Llista de medallistes olímpics de tir amb arc
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de tir amb arc:
Medallistes
Programa actual
Categoria masculina
Individual masculí
Edició | Or | Argent | Bronze |
1972 Múnic | John Williams | Gunnar Jervill | Kyösti Laasonen |
1976 Mont-real | Darrell Pace | Hiroshi Michinaga | Giancarlo Ferrari |
1980 Moscou | Tomi Poikolainen | Boris Isachenko | Giancarlo Ferrari |
1984 Los Angeles | Darrell Pace | Richard McKinney | Hiroshi Yamamoto |
1988 Seül | Jay Barrs | Park Sung-Soo | Vladimir Yesheyev |
1992 Barcelona | Sébastien Flute | Chung Jae-Hun | Simon Terry |
1996 Atlanta | Justin Huish | Magnus Petersson | Oh Kyo-Moon |
2000 Sydney | Simon Fairweather | Vic Wunderle | Wietse van Alten |
2004 Atenes | Marco Galiazzo | Hiroshi Yamamoto | Tim Cuddihy |
2008 Pequín | Viktor Ruban | Park Kyung-Mo | Bair Badënov |
2012 Londres | Oh Jin-Hyek | Takaharu Furukawa | Dai Xiaoxiang |
2016 Rio | Ku Bon-Chan | Jean-Charles Valladont | Brady Ellison |
2020 Tòquio | Mete Gazoz | Mauro Nespoli | Takaharu Furukawa |
Prova per equips masculina
Edició | Or | Argent | Bronze |
1988 Seül | Corea del Sud Chun In-Soo Lee Han-Sup Park Sung-Soo | Estats Units Jay Barrs Richard McKinney Darrell Pace | Regne Unit Steven Hallard Richard Priestman Leroy Watson |
1992 Barcelona | Espanya Juan Holgado Alfonso Menéndez Antonio Vázquez | Finlàndia Ismo Falck Jari Lipponen Tomi Poikolainen | Regne Unit Steven Hallard Richard Priestman Simon Terry |
1996 Atlanta | Estats Units Justin Huish Butch Johnson Rod White | Corea del Sud Jang Yong-Ho Kim Bo-Ram Oh Kyo-Moon | Itàlia Matteo Bisiani Michele Frangilli Andrea Parenti |
2000 Sydney | Corea del Sud Oh Kyo-Moon Jang Yong-Ho Kim Chung-Tae | Itàlia Matteo Bisiani Michele Frangilli Ilario Di Buò | Estats Units Butch Johnson Rod White Vic Wunderle |
2004 Atenes | Corea del Sud Im Dong-Hyun Jang Yong-Ho Park Kyung-Mo | Xina-Taipei Chen Szu-Yuan Liu Ming-Huang Wang Cheng-Pang | Ucraïna Dmytro Hrachov Viktor Ruban Oleksandr Serdyuk |
2008 Pequín | Corea del Sud Im Dong-Hyun Lee Chang-Hwan Park Kyung-Mo | Itàlia Ilario di Buò Marco Galiazzo Mauro Nespoli | R.P. de la Xina Jiang Lin Li Wenquan Xue Haifeng |
2012 Londres | Itàlia Michele Frangilli Marco Galiazzo Mauro Nespoli | Estats Units Brady Ellison Jake Kaminski Jacob Wukie | Corea del Sud Im Dong-Hyun Kim Bub-Min Oh Jin-Hyek |
2016 Rio | Corea del Sud Ku Bon-Chan Lee Seung-Yun Kim Woo-Jin | Estats Units Brady Ellison Zach Garrett Jake Kaminski | Austràlia Alec Potts Ryan Tyack Taylor Worth |
2020 Tòquio | Corea del Sud Kim Je-deok Kim Woo-jin Oh Jin-hyek | Xina Taipei Deng Yu-cheng Tang Chih-chun Wei Chun-heng | Japó Takaharu Furukawa Yuki Kawata Hiroki Muto |
Categoria femenina
Individual femení
Edició | Or | Argent | Bronze |
1972 Múnic | Doreen Wilber | Irena Szydlowska | Emma Gapchenko |
1976 Mont-real | Luann Ryon | Valentyna Kovpan | Zebiniso Rustamova |
1980 Moscou | Keto Losaberidze | Natalya Butuzova | Päivi Meriluoto |
1984 Los Angeles | Seo Hyang-Soon | Li Lingiuan | Kim Jin-Ho |
1988 Seül | Kim Soo-Nyung | Wang Hee-Kyung | Yun Young-Sook |
1992 Barcelona | Cho Youn-Jeong | Kim Soo-Nyung | Natalia Valeeva |
1996 Atlanta | Kim Kyung-Wook | He Ying | Olena Sadovnycha |
2000 Sydney | Yun Mi-Jin | Kim Nam-Soon | Kim Soo-Nyung |
2004 Atenes | Park Sung-Hyun | Lee Sung-Jin | Alison Williamson |
2008 Pequín | Zhang Juanjuan | Park Sung-Hyun | Yun Ok-Hee |
2012 Londres | Ki Bo-Bae | Aída Román | Mariana Avitia |
2016 Rio | Chang Hye-Jin | Lisa Unruh | Ki Bo-Bae |
2020 Tòquio | An San | Elena Osipova | Lucilla Boari |
Prova per equips femenina
Edició | Or | Argent | Bronze |
1988 Seül | Corea del Sud Kim Soo-Nyung Wang Hee-Kyung Yun Young-Sook | Indonèsia Lilies Handayani Nurfitriyana Saiman Kusuma Wardhani | Estats Units Deborah Ochs Denise Parker Melanie Skillman |
1992 Barcelona | Corea del Sud Cho Youn-Jeong Kim Soo-Nyung Lee Eun-Kyung | R.P. de la Xina Ma Xiangjun Wang Hong Wang Xiaozhu | Equip Unificat Lyudmila Arzhannikova Khatouna Kvrivichvili Natalia Valeeva |
1996 Atlanta | Corea del Sud Kim Jo-Sun Kim Kyung-Wook Yoon Hye-Young | Alemanya Barbara Mensing Cornelia Pfohl Sandra Wagner-Sachse | Polònia Iwona Dzięcioł Katarzyna Klata Joanna Nowicka |
2000 Sydney | Corea del Sud Kim Soo-Nyung Kim Nam-Soon Yun Mi-Jin | Ucraïna Olena Sadovnycha Nataliya Burdeyna Kateryna Serdyuk | Alemanya Barbara Mensing Cornelia Pfohl Sandra Wagner-Sachse |
2004 Atenes | Corea del Sud Lee Sung-Jin Park Sung-Hyun Yun Mi-Jin | R.P. de la Xina He Ying Lin Sang Zhang Juanjuan | Xina-Taipei Chen Li Ju Wu Hui-Ju Yuan Shu-Chi |
2008 Pequín | Corea del Sud Joo Hyun-Jung Park Sung-Hyun Yun Ok-Hee | R.P. de la Xina Chen Ling Guo Dan Zhang Juanjuan | França Virginie Arnold Sophie Dodemont Berengere Schuh |
2012 Londres | Corea del Sud Lee Sung-Jin Ki Bo-Bae Choi Hyeonju | R.P. de la Xina Fang Yuting Cheng Ming Xu Jing | Japó Kaori Kawanaka Ren Hayakawa Miki Kanie |
2016 Rio | Corea del Sud Chang Hye-Jin Choi Mi-Sun Ki Bo-Bae | Rússia Tuyana Dashidorzhieva Ksenia Perova Inna Stepanova | Xina Taipei Le Chien-ying Lin Shih-chia Tan Ya-ting |
2020 Tòquio | Corea del Sud An San Jang Min-hee Kang Chae-young | ROC Svetlana Gomboeva Elena Osipova Ksenia Perova | Alemanya Michelle Kroppen Charline Schwarz Lisa Unruh |
Proves mixtes
Equips
Proves | Or | Plata | Bronze |
2020 Tòquio | Corea del Sud Kim Je-deok An San | Països Baixos Steve Wijler Gabriela Schloesser | Mèxic Luis Álvarez Alejandra Valencia |
Programa eliminat
La competició de tir amb arc entre 1900 i 1920 presentà proves pròpies en cada olimpíada.
Categoria masculina
Edició | Or | Argent | Bronze |
Ronda Americana | George Bryant | Robert Williams | William Thompson |
Ronda York | George Bryant | Robert Williams | William Thompson |
Ronda per equips | Estats Units William Thompson Robert Williams Louis Maxson Galen Spencer | Estats Units Charles Woodruff William Clark Charles Hubbard Samuel Duvall | Estats Units George Bryant Wallace Bryant Cyrus Edwin Dallin Henry B. Richardson |
Categoria femenina
Edició | Or | Argent | Bronze |
Ronda Columbia | Matilda Howell | Emma Cooke | Jessie Pollock |
Ronda Nacional | Matilda Howell | Emma Cooke | Jessie Pollock |
Ronda per equips | Estats Units Matilda Howell Jessie Pollock Laura Woodruff Louise Taylor | Estats Units Emma Cooke Mabel Taylor | No es concedí |
Categoria masculina
Edició | Or | Argent | Bronze |
Ronda York | William Dod | Reginald Brooks | Henry B. Richardson |
Estil Continental | Eugène Grisot | Louis Vernet | Gustave Cabaret |
Categoria femenina
Edició | Or | Argent | Bronze |
Ronda Nacional | Queenie Newall | Charlotte Dod | Beatrice Hill-Lowe |
Vegeu també
Enllaços externs
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Llista de medallistes olímpics de tir amb arc