Wei | 3 | 3 | 0 | 6 | 1 | +5 | 148 | 122 | +26 | 3 |
2 | Feng Yanzhe/Huang Dongping | 3 | 2 | 1 | 5 | 2 | +3 | 136 | 114 | +22 | 2 |
3 | Terry Hee/Jessica Tan | 3 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 105 | 115 | -10 | 1 |
4 | Vinson Chiu/Jennie Gai | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | -6 | 91 | 129 | -38 | 0 |
Data | Hora | Equip 1 | Resultat | Equip 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 |
27 juliol | 8:30h | Feng Yanzhe/Huang Dongping | 2 - 0 | Vinson Chiu/Jennie Gai | 21-11 | 21-14 | |
9:20h | Chen Tang Jie/Toh Ee Wei | 2 - 0 | Terry Hee/Jessica Tan | 23-21 | 21-12 | |
28 juliol | 8:30h | Feng Yanzhe/Huang Dongping | 2 - 0 | Terry Hee/Jessica Tan | 21-13 | 21-17 | |
11:00h | Chen Tang Jie/Toh Ee Wei | 2 - 0 | Vinson Chiu/Jennie Gai | 21-15 | 24-22 | |
29 juliol | 8:30h | Feng Yanzhe/Huang Dongping | 1 - 2 | Chen Tang Jie/Toh Ee Wei | 21-17 | 15-21 | 16-21 |
11:00h | Terry Hee/Jessica Tan | 2 - 0 | Vinson Chiu/Jennie Gai | 21-17 | 21-12 | |
Eliminatòries
| Quarts de final | | Semifinals | | Final |
| | | | | | | | | | |
| 31 juliol 21:10 | | | | | | |
|
| Zheng Siwei/Huang Yapiong | 2 |
| 1 agost 20:30h |
| Feng Yanzhe/Huang Dongping | 0 | |
| Zheng Siwei/Huang Yapiong | 2 |
| 31 juliol 21:10 |
| | Yuta Watanabe/Arisa Higashino | 0 | |
| Yuta Watanabe/Arisa Higashino | 2 |
| | 2 agost 16:10h |
| Dechapol Puavaranukroh/Sapsiree Taerattanachai | 0 | |
| Zheng Siwei/Huang Yapiong | 2 |
| 31 juliol 20:20h |
| | Kim Won-ho/Jeong Na-eun | 0 |
| Tang Chun Man/Tse Ying Suet | 0 |
| 1 agost 19:30h | |
| Seo Seung-jae/Chae Yoo-jung | 2 | |
| Seo Seung-jae/Chae Yoo-jung | 1 | Tercer lloc |
| 31 juliol 21:10h |
| | Kim Won-ho/Jeong Na-eun | 2 | | |
| Kim Won-ho/Jeong Na-eun | 2 | Yuta Watanabe/Arisa Higashino | 2 |
| |
| Chen Tang Jie/Toh Ee Wei | 0 | | Seo Seung-jae/Chae Yoo-jung | 0 |
| |
| | 2 agost 15:00h |
| |
Medaller històric
Posició | País | | | | Total |
1 | Xina | 5 | 2 | 4 | 11 |
2 | Corea del Sud | 2 | 2 | 0 | 4 |
3 | Indonèsia | 1 | 2 | 0 | 3 |
4 | Regne Unit | 0 | 1 | 1 | 2 |
5 | Malàisia | 0 | 1 | 0 | 1 |
6 | Dinamarca | 0 | 0 | 2 | 2 |
7 | Japó | 0 | 0 | 1 | 1 |
Referències
- ↑ «Calendari oficial olímpic» (en anglès). Paris 2024. [Consulta: 10 agost 2024].
- ↑ «Final olímpica - Informe oficial» (en anglès). Paris 2024.
- ↑ «Badminton-Chinese pair claim mixed doubles gold but Shi exit's mens singles» (en anglès). Reuters, 02-08-2024.
- ↑ «Partit per la medalla de bronze - Informe oficial» (en anglès). Paris 2024.
- ↑ «Regulations for Badminton in Olympic Games» (en anglès). badminton panam. [Consulta: 10 agost 2024].
- ↑ «Badminton: How to play, rules, and all you need to know» (en anglès). olympics.com, 01-01-2022.
- ↑ «Pàgina oficial» (en anglès). Federació Internacional de Bàdminton. [Consulta: 27 juliol 2024].
- ↑ «How to qualify for badminton at Paris 2024.» (en anglès). olympics.com, 12-12-2022.
- ↑ «2024 Paris Olympic badminton pools revealed» (en anglès). NBC olympics, 15-07-2024.