Candidates of the 1859 New South Wales colonial election
This is a list of candidates for the 1859 New South Wales colonial election. The election was held from 9 June to 7 July 1859.
There was no recognisable party structure at this election.
Retiring Members
- Andrew Aldcorn MLA (St Vincent)
- Richard Bowker MLA (North Eastern Boroughs)
- Henry Buckley MLA (Stanley County)
- Robert Campbell MLA (Sydney City)
- George Cox MLA (Wellington (County))
- Stuart Donaldson MLA (Cumberland (South Riding))
- Peter Faucett MLA (King and Georgiana)
- William Lee MLA (Roxburgh)
- Edward Lloyd MLA (Liverpool Plains and Gwydir)
- James Macarthur MLA (West Camden)
- George Macleay MLA (Murrumbidgee)
- John Marks MLA (East Camden)
- John Paterson MLA (Lachlan and Lower Darling)
- Thomas Smith MLA (Cumberland (North Riding))
- William Taylor MLA (New England and Macleay)
- George Thornton MLA (Sydney City)
- Robert Tooth MLA (Sydney City)
- George White MLA (Northumberland and Hunter)
Legislative Assembly
Sitting members are shown in bold text. Successful candidates are highlighted.
Electorates are arranged chronologically from the day the poll was held. Because of the sequence of polling, some sitting members who were defeated in their constituencies were then able to contest other constituencies later in the polling period. On the second occasion, these members are shown in italic text.
Electorate | Successful candidates | Unsuccessful candidates |
---|---|---|
Thursday 9 June 1859 | ||
Bathurst | John Clements | Henry Rotton |
East Sydney | John Black Charles Cowper James Martin Henry Parkes | William Allen William Benbow Richard Driver Charles Kemp William Wentworth |
Friday 10 June 1859 | ||
Paddington | Daniel Cooper | William Windeyer |
Saturday 11 June 1859 | ||
Brisbane | John Richardson | |
Monday 13 June 1859 | ||
East Macquarie | William Cummings William Suttor | Charles McPhillamy Charles Whalan |
Tuesday 14 June 1859 | ||
Goulburn | William Roberts | Richard Driver |
Ipswich | Arthur Macalister | Benjamin Cribb |
Newcastle | Arthur Hodgson | James Hannell |
West Macquarie | John McPhillamy | Thomas Hawkins |
West Sydney | Thomas Broughton John Lang James Pemell John Plunkett | Daniel Deniehy Thomas Duigan Robert Stewart |
Wednesday 15 June 1859 | ||
Glebe | John Campbell | Ewen Cameron |
Illawarra | John Hargrave | Francis MacCabe |
Wellington | Nicolas Hyeronimus | Arthur Holroyd |
Thursday 16 June 1859 | ||
Kiama | Samuel Gray | Francis Carberry George Grey |
Nepean | Robert Jamison | |
Paterson | William Arnold | William Bucknell Henry Dangar |
Williams | Stephen Dark | Samuel Gordon |
Friday 17 June 1859 | ||
Murrumbidgee | William Macleay | |
Newtown | Alexander McArthur | Stephen Brown Edward Hill Thomas Holt |
Northumberland | Alexander Scott | |
St Leonards | Edward Sayers | James Farnell Isaac Shepherd |
Saturday 18 June 1859 | ||
Argyle | Terence Murray | Richard Driver |
Canterbury | Edward Flood Samuel Lyons | John Lucas Maurice Reynolds Samuel Terry William Windeyer |
East Maitland | Joseph Chambers | James Dickson |
East Moreton | Robert Cribb | William Tooth |
Mudgee | Lyttleton Bayley | Robert Lowe |
Orange | Saul Samuel | John Suttor |
Parramatta | James Byrnes George Oakes | Arthur Holroyd |
Monday 20 June 1859 | ||
Braidwood | Frederick Cooper | Merion Moriarty Stephen Richardson George Simpson |
Wollombi | William Cape | |
Tuesday 21 June 1859 | ||
Carcoar | William Watt | |
Clarence | Clark Irving | Alexander MacKellar Edward Ryan |
Queanbeyan | William Forster | |
Shoalhaven | John Garrett | George Alley Charles Blakeney Alexander Campbell |
West Maitland | Elias Weekes | |
West Moreton | Henry Mort | Henry Challinor |
Windsor | William Dalley | Robert Ross |
Thursday 23 June 1859 | ||
Central Cumberland | James Atkinson John Laycock | John Beit John Lackey |
Eden | Daniel Egan | Henry Clarke |
Friday 24 June 1859 | ||
Lachlan | John Ryan | |
Morpeth | Edward Close | Samuel Gordon |
Tenterfield | Randolph Nott | Robert Meston |
Upper Hunter | John Robertson | Thomas Dangar Daniel Deniehy |
Yass Plains | Thomas Laidlaw | |
Saturday 25 June 1859 | ||
Hartley | Henry Rotton | Ryan Brenan |
Hawkesbury | John Darvall William Piddington | |
Hunter | Richard Jones | Daniel Deniehy |
Monday 27 June 1859 | ||
Narellan | John Hurley | John Oxley |
Tuesday 28 June 1859 | ||
Camden | Henry Oxley William Wild | John Morrice |
Hume | Morris Asher | J D Badham Thomas Mate Eugene Owen |
Wednesday 29 June 1859 | ||
Lower Hunter | William Windeyer | James Williamson |
Murray | John Hay | |
Thursday 30 June 1859 | ||
Monaro | Alexander Hamilton | Daniel Egan |
New England | James Hart | James Eames Thomas Rusden |
Patrick's Plains | William Russell | James Dickson |
Tumut | George Lang | John Egan James Garland |
Friday 1 July 1859 | ||
Hastings | Henry Flett | J Andrews James McCarthy Frederick Panton |
Tuesday 5 July 1859 | ||
Balranald | Augustus Morris | William Brodribb |
Bogan | George Lord | Christopher McRae |
Burnett | Gilbert Eliott | George Howard |
Darling Downs | John Douglas William Handcock | John McLean |
Liverpool Plains | Andrew Loder | Francis Rusden |
Wednesday 6 July 1859 | ||
Goldfields North | James Hoskins | Edward Hargraves James Macnamara |
Goldfields South | Bowie Wilson | John Egan |
Goldfields West | Robert Wisdom | William Redman |
Leichhardt | William Walsh | |
Thursday 7 July 1859 | ||
Gwydir | Richard Jenkins |
See also
References
- Green, Antony. "1859 Election - candidate index". New South Wales Parliament.