Censier – Daubenton (Paris Metro)
Censier - Daubenton | |||
---|---|---|---|
Land | Frankrike | ||
Oppkalt etter | rue Censier, rue Daubenton | ||
Åpnet | 15. februar 1930 | ||
Tjenester | |||
Linje(r) | linje 7 | ||
Sone(r) | 1 | ||
Censier – Daubenton 48°50′27″N 2°21′06″Ø | |||
Censier – Daubenton på Commons |
Censier – Daubenton er en metrostasjon i Paris' 5. arrondissement. Stasjonen betjener idag metrolinje 7, og den ble åpnet 15. februar 1930 da metrolinje 10 som den opprinnelig var en del av ble forlenget til Place d'Italie. Et år senere ble stasjonen lagt til linje 7.
Frem til 1965 var stasjonen kjent under navnet Censier-Daubenton aux cuirs (Censier – Daubenton lærmarked). Navnet henviste til lærmarkedet som lå langs bredden av elven Bièvre.
Metrostasjonens navn er en kombinasjon av det lokale stedsnavnet, Censier, og en oppkalling etter Louis-Jean-Marie Daubenton. Daubenton var en naturhistoriker som samarbeidet med Buffon om hans Histoire Naturelle (Naturhistorie). Han var dessuten den første direktøren for Muséum national d'Histoire naturelle, det naturhistoriske museet som ligger like ved stasjonen.
Nær stasjonen ligger videre den gotiske kirken Église Saint-Médard, Institut national agronomique Paris-Grignon som er en ingeniørsutdannelse innen agronomi og Université Paris 3 - Sorbonne Nouvelle med studieretninger innen blant annet humaniora og språk.
Knutepunkt med andre transportmidler
- Buss: Linje 47.
- Noctilien, STIF, RATP og Transiliens Parisiske nattbussnett: N15, N22.
Eksterne lenker
- (en) Censier - Daubenton (Paris Metro) – kategori av bilder, video eller lyd på Commons
- Kart over metroen i Paris
- v
- d
- r
- La Courneuve - 8 Mai 1945
- Fort d'Aubervilliers
- Aubervilliers - Pantin - Quatre Chemins
- Porte de la Villette
- Corentin Cariou
- Crimée
- Riquet
- Stalingrad
- Louis Blanc
- Château-Landon
- Gare de l'Est
- Poissonnière
- Cadet
- Le Peletier
- Chaussée d'Antin - La Fayette
- Opéra
- Pyramides
- Palais Royal - Musée du Louvre
- Pont Neuf
- Châtelet
- Pont Marie
- Sully - Morland
- Jussieu
- Place Monge
- Censier - Daubenton
- Les Gobelins
- Place d'Italie
- Tolbiac
- Maison Blanche …
Linjen splittes i to etter Maison Blanche. De to løpene går slik:
- … Maison Blanche
- Porte d'Italie
- Porte de Choisy
- Porte d'Ivry
- Pierre et Marie Curie
- Mairie d'Ivry
- … Maison Blanche
- Le Kremlin Bicêtre
- Villejuif - Léo Lagrange
- Villejuif - Paul Vaillant-Couturier
- Villejuif - Louis Aragon