List of members of the 9th Lok Sabha
This is a list of members of the 9th Lok Sabha arranged by state or territory represented. These members of the lower house of the Indian Parliament were elected to the 9th Lok Sabha (1989 to 1991) at the 1989 Indian general election.[1]
Andaman and Nicobar Islands
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Andaman and Nicobar Islands | GEN | Manoranjan Bhakta | Indian National Congress |
Chandigarh
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Chandigarh | GEN | Harmohan Dhawan | Janata Dal |
Dadra and Nagar Haveli
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Dadra and Nagar Haveli | ST | Mohanbhai Sanjibhai Delkar | Bharatiya Navshakti Party |
Daman and Diu
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Daman and Diu | GEN | Devjibhai Tandel | Bharatiya Janata Party |
Delhi
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | New Delhi | GEN | Lal Krishna Advani | Bharatiya Janata Party | |
2 | South Delhi | GEN | Madan Lal Khurana | ||
3 | Outer Delhi | GEN | Tarif Singh | Janata Dal | |
4 | East Delhi | GEN | H. K. L. Bhagat | Indian National Congress | |
5 | Chandni Chowk | GEN | Jai Prakash Aggarwal | ||
6 | Delhi Sadar | GEN | Vijay Kumar Malhotra | Bharatiya Janata Party | |
7 | Karol Bagh | SC | Kalka Dass |
Lakshadweep
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Lakshadweep | ST | P.M. Sayeed | Indian National Congress |
Puducherry
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Pondicherry | GEN | P. Shanmugam | Indian National Congress |
Andhra Pradesh
Keys: INC (39) TDP (2) AIMIM (1)
Arunachal Pradesh
Keys: INC (2)
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Arunachal East | GEN | Laeta Umbrey | Indian National Congress | |
2 | Arunachal West | GEN | Prem Khandu Thungon |
Bihar
Goa
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mormugao | GEN | Eduardo Faleiro | Indian National Congress | |
2 | Panaji | GEN | Prof. Gopal Mayekar | Maharashtrawadi Gomantak Party |
Gujarat
Haryana
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ambala | SC | Ram Prakash Chaudhary | Indian National Congress | |
2 | Kurukshetra | GEN | Gurdial Singh Saini | Janata Dal | |
3 | Karnal | GEN | Chiranji Lal Sharma | Indian National Congress | |
4 | Sonepat | GEN | Kapil Dev Shastri | Janata Dal | |
5 | Rohtak | GEN | Devi Lal | ||
6 | Faridabad | GEN | Bhajan Lal | Indian National Congress | |
7 | Mahendragarh | GEN | Rao Birendra Singh | Janata Dal | |
8 | Bhiwani | GEN | Bansi Lal | Indian National Congress | |
9 | Hissar | GEN | Jai Parkash | Janata Dal | |
10 | Sirsa | SC | Het Ram |
Himachal Pradesh
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Simla | SC | Krishan Dutt Sultanpuri | Indian National Congress | |
2 | Mandi | GEN | Maheshwar Singh | Bharatiya Janata Party | |
3 | Kangra | GEN | Shanta Kumar | ||
4 | Hamirpur | GEN | Prem Kumar Dhumal |
Jammu and Kashmir (state)|Jammu and Kashmir
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Baramullah | GEN | Prof. Saifuddin Soz | Jammu and Kashmir National Conference | |
2 | Srinagar | GEN | Mohammad Shafi Bhat | ||
3 | Anantnag | GEN | Piyare Lal Handoo | ||
4 | Ladakh | GEN | Mohamad Hassan Commander | Independent | |
5 | Udhampur | GEN | Dharam Pal Sharma | Indian National Congress | |
6 | Jammu | GEN | Janak Raj Gupta |
Karnataka
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Bidar | SC | Narsing Hulla Suryawanshi | Indian National Congress | |
2 | Gulbarga | GEN | Basawaraj Jawali | ||
3 | Raichur | GEN | Ambanna Nayak Dore | ||
4 | Koppal | GEN | Basavaraj Patil Anwari | Janata Dal | |
5 | Bellary | GEN | Basavarajeshwari | Indian National Congress | |
6 | Davangere | GEN | Channaiah Odeyar | ||
7 | Chitradurga | GEN | C. P. Mudalagiriyappa | ||
8 | Tumkur | GEN | Gangasandra Siddappa Basavaraj | ||
9 | Chikballapur | GEN | V. Krishna Rao | ||
10 | Kolar | SC | Y. Ramakrishna | ||
11 | Kanakapura | GEN | M. V. Chandrashekara Murthy | ||
12 | Bangalore North | GEN | C. K. Jaffer Sharief | ||
13 | Bangalore South | GEN | R. Gundu Rao | ||
14 | Mandya | GEN | G. Made Gowda | ||
15 | Chamarajanagar | SC | Srinivasa Prasad | ||
16 | Mysore | GEN | Srikantadatta Narasimharaja Wadiyar | ||
17 | Mangalore | GEN | Janardhana Poojary | ||
18 | Udupi | GEN | Oscar Fernandes | ||
19 | Hassan | GEN | H. C. Srikantaiah | ||
20 | Chikmagalur | GEN | D. M. Puttegowda | ||
21 | Shimoga | GEN | T. V. Chandrashekarappa | ||
22 | Kanara | GEN | G. Devaraya Naik | ||
23 | Dharwad South | GEN | B. M. Mujahid | ||
24 | Dharwad North | GEN | D. K. Naikar | ||
25 | Belgaum | GEN | Sidnal Shanmukhappa Basappa | ||
26 | Chikkodi | SC | B. Shankaranand | ||
27 | Bagalkot | GEN | Subhash Patil | ||
28 | Bijapur | GEN | Basagondappa Gudadinni |
Kerala
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kasaragod | GEN | M. Ramanna Rai | Communist Party of India | |
2 | Cannanore | GEN | Mullappally Ramachandran | Indian National Congress | |
3 | Vatakara | GEN | K. P. Unnikrishnan | Indian Congress (Socialist) – Sarat Chandra Sinha | |
4 | Calicut | GEN | K. Muraleedharan | Indian National Congress | |
5 | Manjeri | GEN | Ebrahim Sulaiman Sait | Muslim League Kerala State Committee | |
6 | Ponnani | GEN | Gulam Mehmood Banatwalla | ||
7 | Palghat | GEN | Vijayaraghavan Alampadan | Communist Party of India | |
8 | Ottapalam | SC | K.R. Narayanan | Indian National Congress | |
9 | Trichur | GEN | P.A. Antony | ||
10 | Mukundapuram | GEN | Savithri Lakshmanan | ||
11 | Ernakulam | GEN | K. V. Thomas | ||
12 | Muvattupuzha | GEN | P. C. Thomas | Kerala Congress | |
13 | Kottayam | GEN | Ramesh Chennithala | Indian National Congress | |
14 | Idukki | GEN | Palai K.M. Mathew | ||
15 | Alleppey | GEN | Vakkom Purushothaman | ||
16 | Mavelikara | GEN | P. J. Kurien | ||
17 | Adoor | SC | Kodikunnil Suresh | ||
18 | Quilon | GEN | S. Krishna Kumar | ||
19 | Chirayinkil | GEN | Thalekunnil Basheer | ||
20 | Trivandrum | GEN | A. Charles |
Madhya Pradesh
Maharashtra
Manipur
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Inner Manipur | GEN | Prof. N. Tombi Singh | Indian National Congress | |
2 | Outer Manipur | ST | Prof. Meijinlung Kamson |
Meghalaya
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Shillong | GEN | Peter G. Marbaniang | Indian National Congress | |
2 | Tura | GEN | Sanford Marak |
Mizoram
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Mizoram | ST | C. Silvera | Indian National Congress |
Nagaland
Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|
Nagaland | GEN | Shikiho Sema | Indian National Congress |
Odisha
No. | Constituency | Type | Name of Elected M.P. | Party affiliation | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Mayurbhanj | ST | Bhagey Gobardhan | Janata Dal | |
2 | Balasore | GEN | Samarendra Kundu | ||
3 | Bhadrak | SC | Mangaraj Mallik | ||
4 | Jajpur | SC | Anadi Charan Das | ||
5 | Kendrapara | GEN | Rabi Ray | ||
6 | Cuttack | GEN | Srikant Kumar Jena | ||
7 | Jagatsinghpur | GEN | Lokanath Choudhary | Communist Party of India | |
8 | Puri | GEN | Nilamani Routray | Janata Dal | |
9 | Bhubaneswar | GEN | Sivaji Patnaik | Communist Party of India | |
10 | Aska | GEN | Ananta Narayan Singh Deo | Janata Dal | |
11 | Berhampur | GEN | Gopinath Gajapati | Indian National Congress | |
12 | Koraput | ST | Giridhar Gamang | ||
13 | Nowrangpur | ST | Khagapati Pradhani | ||
14 | Kalahandi | GEN | Bhakta Charan Das | Janata Dal | |
15 | Phulbani | SC | Nakul Nayak | ||
16 | Bolangir | GEN | Balgopal Mishra | ||
17 | Sambalpur | GEN | Bhabani Shankar Hota | ||
18 | Deogarh | GEN | Ravi Narayan Pani | ||
19 | Dhenkanal | GEN | Bhajaman Behara | ||
20 | Sundargarh | ST | Debananda Amat | ||
21 | Keonjhar | ST | Govind Chandra Munda |
Punjab
Constituency | Member | Party |
---|---|---|
Amritsar | Kirpal Singh | Independent |
Bhatinda (SC) | Baba Sucha Singh | Shiromani Akali Dal (Simranjit Singh Mann) |
Faridkot | Jagdev Singh Khuddian | |
Ferozepur | Bhai Dhian Singh Mand | |
Gurdaspur | Sukhbuns Kaur | Indian National Congress |
Hoshiarpur | Sqn.Ldr.(Retd.) Kamal Chaudhry | Bharatiya Janata Party |
Jullundur | Inder Kumar Gujral | Janata Dal |
Ludhiana | Rajinder Kaur Bulara | Shiromani Akali Dal (Simranjit Singh Mann) |
Patiala | Sardar Atinder Pal Singh | Independent |
Phillaur (SC) | Harbhajan Lakha | Bahujan Samaj Party |
Ropar (SC) | Bimal Kaur Khalsa | Shiromani Akali Dal (Simranjit Singh Mann) |
Sangrur | Rajdev Singh | |
Simranjit Singh Mann |
Rajasthan
Constituency | Member | Party |
---|---|---|
Ajmer | Rasa Singh Rawat | Bharatiya Janata Party |
Alwar | Ramji Lal Yadav | Janata Dal |
Banswara (ST) | Heera Bhai | |
Barmer | Kalyan Singh Kalvi | |
Bayana (SC) | Than Singh Jatav | Bharatiya Janata Party |
Bharatpur (SC) | Vishvendra Singh | |
Bhilwara | Hemendra Singh Banera | Janata Dal |
Bikaner | Shopat Singh Makkasar | Communist Party of India (Marxist) |
Chittorgarh | Mahendra Singh Mewar | Bharatiya Janata Party |
Churu | Daulat Ram Saran | Janata Dal |
Dausa | Nathu Singh | Bharatiya Janata Party |
Ganganagar (SC) | Bega Ram Chauhan | Janata Dal |
Jaipur | Girdhari Lal Bhargav | Bharatiya Janata Party |
Jhalawar | Vasundhara Raje | |
Jhunjhunu | Ch. Jagdeep Dhankhar | Janata Dal |
Kota | Vaidya Dau Dayal Joshi | Bharatiya Janata Party |
Nagaur | Nathu Ram Mirdha | Indian National Congress |
Pali | Gumanmal Lodha | Bharatiya Janata Party |
Salumber (ST) | Nand Lal Meena | |
Sikar | Devi Lal | Janata Dal |
Tonk (SC) | Gopal Pacherwal | |
Kailash Meghwal | Bharatiya Janata Party | |
Udaipur | Gulab Chand Kataria |
Constituency | Member | Party |
---|---|---|
Sikkim | Nandu Thapa | Sikkim Sangram Parishad |
Constituency | Member | Party |
---|---|---|
Nagarkurnool (SC) | Nandi Yellaiah | Indian National Congress |
Constituency | Member | Party |
---|---|---|
Tripura East (ST) | Maharaja Manikya Kirit Bikram Kishore Deb Burman | Indian National Congress (I) |
Constituency | Member | Party |
---|---|---|
Hardwar | Harish Rawat | Indian National Congress |
Nainital | Dr. Mahendra Singh Pal |
Constituency | Member | Party |
---|---|---|
Alipurduars (ST) | Pius Tirkey | Revolutionary Socialist Party (India) |
Arambagh (SC) | Anil Basu | Communist Party of India (Marxist) |
Asansol | Haradhan Roy | |
Balurghat (SC) | Palas Barman | Revolutionary Socialist Party (India) |
Bankura | Basudeb Acharia | Communist Party of India (Marxist) |
Barasat | Chitta Basu | All India Forward Bloc |
Barrackpore | Tarit Baran Topdar | Communist Party of India (Marxist) |
Basirhat | Manoranjan Sur | Communist Party of India |
Berhampore | Nani Bhattacharya | Revolutionary Socialist Party (India) |
Bolpur (SC) | Ram Chandra Dome | Communist Party of India (Marxist) |
Somnath Chatterjee | ||
Burdwan | Dr. Sudhir Ray | |
Calcutta North East | Ajit Kumar Panja | Indian National Congress |
Calcutta North West | Dr. Debiprosad Pal | |
Calcutta South | Dr. Biplab Dasgupta | Communist Party of India (Marxist) |
Contai | Prof. Sudhir Kumar Giri | |
Coochbehar (SC) | Amar Roy Pradhan | All India Forward Bloc |
Darjeeling | Inder Jit | Indian National Congress (I) |
Jaswant Singh | Bharatiya Janata Party | |
Diamond Harbour | Amal Datta | Communist Party of India (Marxist) |
Dumdum | Nirmal Kanti Chatterjee | |
Durgapur (SC) | Purna Chandra Malik | |
Hooghly | Rupchand Pal | |
Howrah | Susanta Chakraborty | |
Jadavpur | Prof. Malini Bhattacharya | |
Jalpaiguri | Manik Sanyal | |
Jangipur | Abedin Zainal | |
Jaynagar (SC) | Sanat Kumar Mandal | Revolutionary Socialist Party (India) |
Jhargram (ST) | Matilal Hansda | Communist Party of India (Marxist) |
Katwa | Saifuddin Choudhury | |
Krishnagar | Ajoy Mukhopadhyay | |
Malda | A.B.A. Ghani Khan Choudhury | Indian National Congress |
Mathurapur (SC) | Prof. Radhika Ranjan Pramanik | Communist Party of India (Marxist) |
Midnapore | Indrajit Gupta | Communist Party of India |
Murshidabad | Syed Masudal Hossain | Communist Party of India (Marxist) |
Nabadwip (SC) | Dr. Asim Bala | |
Panskura | Geeta Mukherjee | Communist Party of India |
Purulia | Chitta Ranjan Mahata | All India Forward Bloc |
Raiganj | Dr. Golam Yazdani | Indian National Congress (I) |
Serampore | Prof. Sudarsan Raychaudhuri | Communist Party of India (Marxist) |
Tamluk | Satyagopal Misra | |
Uluberia | Hannan Mollah | |
Vishnupur (SC) | Sukhendu Khan |
References
- ^ Lok Sabha. Member, Since 1952
- v
- t
- e