Rowing at the 1996 Summer Olympics – Women's lightweight double sculls
Women's lightweight double sculls at the Games of the XXVI Olympiad | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Date | 22–28 July | ||||||||||||
Competitors | 33 from 16 nations | ||||||||||||
Medalists | |||||||||||||
| |||||||||||||
2000 → |
- v
- t
- e
The inaugural women's lightweight double sculls competition at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, Georgia took place at Lake Lanier.[1]
Results
Heats
The winner of each heat advanced to the semifinals, remainder go to the repechage.
Heat 1
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Teresa Bell Lindsay Burns | United States | 7:28.28 | S |
2 | Lisa Bertini Martina Orzan | Italy | 7:31.58 | R |
3 | Laurien Vermulst Ellen Meliesie | Netherlands | 7:32.30 | R |
4 | Li Fei Ou Shaoyan | China | 7:36.71 | R |
5 | Myriam Lamolle Catherine Muller | France | 7:36.75 | R |
6 | Angeliki Gremou Chrysi Biskitzi | Greece | 8:01.60 | R |
Heat 2
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Virginia Lee Rebecca Joyce | Australia | 7:33.16 | S |
2 | Michelle Darvill Ruth Kaps | Germany | 7:45.52 | R |
3 | Monika Knejp Kristina Knejp | Sweden | 7:48.15 | R |
4 | Anna Accensi Esperanza Márquez Nuria Domínguez | Spain | 7:51.05 | R |
5 | Ayako Yoshida Noriko Shibuta | Japan | 7:55.99 | R |
Heat 3
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Constanța Burcică Camelia Macoviciuc | Romania | 7:33.61 | S |
2 | Berit Christoffersen Lene Andersson | Denmark | 7:36.47 | R |
3 | Colleen Miller Wendy Wiebe | Canada | 7:41.20 | R |
4 | Karola Schustereder Monika Felizeter | Austria | 7:45.45 | R |
5 | Ana Sofía Soberanes Andrea Boltz | Mexico | 8:00.92 | R |
Repechage
The first three places advanced to the semifinals, remainder go to the Final C.
Repechage 1
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Laurien Vermulst Ellen Meliesie | Netherlands | 7:00.17 | S |
2 | Michelle Darvill Ruth Kaps | Germany | 7:05.29 | S |
3 | Karola Schustereder Monika Felizeter | Austria | 7:07.34 | S |
4 | Ayako Yoshida Noriko Shibuta | Japan | 7:15.61 | FC |
5 | Angeliki Gremou Chrysi Biskitzi | Greece | 7:21.39 | FC |
Repechage 2
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Lisa Bertini Martina Orzan | Italy | 6:59.06 | S |
2 | Colleen Miller Wendy Wiebe | Canada | 7:02.54 | S |
3 | Myriam Lamolle Catherine Muller | France | 7:03.27 | S |
4 | Anna Accensi Esperanza Márquez Nuria Domínguez | Spain | 7:12.96 | FC |
Repechage 3
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Berit Christoffersen Lene Andersson | Denmark | 7:03.80 | S |
2 | Monika Knejp Kristina Knejp | Sweden | 7:03.68 | S |
3 | Li Fei Ou Shaoyan | China | 7:10.96 | S |
4 | Ana Sofía Soberanes Andrea Boltz | Mexico | 7:18.31 | FC |
Semifinals
The first three places advanced to the Final A, remainder go to the Final B.
Semifinal 1
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Teresa Bell Lindsay Burns | United States | 7:09.47 | FA |
2 | Constanța Burcică Camelia Macoviciuc | Romania | 7:11.13 | FA |
3 | Lisa Bertini Martina Orzan | Italy | 7:15.29 | FA |
4 | Michelle Darvill Ruth Kaps | Germany | 7:19.69 | FB |
5 | Myriam Lamolle Catherine Muller | France | 7:20.11 | FB |
6 | Monika Knejp Kristina Knejp | Sweden | 7:27.01 | FB |
Semifinal 2
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
1 | Virginia Lee Rebecca Joyce | Australia | 7:17.67 | FA |
2 | Laurien Vermulst Ellen Meliesie | Netherlands | 7:19.20 | FA |
3 | Berit Christoffersen Lene Andersson | Denmark | 7:19.79 | FA |
4 | Li Fei Ou Shaoyan | China | 7:23.46 | FB |
5 | Colleen Miller Wendy Wiebe | Canada | 7:27.19 | FB |
6 | Karola Schustereder Monika Felizeter | Austria | 7:32.07 | FB |
Finals
Final C
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
13 | Ayako Yoshida Noriko Shibuta | Japan | 7:44.81 | |
14 | Ana Sofía Soberanes Andrea Boltz | Mexico | 7:46.57 | |
15 | Angeliki Gremou Chrysi Biskitzi | Greece | 7:51.80 | |
16 | Anna Accensi Esperanza Márquez Nuria Domínguez | Spain | 7:55.84 |
Final B
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
7 | Colleen Miller Wendy Wiebe | Canada | 7:03.87 | |
8 | Michelle Darvill Ruth Kaps | Germany | 7:04.31 | |
9 | Li Fei Ou Shaoyan | China | 7:07.81 | |
10 | Myriam Lamolle Catherine Muller | France | 7:09.95 | |
11 | Karola Schustereder Monika Felizeter | Austria | 7:11.22 | |
12 | Monika Knejp Kristina Knejp | Sweden | 7:12.03 |
Final A
Rank | Rower | Country | Time | Notes |
---|---|---|---|---|
Constanța Burcică Camelia Macoviciuc | Romania | 7:12.78 | ||
Teresa Bell Lindsay Burns | United States | 7:14.65 | ||
Virginia Lee Rebecca Joyce | Australia | 7:16.56 | ||
4 | Lisa Bertini Martina Orzan | Italy | 7:16.83 | |
5 | Berit Christoffersen Lene Andersson | Denmark | 7:18.20 | |
6 | Laurien Vermulst Ellen Meliesie | Netherlands | 7:21.92 |
References
- ^ "Rowing at the 1996 Atlanta Summer Games: Women's Lightweight Double Sculls". Sports Reference. Archived from the original on 18 April 2020. Retrieved 21 September 2018.