Melonta kesäolympialaisissa 1996
Vuoden 1996 kesäolympialaisten melonta järjestettiin 27. heinäkuuta – 4. elokuuta 1996 Lake Toccoan ja Lake Lanierin tekojärvillä Georgiassa sekä Lake Ocoeella Tennesseen osavaltiossa Yhdysvalloissa. Mukana oli 451 osanottajaa 54 eri maasta. Tapahtumia oli 16.
Mitalistit
Miehet
Ratamelonta
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Kanadalaisyksikkö 500 metriä | Martin Doktor | Slavomír Kňazovický | Imre Pulai |
Kanadalaisyksikkö 1 000 metriä | Martin Doktor | Ivans Klementjevs | György Zala |
Kanadalaiskaksikko 500 metriä | Unkari György Kolonics Csaba Horváth | Moldova Viktor Reneysky Nicolae Juravschi | Romania Grigore Obreja Gheorghe Andriev |
Kanadalaiskaksikko 1 000 metriä | Saksa Gunar Kirchbach Andreas Dittmer | Romania Marcel Glavan Antonel Borsan | Unkari György Kolonics Csaba Horváth |
Kajakkiyksikkö 500 metriä | Antonio Rossi | Knut Holmann | Piotr Markiewicz |
Kajakkiyksikkö 1 000 metriä | Knut Holmann | Beniamino Bonomi | Clint Robinson |
Kajakkikaksikko 500 metriä | Saksa Kay Bluhm Torsten Gutsche | Italia Beniamino Bonomi Daniele Scarpa | Australia Andrew Trim Daniel Collins |
Kajakkikaksikko 1 000 metriä | Italia Daniele Scarpa Antonio Rossi | Saksa Kay Bluhm Torsten Gutsche | Bulgaria Andrian Dušev Milko Kazanov |
Kajakkinelonen 1 000 metriä | Saksa Thomas Reineck Olaf Winter Detlef Hofmann Mark Zabel | Unkari András Rajna Gábor Horváth Ferenc Csipes Attila Adrovicz | Venäjä Oleg Gorobi Sergei Verlin Georgi Tsybulnikov Anatoli Tištšenko |
Koskimelonta
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Kanadalaisyksikkö | Michal Martikán | Lukáš Pollert | Patrice Estanguet |
Kanadalaiskaksikko | Ranska Franck Adisson Wilfrid Forgues | Tšekki Jiří Rohan Miroslav Šimek | Saksa Andre Ehrenberg Michael Senft |
Kajakkiyksikkö | Oliver Fix | Andraž Vehovar | Thomas Becker |
Naiset
Ratamelonta
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Kajakkiyksikkö 500 metriä | Rita Kőbán | Caroline Brunet | Josefa Idem |
Kajakkikaksikko 500 metriä | Ruotsi Susanne Gunnarsson Agneta Andersson | Saksa Birgit Fischer Ramona Portwich | Australia Anna Wood Katrin Borchert |
Kajakkinelonen 500 metriä | Saksa Anett Schuck Birgit Fischer Manuela Mucke Ramona Portwich | Sveitsi Gabi Müller Ingrid Haralamow Sabine Eichenberger Daniela Baumer | Ruotsi Susanne Rosenqvist Anna Olsson Ingela Ericsson Agneta Andersson |
Koskimelonta
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Kajakkiyksikkö | Štěpánka Hilgertová | Dana Chladek | Myriam Fox-Jerusalmi |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1. | Saksa | 5 | 2 | 2 | 9 |
2. | Tšekki | 3 | 2 | 0 | 5 |
3. | Italia | 2 | 2 | 1 | 5 |
4. | Unkari | 2 | 1 | 3 | 6 |
5. | Norja | 1 | 1 | 0 | 2 |
Slovakia | 1 | 1 | 0 | 2 | |
7. | Ranska | 1 | 0 | 2 | 3 |
8. | Ruotsi | 1 | 0 | 1 | 2 |
9. | Romania | 0 | 1 | 0 | 1 |
10. | Kanada | 0 | 1 | 0 | 1 |
Latvia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Moldova | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Slovenia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Sveitsi | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Yhdysvallat | 0 | 1 | 0 | 1 | |
16. | Australia | 0 | 0 | 3 | 3 |
17. | Bulgaria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Puola | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Venäjä | 0 | 0 | 1 | 1 |
Lähteet
- Canoeing at the 1996 Atlanta Summer Games (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
Kesäolympialaisten 1996 lajit ja kilpailutapahtumat
Ammunta | Baseball | Jalkapallo | Jousiammunta | Judo | Koripallo | Käsipallo | Lentopallo | Maahockey | Melonta | Miekkailu | Nykyaikainen viisiottelu | Nyrkkeily | Paini | Painonnosto | Purjehdus | Pyöräily | Pöytätennis | Ratsastus | Softball | Soutu | Sulkapallo | Taitouinti | Tennis | Uimahypyt | Uinti | Vesipallo | Voimistelu | Yleisurheilu