Futbol als Jocs Olímpics d'Estiu del 2000 - Competició masculina
Tipus | futbol als Jocs Olímpics d'estiu - competició masculina |
---|---|
Organitzador | Comitè Olímpic Internacional |
Part de | Futbol als Jocs Olímpics d'Estiu del 2000 |
Nombre de participants | 16 |
Localització i Dates | |
Localització | Sydney (Nova Gal·les del Sud) 33° 52′ 04″ S, 151° 12′ 36″ E / 33.8678°S,151.21°E / -33.8678; 151.21 |
Estat | Austràlia |
Interval de temps | 15 setembre 2000 – 30 setembre 2000 |
Número d'edició | 23 (2000) |
Competició | |
Primer lloc | Camerun |
Dades estadístiques | |
Partits | 32 |
Gols | 103 |
Criteri utilitzat ? | Iván Luis Zamorano Zamora |
Assistència | 1.034.500 |
← football at the 1996 Summer Olympics – men's tournament (en) |
Als Jocs Olímpics d'Estiu del 2000 celebrats a la ciutat de Sydney (Austràlia) es realitzà una competició en categoria masculina de futbol, que unida a la categoria femenina formà part del programa oficial de futbol dels Jocs.
La competició de futbol es realitzà entre els dies 13 i 30 de setembre del 2000 entre les seus del Stadium Australia i Sydney Football Stadium (Sydney), Hindmarsh Stadium (Adelaida), Brisbane Cricket Ground (Brisbane), Bruce Stadium (Canberra) i el Melbourne Cricket Ground (Melbourne).
Comitès participants
Participaren un total de 267 futbolistes de 16 comitès nacionals diferents:
Resum de medalles
Prova | Or | Argent | Bronze |
Futbol masculí | Camerun Samuel Eto'o Serge Mimpo Clement Beaud Aaron Nguimbat Joel Epalle Modeste Mbami Patrice Abanda Nicolas Alnoudji Daniel Bekono Serge Branco Lauren Etame Carlos Kameni Patrick Mboma Albert Meyong Daniel Ngom Kome Geremi Njitap Jean-Joel Perrier Patrick Suffo Pierre Wome | Espanya David Albelda Iván Amaya Miguel Ángel Angulo Daniel Aranzubía Joan Capdevila Jordi Ferron Gabriel Garcia Xavier Hernández Jesús María Lacruz Albert Luque Carlos Marchena Felip Ortiz Carles Puyol José María Romero Ismael Ruiz Raúl Tamudo Antoni Velamazán Unai Vergara | Xile Pedro Reyes Nelson Tapia Iván Zamorano Javier di Gregorio Cristián Álvarez Francisco Arrué Pablo Contreras Sebastián González David Henríquez Manuel Ibarra Claudio Maldonado Reinaldo Navia Rodrigo Núñez Rafael Olarra Patricio Ormazábal David Pizarro Rodrigo Tello Mauricio Rojas |
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Camerun | 1 | 0 | 0 | 1 |
2 | Espanya | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Xile | 0 | 0 | 1 | 1 |
Resultats
Fase de grups
- Grup A
J | G | E | P | GF | GC | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Itàlia | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | 7 |
Nigèria | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 6 | 5 |
Hondures | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 7 | 4 |
Austràlia | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 6 | 0 |
Austràlia | 0–1 | Itàlia |
---|---|---|
Resum | Pirlo 81'' |
Melbourne Cricket Ground (Melbourne)
Assistència: 93.252
Àrbitre: Peter Prendergast (JAM)
Nigèria | 3–3 | Hondures |
---|---|---|
Ignabidolor 50'' Agali 78'' Aiyegbeni 90'+' | Resum | Suazo 35'', 76'' León 60'' |
Hindmarsh Stadium (Adelaida)
Assistència: 13.386
Àrbitre: Ľuboš Micheľ (SVK)
Austràlia | 2–3 | Nigèria |
---|---|---|
Foxe 41'' Wehrman 44'' | Resum | Ikedia 16'' Aghahowa 22'' Agali 64'' |
Sydney Football Stadium (Sydney)
Assistència: 38.080
Àrbitre: Carlos Eugênio Simon (BRA)
Itàlia | 3–1 | Hondures |
---|---|---|
Comandini 12'', 22'' Ambrosini 18'' | Resum | Nesta 29'' (pròpia porta) |
Hindmarsh Stadium (Adelaida)
Assistència: 18.301
Àrbitre: Lu Jun (XIN)
Austràlia | 1–2 | Hondures |
---|---|---|
Rosales 51'' (pròpia porta) | Resum | Suazo 3'', 60'' |
Sydney Football Stadium (Sydney)
Assistència: 37.788
Àrbitre: Mourad Daami (TUN)
Itàlia | 1–1 | Nigèria |
---|---|---|
Okunowo 65'' (pròpia porta) | Resum | Lawal 40'' |
Hindmarsh Stadium (Adelaida)
Assistència: 18.340
Àrbitre: Felipe Ramos (MEX)
- Grup B
J | G | E | P | GF | GC | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Xile | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | 6 |
Espanya | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | 6 |
Corea del Sud | 3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 3 | 6 |
Marroc | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | 0 |
Corea del Sud | 0–3 | Espanya |
---|---|---|
Resum | Velamazán 10' José Mari 26' Xavi 37' |
Hindmarsh Stadium (Adelaida)
Assistència: 14.060
Àrbitre: Ramos Rizo (MEX)
Marroc | 1–4 | Xile |
---|---|---|
Ouchla 79' | Resum | Zamorano 36', 55' (pen.), 61' (pen.) Navia 71' (pen.) |
Melbourne Cricket Ground (Melbourne)
Assistència: 22.654
Àrbitre: Saad Mane (KUW)
Corea del Sud | 1–0 | Marroc |
---|---|---|
Lee Chun-Soo 53' | Resum |
Hindmarsh Stadium (Adelaida)
Assistència: 12.753
Àrbitre: Herbert Fandel] (ALE)
Espanya | 1–3 | Xile |
---|---|---|
Lacruz 54' | Resum | Olarra 24' Navia 41', 90' |
Melbourne Cricket Ground (Melbourne)
Assistència: 58.061
Àrbitre: Felix Tangawarima (ZIM)
Corea del Sud | 1–0 | Xile |
---|---|---|
Lee Dong-Gook 28' | Resum |
Hindmarsh Stadium (Adelaida)
Assistència: 16.309
Àrbitre: Ľuboš Micheľ
Espanya | 2–0 | Marroc |
---|---|---|
José Mari 33' Gabri 90' | Resum |
Melbourne Cricket Ground (Melbourne)
Assistència: 24.623
Àrbitre: Lu Jun (CHN}
- Grup C
J | G | E | P | GF | GC | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Estats Units | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 4 | 5 |
Camerun | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 4 | 5 |
Kuwait | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 8 | 3 |
República Txeca | 3 | 0 | 2 | 1 | 5 | 6 | 2 |
Estats Units | 2–2 | República Txeca |
---|---|---|
Albright 21' Wolff 44' | Resum | Jankulovski 28' Došek 52' (pen.) |
Bruce Stadium (Canberra)
Assistència: 24.800
Àrbitre: Carlos Eugênio Simon (BRA)
Camerun | 3–2 | Kuwait |
---|---|---|
Alnoudji 37' Mboma 76' Lauren 86' | Resum | Mutairi 63' Mubarak 88' |
Brisbane Cricket Ground (Brisbane)
Assistència: 26.730
Àrbitre: Bruce Grimshaw (NZL)
Estats Units | 1–1 | Camerun |
---|---|---|
Vagenas 64' | Resum | Mboma 16' |
Bruce Stadium (Canberra)
Assistència: 22.379
Àrbitre: Mario Sanchez Yanten (XIL)
República Txeca | 2–3 | Kuwait |
---|---|---|
Heinz 2' Lengyel 91' | Resum | Mutairi 56' Saeed 64', 73' |
Brisbane Cricket Ground (Brisbane)
Assistència: 22.182
Àrbitre: Mourad Daami (TUN)
Estats Units | 3–1 | Kuwait |
---|---|---|
Califf 40' Albright 63' Donovan 88' | Resum | Najem 83' |
Melbourne Cricket Ground (Melbourne)
Assistència: 19.684
Àrbitre: Herbert Fandel (ALE)
República Txeca | 1–1 | Camerun |
---|---|---|
Došek 53' | Resum | Lauren 24' |
Brisbane Cricket Ground (Brisbane)
Assistència: 23.442
Àrbitre: Simon Micallef (AUS)
- Grup D
J | G | E | P | GF | GC | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Brasil | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | 6 |
Japó | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | 6 |
Sud-àfrica | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 5 | 3 |
Eslovàquia | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 6 | 3 |
Brasil | 3–1 | Eslovàquia |
---|---|---|
Edu 30' Cisovský 68' (pròpia porta) Alex 90+' | Resum | Porazik 26' |
Brisbane Cricket Ground (Brisbane)
Assistència: 24.616
Àrbitre: Simon Micallef (AUS)
Sud-àfrica | 1–2 | Japó |
---|---|---|
Nomvethe 31' | Resum | Takahara 46', 78' |
Bruce Stadium (Canberra)
Assistència: 17.500
Àrbitre: Stéphane Bré (FRA)
Brasil | 1–3 | Sud-àfrica |
---|---|---|
Edu 11' | Resum | Fortune 10' Nomvethe 74' Lekoelea 90' |
Brisbane Cricket Ground (Brisbane)
Assistència: 36.328
Àrbitre: Bruce Grimshaw (NZL)
Eslovàquia | 1–2 | Japó |
---|---|---|
Porazik 83' | Resum | Nakata 67' Inamoto 74' |
Bruce Stadium (Canberra)
Assistència: 15.289
Àrbitre: Falla N'Doye (SEN)
Brasil | 1–0 | Japó |
---|---|---|
Alex 5' | Resum |
Brisbane Cricket Ground (Brisbane)
Assistència: 36.608
Àrbitre: Stéphane Bré (FRA)
Eslovàquia | 2–1 | Sud-àfrica |
---|---|---|
Czinege 64' Slahor 72' | Resum | McCarthy 75' |
Bruce Stadium (Canberra)
Assistència: 14.562
Àrbitre: Mario Sanchez Yanten (XIL)
Ronda final
Quarts de final | Semifinals | Final | ||||||||
23 de setembre - Canberra | ||||||||||
Estats Units | 2 (5) | |||||||||
26 de setembre - Sydney | ||||||||||
Japó | 2 (4) | |||||||||
Estats Units | 1 | |||||||||
23 de setembre - Sydney | ||||||||||
Espanya | 3 | |||||||||
Itàlia | 0 | |||||||||
30 de setembre - Sydney | ||||||||||
Espanya | 1 | |||||||||
Espanya | 2 (3) | |||||||||
23 de setembre - Brisbane | ||||||||||
Camerun | 2 (5) | |||||||||
Brasil | 1 | |||||||||
26 de setembre - Melbourne | ||||||||||
Camerun | 2 | |||||||||
Camerun | 2 | Tercer lloc | ||||||||
23 de setembre - Melbourne | ||||||||||
Xile | 1 | |||||||||
Xile | 4 | Estats Units | 0 | |||||||
Nigèria | 1 | Xile | 2 | |||||||
29 de setembre - Sydney | ||||||||||
Quarts de final
Estats Units | 2–2 | Japó |
---|---|---|
Wolff 68' Vagenas 90' (penalti) | Resum | Yanagisawa 30' Takahara 72' |
Hindmarsh Stadium (Adelaida)
Assistència: 18.345
Àrbitre: Felix Tangawarima (ZIM)
Penals | |||
Vagenas: marcat Agoos: marcat Donovan: marcat Wolff: marcat Victorine: marcat | 5–4 | Nakamura: marcat Inamoto: marcat Morioka: marcat Nakata: fallat Myojin: marcat |
Brasil | 1–2 (AET) | Camerun |
---|---|---|
Ronaldinho 90+' | Resum | Mboma 17' Mbami 113' |
Brisbane Cricket Ground (Brisbane)
Assistència: 37.332
Àrbitre: Herbert Fandel (ALE)
Itàlia | 0–1 | Espanya |
---|---|---|
Resum | Gabri 86' |
Football Stadium (Sydney)
Assistència: 38.134
Àrbitre: Carlos Eugênio Simon (BRA)
Xile | 4–1 | Nigèria |
---|---|---|
Contreras 17' Zamorano 18' Navia 42' Tello 65' | Resum | Agali 76' |
Melbourne Cricket Ground (Melbourne)
Assistència: 44.425
Àrbitre: Saad Mane (KUW)
Semifinals
Espanya | 3–1 | Estats Units |
---|---|---|
Tamudo 16' Angulo 25' José Mari 87' | Resum | Vagenas 42' (penalti) |
Football Stadium (Sydney)
Assistència: 39.800
Àrbitre: Mourad Daami (TUN)
Xile | 1–2 | Camerun |
---|---|---|
Abanda 78' (pròpia porta) | Resum | Mboma 84' Lauren 89' (penalti) |
Melbourne Cricket Ground (Melbourne)
Assistència: 64.338
Àrbitre: Stéphane Bré (FRA)
Partit pel 3r lloc
Xile | 2–0 | Estats Units |
---|---|---|
Zamorano 69' (penalti) Zamorano 84' | Resum |
Football Stadium (Sydney)
Assistència: 26.381
Àrbitre: Simon Micallef (AUS)
Partit pel 1r lloc
Camerun | 2–2 | Espanya |
---|---|---|
Amaya 53' (pròpia porta) Eto'o 58' | Resum | Xavi 2' Gabri 45' |
Olympic Stadium (Sydney)
Assistència: 104.000
Àrbitre: Felipe Ramos (MEX)
Penals | |||
Mboma: marcat Eto'o: marcat Njitap: marcat Lauren: marcat Wome: marcat | 5–3 | Xavi: marcat Capdevila: marcat Amaya: fallat Albelda: marcat |
Golejadors
Pos. | Selecció | Jugador | Gols |
---|---|---|---|
1 | Xile | Iván Zamorano | 6 |
2 | Camerun | Patrick Mboma | 4 |
- | Xile | Reinaldo Navia | 4 |
- | Hondures | David Suazo | 4 |
5 | Nigèria | Victor Agali | 3 |
- | Espanya | Gabri | 3 |
- | Espanya | José Mari | 3 |
- | Camerun | Lauren | 3 |
- | Japó | Naohiro Takahara | 3 |
- | Estats Units | Peter Vagenas | 3 |
11 | 11 jugadors | 2 | |
22 | 42 jugadors | 1 |
Enllaços externs
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Futbol 2000 Arxivat 2009-02-02 a Wayback Machine.