2002 UCI Juniors Track World Championships
Cycling championship held in Melbourne, Australia
Venue | Melbourne, Australia |
---|---|
Date(s) | (2002-08-21 - 2002-08-25)21–25 August 2002 |
← 2001 2003 → |
The 2002 UCI Juniors Track World Championships were the 28th annual Junior World Championships for track cycling held at Melbourne, in Australia, from 21 to 25 August 2002.[1]
The Championships had nine events for men (keirin, individual pursuit, 1 kilometre time trial, scratch race, team pursuit, points race, team sprint, madison, and sprint) and six for women (keirin, 500 metre time trial, individual pursuit, points race, sprint, and scratch race).
Events
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Men's Events[2] | ||||||
Keirin details | Mark French Australia | Andrew Lakatosh United States | Alexey Hamachev Russia | |||
Individual pursuit details | Mark Jamieson Australia | Mikhail Ignatiev Russia | Serguei Ulakov Russia | |||
1 kilometre time trial details | Wade Cosgrove Australia | François Pervis France | Ahmed Lopez Naranjo Cuba | |||
Scratch race details | Wim Stroetinga Netherlands | Sebastian Frey Germany | Alex Rasmussen Denmark | |||
Team pursuit details | Russia Mikhail Ignatiev Alexander Khatuntsev Iliya Krestianinov Serguei Ulakov | Australia Mark Jamieson Sean Finning Nicholas Sanderson Christopher Sutton | Czech Republic Lubor Kosicka Petr Lechner Richard Ondryas David Studnicka | |||
Points race details | Mikhail Ignatiev Russia | Vitaliy Kondrut Ukraine | Gideon De Jong Netherlands | |||
Team sprint details | France François Pervis Mickaël Murat Grégory Baugé | Germany Michael Spiess Michael Seidenbecher Dominik Krones | Czech Republic Filip Ditzel Jaroslav Flendr Daniel Lebl | |||
Madison details | France Tom Thiblier Mathieu Ladagnous | Australia Christopher Sutton Jonny Clarke | Germany Sebastian Frey Florian Piper | |||
Sprint details | Mark French Australia | Michael Seidenbecher Germany | François Pervis France |
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Women's Events[3] | ||||||
Keirin details | Elisa Frisoni Italy | Shi Wenya China | Anastasia Chulkova Russia | |||
500 metre time trial details | Elisa Frisoni Italy | Emilie Jeannot France | Jennifer Strohschneider Germany | |||
Individual pursuit details | Alexis Rhodes Australia | Julia Kurtzke Germany | Miranda Vierling Netherlands | |||
Points race details | Miranda Vierling Netherlands | Sung Eun Gu South Korea | Fu Shimei China | |||
Sprint details | Elisa Frisoni Italy | Ekaterina Merzlikina Russia | Jennifer Strohschneider Germany | |||
Scratch race details | Ekaterina Merzlikina Russia | Sung Eun Go South Korea | Belinda Goss Australia |
Medal table
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Australia (AUS) | 5 | 2 | 1 | 8 |
2 | Russia (RUS) | 3 | 2 | 3 | 8 |
3 | Italy (ITA) | 3 | 0 | 0 | 3 |
4 | France (FRA) | 2 | 2 | 1 | 5 |
5 | Netherlands (NED) | 2 | 0 | 2 | 4 |
6 | Germany (GER) | 0 | 4 | 3 | 7 |
7 | South Korea (KOR) | 0 | 2 | 0 | 2 |
8 | China (CHN) | 0 | 1 | 1 | 2 |
9 | Ukraine (UKR) | 0 | 1 | 0 | 1 |
United States (USA) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Totals (10 entries) | 15 | 15 | 11 | 41 |
[1]
References
- v
- t
- e