Iran at the 2013 Asian Indoor and Martial Arts Games
Sporting event delegation
Iran at the 2013 Asian Indoor and Martial Arts Games | |
---|---|
IOC code | IRI |
NOC | National Olympic Committee of the Islamic Republic of Iran |
Website | www |
in Incheon | |
Competitors | 82 in 9 sports |
Flag bearer | Vahid Shafiei |
Medals Ranked 6th |
|
Asian Indoor and Martial Arts Games appearances | |
Iran participated in the 2013 Asian Indoor and Martial Arts Games in Incheon, South Korea from 29 June to 6 July 2013.[1]
Competitors
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Board games, Chess | 3 | 3 | 6 |
Bowling | 2 | 2 | |
Cue sports | 6 | 3 | 9 |
Esports | 7 | 7 | |
Futsal | 14 | 14 | 28 |
Indoor kabaddi | 7 | 7 | 14 |
Kurash | 3 | 2 | 5 |
Muaythai | 3 | 2 | 5 |
Short course swimming | 6 | 6 | |
Total | 51 | 31 | 82 |
Medal summary
Medal table
Sport | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|
Cue sports | 1 | 1 | ||
Futsal | 1 | 1 | 2 | |
Indoor kabaddi | 2 | 2 | ||
Kurash | 1 | 1 | 1 | 3 |
Muaythai | 1 | 1 | 1 | 3 |
Total | 3 | 6 | 2 | 11 |
Medalists
Medal | Name | Sport | Event |
---|---|---|---|
Gold | Alireza Samimi Taha Mortazavi Vahid Shafiei Mohammad Keshavarz Meisam Khayyam Alireza Vafaei Ali Asghar Hassanzadeh Ghodrat Bahadori Hossein Tayyebi Mohammad Taheri Ali Kiaei Sepehr Mohammadi Farhad Tavakkoli Mehdi Javid | Futsal | Men |
Gold | Elias Aliakbari | Kurash | Men's 73 kg |
Gold | Vahid Shahbazi | Muaythai | Men's 63.5 kg |
Silver | Amir Sarkhosh | Cue sports | Men's six-red snooker singles |
Silver | Farzaneh Tavassoli Paria Norouzi Nasimeh Gholami Fereshteh Karimi Soheila Molmoli Sepideh Zarinrad Leila Eghbali Niloufar Ardalan Fahimeh Zareei Fatemeh Etedadi Nastaran Moghimi Arezoo Sadaghianizadeh Naghmeh Moradi Behnaz Khayyat | Futsal | Women |
Silver | Kianoush Naderian Meraj Sheikh Abolfazl Maghsoudloo Esmaeil Maghsoudloo Fazel Atrachali Navid Nazari Farhad Rahimi | Indoor kabaddi | Men |
Silver | Samira Shabani Salimeh Abdollahbakhsh Marzieh Eshghi Farideh Zarifdoust Sedigheh Jafari Sahar Ilat Hengameh Bourghani | Indoor kabaddi | Women |
Silver | Somayyeh Heidari | Kurash | Women's 57 kg |
Silver | Masoud Minaei | Muaythai | Men's 67 kg |
Bronze | Saeid Khosravinejad | Kurash | Men's +90 kg |
Bronze | Issa Alamdar | Muaythai | Men's 71 kg |
Results by event
Board games
Chess
- Men[2]
Athlete | Event | Round 1 / 5 | Round 2 / 6 | Round 3 / 7 | Round 4 | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Pouria Darini | Individual standard | Akhras (SYR) L 0–1 | Hamal (NEP) L 0–1, WO | Hassan (MDV) W 1–0 | Lee (KOR) D 0.5–0.5 | 20 |
Charaf (LIB) W 1–0 | Mohammad (SYR) D 0.5–0.5 | Hamal (NEP) W 1–0 | ||||
Ehsan Ghaemmaghami | Individual standard | Kyaw (MYA) D 0.5–0.5 | Filippov (UZB) D 0.5–0.5 | Mohammad (SYR) D 0.5–0.5 | Nanjo (JPN) W 1–0 | 23 |
Firmansyah (INA) D 0.5–0.5 | Gündavaa (MGL) D 0.5–0.5 | Goh (SIN) D 0.5–0.5 |
- Women[2]
Athlete | Event | Round 1 / 5 | Round 2 / 6 | Round 3 / 7 | Round 4 | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Mitra Hejazipour | Individual standard | Al-Ali (UAE) W 1–0 | Hussain (MDV) W 1–0 | Zhu (QAT) W 1–0 | Zhao (CHN) L 0–1 | 8 |
Muminova (UZB) L 0–1 | Tay (SIN) D 0.5–0.5 | Tokhirjonova (UZB) W 1–0 | ||||
Sara Khademalsharieh | Individual standard | Al-Jeldah (SYR) W 1–0 | Frayna (PHI) D 0.5–0.5 | Tay (SIN) W 1–0 | Muminova (UZB) D 0.5–0.5 | 10 |
Kulkarni (AOI) L 0–1 | Tokhirjonova (UZB) D 0.5–0.5 | Shirin (BAN) W 1–0 |
- Mixed[2]
Athlete | Event | Preliminary round | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|
Swiss round | Rank | |||||
Ehsan Ghaemmaghami Asghar Golizadeh Pouria Darini Atousa Pourkashian Mitra Hejazipour Sara Khademalsharieh | Team blitz | Japan W 4–0 | 12 | Did not advance | 12 | |
Qatar W 4–0 | ||||||
China L 1.5–2.5 | ||||||
Philippines L 1.5–2.5 | ||||||
Uzbekistan L 0–4 | ||||||
Team rapid | United Arab Emirates W 4–0 | 2 Q | Independent Olympic Athletes L 1.5–2.5 | 3rd place match Vietnam L 2–2 | 4 | |
Qatar W 3–1 | ||||||
Philippines L 1.5–2.5 | ||||||
Indonesia W 2.5–1.5 | ||||||
Mongolia W 2.5–1.5 |
Bowling
- Men[3]
Athlete | Event | Preliminary | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | ||||||
Hamid Reza Seyed-Azizollah | Singles | 1080 | 65 | did not advance | 65 | ||
Hossein Vanaki | Singles | 982 | 73 | did not advance | 73 | ||
Hossein Vanaki Hamid Reza Seyed-Azizollah | Doubles | 2098 | 34 | did not advance | 34 |
Cue sports
- Men[4]
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Amir Sarkhosh | English billiards singles | Al-Harthy (OMA) W Walkover | Gilchrist (SIN) L 0–3 | Did not advance | 9 | |||
Six-red snooker singles | Bye | Al-Owais (KUW) W 5–0 | Yu (CHN) W 5–4 | Lim (SIN) W 5–1 | Al-Kojah (SYR) W 5–2 | Xiao (CHN) L 4–5 | ||
Soheil Vahedi | English billiards singles | Al-Jifri (KSA) W 3–0 | Nguyễn (VIE) L 2–3 | Did not advance | 9 | |||
Mohammad Ali Pordel | Nine-ball singles | Bye | Fayaz (MDV) W 9–1 | Li (CHN) L 6–9 | Did not advance | 9 | ||
Takhti Zarekani | Nine-ball singles | Bye | Kanjanasri (THA) W 9–4 | Toh (SIN) L 7–9 | Did not advance | 9 | ||
Ehsan Heidarinejad | Snooker singles | Bye | Kurimoto (JPN) W 4–1 | Senzahi (AFG) W 4–1 | Ding (CHN) L 1–4 | Did not advance | 5 | |
Hossein Vafaei | Snooker singles | Sagyndykov (KGZ) W 4–0 | Hassan (MAS) W 4–3 | Chau (HKG) W 4–2 | Cao (CHN) L 0–4 | Did not advance | 5 | |
Six-red snooker singles | Ratbekov (KGZ) W Walkover | Ham (KOR) W 5–0 | Mahameed (PLE) W 5–3 | Al-Obaidly (QAT) L 3–5 | Did not advance | 5 | ||
Ehsan Heidarinejad Hossein Vafaei Soheil Vahedi | Snooker team | Saudi Arabia W 3–0 | Japan W 3–0 | Independent Olympic Athletes L 2–3 | Did not advance | 5 |
- Women[4]
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Aisan Malekara | Nine-ball singles | Cha (KOR) L 0–7 | Did not advance | 17 | |||
Ten-ball singles | Uyanga (MGL) L 3–7 | Did not advance | 17 | ||||
Tahereh Eslami | Six-red snooker singles | Otgonbayar (MGL) W 4–2 | Ng (HKG) L 1–4 | Did not advance | 9 | ||
Mandana Farhadi | Six-red snooker singles | Ip (HKG) L 0–4 | Did not advance | 17 |
Esports
- Open[5]
Athlete | Event | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Groups | Rank | ||||||
Davoud Khoei | FIFA 13 | Mullokandov (KAZ) W 3–1 | Group B 1 Q | Mullokandov (KAZ) W 2–1 1–2, 2–1, 3–1 | Chen (CHN) L 0–2 0–0, 1–2 | 3rd place match Chew (MAS) L 1–2 2–2, 1–4, 0–2 | 4 |
Muminov (TJK) W 5–0 | |||||||
Basulaiman (QAT) W 5–3 | |||||||
Morteza Montazerozzohour | FIFA 13 | Tô (VIE) W 4–0 | Group C 1 Q | Saprikin (UZB) L 0–2 0–0, 0–0 | Did not advance | 5 | |
Saprikin (UZB) D 0–0 | |||||||
Mohammad Ali Moghavem | StarCraft II: Heart of the Swarm | Lee (KOR) L 0–1, WO | Group B 5 | Did not advance | 9 | ||
Tsogt (MGL) L 0–1, WO | |||||||
Li (CHN) L 0–1, WO | |||||||
Chen (TPE) L 0–1, WO | |||||||
Shahriar Shaki | StarCraft II: Heart of the Swarm | Kim (KOR) L 0–1 | Group A 3 | Did not advance | 5 | ||
Yang (TPE) L 0–1 | |||||||
Hu (CHN) W 1–0 | |||||||
Farzan Homaei | Tekken Tag Tournament 2 | Bae (KOR) L 0–3 | Group A 4 | Did not advance | 7 | ||
Salakhitdinov (TJK) W 3–0, WO | |||||||
Khosbayar (MGL) L 0–3 | |||||||
Chen (TPE) L 0–3 | |||||||
Arvin Shayegan | Tekken Tag Tournament 2 | Abbas (MDV) L 0–3 | Group B 6 | Did not advance | 11 | ||
Shih (TPE) L 0–3 | |||||||
Kim (KOR) L 0–3, WO | |||||||
Tomar (AOI) L 0–3, WO | |||||||
Mönkhbold (MGL) L 0–3, WO |
Athlete | Event | Preliminary round | Final | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Heat | Score | Rank | Score | Rank | |||
Hadi Basiri | Need for Speed: Shift 2 Unleashed | B | 35 | 3 | did not advance | 5 |
Futsal
- Men[6]
Squad list | Group stage | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|
Group D | Rank | |||||
Alireza Samimi Taha Mortazavi Vahid Shafiei Mohammad Keshavarz Meisam Khayyam Alireza Vafaei Ali Asghar Hassanzadeh Ghodrat Bahadori Hossein Tayyebi Mohammad Taheri Ali Kiaei Sepehr Mohammadi Farhad Tavakkoli Mehdi Javid Coach: Jesús Candelas | United Arab Emirates W 13–0 | 1 Q | China W 8–0 | Thailand W 5–4 | Japan W 5–2 | |
Iraq W 12–3 |
- Women[6]
Squad list | Group stage | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Group A | Rank | ||||
Farzaneh Tavassoli Paria Norouzi Nasimeh Gholami Fereshteh Karimi Soheila Molmoli Sepideh Zarinrad Leila Eghbali Niloufar Ardalan Fahimeh Zareei Fatemeh Etedadi Nastaran Moghimi Arezoo Sadaghianizadeh Naghmeh Moradi Behnaz Khayyat Coach: Shahrzad Mozaffar | Malaysia W 6–1 | 1 Q | Indonesia W 4–0 | Japan L 1–2 | |
Thailand W 1–0 | |||||
Vietnam W 1–0 | |||||
Hong Kong W 5–0 |
Indoor kabaddi
- Men[7]
Squad list | Preliminary | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|
Round robin | Rank | |||
Kianoush Naderian Meraj Sheikh Abolfazl Maghsoudloo Esmaeil Maghsoudloo Fazel Atrachali Navid Nazari Farhad Rahimi Coach: Abdolhamid Maghsoudloo | Japan W 51–28 | 2 Q | Independent Olympic Athletes L 32–42 | |
Turkmenistan W 72–20 | ||||
Thailand W 58–27 | ||||
South Korea W 35–31 | ||||
Independent Olympic Athletes L 28–41 |
- Women[7]
Squad list | Preliminary | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Group A | Rank | ||||
Samira Shabani Salimeh Abdollahbakhsh Marzieh Eshghi Farideh Zarifdoust Sedigheh Jafari Sahar Ilat Hengameh Bourghani Coach: Azam Maghsoudloo | Japan W 46–35 | 1 Q | South Korea W 55–29 | Independent Olympic Athletes L 31–54 | |
Vietnam W 65–30 | |||||
Thailand W 60–26 |
Kurash
- Men[8]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Elias Aliakbari | 73 kg | Al-Jarrah (YEM) W 111–000 | Partap (AOI) W 101–000 | Boboev (UZB) W 002–001 | Temirow (TKM) W 102–001 | |
Hojjat Rahnama | 90 kg | Ýalkapow (TKM) L 001–100 | Did not advance | 5 | ||
Saeid Khosravinejad | +90 kg | Bye | Saeki (JPN) L 001–002 | Did not advance |
- Women[8]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Somayyeh Heidari | 57 kg | Bye | Seo (KOR) W 010–001 | Atajonova (UZB) L 000–001 | ||
Akram Khani | 63 kg | Pawar (AOI) W 102–000 | Su (TPE) L 010–103 | Did not advance | 5 |
Muaythai
- Men[9]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Vahid Shahbazi | 63.5 kg | Bye | Salim (IRQ) W 5–0 | Chin (HKG) W RSCO | Souliyavong (LAO) W 4–1 | |
Masoud Minaei | 67 kg | Zawawi (MAS) W 5–0 | Gregorio (PHI) W 5–0 | Maung (MYA) W 5–0 | Pansuwan (THA) L 0–5 | |
Issa Alamdar | 71 kg | Bye | Matli (THA) L 0–5 | Did not advance |
- Women[9]
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Mastaneh Seifabadi | 51 kg | Bùi (VIE) L RSCB | Did not advance | DOP | ||
Somayyeh Barzegari | 54 kg | Yang (CHN) L 0–5 | Did not advance | 9 |
Short course swimming
- Men[10]
Athlete | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Mohammad Bidarian | 50 m freestyle | 23.18 | 13 | Did not advance | |
100 m freestyle | 50.33 | 8 Q | 50.87 | 8 | |
200 m freestyle | 2:07.49 | 26 | Did not advance | ||
Arsham Mirzaei | 50 m freestyle | 23.47 | 16 | Did not advance | |
100 m freestyle | 51.96 | 19 | Did not advance | ||
200 m freestyle | 2:08.70 | 27 | Did not advance | ||
Jamal Chavoshifar | 50 m backstroke | 25.93 | 10 | Did not advance | |
100 m backstroke | 56.15 | 7 Q | 56.06 | 7 | |
Amir Mohammad Shojaeifar | 50 m breaststroke | 28.69 | 10 | Did not advance | |
100 m breaststroke | 1:02.87 | 16 | Did not advance | ||
100 m individual medley | 58.33 | 20 | Did not advance | ||
Afshin Askari | 50 m butterfly | Disqualified | Did not advance | ||
100 m butterfly | 58.07 | 20 | Did not advance | ||
Ahmad Reza Jalali | 50 m butterfly | 25.74 | 16 | Did not advance | |
100 m butterfly | 55.88 | 16 | Did not advance | ||
100 m individual medley | 57.58 | 14 | Did not advance | ||
200 m individual medley | 2:05.36 | 14 | Did not advance | ||
Mohammad Bidarian Arsham Mirzaei Jamal Chavoshifar Ahmad Reza Jalali | 4 × 50 m freestyle relay | 1:33.02 | 8 Q | 1:31.29 | 5 |
4 × 100 m freestyle relay | 3:25.93 | 8 Q | 3:23.55 | 6 | |
Jamal Chavoshifar Amir Mohammad Shojaeifar Ahmad Reza Jalali Arsham Mirzaei | 4 × 50 m medley relay | 1:43.01 | 9 | Did not advance | |
Jamal Chavoshifar Amir Mohammad Shojaeifar Ahmad Reza Jalali Mohammad Bidarian | 4 × 100 m medley relay | 3:48.01 | 9 | Did not advance |
References
- ^ فهرست کاملا کاروان ایران در بازیهای داخل سالن اینچئون (in Persian). ISNA. 26 June 2013. Retrieved 26 June 2013.
- ^ a b c "4th Asian Indoor & Martial Arts Games 2013 Men Classical – Chess". chess-results.com. Retrieved 17 August 2013.
- ^ "4th Asian Indoor & Martial Arts Games". Asian Bowling Federation. Retrieved 18 August 2013.
- ^ a b "2013 4th Asian Indoor & Martial Arts Games,Incheon, Korea (AIMAG)". Asian Confederation of Billiard Sports. 18 June 2013. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 20 August 2013.
- ^ "e-Sports – Competition Schedule". Incheon 2013 official website. Retrieved 15 August 2013.
- ^ a b "4th Asian Indoor Games - Incheon 2013". Futsal Planet. Archived from the original on 26 September 2017. Retrieved 26 June 2013.
- ^ a b "Indoor Kabaddi – Competition Schedule". Incheon 2013 official website. Archived from the original on 2 July 2013. Retrieved 18 August 2013.
- ^ a b "Kurash – Competition Schedule". Incheon 2013 official website. Retrieved 18 August 2013.
- ^ a b "Muay – Competition Schedule". Incheon 2013 official website. Archived from the original on 12 August 2013. Retrieved 18 August 2013.
- ^ "Short Course Swimming 25m – Competition Schedule". Incheon 2013 official website. Retrieved 15 August 2013.
External links
- Official website Archived 2013-04-27 at the Wayback Machine
- v
- t
- e
- Afghanistan
- Bahrain
- Bangladesh
- Bhutan
- Brunei
- Cambodia
- China
- Chinese Taipei
- Hong Kong
- Indonesia
- Iran
- Iraq
- Japan
- Jordan
- Kazakhstan
- Kuwait
- Kyrgyzstan
- Laos
- Lebanon
- Macau
- Malaysia
- Maldives
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- Oman
- Pakistan
- Palestine
- Philippines
- Qatar
- Saudi Arabia
- Singapore
- South Korea
- Sri Lanka
- Syria
- Tajikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- United Arab Emirates
- Uzbekistan
- Vietnam
- Yemen
- Independent Olympic Athletes