Curling competition at Boucherville, Quebec
2019 Canadian Wheelchair Curling Championship |
---|
Host city | Boucherville, Quebec |
---|
Arena | Club de curling de Boucherville |
---|
Dates | April 26 - May 1 |
---|
Winner | Alberta |
---|
Curling club | Garrison Curling Club, Calgary |
---|
Skip | Jack Smart |
---|
Third | Martin Purvis |
---|
Second | Bruno Yizek |
---|
Lead | Anne Hibberd |
---|
Alternate | Wendy Frazier |
---|
Finalist | Manitoba (Dennis Thiessen) |
---|
The 2019 Canadian Wheelchair Curling Championship was held April 26 - May 1 at the Club de curling de Boucherville in Boucherville, Quebec.
Teams
The teams are as follows:[1]
Team | Skip | Third | Second | Lead | Alternate |
Alberta | Jack Smart | Martin Purvis | Bruno Yizek | Anne Hibberd | Wendy Frazier |
British Columbia 1 | Darryl Neighbour | Bob McDonald | Gary Cormack | Janice Ing | |
British Columbia 2 | Gerry Austgarden | Rick Robinson | Tracy Boyd | Marney Smithies | Ina Forrest |
Manitoba | Dennis Thiessen | Mark Wherrett | Jamie Anseeuw | Carolyn Lindner | Jennifer Balcaen |
New Brunswick | Michael Fitzgerald | Jon Polley | Elaine Mazerolle | Kayla Todd | |
Newfoundland and Labrador | Cecilia Carroll | Darlene Jackman | Felix Green | Mel Fitzgerald | |
Northern Ontario | Doug Dean | Gino Sonego | Rick Bell | Lola Graham | |
Nova Scotia | Trendal Hubley-Bolivar | Terry Cousineau | Keith Williams | Debbie Morgan | |
Ontario 1 | Jim Armstrong | Collinda Joseph | Jonathon Thurston | Reid Mulligan | |
Ontario 2 | Chris Rees | Shauna Petrie | Jim Law | Wayne MacDonald | |
Quebec 1 | Benoit Lessard | Carl Marquis | Johanne Mathieu | François Lavallée | Christine Lavallée |
Quebec 2 | Claude Brunet | Sébastien Boisvert | Mario Trudel | Monique Martel | Michel Pelletier |
Saskatchewan 1 | Marie Wright | Gil Dash | Darwin Bender | Moose Gibson | |
Saskatchewan 2 | Donna Ackerman | Ellis Tull | Rod Pederson | Sheryl Pederson | |
Standings
Final round robin standings
Playoffs
Qualification
Tuesday, April 30, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (Thiessen) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Saskatchewan 1 (Wright) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 |
Semifinal
Tuesday, April 30, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ontario 1 (Armstrong) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Manitoba (Thiessen) | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 2 | X | X | 10 |
Bronze-medal game
Wednesday, May 1, 12:00
Final
Wednesday, May 1, 12:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Manitoba (Thiessen) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 3 |
Alberta (Smart) | 0 | 0 | 2 | 2 | 3 | 0 | 2 | X | 9 |
References
- ^ "Teams". Curling Canada. Archived from the original on April 28, 2019. Retrieved April 26, 2019.
- ^ a b "Draw" (PDF). Curling Canada. Archived from the original (PDF) on April 28, 2019. Retrieved April 26, 2019.
External links