Independent Spirit a la millor primera pel·lícula
Tipus | premi a la millor òpera prima Premis Independent Spirit | ||
---|---|---|---|
Estat | Estats Units d'Amèrica | ||
Guanyador | Spike Lee, Per l'obra She's Gotta Have It (1987) Linda Gottlieb, Per l'obra Dirty Dancing (1988) Emile Ardolino, Per l'obra Dirty Dancing (1988) Donald Petrie, Per l'obra Mystic Pizza (1989) Michael Lehmann, Per l'obra Heathers (1990) Denise Di Novi, Per l'obra Heathers (1990) Whit Stillman, Per l'obra Metropolitan (1991) Ira Deutchman, Per l'obra Straight Out of Brooklyn (en) (1992) Matty Rich, Per l'obra Straight Out of Brooklyn (en) (1992) Neal Jimenez, Per l'obra The Waterdance (1993) Michael Steinberg, Per l'obra The Waterdance (1993) Gale Anne Hurd, Per l'obra The Waterdance (1993) Robert Rodriguez, Per l'obra El mariachi (1994) Carlos Gallardo, Per l'obra El mariachi (1994) David O. Russell, Per l'obra Spanking the Monkey (en) (1995) Dean Silvers, Per l'obra Spanking the Monkey (en) (1995) Edward Burns, Per l'obra The Brothers McMullen (en) (1996) Billy Bob Thornton, Per l'obra L'altre costat de la vida (1997) Kasi Lemmons, Per l'obra Eve's bayou (1998) Samuel L. Jackson, Per l'obra Eve's bayou (1998) Caldecot Chubb, Per l'obra Eve's bayou (1998) Don Roos, Per l'obra El contrari del sexe (1999) David Kirkpatrick, Per l'obra El contrari del sexe (1999) Spike Jonze, Per l'obra Being John Malkovich (2000) Vincent Landay, Per l'obra Being John Malkovich (2000) Sandy Stern, Per l'obra Being John Malkovich (2000) Steve Golin, Per l'obra Being John Malkovich (2000) Michael Stipe, Per l'obra Being John Malkovich (2000) Barbara De Fina, Per l'obra You Can Count on Me (2001) John Hart, Per l'obra You Can Count on Me (2001) Jeffrey Sharp, Per l'obra You Can Count on Me (2001) Kenneth Lonergan, Per l'obra You Can Count on Me (2001) Larry Meistrich, Per l'obra You Can Count on Me (2001) Todd Field, Per l'obra A l'habitació (2002) Peter Care, Per l'obra La perillosa vida dels Altar Boys (2003) Donald Kushner, Per l'obra Monster (2004) Patty Jenkins, Per l'obra Monster (2004) Mark Damon, Per l'obra Monster (2004) Clark Peterson, Per l'obra Monster (2004) Charlize Theron, Per l'obra Monster (2004) Brad Wyman, Per l'obra Monster (2004) Zach Braff, Per l'obra Garden State (2005) Michael Taccetta, Per l'obra Garden State (2005) Dan Halsted, Per l'obra Garden State (2005) Gary Gilbert, Per l'obra Garden State (2005) Cathy Schulman, Per l'obra Crash (2006) Bob Yari, Per l'obra Crash (2006) Don Cheadle, Per l'obra Crash (2006) Robert Moresco, Per l'obra Crash (2006) Paul Haggis, Per l'obra Crash (2006) Alan Cumming, Per l'obra Sweet Land (en) (2007) Ali Selim, Per l'obra Sweet Land (en) (2007) Gary Barber, Per l'obra The Lookout (en) (2008) Laurence Mark, Per l'obra The Lookout (en) (2008) Scott Frank, Per l'obra The Lookout (en) (2008) Walter F. Parkes, Per l'obra The Lookout (en) (2008) Roger Birnbaum, Per l'obra The Lookout (en) (2008) Spike Jonze, Per l'obra Synecdoche, New York (2009) Sidney Kimmel, Per l'obra Synecdoche, New York (2009) Charlie Kaufman, Per l'obra Synecdoche, New York (2009) T-Bone Burnett, Per l'obra Crazy Heart (2010) Scott Cooper, Per l'obra Crazy Heart (2010) Robert Duvall, Per l'obra Crazy Heart (2010) Dean Zanuck, Per l'obra Get Low (en) (2011) David Gundlach, Per l'obra Get Low (en) (2011) Aaron Schneider, Per l'obra Get Low (en) (2011) Michael Benaroya, Per l'obra Margin Call (2012) Zachary John Quinto, Per l'obra Margin Call (2012) J. C. Chandor, Per l'obra Margin Call (2012) Stephen Chbosky, Per l'obra The Perks of Being a Wallflower (2013) Lianne Halfon, Per l'obra The Perks of Being a Wallflower (2013) John Malkovich, Per l'obra The Perks of Being a Wallflower (2013) Russell Smith, Per l'obra The Perks of Being a Wallflower (2013) Ryan Coogler, Per l'obra Fruitvale Station (en) (2014) Forest Whitaker, Per l'obra Fruitvale Station (en) (2014) | ||
L'Independent Spirit a la millor primera pel·lícula (en anglès Independent Spirit Award for Best First Feature) és el Premi Independent Spirit que es concedeix anualment a la millor pel·lícula debut.
Guanyadors i nominats
La pel·lícula guanyadora de cada any es mostra sobre fons blau:
Dècada del 1980
Any | Títol | Direcció / Producció |
---|---|---|
1986 | She's Gotta Have It | Spike Lee, director i productor |
Belizaire the Cajun | Glen Pitre / Allan L. Durand | |
A Great Wall | Peter Wang, director | |
Hoosiers | David Anspaugh / John Daly, Carter DeHaven, Derek Gibson i Angelo Pizzo | |
True Stories | David Byrne / Gary Kurfirst | |
1987 | Dirty Dancing | Emile Ardolino / Linda Gottlieb |
Anna | Yurek Bogayevicz / Zanne Devine | |
Hollywood Shuffle | Robert Townsend, director i productor / Carl Craig | |
Siesta | Mary Lambert / Gary Kurfirst | |
Waiting for the Moon | Jill Godmilow / Sandra Schulberg | |
1988 | Mystic Pizza | Donald Petrie / Mark Levinson i Scott M. Rosenfelt |
Border Radio | Allison Anders, Dean Lent i Kurt Voss / Marcus DeLeon | |
The Chocolate War | Keith Gordon / Jonathan D. Krane | |
The Prince of Pennsylvania | Ron Nyswaner / Jonathan D. Krane | |
The Wash | Michael Toshiyuki Uno / Calvin Skaggs | |
1989 | Heathers | Michael Lehmann / Denise Di Novi |
84C MoPic | Patrick Sheane Duncan / Michael Nolan | |
Powwow Highway | Jonathan Wacks / Jan Wieringa | |
Sidewalk Stories | Charles Lane / Howard M. Brickner | |
Talking to Strangers | Rob Tregenza / J.K. Eareckson |
Dècada del 1990
Any | Títol | Direcció / Producció |
---|---|---|
1990 | Metropolitan | Whit Stillman, director i productor |
House Party | Reginald Hudlin / Warrington Hudlin | |
Lightning Over Braddock | Tony Buba, director i productor | |
The Natural History of Parking Lots | Everett Lewis / Aziz Ghazal | |
Twister | Michael Almereyda / Wieland Schulz-Keil | |
1991 | Straight Out of Brooklyn | Matty Rich, director i productor |
Chameleon Street | Wendell B. Harris Jr., director i productor | |
Poison | Todd Haynes / Christine Vachon | |
The Rapture | Michael Tolkin / Karen Koch, Nancy Tenenbaum i Nick Wechsler | |
Slacker | Richard Linklater, director i productor | |
1992 | The Waterdance | Neal Jimenez i Michael Steinberg / Gale Anne Hurd, Marie Cantin i Guy Riedel |
Laws of Gravity | Nick Gomez / Bob Gosse i Larry Meistrich | |
My New Gun | Stacy Cochran / Michael Flynn | |
Reservoir Dogs | Quentin Tarantino / Lawrence Bender | |
Swoon | Tom Kalin / Christine Vachon | |
1993 | El mariachi | Robert Rodriguez, director i productor / Carlos Gallardo |
American Heart | Martin Bell / Jeff Bridges i Rosilyn Heller | |
Combination Platter | Tony Chan, director i productor / Judy Moy | |
Mac | John Turturro / Brenda Goodman i Nancy Tenenbaum | |
Menace II Society | Allen i Albert Hughes / Darin Scott | |
1994 | Spanking the Monkey | David O. Russell / Dean Silvers |
Clean, Shaven | Lodge Kerrigan, director i productor | |
Clerks | Kevin Smith, director i productor / Scott Mosier | |
I Like It Like That | Darnell Martin / Lane Janger | |
Suture | David Siegel i Scott McGehee, directors i productors / Michele Petin | |
1995 | The Brothers McMullen | Edward Burns / Dick Fisher |
Kids | Larry Clark / Cary Woods | |
Little Odessa | James Gray / Paul Webster | |
Picture Bride | Kayo Hatta / Diane Mei Lin Mark i Lisa Onodera | |
River of Grass | Kelly Reichardt, director | |
1996 | Sling Blade | Billy Bob Thornton / David L. Bushell i Brandon Rosser |
Big Night | Campbell Scott i Stanley Tucci / Jonathan Filley | |
Jo vaig disparar a l'Andy Warhol | Mary Harron / Tom Kalin i Christine Vachon | |
Manny & Lo | Lisa Krueger / Marlen Hecht i Dean Silvers | |
Trees Lounge | Steve Buscemi / Chris Hanley i Brad Wyman | |
1997 | Eve's bayou (L'estany de l'Eva) | Kasi Lemmons / Caldecot Chubb i Samuel L. Jackson |
The Bible and Gun Club | Daniel J. Harris, director i productor | |
Hard Eight | Paul Thomas Anderson / Robert Jones i John S. Lyons | |
In the Company of Men | Neil LaBute / Mark Archer i Stephen Pevner | |
Star Maps | Miguel Arteta / Matthew Greenfield | |
1998 | El contrari del sexe | Don Roos / David Kirkpatrick i Michael Besman |
Buffalo '66 | Vincent Gallo / Chris Hanley | |
High Art | Lisa Cholodenko / Dolly Hall, Jeffrey Levy-Hinte i Susan A. Stover | |
Pi | Darren Aronofsky / Eric Watson | |
Slums of Beverly Hills | Tamara Jenkins / Michael Nozik i Stan Wlodkowski | |
1999 | Being John Malkovich | Spike Jonze / Michael Stipe, Sandy Stern, Steve Golin i Vincent Landay |
Boys Don't Cry | Kimberly Peirce / Jeffrey Sharp, John Hart, Eva Kolodner i Christine Vachon | |
Three Seasons | Tony Bui / Jason Kliot i Joana Vicente | |
Twin Falls Idaho | Michael Polish / Marshall Persinger, Rena Ronson i Steven J. Wolfe | |
Xiu Xiu: The Sent Down Girl | Joan Chen, director i productor / Wai-Chung Chan |
Dècada del 2000
NOTA: A partir de l'any 2000, les pel·lícules nominades es van restringir a aquelles amb un pressupost superior als 500.000$. El premi Independent Spirit John Cassavetes va començar a premiar les primeres pel·lícules que tenien un pressupost inferior o igual als 500.000$.
Any | Títol | Direcció / Producció |
---|---|---|
2000 | You Can Count on Me | Kenneth Lonergan / John Hart, Jeffrey Sharp, Barbara De Fina i Larry Meistrich |
Boiler Room | Ben Younger / Jennifer Todd i Suzanne Todd | |
Girlfight | Karyn Kusama / Maggie Renzi, Sarah Green i Martha Griffin. | |
Love & Basketball | Gina Prince-Bythewood / Spike Lee i Sam Kitt | |
The Visit | Jordan Walker-Pearlman, director i productor | |
2001 | In the Bedroom | Todd Field, director |
The Anniversary Party | Alan Cumming i Jennifer Jason Leigh, directors | |
El creient | Henry Bean, director | |
Donnie Darko | Richard Kelly, director | |
Ghost World | Terry Zwigoff, director | |
2002 | La perillosa vida dels Altar Boys | Peter Care, director |
Interview with the Assassin | Neil Burger, director | |
Manito | Eric Eason, director | |
Paid in Full | Charles Stone III, director | |
Roger Dodger | Dylan Kidd, director | |
2003 | Monster | Patty Jenkins / Mark Damon, Donald Kushner, Clark Peterson, Charlize Theron i Brad Wyman |
Bomb the System | Adam Bhala Lough / Ben Rekhi i Sol Tryon | |
House of Sand and Fog | Vadim Perelman, director i productor / Michael London | |
Quattro Noza | Joey Curtis / Fredric King | |
Thirteen | Catherine Hardwicke / Jeffrey Levy-Hinte i Michael London | |
2004 | Garden State | Zach Braff / Pamela Abdy, Gary Gilbert, Dan Halsted i Richard Klubeck |
Brother to Brother | Rodney Evans, director i productor / Jim McKay, Isen Robbins i Aimee Schoof | |
Napoleon Dynamite | Jared Hess / Jeremy Coon, Sean Covel i Chris Wyatt | |
Saints and Soldiers | Ryan Little, director i productor / Adam Abel | |
The Woodsman | Nicole Kassell / Lee Daniels | |
2005 | Crash | Paul Haggis, director i productor / Cathy Schulman, Don Cheadle, Bob Yari, Mark R. Harris i Bobby Moresco |
Lackawanna Blues | George C. Wolfe / Halle Berry, Vince Cirrincione, Ruben Santiago-Hudson, Nellie Nugiel i Shelby Stone | |
Me and You and Everyone We Know | Miranda July / Gina Kwon | |
Thumbsucker | Mike Mills / Anthony Bregman i Bob Stephenson | |
Transamerica | Duncan Tucker / Sebastian Dungan, Linda Moran i Rene Bastian | |
2006 | Sweet Land | Ali Selim / Alan Cumming i James Bigham |
Day Night Day Night | Julia Loktev / Melanie Judd id Jessica Levin | |
Man Push Cart | Ramin Bahrani / Pradip Ghosh i Bedford T. Bentley | |
The Motel | Michael Kang / Matthew Greenfield, Miguel Arteta, Gina Kwon i Karin Chien | |
Wristcutters: A Love Story | Goran Dukić / Adam Sherman, Chris Coen, Tatiana Kelly i Mikal P. Lazarev | |
2007 | The Lookout | Scott Frank / Roger Birnbaum, Gary Barber, Laurence Mark i Walter F. Parkes |
2 Days in Paris | Julie Delpy / Christophe Mazodier i Thierry Potok | |
Great World of Sound | Craig Zobel, director i productor / Melissa Palmer, David Gordon Green id Richard A. Wright | |
Rocket Science | Jeffrey Blitz / Effie Brown i Sean Welch | |
Vanaja | Rajnesh Domalpalli / Latha R. Domalapalli | |
2008 | Synecdoche, New York | Charlie Kaufman, director i productor / Anthony Bregman, Spike Jonze i Sidney Kimmel |
Afterschool | Antonio Campos / T. Sean Durkin i Josh Mond | |
Medicine for Melancholy | Barry Jenkins / Justin Barber | |
Sangre de Mi Sangre | Christopher Zalla / Per Melita i Ben Odell | |
Sleep Dealer | Alex Rivera / Anthony Bregman | |
2009 | Crazy Heart | Scott Cooper, director i productor / Robert Duvall, Rob Carliner, Judy Cairo i T-Bone Burnett |
Easier with Practice | Kyle Patrick Alvarez / Cookie Carosella | |
The Messenger | Oren Moverman / Mark Gordon, Lawrence Inglee i Zach Miller | |
Paranormal Activity | Oren Peli, director i productor / Jason Blum | |
A Single Man | Tom Ford, director i productor / Chris Weitz, Andrew Miano i Robert Salerno |
Dècada del 2010
Any | Títol | Direcció / Producció |
---|---|---|
2010 | Get Low | Aaron Schneider / Dean Zanuck i David Gundlach |
Everything Strange and New | Frazer Bradshaw / Laura Techera Francia i A.D. Liano | |
The Last Exorcism | Daniel Stamm / Eric Newman, Eli Roth, Marc Abraham i Thomas A. Bliss | |
Night Catches Us | Tanya Hamilton / Ronald Simon, Sean Costello i Jason Orans | |
Tiny Furniture | Lena Dunham / Kyle Martin i Alicia Van Couvering | |
2011 | Margin Call | J.C. Chandor / Joe Jenckes, Robert Ogden Barnum, Corey Moosa, Michael Benaroya, Neal Dodson i Zachary Quinto |
Another Earth | Mike Cahill / Hunter Gray, Mike Cahill, Brit Marling i Nicholas Shumaker | |
In the Family | Patrick Wang / Patrick Wang, Andrew van den Houten i Robert Tonino | |
Martha Marcy May Marlene | Sean Durkin / Josh Mond, Antonio Campos, Chris Maybach i Patrick Cunningham | |
Natural Selection | Robbie Pickering / Brion Hambell i Paul Jensen | |
2012 | Els avantatges de ser un marginat | Stephen Chbosky, director |
Fill the Void | Rama Burshtein, director | |
Gimme the Loot | Adam Leon, director | |
Safety Not Guaranteed | Colin Trevorrow, director | |
Sound of My Voice | Zal Batmanglij, director | |
2013 | Blue Caprice | Alexandre Moors, director |
Concussion | Stacie Passon, director | |
Fruitvale Station | Ryan Coogler, director | |
Una noche | Lucy Mulloy, director | |
Wadjda | Haifaa al-Mansour, director |
Dècada del 2020
Any | Títol | Direcció / Producció |
---|---|---|
2020 | Sound of Metal | Darius Marder / Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche, Bill Benz i Kathy Benz |
The 40-Year-Old Version | Radha Blank / Lena Waithe, Jordan Fudge, Radha Blank, Inuka Bacote-Capiga, Jennifer Semler i Rishi Rajani | |
I Carry You With Me | Heidi Ewing / Heidi Ewing, Mynette Louie, Gabriela Maire i Edher Campos | |
Miss Juneteenth | Channing Godfrey Peoples / Toby Halbrooks, Tim Headington, Jeanie Igoe, James M. Johnston, Theresa Page i Neil Creque Williams | |
Nine Days | Edson Oda / Jason Michael Berman, Mette-Marie Kongsved, Matthew Linder, Laura Tunstall i Datari Turner | |
2021 | 7 Days | Roshan Sethi / Liz Cardenas, Mel Eslyn |
Holler | Nicole Riegel / Adam Cobb, Rachel Gould, Katie McNeill, Jamie Patricof i Christy Spitzer Thornton | |
Queen of Glory | Nana Mensah / Baff Akoto, Anya Migdal, Kelley Robins Hicks i Jamund Washington | |
Test Pattern | Shatara Michelle Ford / Pin-Chun Liu i Yu-Hao Su | |
Wild Indian | Lyle Mitchell Corbine Jr. / Thomas Mahoney, Lyle Mitchell Corbine, Jr. i Eric Tavitian | |
2022 | Aftersun | Charlotte Wells / Mark Ceryak, Amy Jackson, Barry Jenkins, Adele Romanski |
Emily the Criminal | John Patton Ford / Tyler Davidson, Aubrey Plaza, Drew Sykes | |
The Inspection | Elegance Bratton / Effie T. Brown, Chester Algernal Gordon | |
Murina | Antoneta Alamat Kusijanović / Danijel Pek, Rodrigo Teixeira | |
Palm Trees and Power Lines | Jamie Dack /Leah Chen Baker |
Enllaços externs
- Pàgina web dels Independent Spirit (anglès)