EM i friidrett 1969 – 4 × 100 meter stafett menn
EM i friidrett 1969 – 4 × 100 meter stafett menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 4x100 meter stafett menn | ||
Arrangement | EM i friidrett 1969 | ||
Sted | Athen | ||
Arena | Georgios Karaiskakis Stadion | ||
Dato | 19. og 20. september | ||
Deltakere | 40 | ||
Deltakernasjoner | 10 | ||
Vinnertid | 38,89 | ||
Medaljevinnere | |||
Frankrike Alain Sarteur, Patrick Bourbeillon Gérard Fenouil, François Saint-Gilles | |||
Sovjetunionen Aleksandr Lebedev, Vladislav Sapeya Nikolaj Ivanov, Valerij Borzov | |||
Tsjekkoslovakia Ladislav Kříž, Dionýz Szögedi Jiří Kynos, Luděk Bohman | |||
Forrige | Budapest 1966 | ||
Neste | Helsingfors 1971 |
Friidrett | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
3000 m | kvinner | |||
5000 m | menn | |||
10 000 m | menn | |||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | |||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | |||
20 km kappgang | menn | |||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | |||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | |||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | |||
Sammensatte øvelser | ||||
Femkamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
Øvelsen 4 x 100 meter stafett menn ved EM i friidrett 1969 ble avholdt i Athen, Hellas 19. og 20. september.[1]
Resultater
Forsøksheat
19. september
Heat 1
Plass | Nasjon | Utøvere | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
1 | Frankrike | Alain Sarteur Patrick Bourbeillon Gérard Fenouil François Saint-Gilles | 39,3 | CR Q |
2 | Tsjekkoslovakia | Ladislav Kříž Dionýz Szögedi Jiří Kynos Luděk Bohman | 39,6 | Q |
3 | Polen | Stanisław Wagner Edward Romanowski Zenon Nowosz Tadeusz Cuch | 39,6 | Q |
4 | Italia | Giorgio Rietti Ennio Preatoni Angelo Squazzero Francesco Zandano | 39,8 | Q |
5 | Hellas | Vasilios Papageorgopoulos Georgios Mikelidis Antonios Mitrakis Nikolaos Argiris | 40,5 |
Heat 2
Plass | Nasjon | Utøvere | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
1 | Øst-Tyskland | Günther Gollos Peter Haase Hermann Burde Hans-Jürgen Bombach | 39,6 | Q |
2 | Jugoslavia | Miro Kocuvan Gabor Lendjel Ivica Karasi Predrag Križan | 40,0 | Q |
3 | Vest-Tyskland | Manfred Knickenberg Günther Nickel Gerhard Wucherer Volker Stöckel | 40,0 | Q |
4 | Sovjetunionen | Aleksandr Lebedev Vladislav Sapeya Nikolaj Ivanov Valerij Borzov | 40,1 | Q |
5 | Storbritannia | Ian Green Ron Jones Dave Dear Don Halliday | 40,2 |
Finale
20. september
Plass | Nasjon | Utøvere | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
01 | Frankrike | Alain Sarteur Patrick Bourbeillon Gérard Fenouil François Saint-Gilles | 38,89 | CR |
02 | Sovjetunionen | Aleksandr Lebedev Vladislav Sapeya Nikolaj Ivanov Valerij Borzov | 39,40 | |
03 | Tsjekkoslovakia | Ladislav Kříž Dionýz Szögedi Jiří Kynos Luděk Bohman | 39,52 | NR |
4 | Polen | Stanisław Wagner Edward Romanowski Zenon Nowosz Tadeusz Cuch | 39,55 | |
5 | Øst-Tyskland | Günther Gollos Peter Haase Hermann Burde Hans-Jürgen Bombach | 39,67 | |
6 | Vest-Tyskland | Manfred Knickenberg Gerhard Wucherer Volker Stöckel Günther Nickel | 39,68 | |
7 | Jugoslavia | Miro Kocuvan Gabor Lendjel Ivica Karasi Predrag Križan | 39,72 | |
8 | Italia | Giorgio Rietti Ennio Preatoni Angelo Squazzero Francesco Zandano | 39,85 |
Deltagende nasjoner
|
|
|
|
Referanser
- ^ European Athletics Championships Zürich 2014 - STATISTICS HANDBOOK, European Athletics Association, ss. 405–412, http://www.european-athletics.org/mm/Document/EventsMeetings/General/01/27/31/44/StatisticsHandbookZ%C3%BCrich2014_Neutral.pdf, besøkt 13. august 2014
Eksterne lenker
- Resultater
- v
- d
- r
Europamestere på 4 × 100 meter stafett, menn
- 1934: Tyskland (Schein, Gillmeister, Hornberger, Borchmeyer)
- 1938: Tyskland (Kersch, Hornberger, Neckermann, Jakob Scheuring)
- 1946: Sverige (Stig Danielsson, Inge Nilsson, Laessker, Stig Håkansson)
- 1950: Sovjetunionen (Sukharjev, Kaljajev, Sanadze, Karakulov)
- 1954: Ungarn (Zarándi, Varasdi, Csányi, Goldoványi)
- 1958: Vest-Tyskland (Mahlendorf, Hary, Fütterer, Germar)
- 1962: Vest-Tyskland (Ulonska, Gamper, Bender, Germar)
- 1966: Frankrike (Berger, Delecour, Piquemal, Bambuck)
- 1969: Frankrike (Sarteur, Bourbeillon, Fenouil, St.-Gilles)
- 1971: Tsjekkoslovalia (Kříž, Demeč, Kynos, Bohman)
- 1974: Frankrike (Sainte-Rose, Arame, Cherrier, Chauvelot)
- 1978: Polen (Nowosz, Licznerski, Dunecki, Woronin)
- 1982: Sovjetunionen (Sokolov, Aksinin, Prokofjev, Sidorov)
- 1986: Sovjetunionen (Jevgenjev, Yuschmanov, Muravjov, Bryzgin)
- 1990: Frankrike (Morinière, Sangouma, Trouabal, Marie-Rose)
- 1994: Frankrike (Lomba, Perrot, Trouabal, Sangouma)
- 1998: Storbritannia (Condon, Campbell, Walker, Golding)
- 2002: Ukraina (Vasyukov, Rurak, Dovhal, Kaydash)
- 2006: Storbritannia (Chambers, Campbell, Devonish, Lewis-Francis)
- 2010: Frankrike (Vicaut, Lemaitre, Pessonneaux, Mbandjock)
- 2012: Nederland (Mariano, Martina, Codrington, van Luijk)
- 2014: Storbritannia (Gemili, Kilty, Aikines-Aryeetey, Ellington)
- 2016: Storbritannia (Dasaolu, Gemili, Ellington, Ujah)
- 2018: Storbritannia (Ujah, Hughes, Gemili, Aikines-Aryeetey)
- 2022: Storbritannia (Azu, Hughes, Efoloko, Mitchell-Blake)
- 2024: Italia (Melluzzo, Jacobs, Patta, Tortu, Rigali*, Simonelli*)
Menn: EM, VM, OL • Kvinner: EM, VM, OL