Kanoa 2020ko Udako Olinpiar Jokoetan
Kanoa 2020ko Udako Olinpiar Jokoetan | ||
---|---|---|
Mota | kirol diziplina olinpiko | |
Honen parte da | 2020ko Udako Olinpiar Jokoak | |
Data | 2021 | |
← canoeing at the 2016 Summer Olympics (en) 2024 → | ||
Kokaleku | Sea Forest Waterway Kanoa Eslalom Zentroa | |
Kirola | Piraguismo | |
Osatuta | ||
canoeing at the 2020 Summer Olympics – women's K-1 500 metres (en) canoeing at the 2020 Summer Olympics – men's C-2 1000 metres (en) canoeing at the 2020 Summer Olympics – women's C-2 500 metres (en) canoeing at the 2020 Summer Olympics – men's K-1 200 metres (en) canoeing at the 2020 Summer Olympics – men's C-1 1000 metres (en) Kanoa 2020ko Udako Olinpiar Jokoetan - Emakumezkoen C-1 slaloma Kanoa 2020ko Udako Olinpiar Jokoetan - Gizonezkoen C-1 slaloma Kanoa 2020ko Udako Olinpiar Jokoetan - Gizonezkoen K-1 slaloma canoeing at the 2020 Summer Olympics – women's C-1 200 metres (en) canoeing at the 2020 Summer Olympics – men's K-1 1000 metres (en) canoeing at the 2020 Summer Olympics – women's K-2 500 metres (en) canoeing at the 2020 Summer Olympics – women's K-1 200 metres (en) canoeing at the 2020 Summer Olympics – women's K-4 500 metres (en) canoeing at the 2020 Summer Olympics – men's K-2 1000 metres (en) canoeing at the 2020 Summer Olympics – men's K-4 500 metres (en) Kanoa 2020ko Udako Olinpiar Jokoetan - Emakumezkoen K-1 slaloma | ||
Kanoa 2020ko Udako Olinpiar Jokoetan bi diziplina izan zituen: kanoa-eslaloma 2021eko uztailaren 25etik uztailaren 30era jokatu zen, eta esprinta, abuztuaren 2tik abuztuaren 7ra bitarte. Eslaloma Tokioko Kanoa Eslalom Zentroan jokatu zen, eta esprinta, berriz, Uminomori Ur-ibilbidean[1].
Lehiak 16 proba izan zituen. Sprintean gizonezkoen 200 metroko C-1 eta 200 metroko K-2 probak kendu ziren eta emakumezkoen 200 metroko C-1 eta 500 metroko C-2 sartu ziren. Slalomean gizonezkoen C-2 kendu eta emakumezkoen C-1 sartu zen, genero-oreka bilatu asmoz[2]. 1000 metroko K-4 proba murriztu zen, 500 metroko K-4 proba batekin.
Parte-hartzaileak
- Aljeria (1)
- Andorra (1)
- Argentina (4)
- Australia (16)
- Austria (5)
- Bielorrusia (12)
- Belgika (4)
- Belize (1)
- Brasil (5)
- Bulgaria (1)
- Kanada (18)
- Txile (2)
- Txina (18)
- Taipei Txinatarra (1)
- Cook Uharteak (3)
- Kroazia (3)
- Kuba (5)
- Txekiar Errepublika (9)
- Danimarka (4)
- Egipto (2)
- Frantzia (13)
- Alemania (21)
- Britainia Handia (8)
- Hungaria (18)
- Iran (1)
- Irlanda (1)
- Italia (7)
- Japonia (12) Antolatzailea
- Kazakhstan (7)
- Letonia (1)
- Lituania (1)
- Mexiko (1)
- Moldavia (3)
- Maroko (2)
- Mozambike (1)
- Herbehereak (1)
- Zeelanda Berria (8)
- Nigeria (1)
- Norvegia (1)
- Polonia (13)
- Portugal (8)
- Errefuxiatuen Talde Olinpikoa (1)
- Errumania (2)
- ROC (17)
- Samoa (3)
- Sao Tome eta Príncipe (2)
- Senegal (1)
- Serbia (3)
- Eslovakia (9)
- Eslovenia (6)
- Hego Korea (1)
- Espainia (15)
- Suedia (3)
- Suitza (3)
- Thailandia (1)
- Tunisia (4)
- Ukraina (11)
- Ameriketako Estatu Batuak (4)
- Uzbekistan (2)
Dominak
Herrialdearen arabera
* Nazio antolatzailea (Japonia)
Rankinga | Herrialdea | Urrea | Zilarra | Brontzea | Guztira |
---|---|---|---|---|---|
1 | Hungaria | 3 | 2 | 1 | 6 |
2 | Zeelanda Berria | 3 | 0 | 0 | 3 |
3 | Alemania | 2 | 1 | 4 | 7 |
4 | Australia | 2 | 0 | 1 | 3 |
5 | Txina | 1 | 2 | 0 | 3 |
6 | Txekiar Errepublika | 1 | 1 | 1 | 3 |
7 | Ameriketako Estatu Batuak | 1 | 0 | 0 | 1 |
Brasil | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Eslovenia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kuba | 1 | 0 | 0 | 1 | |
11 | Espainia | 0 | 3 | 0 | 3 |
12 | Britainia Handia | 0 | 1 | 1 | 2 |
Eslovakia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Kanada | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Polonia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Ukraina | 0 | 1 | 1 | 2 | |
17 | Bielorrusia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Italia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
19 | Danimarka | 0 | 0 | 2 | 2 |
20 | Moldavia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Portugal | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Guztira (21 herrialdea) | 16 | 16 | 16 | 48 |
Kirolaren arabera
Slaloma
Jokoak | Urrea | Zilarra | Brontzea |
---|---|---|---|
Gizonezkoak C-1 xehetasunak | Benjamin Savšek Eslovenia | Lukáš Rohan Txekiar Errepublika | Sideris Tasiadis Alemania |
Gizonezkoak K-1 xehetasunak | Jiří Prskavec Txekiar Errepublika | Jakub Grigar Eslovakia | Hannes Aigner Alemania |
Emakumezkoak C-1 xehetasunak | Jessica Fox Australia | Mallory Franklin Britainia Handia | Andrea Herzog Alemania |
Emakumezkoak K-1 xehetasunak | Ricarda Funk Alemania | Maialen Chourraut Euskal Herria | Jessica Fox Australia |
Sprinta
- Gizonezkoak
Jokoak | Urrea | Zilarra | Brontzea | |||
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 1000 metro xehetasunak | Isaquias Queiroz Brasil | 4:04.408 | Liu Hao Txina | 4:05.724 | Serghei Tarnovschi Moldavia | 4:06.069 |
C-2 1000 metro xehetasunak | Serguey Torres Fernando Jorge Kuba | 3:24.995 OB | Liu Hao Zheng Pengfei Txina | 3:25.198 | Sebastian Brendel Tim Hecker Alemania | 3:25.615 |
K-1 200 metro xehetasunak | Sándor Tótka Hungaria | 35.035 | Manfredi Rizza Italia | 35.080 | Liam Heath Britainia Handia | 35.202 |
K-1 1000 metro xehetasunak | Bálint Kopasz Hungaria | 3:24.995 OB | Ádám Varga Hungaria | 3:25.198 | Fernando Pimenta Portugal | 3:25.615 |
K-2 1000 metro xehetasunak | Australia (AUS) Jean van der Westhuyzen Thomas Green | 3:15.280 | Alemania (GER) Max Hoff Jacob Schopf | 3:15.584 | Txekiar Errepublika (CZE) Josef Dostál Radek Šlouf | 3:16.106 |
K-4 500 metro xehetasunak | Alemania (GER) Max Rendschmidt Ronald Rauhe Tom Liebscher Max Lemke | 1:22.219 | Espainia (ESP) Saúl Craviotto Marcus Walz Carlos Arévalo Rodrigo Germade | 1:22.445 | Eslovakia (SVK) Samuel Baláž Denis Myšák Erik Vlček Adam Botek | 1:23.534 |
- Emakumezkoak
Erreferentziak
- ↑ «Olympic Competition Schedule | The Tokyo Organising Committee of the Olympic and Paralympic Games» web.archive.org 2018-08-29 (Noiz kontsultatua: 2021-07-26).
- ↑ (Ingelesez) «IOC announcement confirms changes to canoeing program for Tokyo» ICF - Planet Canoe 2017-06-09 (Noiz kontsultatua: 2021-07-26).
Kanpo estekak
- Datuak: Q39080760