Soudun maailmanmestaruuskilpailut 1995
Soudun maailmanmestaruuskilpailut 1995 järjestettiin Suomessa, Tampereen Kaukajärvellä 23.–27. elokuuta.[1]
Mitalistit
Miehet
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
M1x | Iztok Čop | Jüri Jaanson | Václav Chalupa |
M2x | Tanska Lars Christensen Martin Haldbo Hansen | Saksa André Steiner Stephan Volkert | Norja Steffen Størseth Kjetil Undset |
M4x | Italia Alessandro Corona Rossano Galtarossa Massimo Paradiso Alessio Sartori | Saksa Marco Geisler Andreas Hajek Marko Schwalbe André Willms | Argentiina Santiago Fernández Sergio Fernández Rubén Knulst Guillermo Pfaab |
M2+ | Italia Giuliano De Stabile Luca Sartori Antonio Cirillo | Ranska Antoine Béghin Laurent Béghin Christophe Lattaignant | Belgia Frank Moortgat Dominique Verdeyen Benoit Ollemans |
M2- | Yhdistynyt kuningaskunta Matthew Pinsent Steve Redgrave | Australia Robert Walker Richard Wearne | Ranska Michel Andrieux Jean-Christophe Rolland |
M4+ | Yhdysvallat Chris Ahrens Peter Collins Ben Holbrook James Munn Peter Cipollone | Uusi-Seelanti Murdoch Dryden Andrew Matheson Chris McAsey Chris White Michael Whittaker | Italia Lorenzo Carboncini Luca Cavallini Ciro Liguori Rocco Pecoraro Vincenzo De Palma |
M4- | Italia Riccardo Dei Rossi Raffaello Leonardo Valter Molea Carlo Mornati | Yhdistynyt kuningaskunta Tim Foster Rupert Obholzer Greg Searle Jonny Searle | Puola Piotr Basta Wojciech Jankowski Maciej Łasicki Jacek Streich |
M8+ | Saksa Roland Baar Stefan Forster Detlef Kirchhoff Ike Landvoigt Jochen Lerche Frank Richter Dieter Sator Marc Weber Peter Thiede | Alankomaat Michiel Bartman Kai Compagner Nico Rienks Niels van der Zwan Jaap Krijtenburg Niels van Steenis Henk-Jan Zwolle Ronald Florijn Jeroen Duyster | Yhdysvallat Jonathan Brown Sean Hall Fredric Honebein Robert Kaehler Jeffrey Klepacki James Koven Michael Peterson Don Smith Steven Segaloff |
LM1x | Peter Haining | Tomáš Kacovský | Anders Brems |
LM2x | Sveitsi Markus Gier Michael Gier | Ruotsi Anders Christensson Mattias Tichy | Australia Anthony Edwards Bruce Hick |
LM4x | Itävalta Gernot Faderbauer Walter Rantasa Christoph Schmölzer Wolfgang Sigl | Saksa Frank Günder Andreas Lutz Bernhard Rühling Jens Weckbach | Italia Lorenzo Bertini Paolo Pittino Franco Sancassani Massimo Guglielmi |
LM2- | Italia Carlo Grande Pasquale Marigliano | Ranska Sebastien Bel Xavier Dorfman | Tanska Thomas Ebert Bo Helleberg |
LM4- | Italia Carlo Gaddi Leonardo Pettinari Andrea Re Ivano Zasio | Tanska Eskild Ebbesen Victor Feddersen Niels Henriksen Thomas Poulsen | Saksa Michael Buchheit Oliver Rau Bernhard Stomporowski Martin Weiß |
LM8+ | Tanska Johnny Bo Andersen Torben Bech Jensen Thomas Croft Carsten Glud Søren Henrichsen Jeppe Jensen Kollat Michael Jensen Bo Vestergaard Dennis Larsen | Yhdistynyt kuningaskunta Christopher Bates Andrew Butt Niall Gardam Ben Helm Dave Lemon Jim McNiven Nicholas Strange Jon Williamson John Deakin | Italia Salvatore Amitrano Enrico Barbaranelli Sabino Bellomo Danilo Fraquelli Stefano Fraquelli Fabrizio Ravasi Roberto Romanini Carmine Somma Gaetano Iannuzzi |
Naiset
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
W1x | Maria Brandin | Silken Laumann | Annelies Bredael |
W2x | Kanada Kathleen Heddle Marnie McBean | Alankomaat Eeke van Nes Irene Eijs | Uusi-Seelanti Philippa Baker Brenda Lawson |
W4x | Saksa Kerstin Köppen Katrin Rutschow Jana Sorgers Jana Thieme | Kanada Laryssa Biesenthal Kathleen Heddle Marnie McBean Diane O’Grady | Alankomaat Nelleke Penninx Eeke van Nes Anita Meiland Irene Eijs |
W2- | Australia Kate Slatter Megan Still | Yhdysvallat Karen Kraft Missy Schwen | Ranska Céline Cuisant-Garcia Christine Gossé |
W4- | Yhdysvallat Cindy Brooks Melissa Iverson Lianne Nelson Katherine Scanlon Lewis | Saksa Gerte John Doreen Martin Dana Pyritz Anke Weiler | Valko-Venäjä Tamara Davidenko Irina Gribko Natalja Stasiuk Marina Snak |
W8+ | Yhdysvallat Jennifer Dore Catriona Fallon Amy Fuller Anne Kakela Laurel Korholz Elizabeth McCagg Mary McCagg Monica Tranel Yasmin Farooq | Romania Angela Alupei Iulia Bobeică Veronica Cochelea Doina Ignat Ioana Olteanu Dobrita Preda Doina Spîrcu Anca Tănase Cristina Ilie | Alankomaat Tessa Appeldoorn Femke Boelen Anneke Venema Marieke Westerhof Muriel van Schilfgaarde Meike van Driel Tessa Knaven Rita de Jong Jissy de Wolf |
LW1x | Rebecca Joyce | Catherine Mueller | Annette Bogstra |
LW2x | Kanada Colleen Miller Wendy Wiebe | Tanska Lene Andersson Berit Christoffersen | Saksa Michelle Darvill Ruth Kaps |
LW2- | Yhdysvallat Christine Collins Ellen Minzner | Yhdistynyt kuningaskunta Alison Brownless Jane Hall | Tanska Kristine Jørgensen Sharon Thilgreen |
LW4- | Yhdysvallat Barbara Byrne Linda Muri Whitney Post Sarah Simmons | Yhdistynyt kuningaskunta Juliet Machan Robyn Morris Jo Nitsch Rachel Woolf | Saksa Janet Radünzel Gunda Reimers Jutta Schausten Gaby Schultz |
Lähteet
- 1995 World Rowing Championships worldrowing.com (englanniksi)
Viitteet
- ↑ worldrowing.com