Biathlon European Championships 2010
The 17th Biathlon European Championships were held in Otepää, Estonia from March 2 to March 7, 2010.
There were total of 15 competitions held: sprint, pursuit and individual both for U26 and U21, relay races for U26 and a mixed relay for U21.
Schedule of events
The schedule of the event stands below. All times in CET.
Date | Event |
---|---|
March 2 | U26 Men's 20 km individual |
U26 Women's 15 km individual | |
U21 Men's 20 km individual | |
U21 Women's 15 km individual | |
March 4 | U26 Men's 4*7.5 km relay |
U21 Women's 4*6 km relay | |
U21 2*6+2*7.5 km mixed relay | |
March 6 | U26 Men's 10 km sprint |
U26 Women's 7.5 km sprint | |
U21 Men's 10 km sprint | |
U21 Women's 7.5 km sprint | |
March 7 | U26 Men's 12.5 km pursuit |
U26 Women's 10 km pursuit | |
U21 Men's 12.5 km pursuit | |
U21 Women's 10 km pursuit |
Results
U26
Men's
Competition | 1st | 2nd | 3rd |
---|---|---|---|
Men's 10 km sprint | Daniel Böhm | Alexey Volkov | Ronny Hafsås |
Men's 12.5 km pursuit | Alexey Volkov | Erik Lesser | Christoph Knie |
Men's 20 km individual | Christoph Knie | Oleg Berezhnoy | Alexey Volkov |
Men's 4*7.5 km relay | Germany Simon Schempp Erik Lesser Daniel Böhm Christoph Knie | Russia Alexey Volkov Dmitry Malyshko Vladimir Semakov Victor Vasilyev | France Tanguy Roche Jean-Guillaume Béatrix Arnaud Langel Vincent Porret |
Women's
Competition | 1st | 2nd | 3rd |
---|---|---|---|
Women's 7.5 km sprint | Valentina Semerenko | Diana Rasimovičiūtė | Vita Semerenko |
Women's 10 km pursuit | Vita Semerenko | Kathrin Hitzer | Ekaterina Shumilova |
Women's 15 km individual | Kathrin Hitzer | Diana Rasimovičiūtė | Franziska Hildebrand |
Women's 4*6 km relay | Germany Stefanie Hildebrand Juliane Döll Franziska Hildebrand Kathrin Hitzer | Ukraine Olena Pidhrushna Valentina Semerenko Svetlana Krykonchuk Vita Semerenko | Russia Olga Vilukhina Ekaterina Yurlova Ekaterina Glazyrina Ekaterina Shumilova |
4 x 6 km Relay
The women's relay competition was held on March 4, 2010.
Place | Country | Team | Time | Penalties |
---|---|---|---|---|
1 | Germany | Stefanie Hildebrand Juliane Döll Franziska Hildebrand Kathrin Hitzer | 1:15:15.4 | 0+0 - 0+0 0+1 - 0+0 0+1 - 0+0 0+0 - 0+0 |
2 | Ukraine | Olena Pidhrushna Valj Semerenko Svetlana Krykonchuk Vita Semerenko | +20.4 | 0+0 - 0+1 0+0 - 0+3 0+1 - 0+2 0+1 - 0+0 |
3 | Russia | Olga Vilukhina Ekaterina Yurlova Ekaterina Glazyrina Ekaterina Shumilova | +26.4 | 0+0 - 0+1 0+0 - 0+0 0+3 - 0+2 0+0 - 0+3 |
4 | Norway | Kaia Woeinen Nicolaisen Tiril Eckhoff Fanny Welle-Strand Horn Synnøve Solemdal | +4:04.6 | 0+2 - 0+2 0+0 - 0+3 0+0 - 0+3 0+1 - 1+3 |
5 | Estonia | Kadri Lehtla Sirli Hanni Elisabeth Juudas Eveli Saue | +5:38.3 | 0+1 - 0+0 0+1 - 0+0 0+3 - 2+3 0+2 - 0+3 |
6 | Sweden | Jenny Jonsson Ingela Andersson Emelie Larsson Elin Mattsson | +5:53.9 | 0+0 - 0+1 0+3 - 1+3 0+0 - 0+0 0+1 - 0+0 |
7 | Poland | Paulina Bobak Monika Hojnisz Patrycja Hojnisz Karolina Pitoń | +6:20.7 | 0+0 - 0+1 0+0 - 0+3 0+2 - 1+3 0+0 - 0+3 |
8 | Belarus | Iryna Babezkaja Karina Savosik Darya Neserchik Darja Jurkewitsch | +6:57.4 | 1+3 - 0+3 0+0 - 0+0 0+2 - 0+2 0+0 - 0+1 |
9 | United States | Annelies Cook Laura Spector Hanah Dreissigacker Susan Dunklee | +7:54.1 | 0+2 - 0+0 0+1 - 0+3 0+0 - 1+3 0+3 - 0+1 |
10 | Czech Republic | Barbora Tomešová Miroslava Špácová Lenka Slechtová Jitka Landová | +7:47.2 | 0+3 - 0+3 0+2 - 0+2 0+3 - 0+3 0+1 - 1+3 |
11 | Finland | Mari Laukkanen Sarianna Repo Laura Toivanen Maiju Pöysti | +10:07.6 | 0+1 - 3+3 0+1 - 0+1 0+2 - 0+3 0+0 - 2+3 |
U21
Men's
Competition | 1st | 2nd | 3rd |
---|---|---|---|
Men's 10 km sprint | Maksim Burtasov | Evgeny Petrov | Vladimir Alenishko |
Men's 12.5 km pursuit | Andriy Vozniak | Maksim Burtasov | Vladimir Alenishko |
Men's 20 km individual | Andrey Turgenev | Andriy Vozniak | Rémi Borgeot |
Women's
Competition | 1st | 2nd | 3rd |
---|---|---|---|
Women's 7.5 km sprint | Tiril Eckhoff | Anastasia Kalina | Synnøve Solemdal |
Women's 10 km pursuit | Synnøve Solemdal | Anastasia Kalina | Tiril Eckhoff |
Women's 15 km individual | Monika Hojnisz | Kaia Wøien Nicolaisen | Tiril Eckhoff |
Mixed
Competition | 1st | 2nd | 3rd |
---|---|---|---|
Mixed 2*6+2*7.5 km relay | France Leslie Mercier Sophie Boilley Yann Guigonnet Rémi Borgeot | Russia Larisa Kuznetsova Anastasia Kalina Evgeny Petrov Maksim Burtasov | Romania Réka Ferencz Diana Mihalache Ștefan Gavrilă Roland Gerbacea |
Medal table
No. | Country | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Germany | 5 | 2 | 2 | 9 |
2 | Russia | 3 | 7 | 3 | 13 |
3 | Ukraine | 3 | 3 | 1 | 7 |
4 | Norway | 2 | 1 | 4 | 7 |
5 | France | 1 | 0 | 2 | 3 |
6 | Poland | 1 | 0 | 0 | 1 |
7 | Lithuania | 0 | 2 | 0 | 2 |
8 | Belarus | 0 | 0 | 2 | 2 |
9 | Romania | 0 | 0 | 1 | 1 |
References
External links
- IBU full results
- v
- t
- e
- Kontiolahti 1994
- Le Grand-Bornand 1995
- Ridnaun 1996
- Windischgarsten 1997
- Minsk 1998
- Izhevsk 1999
- Zakopane 2000
- Maurienne 2001
- Kontiolahti 2002
- Forni Avoltri 2003
- Minsk 2004
- Novosibirsk 2005
- Langdorf 2006
- Bansko 2007
- Nové Město 2008
- Ufa 2009
- Otepää 2010
- Ridnaun 2011
- Osrblie 2012
- Bansko 2013
- Nové Město 2014
- Otepää 2015
- Tyumen 2016
- Duszniki-Zdrój 2017
- Ridnaun 2018
- Raubichi 2019
- Raubichi 2020
- Duszniki-Zdrój 2021
- Arber 2022
- Lenzerheide 2023
- Osrblie 2024