Bulgaria at the 2010 Summer Youth Olympics
Sporting event delegation
Bulgaria at the 2010 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | BUL |
NOC | Bulgarian Olympic Committee |
Website | www |
in Singapore | |
Competitors | 21 in 12 sports |
Flag bearer | Teri Georgiev[1] |
Medals Ranked 30th |
|
Summer Youth Olympics appearances (overview) | |
Bulgaria participated in the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.
The Bulgarian squad consisted of 21 athletes competing in 12 sports: aquatics (swimming), archery, athletics, boxing, canoeing, gymnastics, judo, modern pentathlon, rowing, shooting, weightlifting and wrestling.[2]
Medalists
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Boyanka Kostova | Weightlifting | Women's 53kg | 16 Aug |
Gold | Georgi Shikov | Weightlifting | Men's 85kg | 18 Aug |
Bronze | George Tsonov | Athletics | Men's triple jump | 23 Aug |
Archery
Boys
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Teodor Todorov | Boys’ Individual | 572 | 26 | Luo (CHN) W 6-0 | Sabry (EGY) L 0-6 | Did not advance | 9 |
Mixed Team
Athlete | Event | Partner | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | |||
Teodor Todorov | Mixed Team | Farida Tukebayeva (KAZ) | Paraskevopoulou (GRE)/ Rajh (SLO) L 2-6 | Did not advance | 17 |
Athletics
Boys
- Field Events
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Georgi Tsonov | Boys’ Triple Jump | 15.38 | 5 Q | 15.80 | |
Georgi Dimitrov | Boys’ High Jump | 2.07 | 10 qB | 2.10 | 10 |
Girls
- Track and Road Events
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Karin Okolie | Girls’ 200m | 24.39 | 5 Q | 24.34 | 5 |
- Field Events
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Galina Nikolova | Girls’ High Jump | 1.76 | 6 Q | 1.79 | 4 |
Boxing
- Boys
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Denislav Suslekov | Featherweight (57kg) | Artur Bril (GER) L 2-2+ | 3rd Place Bout Fradimil Suslekov (VEN) L 3-8 | 4 |
Canoeing
- Boys
Athlete | Event | Time Trial | Round 1 | Round 2 (Rep) | Round 3 | Round 4 | Round 5 | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | ||||||||
Boris Nedyalkov | Boys’ K1 Slalom | 1:49.52 | 17 | Ooi (SIN) L 1:49.37-1:35.24 | Totka (HUN) L DNF-1:48.85 | Did not advance | |||
Boys’ K1 Sprint | 1:34.32 | 12 | Dolata (POL) L 1:33.31-1:32.45 | Dipoko (CMR) W 1:37.66-2:39.13 | Totka (HUN) L 1:35.53-1:30.14 | Did not advance |
Gymnastics
Rhythmic Gymnastics
- Individual
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rope | Hoop | Ball | Clubs | Total | Rank | Rope | Hoop | Ball | Clubs | Total | Rank | ||
Anastasiya Kisse | Girls' Individual All-Around | 25.025 | 24.500 | 24.200 | 24.100 | 97.825 | 4 Q | 23.925 | 24.400 | 23.500 | 24.550 | 96.375 | 5 |
Judo
- Individual
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Yoana Damyanova | Girls' -44 kg | Joseph (HAI) W 101-000 | Bae (KOR) L 000-101 | Repechage Thakur (IND) W 021-000 | Bronze Medal Match Sam (CAM) L 000-100 | 5 |
Modern pentathlon
Athlete | Event | Fencing (Épée One Touch) | Swimming (200m Freestyle) | Running & Shooting (3000m, Laser Pistol) | Total Points | Final Rank | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Results | Rank | Points | Time | Rank | Points | Time | Rank | Points | ||||
Doycho Ivanov | Boys' Individual | 11-12 | 14 | 800 | 2:17.65 | 21 | 1152 | 11:56.20 | 16 | 2136 | 4088 | 18 |
Beatriche Gencheva | Girls' Individual | 11-12 | 12 | 800 | 2:23.53 | 8 | 1080 | 14:45.05 | 23 | 1456 | 3336 | 22 |
Beatriche Gencheva (BUL) Doycho Ivanov (BUL) | Mixed Relay | 48-44 | 9 | 840 | 2:08.15 | 19 | 1264 | 16:54.85 | 19 | 2024 | 4128 | 18 |
Rowing
Athlete | Event | Heats | Repechage | Semifinals | Final | Overall Rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | |||
Teri Georgiev Veselin Rusinov | Boys' Pair | 3:15.82 | 2 QA/B | 3:20.38 | 4 QB | 3:11.39 | 1 | 7 | ||
Teodora Gesheva Petya Mavrova | Girls' Pair | 3:37.09 | 2 QA/B | 3:41.18 | 4 QB | 3:46.59 | 4 | 10 |
Shooting
- Pistol
Athlete | Event | Qualification | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Total | Rank | ||
Solomon Borisov | Boys' 10m Air Pistol | 538 | 19 | Did not advance |
Swimming
Athletes | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Position | Time | Position | Time | Position | ||
Lachezar Shumkov | Boys' 100m Breaststroke | 1:04.74 | 11 Q | 1:04.97 | 14 | Did not advance | |
Boys' 200m Breaststroke | 2:21.34 | 14 | Did not advance | ||||
Hristina Muncheva | Girls' 50m Freestyle | 27.97 | 28 | Did not advance | |||
Girls' 100m Freestyle | 1:02.51 | 44 | Did not advance |
Weightlifting
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Georgi Shikov | Boys' 85kg | 152 | 183 | 335 | |
Boyanka Kostova | Girls' 53kg | 85 | 107 | 192 |
Wrestling
- Freestyle
Athlete | Event | Pools | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Groups | Rank | ||||
Dzhanan Ahmed | Girls' 60kg | Burkert (USA) W 2–0 (1–0, 2–0) | 2 | 3rd Place Match Lipatova (RUS) L 0–2 (0–1, 0–4) | 4 |
Puteri (SIN) W 2–0 (4–0, 1–0) | |||||
Dhanda (IND) L 0–2 (0–2, 0–7) |
References
- ^ "List of NOC Flag Bearers for Opening Ceremony" (PDF) (Press release). Singapore Youth Olympic Games Organising Committee. 14 August 2010. Archived from the original (PDF) on 2010-08-21. Retrieved 2010-08-14.
- ^ "Archived copy". Archived from the original on 2011-07-18. Retrieved 2010-08-09.
{{cite web}}
: CS1 maint: archived copy as title (link)
External links
- Competitors List: Bulgaria[permanent dead link]
- v
- t
- e
Nations at the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore
- Algeria
- Angola
- Benin
- Botswana
- Burkina Faso
- Burundi
- Cameroon
- Cape Verde
- Central African Republic
- Chad
- Comoros
- Congo
- Democratic Republic of the Congo
- Djibouti
- Egypt
- Equatorial Guinea
- Eritrea
- Ethiopia
- Gabon
- The Gambia
- Ghana
- Guinea
- Guinea‑Bissau
- Ivory Coast
- Kenya
- Lesotho
- Liberia
- Libya
- Madagascar
- Malawi
- Mali
- Mauritania
- Mauritius
- Morocco
- Mozambique
- Namibia
- Niger
- Nigeria
- Rwanda
- São Tomé‑Príncipe
- Senegal
- Seychelles
- Sierra Leone
- Somalia
- South Africa
- Sudan
- Swaziland
- Tanzania
- Togo
- Tunisia
- Uganda
- Zambia
- Zimbabwe
- Antigua‑Barbuda
- Argentina
- Aruba
- Bahamas
- Barbados
- Belize
- Bermuda
- Bolivia
- Brazil
- British Virgin Islands
- Canada
- Cayman Islands
- Chile
- Colombia
- Costa Rica
- Cuba
- Dominica
- Dominican Republic
- Ecuador
- El Salvador
- Grenada
- Guatemala
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Jamaica
- Mexico
- Netherlands Antilles
- Nicaragua
- Panama
- Paraguay
- Peru
- Puerto Rico
- Saint Kitts‑Nevis
- Saint Lucia
- Saint Vincent‑Grenadines
- Suriname
- Trinidad‑Tobago
- United States
- Uruguay
- Venezuela
- Virgin Islands
- Afghanistan
- Bahrain
- Bangladesh
- Brunei
- Bhutan
- Cambodia
- China
- East Timor
- Hong Kong
- India
- Indonesia
- Iran
- Iraq
- Japan
- Jordan
- Kazakhstan
- North Korea
- South Korea
- Kuwait
- Kyrgyzstan
- Laos
- Lebanon
- Malaysia
- Maldives
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- Oman
- Pakistan
- Palestine
- Philippines
- Qatar
- Saudi Arabia
- Singapore
- Sri Lanka
- Syria
- Chinese Taipei
- Tajikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- United Arab Emirates
- Uzbekistan
- Vietnam
- Yemen
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia‑Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- Estonia
- Finland
- France
- Georgia
- Germany
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Latvia
- Liechtenstein
- Lithuania
- Luxembourg
- Macedonia
- Malta
- Moldova
- Monaco
- Montenegro
- Netherlands
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- San Marino
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine