2023ko Euskal Herriko Emakumezkoen Itzulia | |
|
Datu orokorrak |
Txapelketa | 2023 UCI Women's World Tour 2.WWT |
Etapak | 3 |
Datak | maiatzak 12 – 2023.eko maiatzak 14 |
Luzera | 370,2 km |
Herrialdea | Espainia |
Taldeak | 20 |
Parte-hartzaileak | 114 |
Amaitu dutenak | 73 |
Bataz besteko abiadura | 37,18 km/o |
Emaitzak |
Txapelduna | Marlen Reusser (SD Worx) |
Txapeldunordea | Demi Vollering (SD Worx) |
Hirugarrena | Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM Racing) |
Puntukako sailkapena | Marlen Reusser (SD Worx) |
Eskalatzailerik onena | Demi Vollering (SD Worx) |
Gazte onena | Ella Wyllie (Lifeplus Wahoo) |
Talderik onena | SD Worx |
◀2022 | 2024▶ |
Dokumentazioa |
2023ko Euskal Herriko Emakumezkoen Itzulia lasterketa horren 2. edizioa izan zen. 2023ko maiatzaren 12tik 14ra jokatu zen.
Lasterketa
Aurrez Espainiako Vuelta jokatu zen eta ikusi zen Itzulia irabazteko txirrindulari faboritoak Demi Vollering eta Annemiek van Vleuten herbeheretarrak izango zirela. Lehenengo bi etapetan Demi Volleringek lortu zuen garaipena eta van Vleuten minutu batera zegoen.
Azken etapan, Donostian, Volleringen taldekidea den Marlen Reusser suitzarrak erasoa jo eta 2'38" denbora atera zion faboritoen taldeari. Horrela Itzulia irabazi zuen[1].
SD Worx taldeak erabateko nagusitasuna izan zuen, Reusser Itzuliaren garaile, etapa bat eta puntukako sailkapena eskuratu zituen eta Volleringek bi etapa eta mendiko sailkapena. Ella Wyllie zeelandaberritarra izan zen gazteen sailkapenean onena.
Taldeak
WorldTeamak (8)- Canyon-SRAM Racing
- EF Education-TIBCO-SVB
- FDJ-Suez
- Israel-Premier Tech Roland
- Team Jumbo-Visma
- Movistar Team
- SD Worx
- UAE Team ADQ
Txirrindularitza-talde femenino kontinentalak (2)- Colombia Pacto Por El Deporte - GW Shimano
- Team Groupe Abadie
UCI Women's Continental Team (10) |
|
Etapak
1. etapa
Ibilbidea: Etxebarria eta Markina-Xemein artean, 122 km.
Etapako sailkapena |
---|
Txirrindularia | Herrialdea | Taldea | Denbora |
---|
1. | Demi Vollering | Herbehereak | SD Worx | 3 o 16 min 32 s | 2. | Marlen Reusser | Suitza | SD Worx | + 47 s | 3. | Katarzyna Niewiadoma | Polonia | Canyon-SRAM Racing | + 49 s | 4. | Annemiek van Vleuten | Herbehereak | Movistar Team | + 51 s | 5. | Olivia Baril | Kanada | UAE Team ADQ | + 51 s | 6. | Évita Muzic | Frantzia | FDJ-Suez | + 1 min 25 s | 7. | Liane Lippert | Alemania | Movistar Team | + 1 min 25 s | 8. | Soraya Paladin | Italia | Canyon-SRAM Racing | + 1 min 35 s | 9. | Loes Adegeest | Herbehereak | FDJ-Suez | + 1 min 35 s | 10. | Eva van Agt | Herbehereak | Team Jumbo-Visma | + 1 min 35 s |
|
|
|
Sailkapen orokorra |
---|
Txirrindularia | Herrialdea | Taldea | Denbora |
---|
1. | Demi Vollering | Herbehereak | SD Worx | 3 o 16 min 22 s | 2. | Marlen Reusser | Suitza | SD Worx | + 51 s | 3. | Katarzyna Niewiadoma | Polonia | Canyon-SRAM Racing | + 55 s | 4. | Annemiek van Vleuten | Herbehereak | Movistar Team | + 1 min 01 s | 5. | Olivia Baril | Kanada | UAE Team ADQ | + 1 min 01 s | 6. | Évita Muzic | Frantzia | FDJ-Suez | + 1 min 35 s | 7. | Liane Lippert | Alemania | Movistar Team | + 1 min 35 s | 8. | Soraya Paladin | Italia | Canyon-SRAM Racing | + 1 min 45 s | 9. | Loes Adegeest | Herbehereak | FDJ-Suez | + 1 min 45 s | 10. | Eva van Agt | Herbehereak | Team Jumbo-Visma | + 1 min 45 s |
|
|
|
2. etapa
Ibilbidea: Gasteiz eta Amurrio artean, 133 km.
Etapako sailkapena |
---|
Txirrindularia | Herrialdea | Taldea | Denbora |
---|
1. | Demi Vollering | Herbehereak | SD Worx | 3 o 30 min 34 s | 2. | Soraya Paladin | Italia | Canyon-SRAM Racing | + 0 s | 3. | Marlen Reusser | Suitza | SD Worx | + 0 s | 4. | Katarzyna Niewiadoma | Polonia | Canyon-SRAM Racing | + 0 s | 5. | Amber Kraak | Herbehereak | Team Jumbo-Visma | + 0 s | 6. | Évita Muzic | Frantzia | FDJ-Suez | + 0 s | 7. | Olivia Baril | Kanada | UAE Team ADQ | + 0 s | 8. | Niamh Fisher-Black | Zeelanda Berria | SD Worx | + 0 s | 9. | Liane Lippert | Alemania | Movistar Team | + 0 s | 10. | Annemiek van Vleuten | Herbehereak | Movistar Team | + 0 s |
|
|
|
Sailkapen orokorra |
---|
Txirrindularia | Herrialdea | Taldea | Denbora |
---|
1. | Demi Vollering | Herbehereak | SD Worx | 6 o 46 min 46 s | 2. | Marlen Reusser | Suitza | SD Worx | + 56 s | 3. | Katarzyna Niewiadoma | Polonia | Canyon-SRAM Racing | + 1 min 05 s | 4. | Olivia Baril | Kanada | UAE Team ADQ | + 1 min 11 s | 5. | Annemiek van Vleuten | Herbehereak | Movistar Team | + 1 min 11 s | 6. | Liane Lippert | Alemania | Movistar Team | + 1 min 44 s | 7. | Évita Muzic | Frantzia | FDJ-Suez | + 1 min 45 s | 8. | Soraya Paladin | Italia | Canyon-SRAM Racing | + 1 min 49 s | 9. | Loes Adegeest | Herbehereak | FDJ-Suez | + 2 min 00 s | 10. | Eva van Agt | Herbehereak | Team Jumbo-Visma | + 2 min 21 s |
|
|
|
3. etapa
Ibilbidea: Donostian hasi eta bukatu, 115 km.
Etapako sailkapena |
---|
Txirrindularia | Herrialdea | Taldea | Denbora |
---|
1. | Marlen Reusser | Suitza | SD Worx | 3 o 09 min 56 s | 2. | Demi Vollering | Herbehereak | SD Worx | + 2 min 38 s | 3. | Olivia Baril | Kanada | UAE Team ADQ | + 2 min 38 s | 4. | Évita Muzic | Frantzia | FDJ-Suez | + 2 min 38 s | 5. | Katarzyna Niewiadoma | Polonia | Canyon-SRAM Racing | + 2 min 38 s | 6. | Annemiek van Vleuten | Herbehereak | Movistar Team | + 2 min 38 s | 7. | Marta Cavalli | Italia | FDJ-Suez | + 2 min 45 s | 8. | Liane Lippert | Alemania | Movistar Team | + 3 min 33 s | 9. | Loes Adegeest | Herbehereak | FDJ-Suez | + 3 min 33 s | 10. | Blanka Kata Vas | Hungaria | SD Worx | + 3 min 33 s |
|
|
|
Sailkapenak
Sailkapen orokorra
Sailkapen orokorra |
---|
Txirrindularia | Herrialdea | Taldea | Denbora |
---|
1. | Marlen Reusser | Suitza | SD Worx | 9 o 57 min 24 s | 2. | Demi Vollering | Herbehereak | SD Worx | + 1 min 50 s | 3. | Katarzyna Niewiadoma | Polonia | Canyon-SRAM Racing | + 2 min 59 s | 4. | Olivia Baril | Kanada | UAE Team ADQ | + 3 min 00 s | 5. | Annemiek van Vleuten | Herbehereak | Movistar Team | + 3 min 07 s | 6. | Évita Muzic | Frantzia | FDJ-Suez | + 3 min 41 s | 7. | Liane Lippert | Alemania | Movistar Team | + 4 min 32 s | 8. | Loes Adegeest | Herbehereak | FDJ-Suez | + 4 min 51 s | 9. | Eva van Agt | Herbehereak | Team Jumbo-Visma | + 6 min 04 s | 10. | Pauliena Rooijakkers | Herbehereak | Canyon-SRAM Racing | + 6 min 33 s | 11. | Amber Kraak | Herbehereak | Team Jumbo-Visma | + 6 min 41 s | 12. | Ella Wyllie | Zeelanda Berria | Lifeplus Wahoo | + 6 min 41 s | 13. | Soraya Paladin | Italia | Canyon-SRAM Racing | + 7 min 06 s | 14. | Blanka Kata Vas | Hungaria | SD Worx | + 7 min 15 s | 15. | Veronica Ewers | Ameriketako Estatu Batuak | EF Education-TIBCO-SVB | + 8 min 02 s | 16. | Usoa Ostolaza | Euskal Herria | Laboral Kutxa-Fundación Euskadi | + 8 min 15 s | 17. | Claire Steels | Erresuma Batua | Israel-Premier Tech Roland | + 8 min 24 s | 18. | Emma Norsgaard | Danimarka | Movistar Team | + 8 min 46 s | 19. | Alice Maria Arzuffi | Italia | Ceratizit-WNT Pro Cycling | + 8 min 56 s | 20. | Yurani Blanco | Espainia | Laboral Kutxa-Fundación Euskadi | + 9 min 52 s |
|
|
|
Puntukako sailkapena
Puntukako sailkapena |
---|
Txirrindularia | Herrialdea | Taldea | Puntuak |
---|
1. | Marlen Reusser | Suitza | SD Worx | 79 pt.ak | 2. | Demi Vollering | Herbehereak | SD Worx | 70 pt.ak | 3. | Katarzyna Niewiadoma | Polonia | Canyon-SRAM Racing | 48 pt.ak | 4. | Olivia Baril | Kanada | UAE Team ADQ | 47 pt.ak | 5. | Liane Lippert | Alemania | Movistar Team | 38 pt.ak | 6. | Évita Muzic | Frantzia | FDJ-Suez | 34 pt.ak | 7. | Annemiek van Vleuten | Herbehereak | Movistar Team | 30 pt.ak | 8. | Soraya Paladin | Italia | Canyon-SRAM Racing | 28 pt.ak | 9. | Loes Adegeest | Herbehereak | FDJ-Suez | 19 pt.ak | 10. | Claire Steels | Erresuma Batua | Israel-Premier Tech Roland | 16 pt.ak |
|
Mendiko sailkapena
Mendiko sailkapena |
---|
Txirrindularia | Herrialdea | Taldea | Puntuak |
---|
1. | Demi Vollering | Herbehereak | SD Worx | 15 pt.ak | 2. | Pauliena Rooijakkers | Herbehereak | Canyon-SRAM Racing | 14 pt.ak | 3. | Blanka Kata Vas | Hungaria | SD Worx | 13 pt.ak | 4. | Annemiek van Vleuten | Herbehereak | Movistar Team | 8 pt.ak | 5. | Emma Norsgaard | Danimarka | Movistar Team | 6 pt.ak | 6. | Marie Le Net | Frantzia | FDJ-Suez | 4 pt.ak | 7. | Katarzyna Niewiadoma | Polonia | Canyon-SRAM Racing | 3 pt.ak | 8. | Marlen Reusser | Suitza | SD Worx | 2 pt.ak | 9. | Amber Kraak | Herbehereak | Team Jumbo-Visma | 2 pt.ak | 10. | Olivia Baril | Kanada | UAE Team ADQ | 1 pt |
|
Gazteen sailkapena
Gazte onenaren sailkapena |
---|
Txirrindularia | Herrialdea | Taldea | Denbora |
---|
1. | Ella Wyllie | Zeelanda Berria | Lifeplus Wahoo | 10 o 04 min 05 s | 2. | Blanka Kata Vas | Hungaria | SD Worx | + 34 s | 3. | Eleonora Gasparrini | Italia | UAE Team ADQ | + 3 min 11 s | 4. | Alice Towers | Erresuma Batua | Canyon-SRAM Racing | + 4 min 53 s | 5. | Eneritz Vadillo | Euskal Herria | Laboral Kutxa-Fundación Euskadi | + 11 min 43 s | 6. | Carolina Vargas | Kolonbia | Eneicat-CMTeam-Seguros Deportivos | + 13 min 08 s | 7. | Valeria Valgonen | Errusia | Massi Tactic | + 14 min 13 s | 8. | Catalina Soto | Txile | Bizkaia-Durango | + 14 min 43 s | 9. | Karin Söderqvist | Suedia | Lifeplus Wahoo | + 14 min 47 s | 10. | Magdeleine Vallieres | Kanada | EF Education-TIBCO-SVB | + 14 min 54 s |
|
Taldekako sailkapena
Taldeko sailkapena |
---|
Taldea | Herrialdea | Denbora |
---|
|
Erreferentziak
- ↑ Berria. (2023-07-29). «Reusser garaile Itzulian, ezustean» Berria (Noiz kontsultatua: 2023-07-29).
Kanpo estekak