Campionat d'Europa d'atletisme de 1954
Tipus | Campionat d'Europa d'atletisme |
---|---|
Organitzador | Associació Europea d'Atletisme |
Nombre de participants | 690 |
Localització i Dates | |
Localització | Stadion Neufeld (en) (Berna) 46° 57′ 39″ N, 7° 25′ 53″ E / 46.9609°N,7.4313°E / 46.9609; 7.4313 |
Estat | Suïssa |
Interval de temps | 25 agost 1954 – 29 agost 1954 |
Número d'edició | 5 (1954) |
Competició | |
Resultat | Veikko Karvonen |
110 m tanques masculins | Ievhèn Bulantxik |
400 m. tanques masculins | Anatol Iulin |
Salt d'alçada masculí | Bengt Nilsson |
100 metres masculins | Heinz Fütterer |
100 metres femení | Irina Túrova |
200 metres masculins | Heinz Fütterer |
10.000 metres masculí | Emil Zátopek |
200 metres femenins | Maria Ítkina |
50 quilòmetres marxa masculí | Vladímir Ukhov |
Llançament de disc femení | Nina Romashkova |
Llançament de disc masculí | Adolfo Consolini |
Triple salt masculí | Leonid Sxerbakov |
Llançament martell masculí | Mikhaïl Krivonóssov |
Llançament de pes masculí | Jiří Skobla |
Llançament de javelina femení | Dana Zátopková |
Llançament de javelina masculí | Janusz Sidło |
Salt de perxa masculí | Eeles Landström |
Decatló masculí | Vassili Kuznetsov |
Salt d'alçada femení | Thelma Hopkins |
Llançament de pes femení | Galina Zíbina |
Salt de llargada femení | Jean Desforges |
Salt de llargada masculí | Ödön Földessy |
800 metres femenins | Nina Otkalenko |
3000 m. obstacles masculins | Sándor Rozsnyói |
400 metres masculí | Ardalion Ignatiev |
800 metres masculí | Lajos Szentgáli |
1500 metres masculins | Roger Bannister |
5000 metres masculins | Volodímir Kuts |
Pentatló femení | Aleksandra Chudina |
1958 → |
El Campionat d'Europa d'atletisme de 1954 fou la cinquena edició del Campionat d'Europa d'atletisme organitzat sota la supervisió de l'Associació Europea d'Atletisme. La competició es dugué a terme entre els dies 25 i 29 d'agost de 1954 a l'Estadi Neuful de Berna (Suïssa).
Participants
Participaren un total de 689 atletes de 28 països.[1]
- Alemanya Occidental (62)
- Àustria (25)
- Bèlgica (29)
- Bulgària (9)
- Dinamarca (7)
- Espanya (4)
- Finlàndia (31)
- França (49)
- Grècia (7)
- Hongria (41)
- Islàndia (7)
- Irlanda (3)
- Itàlia (24)
- Iugoslàvia (24)
- Liechtenstein (4)
- Luxemburg (2)
- Noruega (13)
- Països Baixos (12)
- Polònia (35)
- Portugal (9)
- Regne Unit (46)
- Romania (24)
- Saar (9)
- Suècia (37)
- Suïssa (50)
- Turquia (16)
- Txecoslovàquia (42)
- Unió Soviètica (68)
Medallistes
Categoria masculina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
100 metres | Heinz Fütterer (RFA) | 10.5 CR= | René Bonino (FRA) | 10.6 | George Ellis (GBR) | 10.7 |
200 metres | Heinz Fütterer (RFA) | 20.9 CR | Ardalion Ignatyev (URS) | 21.1 | George Ellis (GBR) | 21.2 |
400 metres | Ardalion Ignatyev (URS) | 46.6 CR | Voitto Hellsten (FIN) | 47.0 | Zoltán Adamik (HUN) | 47.6 |
800 metres | Lajos Szentgáli (HUN) | 1:47.1 CR | Lucien De Muynck (BEL) | 1:47.3 | Audun Boysen (NOR) | 1:47.4 |
1500 metres | Roger Bannister (GBR) | 3:43.8 CR | Gunnar Nielsen (DEN) | 3:44.4 | Stanislav Jungwirth (CSK) | 3:45.4 |
5000 metres | Vladimir Kuts (URS) | 13:56.6 CR | Chris Chataway (GBR) | 14:08.8 | Emil Zátopek (CSK) | 14:10.2 |
10.000 metres | Emil Zátopek (CSK) | 28:58.0 CR | József Kovács (HUN) | 29:25.8 | Frank Sando (GBR) | 29:27.6 |
110 m tanques | Yevgeniy Bulanchik (URS) | 14.4 | Jack Parker (GBR) | 14.6 | Berthold Steines (RFA) | 14.7 |
400 m tanques | Anatoliy Yulin (URS) | 50.5 CR | Yuriy Lituyev (URS) | 50.8 | Ossi Mildh (FIN) | 51.5 |
3000 m obstacles | Sándor Rozsnyói (HUN) | 8:49.6 CR | Olavi Rinteenpää (FIN) | 8:52.4 | Ernst Larsen (NOR) | 8:53.2 |
relleus 4×100 m | Hongria László Zarándi Géza Varasdi György Csányi Béla Goldoványi | 40.6 CR | Regne Unit Kenneth Box George Ellis Kenneth Jones Brian Shenton | 40.8 | Unió Soviètica Boris Tokarev Víktor Riàbov Levan Sanadze Leonid Bartenev | 40.9 |
relleus 4×400 m | França Pierre Haarhoff Jacques Degats Jean-Paul Martin du Gard Jean-Pierre Goudeau | 3:08.7 CR | RFA Hans Geister Helmut Drehen Heinz Ulzheimer Karl-Friedrich Haas | 3:08.8 | Finlàndia Raimo Graeffe Ossi Mildh Rolf Back Voitto Hellsten | 3:11.5 |
10 km marxa | Josef Doležal (CSK) | 45:01.8 CR | Anatoliy Yegorov (URS) | 45:53.0 | Sergey Lobastov (URS) | 46:21.8 |
50 km marxa | Vladimir Ukhov (URS) | 4:22:11.2 CR | Josef Doležal (CSK) | 4:25:07.4 | Antal Róka (HUN) | 4:31:32.2 |
Marató | Veikko Karvonen (FIN) | 2:24:51.6 CR | Boris Grishayev (URS) | 2:24:55.8 | Ivan Filin (URS) | 2:25:26.6 |
Salt d'alçada | Bengt Nilsson (SWE) | 2.02 m CR | Jiří Lanský (CSK) | 1.98 m | Jaroslav Kovář (CSK) | 1.96 m |
Salt amb perxa | Eeles Landström (FIN) | 4.40 m CR | Ragnar Lundberg (SWE) | 4.40 m CR | Jeff Elliott (GBR) Jukka Piironen (FIN) | 4.30 m |
Salt de llargada | Ödön Földessy (HUN) | 7.51 m | Zbigniew Iwański (POL) | 7.46 m | Ernest Wanko (FRA) | 7.41 m |
Triple salt | Leonid Shcherbakov (URS) | 15.90 m CR | Roger Norman (SWE) | 15.17 m | Martin Řehák (CSK) | 15.10 m |
Llançament de pes | Jiří Skobla (CSK) | 17.20 m CR | Oto Grigalka (URS) | 16.69 m | Heino Heinaste (URS) | 16.27 m |
Llançament de disc | Adolfo Consolini (ITA) | 53.44 m | Giuseppe Tosi (ITA) | 53.34 m | József Szécsényi (HUN) | 51.58 m |
Llançament de javelina | Janusz Sidło (POL) | 76.35 m | Vladimir Kuznetsov (URS) | 74.61 m | Soini Nikkinen (FIN) | 73.38 m |
Llançament de martell | Mikhail Krivonosov (URS) | 63.34 m CR | Sverre Strandli (NOR) | 61.07 m | József Csermák (HUN) | 59.72 m |
Decatló | Vasili Kuznetsov (URS) | 6752 pts | Torbjörn Lassenius (FIN) | 6424 pts | Heinz Oberbeck (RFA) | 6263 pts |
Categoria femenina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
100 m | Irina Túrova (URS) | 11.8 | Bertha van Duyne (NED) | 11.9 | Anne Pashley (GBR) | 11.9 |
200 metres | Maria Ítkina (URS) | 24.3 | Irina Túrova (URS) | 24.4 | Shirley Hampton (GBR) | 24.4 |
800 metres | Nina Otkalenko (URS) | 2:08.8 CR | Diane Leather (GBR) | 2:09.8 | Lyudmila Lysenko (URS) | 2:11.2 |
80 m tanques | Maria Golubnichaya (URS) | 11.0 CR | Anneliese Seonbuchner (RFA) | 11.2 | Pamela Seaborne (GBR) | 11.3 |
relleus 4×100 m | Unió Soviètica Vera Krepkina Rimma Ulitkina Maria Ítkina Irina Túrova | 45.8 CR | RFA Irmgard Egert Charlotte Bohmer Irene Brutting Maria Sander | 46.3 | Itàlia Maria Musso Giuseppina Leone Letizia Bertoni Milena Greppi | 46.6 |
Salt d'alçada | Thelma Hopkins (GBR) | 1.67 m CR | Iolanda Balaş (ROU) | 1.65 m | Olga Modrachová (CSK) | 1.63 m |
Salt de llargada | Jean Desforges (GBR) | 6.04 m CR | Aleksandra Chudina (URS) | 5.93 m | Elżbieta Duńska (POL) | 5.83 m |
Llançament de pes | Galina Zybina (URS) | 15.65 m CR | Maria Kuznetsova (URS) | 14.99 m | Tamara Tyshkevich (URS) | 14.78 m |
Llançament de disc | Nina Ponomaryeva (URS) | 48.02 m | Irina Beglyakova (URS) | 45.79 m | Galina Zybina (URS) | 44.77 m |
Llançament de javelina | Dana Zátopková (CSK) | 52.91 m CR | Virve Roolaid (URS) | 49.94 m | Nadezhda Konyayeva (URS) | 49.49 m |
Pentatló | Aleksandra Chudina (URS) | 4526 pts CR | Maria Sander (RFA) | 4485 pts | Maria Sturm (RFA) | 4357 pts |
Medaller
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Unió Soviètica | 16 | 11 | 8 | 35 |
2 | Txecoslovàquia | 4 | 2 | 5 | 11 |
3 | Hongria | 4 | 1 | 4 | 9 |
4 | Regne Unit | 3 | 4 | 7 | 14 |
5 | RFA | 2 | 4 | 3 | 9 |
6 | Finlàndia | 2 | 3 | 3 | 8 |
7 | Suècia | 1 | 2 | 0 | 3 |
8 | França | 1 | 1 | 1 | 3 |
Polònia | 1 | 1 | 1 | 3 | |
Itàlia | 1 | 1 | 1 | 3 | |
11 | Noruega | 0 | 1 | 2 | 3 |
12 | Països Baixos | 0 | 1 | 0 | 1 |
Romania | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Dinamarca | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Bèlgica | 0 | 1 | 0 | 1 |
Referències
- ↑ «European Athletics Championships Zürich 2014 - STATISTICS HANDBOOK» p. 4. [Consulta: 13 agost 2014].
Enllaços externs
- (castellà) Medallistes per prova Arxivat 2020-10-26 a Wayback Machine.
- (anglès) gbrathletics.com (homes)
- (anglès) gbrathletics.com (dones)