Season | Position | Players | Teams | Ref. |
1985 | Guard | Robert Jaworski* | Ginebra San Miguel |
Forward | Abe King | Great Taste Coffee Makers |
Center | Elpidio Villamin | Manila Beer Brewmasters |
Guard | Chito Loyzaga | Ginebra San Miguel |
Forward | Philip Cezar* | Shell Azodrin Bugbusters |
1986 | Forward | Ricky Relosa | Alaska Milkmen |
Guard | Padim Israel | Tanduay Rhum Makers |
Center | Elpidio Villamin (2) | Manila Beer Brewmasters |
Guard | Chito Loyzaga (2) | Ginebra San Miguel |
Forward | Philip Cezar* (2) | Formula Shell Spark Aiders |
1987 | Forward | Ricky Relosa (2) | Hills Bros. Coffee Kings |
Guard | Biboy Ravanes | Shell Azocord Super Bugbusters |
Center | Elpidio Villamin (3) | Hills Bros. Coffee Kings |
Guard | Chito Loyzaga (3) | Ginebra San Miguel |
Forward | Philip Cezar* (3) | Great Taste Instant Milk |
1988 | Forward | Ricky Relosa (3) | Alaska Milkmen |
Guard | Biboy Ravanes (2) | Alaska Milkmen |
Center | Elpidio Villamin (4) | Alaska Milkmen |
Guard | Chito Loyzaga (4) | Ginebra San Miguel |
Forward | Philip Cezar* (4) | Presto Ice Cream Makers |
1989 | Guard | Glenn Capacio | Purefoods Hotdogs |
Guard | Alvin Teng | San Miguel Beermen |
Center | Elpidio Villamin (5) | Alaska Milkmen |
Forward | Chito Loyzaga (5) | Añejo Rum 65ers |
Forward | Jerry Codiñera | Purefoods Hotdogs |
1990 | Guard | Glenn Capacio (2) | Purefoods Hotdogs |
Guard | Alvin Teng (2) | San Miguel Beermen |
Center | Elpidio Villamin (6) | Alaska Air Force |
Forward | Chito Loyzaga (6) | Añejo Rum 65ers |
Forward | Jerry Codiñera (2) | Purefoods Hotdogs |
1991 | Guard | Glenn Capacio (3) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Guard | Biboy Ravanes (3) | Alaska Milkmen |
Center | Jerry Codiñera (3) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Forward | Alvin Teng (3) | San Miguel Beermen |
Forward | Chito Loyzaga (7)[1] | Ginebra San Miguel |
1992 | Guard | Glenn Capacio (4) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Guard | Art dela Cruz | San Miguel Beermen |
Center | Jerry Codiñera (4) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Forward | Alvin Teng (4) | San Miguel Beermen |
Forward | Chito Loyzaga (8) | Ginebra San Miguel |
1993 | Guard | Glenn Capacio (5) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Guard | Art dela Cruz (2) | San Miguel Beermen |
Center | Jun Limpot | Sta. Lucia Realtors |
Forward | Jerry Codiñera (5) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Forward | Alvin Teng (5) | San Miguel Beermen |
1994 | Guard | Glenn Capacio (6) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Guard | Johnny Abarrientos | Alaska Milkmen |
Center | Jerry Codiñera (6) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Forward | Bong Hawkins | Alaska Milkmen |
Forward | Alvin Teng (6) | San Miguel Beermen |
1995 | Guard | Glenn Capacio (7) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Guard | Art dela Cruz (3) | San Miguel Beermen |
Center | Elpidio Villamin (7) | Sunkist Orange Juicers |
Forward | Chris Jackson | Sta. Lucia Realtors |
Forward | Jerry Codiñera (7) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
1996 | Guard | Johnny Abarrientos (2) | Alaska Milkmen |
Guard | Jeffrey Cariaso | Alaska Milkmen |
Center | Marlou Aquino | Ginebra San Miguel |
Forward | Chris Jackson (2) | Sta. Lucia Realtors |
Forward | Jerry Codiñera (8) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
1997 | Guard | Johnny Abarrientos (3) | Alaska Milkmen |
Guard | Jeffrey Cariaso (2) | Alaska Milkmen |
Center | Marlou Aquino (2) | Gordon's Gin Boars |
Forward | Freddie Abuda | San Miguel Beermen |
Forward | Jerry Codiñera (9)[2] | Purefoods Carne Norte Beefies |
1998 | Guard | Glenn Capacio (8) | Mobiline Phone Pals |
Guard | Patrick Fran | Mobiline Phone Pals |
Center | Jerry Codiñera (10) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Forward | Freddie Abuda (2) | San Miguel Beermen |
Forward | Chris Jackson (3) | Formula Shell Super Unleaded |
1999 | Guard | Johnny Abarrientos (4) | Alaska Milkmen |
Guard | Dindo Pumaren | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Center | Eric Menk | Tanduay Rhum Masters |
Forward | Freddie Abuda (3) | San Miguel Beermen |
Forward | Chris Jackson (4) | Shell Velocity |
2000 | Guard | Jeffrey Cariaso (3) | Tanduay Rhum Masters |
Guard | Dindo Pumaren (2) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Center | Chris Jackson (5) | Shell Turbo Chargers |
Forward | Rey Evangelista | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Forward | Freddie Abuda (4) | San Miguel Beermen |
2001 | Guard | Rey Evangelista (2) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Guard | Patrick Fran (2) | Talk 'N Text Phone Pals |
Center | Marlou Aquino (3) | Sta. Lucia Realtors |
Forward | Dennis Espino | Sta. Lucia Realtors |
Forward | Chris Jackson (6) | Shell |
2002 | Guard | Rey Evangelista (3) | Purefoods Tender Juicy Hotdogs |
Guard | Jeffrey Cariaso (4) | Coca-Cola Tigers |
Center | Davonn Harp | Batang Red Bull Thunder |
Forward | Rudy Hatfield | Coca-Cola Tigers |
Forward | Chris Jackson (7) | Shell Velocity |
2003 | Guard | Patrick Fran (3) | Talk 'N Text Phone Pals |
Guard | Willie Miller | Red Bull Barako |
Center | Asi Taulava | Talk 'N Text Phone Pals |
Forward | Rudy Hatfield (2) | Coca-Cola Tigers |
Forward | Marlou Aquino (4) | Sta. Lucia Realtors |
2004–05 | Guard | Rich Alvarez | Shell Turbo Chargers |
Guard | Johnny Abarrientos (5) | Coca-Cola Tigers |
Center | Enrico Villanueva | Red Bull Barako |
Forward | Junthy Valenzuela | Red Bull Barako |
Forward | Dennis Espino (2) | Sta. Lucia Realtors |
2005–06 | Guard | Wynne Arboleda | Air21 Express |
Guard | Topex Robinson | Red Bull Barako |
Center | Dorian Peña | San Miguel Beermen |
Forward | Marc Pingris | Purefoods Chunkee Giants |
Forward | Nic Belasco | Alaska Aces |
2006–07 | Guard | Wynne Arboleda (2) | Air21 Express |
Guard | Gary David | Air21 Express |
Center | Harvey Carey | Talk 'N Text Tropang Texters |
Forward | Nelbert Omolon | Sta. Lucia Realtors |
Forward | Arwind Santos | Air21 Express |
2007–08 | Guard | Ryan Reyes^ | Sta. Lucia Realtors |
Guard | Wynne Arboleda (3) | Air21 Express |
Center | Arwind Santos (2) | Air21 Express |
Forward | Marc Pingris (2) | Magnolia Beverage Masters |
Forward | Kelly Williams^ | Sta. Lucia Realtors |
2008–09 | Guard | Wynne Arboleda (4) | Burger King Whoppers |
Guard | Ronald Tubid | Barangay Ginebra Kings |
Center | Asi Taulava (2) | Coca-Cola Tigers |
Forward | Billy Mamaril | Barangay Ginebra Kings |
Forward | Arwind Santos (3) | Burger King Whoppers |
2009–10 | Guard | Gabe Norwood^ | Rain or Shine Elasto Painters |
Guard | Roger Yap | B-Meg Derby Ace Llamados |
Center | Arwind Santos (4) | San Miguel Beermen |
Forward | Marc Pingris (3) | B-Meg Derby Ace Llamados |
Forward | Ryan Reyes^ (2) | Talk 'N Text Tropang Texters |
2010–11 | Guard | John Wilson | Barangay Ginebra Kings |
Guard | Willy Wilson | Barangay Ginebra Kings |
Center | Arwind Santos (5) | Petron Blaze Boosters |
Forward | Marc Pingris (4) | B-Meg Derby Ace Llamados |
Forward | Ryan Reyes^ (3) | Talk 'N Text Tropang Texters |
2011–12 | Guard | Ryan Reyes^ (4) | Talk 'N Text Tropang Texters |
Guard | Jireh Ibañes | Rain or Shine Elasto Painters |
Center | Arwind Santos (6) | Petron Blaze Boosters |
Forward | Marc Pingris (5) | B-Meg Llamados |
Forward | Doug Kramer | Barako Bull Energy Cola |
2012–13 | Guard | Marcio Lassiter^ | Petron Blaze Boosters |
Guard | Gabe Norwood^ (2) | Rain or Shine Elasto Painters |
Center | Sonny Thoss | Alaska Aces |
Forward | Arwind Santos (7) | Petron Blaze Boosters |
Forward | Marc Pingris(6) | San Mig Coffee Mixers |
2013–14 | Guard | Mark Barroca^ | San Mig Super Coffee Mixers |
Guard | Jireh Ibañes (2) | Rain or Shine Elasto Painters |
Center | June Mar Fajardo^ | San Miguel Beermen |
Forward | Gabe Norwood^ (3) | Rain or Shine Elasto Painters |
Forward | Marc Pingris (7) | San Mig Super Coffee Mixers |
2014–15 | Guard | Chris Exciminiano^ | Alaska Aces |
Guard | Chris Ross^ | San Miguel Beermen |
Center | June Mar Fajardo^ (2)[2] | San Miguel Beermen |
Forward | Gabe Norwood^ (4) | Rain or Shine Elasto Painters |
Forward | Calvin Abueva^ | Alaska Aces |
2015–16 | Guard | Chris Exciminiano^ (2) | Alaska Aces |
Guard | Chris Ross^ (2) | San Miguel Beermen |
Center | Japeth Aguilar^[1] | Barangay Ginebra San Miguel |
Forward | Marc Pingris (8) | Star Hotshots |
Forward | Gabe Norwood^ (5) | Rain or Shine Elasto Painters |
2016–17 | Guard | Jio Jalalon^ | Star Hotshots |
Guard | Chris Ross^ (3) | San Miguel Beermen |
Center | June Mar Fajardo^ (3) | San Miguel Beermen |
Forward | Japeth Aguilar^ (2) | Barangay Ginebra San Miguel |
Forward | Gabe Norwood^ (6) | Rain or Shine Elasto Painters |
2017–18 | Guard | Rome dela Rosa^ | Magnolia Hotshots |
Guard | Chris Ross^ (4) | San Miguel Beermen |
Center | June Mar Fajardo^ (4) | San Miguel Beermen |
Forward | Rafi Reavis^ | Magnolia Hotshots |
Forward | Gabe Norwood^ (7) | Rain or Shine Elasto Painters |
2019 | Guard | CJ Perez^ | Columbian Dyip |
Guard | Chris Ross^ (5) | San Miguel Beermen |
Center | June Mar Fajardo^ (5) | San Miguel Beermen |
Forward | Sean Anthony^ | NorthPort Batang Pier |
Forward | Japeth Aguilar^ (3) | Barangay Ginebra San Miguel |
2020[b] | Guard | Mark Barroca^ (2) | Magnolia Hotshots |
Guard | Chris Ross^ (6) | San Miguel Beermen |
Center | Justin Chua^ | Phoenix Super LPG Fuel Masters |
Forward | Christian Standhardinger^ | NorthPort Batang Pier |
Forward | Calvin Abueva^ (2) | Phoenix Super LPG Fuel Masters |
2021 | Guard | Jio Jalalon^ (2) | Magnolia Hotshots |
Guard | Chris Ross^ (7) | San Miguel Beermen |
Center | Kelly Williams^ (2) | TNT Tropang Giga |
Forward | Cliff Hodge^ | Meralco Bolts |
Forward | Arwind Santos (8) | NorthPort Batang Pier |
2022–23 | Guard | Jio Jalalon^ (3) | Magnolia Hotshots | [3] |
Guard | Chris Newsome^ | Meralco Bolts |
Center | June Mar Fajardo^ (6) | San Miguel Beermen |
Forward | Cliff Hodge^ (2) | Meralco Bolts |
Forward | Christian Standhardinger^ (2) | Barangay Ginebra San Miguel |