List of members of the 10th Lok Sabha
This is a list of members of the 10th Lok Sabha arranged by state or territory represented. These members of the lower house of the Indian Parliament were elected to the 10th Lok Sabha (1991 to 1996) at the 1991 Indian general election.[1]
Andaman and Nicobar Islands
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Andaman and Nicobar Islands | GEN | Manoranjan Bhakta | Indian National Congress |
Chandigarh
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Chandigarh | GEN | Pawan Kumar Bansal | Indian National Congress |
Dadra and Nagar Haveli
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Dadra and Nagar Haveli | ST | Mohanbhai Sanjibhai Delkar | Bharatiya Navshakti Party |
Daman and Diu
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Daman and Diu | GEN | Devjibhai Tandel | Bharatiya Janata Party |
Delhi
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | New Delhi | GEN | Lal Krishna Advani | Bharatiya Janata Party | |
Rajesh Khanna(By poll) | Indian National Congress | ||||
2 | South Delhi | GEN | Madan Lal Khurana | Bharatiya Janata Party | |
3 | Outer Delhi | GEN | Sajjan Kumar | Indian National Congress | |
4 | East Delhi | GEN | Baikunth Lal Sharma | Bharatiya Janata Party | |
5 | Chandni Chowk | GEN | Tarachand Khandelwal | ||
6 | Delhi Sadar | GEN | Jagdish Tytler | Indian National Congress | |
7 | Karol Bagh | SC | Kalka Dass | Bharatiya Janata Party |
Lakshadweep
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Lakshadweep | ST | P.M. Sayeed | Indian National Congress |
Puducherry
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Pondicherry | GEN | M. O. H. Farook | Indian National Congress |
Andhra Pradesh
Keys: INC (27) TDP (13) CPI (1) AIMIM (1) BJP (1) CPI(M) (1)
Arunachal Pradesh
Keys: INC (2)
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Arunachal West | GEN | Laeta Umbrey | Indian National Congress | |
2 | Arunachal East | GEN | Prem Khandu Thungon |
Assam
Keys: INC (8) BJP (2) CPI(M) (2) AGP (1) Independent (1)
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Karimganj | SC | Dwaraka Nath Das | Bharatiya Janta Party | |
2 | Silchar | GEN | Kabindra Purkayastha | ||
3 | Autonomous District | ST | Dr. Jayanta Rongpi | Autonomous State Demand Committee | |
4 | Dhubri | GEN | Nurul Islam | Indian National Congress | |
5 | Kokrajhar | ST | Satyendra Nath Brohmo Chaudhury | Independent | |
6 | Barpeta | GEN | Uddabh Berman | Communist Party of India | |
7 | Gauhati | GEN | Kirip Chaliha | Indian National Congress | |
8 | Mangaldoi | GEN | Probin Deka | ||
9 | Tezpur | GEN | Swarup Upadhyay | ||
10 | Nowgong | GEN | Muhi Ram Saikia | Asom Gana Parishad | |
11 | Kaliabor | GEN | Tarun Gogoi | Indian National Congress | |
12 | Jorhat | GEN | Bijoy Krishna Handique | ||
13 | Dibrugarh | GEN | Paban Singh Ghatowar | ||
14 | Lakhimpur | GEN | Balin Kuli |
Bihar
Goa
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mormugao | GEN | Eduardo Faleiro | Indian National Congress | |
2 | Panaji | GEN | Harish Narayan Prabhu Zantye |
Gujarat
Haryana
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ambala | SC | Ram Prakash Chaudhary | Indian National Congress | |
2 | Kurukshetra | GEN | Tara Singh | ||
3 | Karnal | GEN | Chiranji Lal Sharma | ||
4 | Sonepat | GEN | Dharam Pal Singh Malik | ||
5 | Rohtak | GEN | Bhupinder Singh Hooda | ||
6 | Faridabad | GEN | Avtar Singh Bhadana | ||
7 | Mahendragarh | GEN | Rao Ram Singh | ||
8 | Bhiwani | GEN | Jangbir Singh | Haryana Vikas Party | |
9 | Hissar | GEN | Narain Singh | Indian National Congress | |
10 | Sirsa | SC | Selja Kumari |
Himachal Pradesh
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Simla | SC | Krishan Dutt Sultanpuri | Indian National Congress | |
2 | Mandi | GEN | Sukh Ram | ||
3 | Kangra | GEN | D. D. Khanoria | Bharatiya Janata Party | |
4 | Hamirpur | GEN | Prem Kumar Dhumal |
Karnataka
Kerala
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kasaragod | GEN | M. Ramanna Rai | Communist Party of India | |
2 | Cannanore | GEN | Mullappally Ramachandran | Indian National Congress | |
3 | Vatakara | GEN | K. P. Unnikrishnan | Indian Congress (Socialist) – Sarat Chandra Sinha | |
4 | Calicut | GEN | K. Muraleedharan | Indian National Congress | |
5 | Manjeri | GEN | E. Ahamed | Muslim League Kerala State Committee | |
6 | Ponnani | GEN | Ebrahim Sulaiman Sait | ||
7 | Palghat | GEN | V. S. Vijayaraghavan | Indian National Congress | |
8 | Ottapalam | SC | K.R. Narayanan | ||
S. Sivararaman (By Poll) | Communist Party of India | ||||
9 | Trichur | GEN | P. C. Chacko | Indian National Congress | |
10 | Mukundapuram | GEN | Savithri Lakshmanan | ||
11 | Ernakulam | GEN | K. V. Thomas | ||
12 | Muvattupuzha | GEN | P. C. Thomas | Kerala Congress | |
13 | Kottayam | GEN | Ramesh Chennithala | Indian National Congress | |
14 | Idukki | GEN | Palai K.M. Mathew | ||
15 | Alleppey | GEN | T. J. Anjalose | Communist Party of India | |
16 | Mavelikara | GEN | P. J. Kurien | Indian National Congress | |
17 | Adoor | SC | Kodikunnil Suresh | ||
18 | Quilon | GEN | S. Krishna Kumar | ||
19 | Chirayinkil | GEN | Suseela Gopalan | Communist Party of India | |
20 | Trivandrum | GEN | A. Charles | Indian National Congress |
Madhya Pradesh
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Inner Manipur | GEN | Yumnam Yaima Singh | Manipur People's Party | |
2 | Outer Manipur | ST | Meijinlung Kamson | Indian National Congress |
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Shillong | GEN | Peter G. Marbaniang | Indian National Congress | |
2 | Tura | ST | P.A. Sangma | National People's Party |
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Mizoram | ST | Dr. C. Silvera | Indian National Congress |
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Nagaland | GEN | Imchalemba | Indian National Congress |
Odisha
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mayurbhanj | ST | Bhagey Gobardhan | Indian National Congress | |
2 | Balasore | GEN | Kartik Mohapatra | ||
3 | Bhadrak | SC | Arjun Charan Sethi | Janata Dal | |
4 | Jajpur | SC | Anadi Charan Das | ||
5 | Kendrapara | GEN | Rabi Ray | ||
6 | Cuttack | GEN | Srikant Kumar Jena | ||
7 | Jagatsinghpur | GEN | Lokanath Choudhary | Communist Party of India | |
8 | Puri | GEN | Braja Kishore Tripathy | Janata Dal | |
9 | Bhubaneswar | GEN | Sivaji Patnaik | Communist Party of India | |
10 | Aska | GEN | Ramchandra Rath | Indian National Congress | |
11 | Berhampur | GEN | Gopinath Gajapati | ||
12 | Koraput | ST | Giridhar Gamang | ||
13 | Nowrangpur | ST | Khagapati Pradhani | ||
14 | Kalahandi | GEN | Subash Chandra Nayak | ||
15 | Phulbani | SC | Mrutyunjaya Nayak | ||
16 | Bolangir | GEN | Sarat Pattanayak | ||
17 | Sambalpur | GEN | Krupasindhu Bhoi | ||
18 | Deogarh | GEN | Sriballav Panigrahi | ||
19 | Dhenkanal | GEN | Kamakhya Prasad Singh Deo | ||
20 | Sundargarh | ST | Frida Topno | ||
21 | Keonjhar | ST | Govind Chandra Munda | Janata Dal |
Punjab
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Gurdaspur | GEN | Sukhbans Kaur Bhinder | Indian National Congress | |
2 | Amritsar | GEN | Raghunandan Lal Bhatia | ||
3 | Tarn Taran | GEN | Surinder Singh Kairon | ||
4 | Jullundur | GEN | Yash | ||
Umrao Singh (By Poll) | |||||
5 | Phillaur | SC | Santosh Chowdhary | ||
6 | Hoshiarpur | GEN | Kamal Chaudhry | ||
7 | Ropar | SC | Harchand Singh | ||
8 | Patiala | GEN | Sant Ram Singla | ||
9 | Ludhiana | GEN | Gurcharan Singh Galib | ||
10 | Sangrur | GEN | Gurcharan Singh Dadhahoor | ||
11 | Bhatinda | SC | Kewal Singh | ||
12 | Faridkot | GEN | Jagmeet Singh Brar | ||
13 | Ferozepur | GEN | Mohan Singh | Bahujan Samaj Party |
Rajasthan
Sikkim
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Sikkim | GEN | Dil Kumari Bhandari | Sikkim Sangram Parishad |
Constituency | Member | Party |
---|---|---|
Arakkonam | Rangaswamy Jeevarathinam | Indian National Congress (I) |
Arani | M. Krishnasswamy | Indian National Congress |
Chengalpattu | S.S.R. Rajendra Kumar | All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam |
Chidambaram (SC) | Dr. P. Vallal Peruman | Indian National Congress (I) |
Coimbatore | C.K. Kuppuswamy | Indian National Congress (I) |
Cuddalore | P.P. Kaliaperumal | Indian National Congress (I) |
Dindigul | C. Sreenivaasan | All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam |
Gobichettipalayam | P.G. Narayanan | All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam |
Karur | Dr. N. Murugesan | All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam |
Madras Central | Era Anbarasu | Indian National Congress (I) |
Madras North | D. Pandian | Indian National Congress (I) |
Madras South | Dr. R. Sridharan | All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam |
Madurai | A. Govindarajalu Subbaraman Rambabu | Tamil Manila Congress (Moopanar) |
Mayiladuturai | Mani Shankar Aiyar | Indian National Congress |
Nagapattinam (SC) | Dr. Padma | Indian National Congress (I) |
Nagercoil | N. Dennis | Tamil Manila Congress (Moopanar) |
Nilgiris (SC) | R. Prabhu | Indian National Congress |
Palani | Palaniyappa Gounder Kumarasamy | All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam |
Senapathi A. Gounder | Indian National Congress (I) | |
Perambalur (SC) | A. Ashokaraj | All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam |
Periyakulam | R. Ramasamy | All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam |
Pollachi (SC) | B. Raja Ravi Varma | All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam |
Pudukkottai | N. Sundararaj | Indian National Congress (I) |
Ramanathapuram | Dr. Vadivelu Rajeshwaran | Indian National Congress (I) |
Rasipuram (SC) | B. Devarajan | Indian National Congress (I) |
Salem | K.V. Thangka Balu | Indian National Congress |
Vazhappady Koothappadayachi Ramamurthy | Independent | |
Sivaganga | Palaniappan Chidambaram | Indian National Congress |
Sivakasi | R. Kanaga Govinda Rajulu | All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam |
Sriperumbudur (SC) | Maragatham Chandrasekar | Indian National Congress (I) |
Tenkasi (SC) | Mookaiah Arunachalam | Tamil Manila Congress (Moopanar) |
Thanjavur | Krishnasami Thulasiah Vandayar | Indian National Congress (I) |
Thindivanam | K. Ramamurthee Thindivanam | Indian National Congress (I) |
Tiruchengode | Dr. K.S. Soundaram | All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam |
Tiruchirappalli | Lourdusamy Adaikalaraj | Tamil Manila Congress (Moopanar) |
P.R. Kumaramangalam | Bharatiya Janata Party | |
Tirunelveli | Dhanuskodi Athithan | Indian National Congress |
M.R. Kadambur Janarthanan | All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam | |
Tirupattur | Adikesavan Jayamohan | Indian National Congress (I) |
Vellore | B. Akber Pasha | Indian National Congress (I) |
Constituency | Member | Party |
---|---|---|
Nagarkurnool (SC) | Nandi Yellaiah | Indian National Congress |
Secunderabad | Bandaru Dattatreya | Bharatiya Janata Party |
Constituency | Member | Party |
---|---|---|
Tripura East (ST) | Maharani Bibhu Kumari Devi | Indian National Congress (I) |
Constituency | Member | Party |
---|---|---|
Alipurduars (ST) | Pius Tirkey | Revolutionary Socialist Party |
Arambagh (SC) | Anil Basu | Communist Party of India (Marxist) |
Asansol | Haradhan Roy | Communist Party of India (Marxist) |
Balurghat (SC) | Palas Barman | Revolutionary Socialist Party |
Bankura | Basudeb Acharia | Communist Party of India (Marxist) |
Barasat | Chitta Basu (politician) | All India Forward Bloc |
Barrackpore | Tarit Baran Topdar | Communist Party of India (Marxist) |
Basirhat | Manoranjan Sur | Communist Party of India |
Berhampore | Nani Bhattacharya | Revolutionary Socialist Party |
Pramothes Mukherjee | Revolutionary Socialist Party | |
Bolpur (SC) | Ram Chandra Dome | Communist Party of India (Marxist) |
Somnath Chatterjee | ||
Burdwan | Dr. Sudhir Ray | Communist Party of India (Marxist) |
Calcutta North East | Ajit Kumar Panja | All India Trinamool Congress |
Calcutta North West | Dr. Debiprosad Pal | Indian National Congress |
Contai | Sudhir Kumar Giri | Communist Party of India (Marxist) |
Coochbehar (SC) | Amar Roy Pradhan | All India Forward Bloc |
Darjeeling | Inder Jit | Indian National Congress (I) |
Jaswant Singh | Bharatiya Janata Party | |
Diamond Harbour | Amal Datta | Communist Party of India (Marxist) |
Dumdum | Nirmal Kanti Chatterjee | Communist Party of India (Marxist) |
Durgapur (SC) | Purna Chandra Malik | Communist Party of India (Marxist) |
Hooghly | Rupchand Pal | Communist Party of India (Marxist) |
Howrah | Susanta Chakraborty | Communist Party of India (Marxist) |
Jadavpur | Malini Bhattacharya | Communist Party of India (Marxist) |
Jalpaiguri | Jitendra Nath Das | Communist Party of India (Marxist) |
Jangipur | Abedin Zainal | Communist Party of India (Marxist) |
Jaynagar (SC) | Sanat Kumar Mandal | Revolutionary Socialist Party |
Jhargram (ST) | Rupchand Murmu | Communist Party of India (Marxist) |
Katwa | Saifuddin Choudhury | Communist Party of India (Marxist) |
Krishnagar | Ajoy Mukhopadhyay | Communist Party of India (Marxist) |
Malda | A.B.A. Ghani Khan Choudhury | Indian National Congress |
Mathurapur (SC) | Radhika Ranjan Pramanik | Communist Party of India (Marxist) |
Midnapore | Indrajit Gupta | Communist Party of India |
Murshidabad | Syed Masudal Hossain | Communist Party of India (Marxist) |
Nabadwip (SC) | Dr. Asim Bala | Communist Party of India (Marxist) |
Panskura | Geeta Mukherjee | Communist Party of India |
Purulia | Bir Sing Mahato | All India Forward Bloc |
Chitta Ranjan Mahata | Forward Bloc (Marxist) | |
Raiganj | Subrata Mukherjee | Communist Party of India (Marxist) |
Serampore | Sudarsan Raychaudhuri | Communist Party of India (Marxist) |
Tamluk | Satyagopal Misra | Communist Party of India (Marxist) |
Uluberia | Hannan Mollah | Communist Party of India (Marxist) |
Vishnupur (SC) | Sukhendu Khan | Communist Party of India (Marxist) |
References
- v
- t
- e