2017-es női sakkvilágbajnokság
2017-es női sakkvilágbajnokság | |||||
| |||||
Szerzett pont | |||||
Élő-pontszáma | |||||
| |||||
A 2017-es női sakkvilágbajnokság 64 játékos részvételével egyenes kieséses rendszerű páros mérkőzések keretében zajlott 2017. február 10–március 3. között Teheránban.[2] Helyszíne a Teherán északi részén fekvő Espinas Palace Hotel volt.[3]
Az eseményt eredetileg 2016. október 11–31. közötti időpontra tervezték, de megrendezésére nem akadt jelentkező.
A regnáló világbajnok Hou Ji-fan lemondta a részvételt, mivel nem értett egyet a világbajnokság lebonyolítási rendszerével, így az eseményen mindenképpen új női világbajnok avatására került sor.[4]
A világbajnokon kívül több élversenyző is távol maradt, ennek ellenére rangos mezőny gyűlt össze: négy exvilágbajnok (Alekszandra Kosztyenyuk, Anna Usenyina, Csu Csen és Antoaneta Sztefanova), a regnáló rapid- és villámsakk világbajnok Anna Muzicsuk, a legutóbbi FIDE Grand Prix győztese, Csü Ven-csün, valamint a kétszeres Európa-bajnok, háromszoros orosz bajnok Valentyina Gunyina is asztalhoz ült.[5]
A döntőben való részvétel lehetőségét a kieséses rendszerű tornán Anna Muzicsuk nagymester, Ukrajna kétszeres női bajnoka, többszörös ifjúsági és junior sakkvilágbajnok, a 2016-os rapid- és villámsakk világbajnok, valamint Tan Csung-ji női nagymester, Kína női bajnoka, többszörös ifjúsági sakkvilágbajnok, Ázsia villám- és rapidsakk bajnoka harcolta ki. Anna Muzicsuk győzelme esetén a sakk mindhárom ágában világbajnok lehetett volna.
A világbajnoki döntő a klasszikus időbeosztás szerinti négy játszmában 2–2 arányú döntetlennel ért véget, így rájátszásra került sor. A rájátszás első két rapid játszmájának eredménye 1½–½ lett Tan Csung-ji javára, ezzel összesítésben 3½–2½ arányú győzelmével megszerezte a női világbajnoki címet, amellyel egyben megkapta a nagymesteri (GM) címet is. Ő az ötödik kínai sakkozónő, aki a női világbajnoki címet birtokolja, megközelítve ezzel a hat női világbajnokot felmutató Szovjetunió eredményét.
Kvalifikáció
A világbajnokságon való részvételre kvalifikációt az előző világbajnoki ciklus eredményei, valamint a nemzeti bajnokságokon, a zónaversenyeken és a kontinensbajnokságokon elért helyezések alapján lehetett szerezni.
Kvalifikációt az alábbi eredmények alapján lehetett szerezni:[6]
- a 2015-ös női sakkvilágbajnokság döntősei és elődöntősei; (4 fő)
- a 2014-es és a 2015-ös junior sakkvilágbajnokság győztesei; (2 fő)
- az öt legmagasabb Élő-pontszámú versenyző a 2015. február−2016. január közötti időszak átlagát figyelembe véve; (5 fő)
- 51 versenyző a kontinensbajnokságokról és a zónaversenyekről;
- a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) szabadkártyásai (2 fő).
A fentiek alapján az alábbi versenyzők kvalifikálták magukat:
A 2015-ös világbajnokságról:
- Hou Ji-fan Kína – lemondta a versenyen való részvételt.
- Marija Muzicsuk Ukrajna – lemondta a versenyen való részvételt.
- Natalja Pogonyina
- Drónavalli Hárika India
- Pia Cramling Svédország
A junior világbajnokok:
- Alekszandra Gorjacskina Oroszország
- Natalija Buksza Ukrajna
A 2015. február és 2016. január közötti átlagos Élő-pontszámuk alapján:
- Kónéru Hanpi India (2583,33) – lemondta a versenyen való részvételt.
- Csü Ven-csün Kína (2547,08)
- Anna Muzicsuk Ukrajna (2546,25)
- Alekszandra Kosztyenyuk Oroszország (2530,08)
- Csao Hszüe Kína (2522,66)
- Sen Jang Kína (2460,75)
- Anna Usenyina Ukrajna (2452,16)
51 versenyző a női kontinensbajnokságok és zónaversenyek eredményei alapján.
A 2014. és 2015. évi Európa-bajnokságról az első 14–14 olyan helyezett (28 fő), akik más módon még nem kvalifikálták magukat.[7][8][9]
- Valentyina Gunyina (E14) Oroszország
- Tatyjana Koszinceva (E14) Oroszország – ideiglenesen inaktív, nem indult el.
- Salome Melia (E14) Grúzia
- Natalija Zsukova (E14) Ukrajna
- Nana Dzagnidze (E14) Grúzia
- Nino Baciasvili (E14) Grúzia
- Lela Javakhishvili (E14) Grúzia
- Antoaneta Sztefanova (E14) Bulgária
- Cristina-Adela Foisor (E14) Románia – a sorsolást követően elhunyt.
- Monika Soćko (E14) Lengyelország
- Nino Khurtsidze (E14) Grúzia
- Alina Kaslinszkaja (E14) Oroszország
- Elina Danielian (E14) Örményország
- Anasztaszija Bodnaruk (E14) Oroszország
- Marina Guszeva (E15) Oroszország
- Olga Girja (E15) Oroszország
- Inna Gaponyenko (E15) Ukrajna
- Jekatyerina Kovalevszkaja (E15) Oroszország
- Bela Khotenashvili (E15) Grúzia
- Alisza Galljamova (E15) Oroszország
- Elisabeth Pähtz (E15) Németország
- Darja Csarocskina (E15) Oroszország
- Lilit Mkrtchian (E15) Örményország
- Anasztaszija Szavina (E15) Oroszország
- Hoang Thanh Trang (E15) Magyarország
- Sopiko Guramishvili (E15) Grúzia
- Ekaterina Atalik (E15) Törökország
- Olga Zimina (E15) Olaszország
- Nasztasszja Zjazjulkina (E15) Fehéroroszország
- Sofio Gvetadze (E15) Grúzia
Ázsia (12): A 2014. és a 2015. évi Ázsia-bajnok:
A zónaversenyek győztesei:
- Csu Csen Katar (Z3.1)[10]
- Akter Liza Shamima Banglades (Z3.2)[11]
- Pham Le Thao Nguyen Vietnám (Z3.3)[12]
- Dinara Saduakassova Kazahsztán (Z3.4)[13]
- Tan Csung-ji Kína (Z3.5)[14]
- Csaj Mo Kína (Z3.5)
- Ni Si-csün Kína (Z3.5)
- Huang Csian Kína (Z3.5)
- Emma Guo Ausztrália (Z3.6)[15] – nem indult el a versenyen
- Nancy Lane Ausztrália (Z3.6)
- Padmini Rout India (Z3.7)[16]
Amerika (8):
- Irina Krush Amerikai Egyesült Államok (Z2.1)[17] – lemondta a versenyen való részvételt.
- Katerina Nemcova Amerikai Egyesült Államok (Z2.1)[17]
- Nazi Paikidze Amerikai Egyesült Államok (Z2.1)[17] – lemondta a versenyen való részvételt.
- Viktorija Ni Amerikai Egyesült Államok (Z2.1)
- Sabina Foisor Amerikai Egyesült Államok (Z2.1)
- Qiyu Zhou Kanada (Z2.2), (Kanada bajnokság)[18]
- Yaniet Marrero Lopez Kuba (Z2.3)[19]
- Deysi Cori Peru (Z2.4)[20]
- Carolina Lujan Argentína (Z2.5)[21] – nem indult a versenyen
- Ayelen Martínez Argentína (Z2.5)
- Maritza Arribas Robaina Kuba (AM), kontinensbajnok.[20]
Afrika (3):[22]
2 FIDE szabadkártyás:
A versenytől távol maradók
A regnáló világbajnok Hou Ji-fan a világbajnoki versenysorozat lebonyolítási rendszere miatt nem indult el.[4] Nem vett részt a világbajnokságon az előző világbajnok Marija Muzicsuk sem, aki azzal indokolta döntését, hogy Irán – ahol elveszíti a részvétel jogát az a versenyző, aki nem viseli a hidzsábot – nem alkalmas egy ilyen verseny lebonyolítására.[23] Biztonsági okokból és az amerikai külügyminisztérium figyelmeztetése miatt, amely szerint Iránba nők számára nem javasolják a beutazást, nem vett részt a versenyen a hétszeres amerikai bajnok Irina Krush. Az elsők között fejezte ki tiltakozását az amerikai ranglistavezető, legutóbbi bajnok Nazi Paikidze is, aki szerint alkalmatlan egy olyan ország a női világbajnokság megrendezésére, amelyben a nők nem rendelkeznek alapvető jogokkal, és másodrendű állampolgárokként kezelik őket. Indoklás nélkül lemondta a részvételt a világranglista negyedik helyezettje, az indiai Kónéru Hanpi is.[24]
A sorsolás megtartását követően hunyt el 49 éves korában a román élversenyző, Cristina Adela Foișor (korábbi nevén Bădulescu),[25] aki a verseny 48. kiemelje lett volna. A helyét nem töltötték be.
A sorsolás
A világbajnokságon résztvevők véglegesítése után elvégezték a sorsolást, amely alapján a résztvevők az alábbi sorszámokat kapták: Jelölések:
- WC = a 2014-es sakkvilágbajnokságon szerzett indulási jog;
- J14, J15 = 2014. és 2015. évi junior lány világbajnok;
- R = A 2015. február és 2016. január közötti átlagos Élő-pontszám alapján (legalább 30 játszma figyelembe vételével);
- Z_._, E14, E15, AC14, AC15, Afr, AM = A zónaversenyek (Z_._) és a kontinensbajnokságok eredménye alapján (Európa, Ázsia, Afrika, Amerika)
- PN = szabadkártyások.
- Csü Ven-csün (R)
- Anna Muzicsuk (R)
- Alekszandra Kosztyenyuk (R)
- Drónavalli Hárika (WC)
- Nana Dzagnidze (E14)
- Valentyina Gunyina (E14)
- Antoaneta Sztefanova (E14)
- Csao Hszüe (R)
- Tan Csung-ji (Z3.5)[14]
- Nino Baciasvili (E14)
- Natalja Pogonyina (WC)
- Sen Jang (R)
- Hoang Thanh Trang (E15)
- Elisabeth Pähtz (E15)
- Alekszandra Gorjacskina (J14)
- Anasztaszija Bodnaruk (E14)
- Olga Girja (E15)
- Lela Javakhishvili (E14)
- Pia Cramling (WC)
- Sarasadat Khademalsharieh (PN)
- Monika Soćko (E14)
- Huang Csian (Z3.5)
- Natalija Zsukova (E14)
- Anna Usenyina (R)
- Elina Danielian (E14)
- Ekaterina Atalik (E15)
- Lilit Mkrtchian (E14)
- Bela Khotenashvili (E15)
- Dinara Saduakassova (Z3.4)[13]
- Jekatyerina Kovalevszkaja (E15)
- Deysi Cori (Z2.4)[20]
- Irine Kharisma Sukandar (AC14)
- Csu Csen (Z3.1)[10]
- Alina Kaslinszkaja (E14)
- Inna Gaponyenko (E15)
- Marina Guszeva (E15)
- Olga Zimina (E15)
- Ni Si-csün (Z3.5)
- Salome Melia (E14)
- Padmini Rout (Z3.7)[16]
- Nasztasszja Zjazjulkina (E15)
- Nino Khurtsidze (E14)
- Darja Csarocskina (E15)
- Anasztaszija Szavina (E15)
- Sopiko Guramishvili (E15)
- Katerina Nemcova (Z2.1)[17]
- Pham Le Thao Nguyen (Z3.3)[12]
- (betöltetlen)
- Mitra Hejazipour (AC15)
- Csaj Mo (Z3.5)
- Atousa Pourkashiyan (PN)
- Natalija Buksza (J15)
- Maritza Arribas Robaina (AM)[20]
- Qiyu Zhou (Z2.2)[18]
- Sofio Gvetadze (E14)
- Sabina Foisor (Z2.1)
- Ayelen Martinez (Z2.5)
- Yaniet Marrero Lopez (Z2.3)[19]
- Viktorija Ni (Z2.1)
- Khaled Mona (Afr)
- Akter Liza Shamima (Z3.2)[11]
- Sabrina Latreche (Afr)
- Amina Mezioud (Afr)
- Nancy Lane (Z3.6)
A verseny menetrendje és a díjazás
A Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) által kiadott hivatalos menetrend szerint 2016. február 10-én a megnyitóünnepségre került sor, majd február 11–13-án zajlott az 1. kör a 64 résztvevő között. A döntő játszmákat február 27–március 2. között, a rájátszást március 3-án játszották.[26] Minden fordulóra két napot terveztek, az esetleges rájátszásra az azt követő napon került sor. Az egyetlen szabadnap az elődöntők után, február 26-án volt.
A verseny összdíjazása 450 000 amerikai dollár volt, amely megegyezett a korábbi három női világbajnokság díjazásával.[27] A versenyre utazás, valamint a szállás és ellátás költségeit a versenyzőknek maguknak kellett fedezni.
Forduló | Játszmák | Rájátszás | Díj (US$)[28] |
---|---|---|---|
1. kör | február 11–12. | február 13. | 3 750 |
2. kör | február 14–15. | február 16. | 5 500 |
3. kör | február 17–18. | február 19. | 8 000 |
Negyeddöntők | február 20–21. | február 22. | 12 000 |
Elődöntők | február 23–24. | február 25. | 20 000 |
Döntő | február 27–március 2. | március 3. | vesztes 30 000 győztes 60 000 |
A verseny lefolyása
Az egyenes kieséses szakasz
A döntő kivételével minden összesorsolt pár két játszmát játszott két nap alatt a klasszikus időmérés szabályai szerint, melynek során 90 perc állt rendelkezésre 40 lépés megtételéhez, és további 30 percet kaptak a 41. lépésnél. Egyenlőség esetén a következő nap került sor a rájátszásra, a holtverseny eldöntésére, az alábbiak szerint:
- Két rapidjátszma (25 perc és 10 másodperc többletidő lépésenként);
- További egyenlőség esetén újabb két rapidjátszma (10 perc és 10 másodperc többletidő lépésenként);
- Ha még mindig egyenlő volt az állás, két villámjátszma (5 perc és 3 másodperc többletidő lépésenként);
- Ha ezek után is egyenlő volt, akkor egy armageddonjáték, amelyben döntetlen esetén a sötéttel játszó számított győztesnek.
A döntőben 4 játszmát játszottak, mivel ez egyenlő lett, a rájátszással folytatták.
1. forduló | 2. forduló | 3. forduló | Negyeddöntők | Elődöntők | Döntő | ||||||||||||||||||||||||
1 | Csü Ven-csün | 2 | |||||||||||||||||||||||||||
64 | Nancy Lane | 0 | |||||||||||||||||||||||||||
Csü Ven-csün | 1½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Csu Csen | ½ | ||||||||||||||||||||||||||||
33 | Irine Kharisma Sukandar | ½ | |||||||||||||||||||||||||||
32 | Csu Csen | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
Csü Ven-csün | 3½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Olga Girja | 2½ | ||||||||||||||||||||||||||||
17 | Anasztaszija Bodnaruk | 5 | |||||||||||||||||||||||||||
48 | Mitra Hejazipour | 4 | |||||||||||||||||||||||||||
Anasztaszija Bodnaruk | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||
Olga Girja | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
49 | Olga Girja | jn. | |||||||||||||||||||||||||||
16 | Cristina-Adela Foisor | ||||||||||||||||||||||||||||
Csü Ven-csün | ½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Tan Csung-ji | 1½ | ||||||||||||||||||||||||||||
9 | Csao Hszüe | 3 | |||||||||||||||||||||||||||
56 | Ayelen Martínez | 1 | |||||||||||||||||||||||||||
Csao Hszüe | 1½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Padmini Rout | 2½ | ||||||||||||||||||||||||||||
41 | Elina Danielian | ½ | |||||||||||||||||||||||||||
24 | Padmini Rout | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
Padmini Rout | 2½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Tan Csung-ji | 3½ | ||||||||||||||||||||||||||||
25 | Tan Csung-ji | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
40 | Sabina Foisor | ½ | |||||||||||||||||||||||||||
Tan Csung-ji | 5 | ||||||||||||||||||||||||||||
Anna Usenyina | 4 | ||||||||||||||||||||||||||||
57 | Anna Usenyina | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
8 | Nasztasszja Zjazjulkina | ½ | |||||||||||||||||||||||||||
Tan Csung-ji | 5 | ||||||||||||||||||||||||||||
Drónavalli Hárika | 4 | ||||||||||||||||||||||||||||
5 | Drónavalli Hárika | 2½ | |||||||||||||||||||||||||||
60 | Akter Liza Shamima | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
Drónavalli Hárika | 3 | ||||||||||||||||||||||||||||
Dinara Saduakasova | 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
37 | Dinara Saduakassova | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
28 | Marina Guszeva | ½ | |||||||||||||||||||||||||||
Drónavalli Hárika | 3½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Sopiko Guramishvili | 2½ | ||||||||||||||||||||||||||||
21 | Hoang Thanh Trang | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
44 | Natalija Buksza | 2½ | |||||||||||||||||||||||||||
Natalija Buksza | 3½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Sopiko Guramishvili | 4½ | ||||||||||||||||||||||||||||
53 | Sarasadat Khademalsharieh | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
12 | Sopiko Guramishvili | 2½ | |||||||||||||||||||||||||||
Drónavalli Hárika | 2½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Nana Dzagnidze | 1½ | ||||||||||||||||||||||||||||
13 | Nana Dzagnidze | 4 | |||||||||||||||||||||||||||
52 | Khaled Mona | 2 | |||||||||||||||||||||||||||
Nana Dzagnidze | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
Olga Zimina | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||
45 | Bela Khotenashvili | 1 | |||||||||||||||||||||||||||
20 | Olga Zimina | 3 | |||||||||||||||||||||||||||
Nana Dzagnidze | 1½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Sen Jang | ½ | ||||||||||||||||||||||||||||
29 | Sen Jang | 3 | |||||||||||||||||||||||||||
36 | Maritza Arribas Robaina | 1 | |||||||||||||||||||||||||||
Sen Jang | 1½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Anasztaszija Szavina | ½ | ||||||||||||||||||||||||||||
61 | Monika Soćko | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
4 | Anasztaszija Szavina | 2½ | |||||||||||||||||||||||||||
Tan Csung-ji | 3½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Anna Muzicsuk | 2½ | ||||||||||||||||||||||||||||
3 | Anna Muzicsuk | 2 | |||||||||||||||||||||||||||
62 | Amina Mezioud | 0 | |||||||||||||||||||||||||||
Anna Muzicsuk | 1½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Alina Kaslinszkaja | ½ | ||||||||||||||||||||||||||||
35 | Deysi Cori | ½ | |||||||||||||||||||||||||||
30 | Alina Kaslinszkaja | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
Anna Muzicsuk | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
Pham Le Thao Nguyen | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||
19 | Alekszandra Gorjacskina | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
46 | Csaj Mo | ½ | |||||||||||||||||||||||||||
Alekszandra Gorjacskina | ½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Pham Le Thao Nguyen | 1½ | ||||||||||||||||||||||||||||
51 | Lela Javakhishvili | ½ | |||||||||||||||||||||||||||
14 | Pham Le Thao Nguyen | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
Anna Muzicsuk | 1½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Antoaneta Sztefanova | ½ | ||||||||||||||||||||||||||||
11 | Antoaneta Sztefanova | 2 | |||||||||||||||||||||||||||
54 | Yaniet Marrero Lopez | 0 | |||||||||||||||||||||||||||
Antoaneta Sztefanova | 2½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Salome Melia | 1½ | ||||||||||||||||||||||||||||
43 | Salome Melia | 2½ | |||||||||||||||||||||||||||
22 | Ekaterina Atalik | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
Antoaneta Sztefanova | 1½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Nino Khurtsidze | ½ | ||||||||||||||||||||||||||||
27 | Nino Baciasvili | 2 | |||||||||||||||||||||||||||
38 | Sofio Gvetadze | 0 | |||||||||||||||||||||||||||
Nino Baciasvili | 4 | ||||||||||||||||||||||||||||
Nino Khurtsidze | 5 | ||||||||||||||||||||||||||||
59 | Natalija Zsukova | ½ | |||||||||||||||||||||||||||
6 | Nino Khurtsidze | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
Anna Muzicsuk | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
Alekszandra Kosztyenyuk | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||
7 | Alekszandra Kosztyenyuk | 2 | |||||||||||||||||||||||||||
58 | Sabrina Latreche | 0 | |||||||||||||||||||||||||||
Alekszandra Kosztyenyuk | 2½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Inna Gaponyenko | 1½ | ||||||||||||||||||||||||||||
39 | Jekatyerina Kovalevszkaja | ½ | |||||||||||||||||||||||||||
26 | Inna Gaponyenko | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
Alekszandra Kosztyenyuk | 4 | ||||||||||||||||||||||||||||
Pia Cramling | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
23 | Elisabeth Pähtz | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
42 | Atousa Pourkashiyan | ½ | |||||||||||||||||||||||||||
Elisabeth Pähtz | 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
Pia Cramling | 3 | ||||||||||||||||||||||||||||
55 | Pia Cramling | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
10 | Katerina Nemcova | ½ | |||||||||||||||||||||||||||
Alekszandra Kosztyenyuk | 1½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Ni Si-csün | ½ | ||||||||||||||||||||||||||||
15 | Valentyina Gunyina | 2 | |||||||||||||||||||||||||||
50 | Viktorija Ni | 0 | |||||||||||||||||||||||||||
Valentyina Gunyina | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||
Ni Si-csün | 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
47 | Lilit Mkrtchian | ½ | |||||||||||||||||||||||||||
18 | Ni Si-csün | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
Ni Si-csün | 1½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Natalja Pogonyina | ½ | ||||||||||||||||||||||||||||
31 | Natalja Pogonyina | 1½ | |||||||||||||||||||||||||||
34 | Qiyu Zhou | ½ | |||||||||||||||||||||||||||
Natalja Pogonyina | 3½ | ||||||||||||||||||||||||||||
Huang Csian | 2½ | ||||||||||||||||||||||||||||
63 | Huang Csian | 3 | |||||||||||||||||||||||||||
2 | Darja Csarocskina | 1 |
A világbajnoki döntő
A világbajnoki döntőbe jutott két versenyző a döntő előtt mindössze két alkalommal játszott egymással klasszikus időbeosztású játszmát, és mindkét alkalommal döntetlenül végeztek. Ezen kívül egy villámpartira került sor köztük a 2016-os női villámsakk világbajnokságon, amelyet Anna Muzicsuk nyert meg.[29]
Anna Muzicsuk nagymester, Ukrajna kétszeres női bajnoka, többszörös ifjúsági és junior sakkvilágbajnok. 2016-ban Dohában megnyerte a rapidsakk[30] és a villámsakk világbajnokságot is,[31] és győzelme esetén a sakk mindhárom ágában egyszerre világbajnok lehetett volna. Győzelmével egyúttal sakktörténelmet is írt volna, mivel egy családban két női világbajnok még sosem volt, miután testvére, Marija Muzicsuk 2015–2016-ban ült a sakkvilág trónusán.
Tan Csung-ji női nagymester, Kína női bajnoka, többszörös ifjúsági sakkvilágbajnok, Ázsia villám- és rapidsakk bajnoka. Győzelme révén megkapta a nagymesteri címet is, és ő lett az ötödik kínai sakkozónő, aki a női világbajnoki címet birtokolja, megközelítve ezzel a Szovjetunió színeiben induló nők rekordját, akik hatan szerezték meg ezt a címet.
A döntő alapszakasza négy klasszikus időbeosztású játszmából állt, és a győzelmet az szerezte volna meg, aki ebben a szakaszban legalább 2½ pontot ér el. A 2–2-es állás következtében két 25 perces rapidjátszmát játszottak lépésenként 10 másodperces többletidővel. Ezt a szakaszt Tan Csung-ji 1½–½ arányban nyerte, ezzel összesítésben 3½–2½ arányban győzött, és megszerezte világbajnoki címet.
2017-es női sakkvilágbajnokság döntő Klasszikus Rapid
rájátszásÖssz Ország Élő-p. 1 2 3 4 R1 R2 Tan Csung-ji (WGM) Kína 2502 ½ 1 0 ½ ½ 1 3½ Anna Muzicsuk (GM) Ukrajna 2558 ½ 0 1 ½ ½ 0 2½
Jegyzetek
- ↑ a b Top 100 Women February 2017 - Archive (angol nyelven). World Chess Federation. (Hozzáférés: 2017. február 25.)
- ↑ General Assembly 2016 Decisions (GA 2016/31) (angol nyelven). World Chess Federation. (Hozzáférés: 2016. október 28.)
- ↑ Colin McGourty: Women’s World Championship starts in Iran (angol nyelven). chess24.com, 2017. február 10. (Hozzáférés: 2017. február 11.)
- ↑ a b Why Hou Yifan has dropped out of the cycle (angol nyelven). ChessBase GmbH, 2016. május 20. (Hozzáférés: 2016. július 27.)
- ↑ FIDE Women's World Chess Championship 2017 (angol nyelven). FIDE. [2017. február 11-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2017. február 11.)
- ↑ Regulations for the Women`s World Chess Championship Cycle (angol nyelven). World Chess Federation. (Hozzáférés: 2016. március 2.)
- ↑ 15th European Individual Women's Chess Championship (angol nyelven). chess-results.com. (Hozzáférés: 2016. július 27.)
- ↑ 16th European Individual Women's Chess Championship (angol nyelven). chess-results.com. (Hozzáférés: 2016. július 27.)
- ↑ Albert Silver: European Women CC is won by Natalia Zhukova (angol nyelven). ChessBase GmbH, 2015. június 1. (Hozzáférés: 2016. július 27.)
- ↑ a b Idani Pouya, Zhu Chen Win Zone 3.1. [2016. április 26-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. július 27.)
- ↑ a b Asian Zonal 3.2 Women Chess Championship-2015
- ↑ a b Le Quang Liem, Nguyen Ngoc Truong Son and Pham Le Thao Nguyen qualify for World Chess Championships
- ↑ a b Dinara Saduakassova – the Kazakh prodigy
- ↑ a b 2015 Women's world champion chess championship Zonal 3.5
- ↑ Oceania Zone 3.6 Championship Sydney (AUS) July 3 - 10, 2015
- ↑ a b RAMRATNA 42ND NATIONAL WOMEN PREMIER CHESS CHAMPIONSHIP 2015
- ↑ a b c d USA Women's Championship 2015
- ↑ a b Qiyu Zhou wins Canadian Women's Championship (Chess Daily News)
- ↑ a b Women's Zonal Z2.3 (2015)
- ↑ a b c d Deysi Cori is Amercian Continential Champion (Chessdom)
- ↑ Torneo Zonal Femenino 2.5 FIDE "Marcel Duchamp"
- ↑ 2015 African Individual Chess Championships (Chess-Results)
- ↑ Maria Muzychuk not to participate in Women's World Chess Championship in Iran (angol nyelven). ukrinform.net, 2017. január 9. (Hozzáférés: 2017. február 2.)
- ↑ Johannes Fischer: Women's World Championship 2017: Who plays, who doesn't? (angol nyelven). ChessBase GmbH, 2017. január 12. (Hozzáférés: 2017. február 2.)
- ↑ Johannes Fischer: OBITUARY – IM CRISTINA ADELA FOISOR (angol nyelven). ChessBase GmbH, 2017. január 12. (Hozzáférés: 2017. február 2.)
- ↑ Participants of the World Women's Championship 2017 (angol nyelven). World Chess Federation, 2017. január 11. (Hozzáférés: 2017. február 2.)
- ↑ Regulations for the Women’s World Chess Championship Cycle 3.9.1. pont (angol nyelven). FIDE. (Hozzáférés: 2017. február 2.)
- ↑ Az adott körben kiesők fejenkénti díjazása
- ↑ Tan Zhongyi vs Anna Kuzychuk. Chessgames Services LLC. (Hozzáférés: 2017. február 25.)
- ↑ Johannes Fischer: Vassily Ivanchuk is new World Champion in Rapid Chess (angol nyelven). ChessBase GmbH, 2016. december 28. (Hozzáférés: 2016. december 30.)
- ↑ Johannes Fischer: Sergey Karjakin is World Blitz Champion 2016 (angol nyelven). ChessBase GmbH, 2016. december 30. (Hozzáférés: 2016. december 30.)
Források
- 2017-es FIDE versenynaptár
- Hivatalos weboldal
További információk
- A világbajnokság játszmái
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap