1969 Adelaide Carnival
Tournament details | |
---|---|
Country | Australia |
City | Adelaide |
Dates | 7–14 June 1969 (1969-06-07 – 1969-06-14) |
Format | Round-robin |
Teams | 4 |
Final positions | |
Champions | Victoria |
← 1966 1972 → |
The 1969 Adelaide Carnival was the 17th edition of the Australian National Football Carnival, an Australian football interstate competition.
Four teams competed in the carnival, South Australia, the Victorian Football League, Tasmania and Western Australia. Victoria finished on top of the table after winning all of their games. Peter Hudson kicked 17 goals in the carnival, the next best was Austin Robertson with 15.
The Victorian Football Association was scheduled to have competed in the Carnival, but was disqualified after it allowed players to cross from the VFL to the VFA without formal clearances during the 1969 season, in defiance of an ANFC directive from the previous year.[1]
Squads
Victoria
Name | Club | Age |
---|---|---|
John Nicholls (c) | Carlton | 29 |
Kevin Bartlett | Richmond | 22 |
Peter Bedford | South Melbourne | 22 |
Barry Bourke | Melbourne | 25 |
George Bisset | Footscray | 26 |
Barry Davis | Essendon | 25 |
Ross Dillon | Melbourne | 21 |
Darryl Gerlach | Essendon | 25 |
Daryl Griffiths | St Kilda | 23 |
Royce Hart | Richmond | 21 |
Peter Hudson | Hawthorn | 23 |
Alex Jesaulenko | Carlton | 23 |
Bob Keddie | Hawthorn | 23 |
Sam Kekovich | North Melbourne | 19 |
Bob Murray | St Kilda | 26 |
Kevin Murray | Fitzroy | 30 |
John 'Sam' Newman | Geelong | 23 |
John Newnham | Fitzroy | 26 |
Peter Steward | North Melbourne | 27 |
David Thorpe | Footscray | 21 |
Peter Walker | Geelong | 26 |
Terry Waters | Collingwood | 26 |
Ricky Watt | Collingwood | 22 |
Fred Way | South Melbourne | 25 |
South Australia
Name | Club | Age |
---|---|---|
John Cahill (c) | Port Adelaide | 29 |
Brenton Adcock | Sturt | 25 |
John Birt | West Torrens | 32 |
Keith Chessell | Sturt | 22 |
Brian Colbey | Glenelg | 22 |
Peter Darley | South Adelaide | 24 |
Robert Day | West Adelaide | 25 |
Ron Elleway | Port Adelaide | 26 |
Ken Eustice | Glenelg | 29 |
Jim Forsyth | West Torrens | 24 |
Darryl Hicks | Sturt | 27 |
Harry Kernahan | Glenelg | 31 |
Peter Marker | Glenelg | 21 |
Craig McKellar | Woodville | 19 |
Graham Molloy | Norwood | 21 |
Philip 'Sandy' Nelson | Sturt | 22 |
Damien Nygaard | Norwood | 24 |
Robert Oatey | Norwood | 25 |
Jack Pannenburg | West Adelaide | 22 |
Keith Pattinson | Glenelg | 23 |
John Phillips | North Adelaide | 24 |
Dennis 'Fred' Phillis | Glenelg | 20 |
Rodney Pope | West Adelaide | 24 |
Barrie Robran | North Adelaide | 21 |
Rick Schoff | Sturt | 28 |
Western Australia
Name | Club | Age |
---|---|---|
Derek Chadwick (c) | East Perth | 28 |
Paddy Astone | Perth | 25 |
Greg Brehaut | Perth | 22 |
Mal Brown | East Perth | 22 |
Barry Cable | Perth | 25 |
Tony Casserly | East Fremantle | 25 |
Pat Dalton | Perth | 26 |
Dave Dyson | West Perth | 24 |
Peter Eakins | Subiaco | 21 |
Graham Farmer | West Perth | 34 |
Bob Graham | East Perth | 27 |
Peter Manning | Swan Districts | 23 |
John McIntosh | Claremont | 25 |
Ian Miller | Perth | 19 |
Graham Melrose | East Fremantle | 20 |
Chris Mitchell | East Perth | 22 |
Brian Roberts | East Fremantle | 24 |
Austin Robertson | Subiaco | 26 |
Graham Scott | South Fremantle | 22 |
Brian Sierakowski | Subiaco | 23 |
Brad Smith | East Perth | 20 |
Peter Stephen | East Fremantle | 20 |
John Turnbull | Swan Districts | 27 |
Bill Walker | Swan Districts | 27 |
John Wynne | West Perth | 21 |
Tasmania
Name | Club | Age |
---|---|---|
John Devine (c) | North Hobart | 28 |
Darrel Baldock | Latrobe | 30 |
John Burns | East Launceston | 20 |
Bob Cheek | Penguin | 23 |
Phillip Dell | Wynyard | 22 |
Kerry Doran | Sandy Bay | 23 |
Alby Dunn | Launceston | 24 |
Ray Groom | Cooee | 24 |
Ron Hall | Scottsdale | 23 |
Barry Hay | Launceston | 24 |
Phil Lade | Penguin | 22 |
Graeme Lee | East Devonport | 29 |
Ted Lees | Devonport | 21 |
Bob Lucas | Clarence | 25 |
Bob Lynch | New Norfolk | 24 |
Graeme Mackey | Sandy Bay | 20 |
Max McMahon | Glenorchy | 27 |
John Neal | Wynyard | 22 |
Ben Nusteling | New Norfolk | 22 |
Alf Oldenhof | City-South | 23 |
Burnie Payne | Hobart | 29 |
Kevin Pelham | Sandy Bay | 27 |
John Richmond | Clarence | 26 |
Paul Vinar | Longford | 28 |
Graham Wise | Launceston | 26 |
Results
Game One
Game Three
Game Five
| Game Two
Game Four
Game Six
|
All-Australian team
In 1969 the All-Australian team was picked based on the Adelaide Carnival.
1969 All-Australian Team Adelaide Carnival | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Name | State/League | Club | |||||||
John Cahill | South Australia | Port Adelaide | |||||||
Brian Colbey | South Australia | Glenelg | |||||||
Peter Darley | South Australia | South Adelaide | |||||||
Graham Molloy | South Australia | Norwood | |||||||
Rick Schoff | South Australia | Sturt | |||||||
Royce Hart | Victoria | Richmond | |||||||
Peter Hudson | Victoria | Hawthorn | |||||||
Alex Jesaulenko | Victoria | Carlton | |||||||
Bob Keddie | Victoria | Hawthorn | |||||||
Bob Murray | Victoria | St Kilda | |||||||
John 'Sam' Newman | Victoria | Geelong | |||||||
John Nicholls | Victoria | Carlton (captain) | |||||||
Peter Steward | Victoria | North Melbourne | |||||||
Terry Waters | Victoria | Collingwood | |||||||
Ricky Watt | Victoria | Collingwood | |||||||
Greg Brehaut | Western Australia | Perth | |||||||
Barry Cable | Western Australia | Perth | |||||||
Peter Eakins | Western Australia | Subiaco | |||||||
John McIntosh | Western Australia | Claremont | |||||||
Bill Walker | Western Australia | Swan Districts |
Tassie Medal
Peter Eakins of Western Australia and Graham Molloy of South Australia won the Tassie Medal after both tallying four votes.
References
- ^ "VFA excluded from ANFC carnival". The Canberra Times. Canberra, ACT. 16 May 1969. p. 20.
- 1969 Adelaide Carnival page on Full Points Footy (Archived 2009-05-08)
- v
- t
- e
Championships
- 1908 Melbourne Carnival
- 1911 Adelaide Carnival
- 1914 Sydney Carnival
- 1921 Perth Carnival
- 1924 Hobart Carnival
- 1927 Melbourne Carnival
- 1930 Adelaide Carnival
- 1933 Sydney Carnival
- 1937 Perth Carnival
- 1947 Hobart Carnival
- 1950 Brisbane Carnival
- 1953 Adelaide Carnival
- 1956 Perth Carnival
- 1958 Melbourne Carnival
- 1961 Brisbane Carnival
- 1966 Hobart Carnival
- 1969 Adelaide Carnival
- 1972 Perth Carnival
- 1975 Knockout Carnival
- 1979 Perth Carnival
- 1980 Adelaide Carnival
- 1983 Championships
- 1984 Championships
- 1985 Championships
- 1986 Championships
- 1987 Championships
- 1988 Adelaide Carnival
- 1993 Championships
Championships
- 1908 Melbourne Carnival
- 1947 Hobart Carnival
- 1950 Brisbane Carnival
- 1951 Canberra Minor States Carnival
- 1954 North Hobart Minor States Carnival
- 1958 Melbourne Carnival
- 1960 Sydney Minor States Carnival
- 1965 Division 2 Championships
- 1968 Canberra Minor States Carnival
- 1971 Brisbane Minor States Carnival
- 1974 Sydney Minor States Carnival
- 1979 Perth Carnival
- 1988 Adelaide Carnival
- 1993 Championships
- National: Tassie Medal
- Allies: Alex Jesaulenko Medal
- Queensland: Zane Taylor Medal
- South Australia: Fos Williams Medal
- Tasmania: Lefroy Medal
- Victoria: E. J. Whitten Medal
- Frank Johnson Medal
- Allen Aylett Medal
- Western Australia: Simpson Medal
- Graham Moss Medal
- U/18: Larke Medal (Division 1)
- Hunter Harrison Medal (Division 2)