1966 World Orienteering Championships
Host city | Fiskars |
---|---|
Country | Finland |
Nations | 11 |
Teams | 10 (men) 9 (women) |
Athletes | 58 (men) 35 (women) |
Events | 4 |
Opening | 1 October 1966 (1966-10-01) |
Closing | 2 October 1966 (1966-10-02) |
← Incumbent 1968 Linköping → |
The 1st World Orienteering Championships were held in the village of Fiskars, Finland, 1–2 October 1966.[1]
Participants from eleven nations competed in the championships: Austria, Bulgaria, Czechoslovakia, Denmark, East Germany, Finland, Great Britain, Hungary, Norway, Sweden and Switzerland. The medals were distributed between Sweden (3 gold, 1 bronze), Finland (3 silver, 1 bronze), Norway (1 gold, 2 bronze) and Switzerland (1 silver medal).
The men's individual course had 11 controls over 14.1 kilometres, while the women's individual course had 10 controls over 8.1 kilometres.[2]
The first individual world champions in orienteering came from Norway and Sweden. Winner of the men's competition was Åge Hadler from Norway. Hadler regarded the eighth control, which was located in thick forest, as the most difficult, where the last part of the leg required meticulous map reading and frequent checking of the compass.[3] Ulla Lindkvist from Sweden won the women's competition. Sweden won the men's relay, which had four legs, with a margin of nearly eight minutes. Sweden also won the women's relay, which had three legs, with a margin of 21 seconds to silver medalist Finland.[1]
The championships were attended by President of Finland, Urho Kekkonen, who was present at the finishing area.[4]
Medalists
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Men's individual[1] | Åge Hadler (NOR) | 1:36:05 | Aimo Tepsell (FIN) | 1:38:47 | Anders Morelius (SWE) | 1:40:05 |
Women's individual[1] | Ulla Lindkvist (SWE) | 52:45 | Katharina Perch-Nielsen (SUI) | 1:00:30 | Raila Hovi (FIN) | 1:00:51 |
Men's relay[1] | Sweden (SWE)
| 3.51.42 | 3.59.34 | 4.26.35 | ||
Women's relay[1] | 2.42.58 | 2.43.19 | 2.54.29 |
Results
Men's individual
Rank | Competitor | Nation | Time |
---|---|---|---|
Åge Hadler | Norway | 1:36:05 | |
Aimo Tepsell | Finland | 1:38:47 | |
Anders Morelius | Sweden | 1:40:05 | |
4 | Dagfinn Olsen | Norway | 1:40:37 |
5 | Juhani Salmenkylä | Finland | 1:40:38 |
6 | Göran Öhlund | Sweden | 1:41:05 |
7 | Rolf Koskinen | Finland | 1:41:11 |
8 | Stig Berge | Norway | 1:42:23 |
9 | Karl Johansson | Sweden | 1:42:48 |
10 | Heino Avikainen | Finland | 1:45:38 |
11 | Erkki Kohvakka | Finland | 1:45:52 |
12 | Ola Skarholt | Norway | 1:45:57 |
13 | Hans Ekberg | Sweden | 1:48:10 |
14 | Jostein Nilsen | Norway | 1:48:26 |
15 | Hannu Haarma | Finland | 1:49:10 |
16 | Alex Schwager | Switzerland | 1:50:08 |
17 | Bertil Norman | Sweden | 1:50:26 |
18 | Erik Engebråten | Norway | 1:50:30 |
19 | Sven-Ola Darell | Sweden | 1:51:19 |
20 | Keld Olsen | Denmark | 1:54:41 |
21 | Leif Nörgård | Denmark | 1:55:16 |
22 | Flemming Nörgård | Denmark | 2:00:16 |
23 | Svatoslav Galík | Czechoslovakia | 2:03:41 |
24 | Max Jüni | Switzerland | 2:06:06 |
25 | Finn Faxner | Denmark | 2:07:20 |
26 | Christian Jaggi | Switzerland | 2:08:57 |
27 | Fritz Maurer | Switzerland | 2:12:02 |
28 | Helmut Conrad | East Germany | 2:12:26 |
29 | Roland Hirter | Switzerland | 2:12:27 |
30 | Peter Nilsen | Denmark | 2:13:17 |
31 | Jindrich Novotny | Czechoslovakia | 2:13:25 |
32 | Jörn Esbensen | Denmark | 2:16:21 |
33 | Harald Grosse | East Germany | 2:16:45 |
34 | Andreas Örsi | Hungary | 2:17:42 |
35 | Antonin Urbanec | Czechoslovakia | 2:17:47 |
36 | Gustav Bartak | Czechoslovakia | 2:20:03 |
37 | Iwan Skerletz | Hungary | 2:20:34 |
38 | Alois Lasnicka | Czechoslovakia | 2:27:27 |
39 | Georg Schönviszky | Bulgaria | 2:30:05 |
40 | Franz Trampusch | Austria | 2:32:08 |
41 | Ernst Saxer | Switzerland | 2:32:27 |
42 | Alistair Patten | Great Britain | 2:33:09 |
43 | Ladislaus Deseö | Hungary | 2:33:27 |
44 | Rolf Heinemann | East Germany | 2:33:37 |
45 | Michail Galov | Bulgaria | 2:36:06 |
46 | Gordon Pirie | Great Britain | 2:43:48 |
47 | Thomas Balogh | Hungary | 2:45:48 |
48 | David Griffiths | Great Britain | 2:47:07 |
49 | John Disley | Great Britain | 2:48:56 |
50 | Georgi Gealtov | Bulgaria | 2:51:24 |
51 | Achim Zemanek | East Germany | 3:01:56 |
52 | Haralan Haralanoff | Austria | 3:05:55 |
53 | Michael Murray | Great Britain | 3:16:52 |
54 | Raimund Sobotka | Austria | 3:23:57 |
55 | Tony Walker | Great Britain | 3:29:12 |
56 | Grigor Kaloianov | Bulgaria | 3:55:30 |
DSQ | Nikola Bedelev | Bulgaria | |
DSQ | Sepp Michael Pacher | Austria |
Women's individual
Rank | Competitor | Nation | Time |
---|---|---|---|
Ulla Lindkvist | Sweden | 52:45 | |
Katherina Perch-Nielsen | Switzerland | 1:00:30 | |
Raila Hovi | Finland | 1:00:51 | |
4 | Kerstin Granstedt | Sweden | 1:01:30 |
5 | Eivor Steen-Olsson | Sweden | 1:02:54 |
6 | Ingrid Thoresen | Norway | 1:03:29 |
7 | Annakäthi Grieder | Switzerland | 1:04:58 |
8 | Anja Meldo | Finland | 1:05:06 |
9 | Sarolta Monspart | Hungary | 1:05:25 |
10 | Gunborg Åhling | Sweden | 1:05:33 |
11 | Ragnhild Kristensen | Norway | 1:09:36 |
12 | Vibeke Såbye Christensen | Denmark | 1:11:44 |
13 | Barbara Cser | Hungary | 1:12:18 |
14 | Astrid Hansen | Norway | 1:13:07 |
15 | Erika Wauer | East Germany | 1:14:05 |
16 | Marianne Selbo | Denmark | 1:16:20 |
17 | Nadezda Linhartova | Czechoslovakia | 1:16:59 |
18 | Pirjo Ruotsalainen | Finland | 1:17:38 |
19 | Anna-Liisa Nissi | Finland | 1:17:50 |
20 | Ulrike Heinemann | East Germany | 1:18:08 |
21 | Dobruse Novotna | Czechoslovakia | 1:19:40 |
22 | Karin Ågesen | Denmark | 1:23:10 |
23 | Ria Meyer | East Germany | 1:24:29 |
24 | Ludmila Kumbarova | Czechoslovakia | 1:28:23 |
25 | Delia Stoeva | Bulgaria | 1:28:44 |
26 | Irene Köhli | Switzerland | 1:29:15 |
27 | Bjørg Knudsen | Norway | 1:38:05 |
28 | Eliza Stoianova | Bulgaria | 1:39:35 |
29 | Olga Tascheva | Bulgaria | 1:40:52 |
30 | Eva Hohausova | Czechoslovakia | 1:44:52 |
31 | Christine Lüdin | Switzerland | 1:49:34 |
32 | Bodil Jakobsen | Denmark | 1:51:43 |
33 | Margarete Babay | Hungary | 2:10:58 |
34 | Gisela Haralanoff | Austria | 2:25:14 |
35 | Magdalene Molnar | Hungary | 2:25:59 |
References
- ^ a b c d e f g h "World Orienteering Championships 1966". International Orienteering Federation. Archived from the original on 6 July 2020. Retrieved 22 October 2016.
- ^ Berglia, Knut; Brohaug, Tom-Erik; Staver, Kristoffer; Thuesen, Kaare; Strandhagen, Torgeir, eds. (1987). Orienteringsidretten i Norge gjennom 90 år (in Norwegian). Norwegian Orienteering Federation. p. 339.
- ^ Berglia (1987): p. 228–229
- ^ Berglia (1987): p. 228
- v
- t
- e
- Fiskars 1966
- Linköping 1968
- Friedrichroda 1970
- Staré Splavy 1972
- Viborg 1974
- Aviemore 1976
- Kongsberg 1978
- Tampere 1979
- Thun 1981
- Zalaegerszeg 1983
- Bendigo 1985
- Gérardmer 1987
- Skövde 1989
- Mariánské Lázně 1991
- West Point 1993
- Detmold 1995
- Grimstad 1997
- Inverness 1999
- Tampere 2001
- Rapperswil/Jona 2003
- Västerås 2004
- Aichi 2005
- Århus 2006
- Kyiv 2007
- Olomouc 2008
- Miskolc 2009
- Trondheim 2010
- Savoie 2011
- Lausanne 2012
- Vuokatti 2013
- Trentino–Veneto 2014
- Inverness 2015
- Strömstad–Tanum 2016
- Tartu 2017
- Riga 2018
- Østfold 2019
Triangle Region 2020- Doksy 2021
- Triangle Region 2022
- Graubünden 2023
- Edinburgh 2024
- Kuopio 2025
- Hyvinkää 1975
- Velingrad 1977
- Avesta 1980
- Aigen 1982
- Lavarone 1984
- Batak 1986
- Kuopio 1988
- Skellefteå 1990
- Pontarlier 1992
- Val di Non 1994
- Lillehammer 1996
- Windischgarsten 1998
- Krasnoyarsk 2000
- Borovetz 2002
- Åsarna 2004
- Levi 2005
- Moscow Oblast 2007
- Rusutsu 2009
- Tänndalen 2011
- Ridder 2013
- Hamar 2015
- Krasnoyarsk 2017
- Piteå 2019
- Fontainebleau 2002
- Ballarat 2004
- Banska Bystrica 2005
- Joensuu 2006
- Nove Mesto na Morave 2007
- Ostróda 2008
- Ben Shemen 2009
- Montalegre 2010
- Vicenza 2011
- Veszprém 2012
- Rakvere 2013
- Białystok 2014
- Liberec 2015
- Águeda 2016
- Vilnius 2017
- Zwettl 2018
- Viborg 2019
- Jeseník 2020
- Västerås 2004
- Aichi 2005
- Joensuu 2006
- Kiev 2007
- Olomouc 2008
- Miskolc 2009
- Trondheim 2010
- Savoie 2011
- Scotland 2012
- Vuokatti 2013
- Trentino-Veneto 2014
- Zagreb 2015
- Strömstad-Tanum 2016
- Birstonas 2017
- Daugavpils 2018
- Idanha-a-Nova 2019
- Hong Kong 2020