Friidrett under Asialekene 1994
Friidrett under Asialekene 1994. Friidrett var en av flere sporter under de tolvte Asialekene som ble arrangert i Hiroshima i Japan i perioden 2. til 16. oktober 1994. Det var totalt 43 øvelser, 24 for menn og 19 for kvinner. Kina ble beste nasjon med tjueto gullmedaljer foran Japan med fem.
Medaljer
Friidrett Asialekene 1994, Hiroshima | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Kina | 22 | 17 | 8 | 47 |
2. | Japan | 5 | 9 | 9 | 23 |
3. | Kasakhstan | 4 | 3 | 3 | 10 |
4. | Qatar | 4 | 1 | 4 | 9 |
5. | Usbekistan | 3 | 3 | 3 | 9 |
6. | Sør-Korea | 3 | 3 | 2 | 8 |
7. | Kinesisk Taipei | 1 | 2 | 1 | 4 |
8. | Syria | 1 | 0 | 0 | 1 |
9. | Thailand | 0 | 2 | 4 | 6 |
10. | Saudi-Arabia | 0 | 1 | 1 | 2 |
10. | Sri Lanka | 0 | 1 | 1 | 2 |
12. | Indonesia | 0 | 1 | 0 | 1 |
13. | India | 0 | 0 | 2 | 2 |
14. | Filippinene | 0 | 0 | 1 | 1 |
14. | Malaysia | 0 | 0 | 1 | 1 |
14. | Myanmar | 0 | 0 | 1 | 1 |
14. | Pakistan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 43 | 43 | 43 | 129 |
Resultater
Menn
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: | |||
100 meter | Talal Mansour Qatar | 10.18 | Vitaliy Savin Kasakhstan | 10.29 | Chen Wenzhong Kina | 10.38 |
200 meter | Talal Mansour Qatar | 20.41 | Koji Ito Japan | 20.70 | Ibrahim Ismail Muftah Qatar | 20.88 |
400 meter | Ibrahim Ismail Muftah Qatar | 45.48 | Son Ju-Il Sør-Korea | 45.87 | Aktawat Sakoolchan Thailand | 46.50 |
800 meter | Lee Jin-il Sør-Korea | 1:45.72 | Mu Weiguo Kina | 1:46.44 | Kim Yong-Hwan Sør-Korea | 1:46.69 |
1500 meter | Mohammed Sulaiman Qatar | 3:40.00 | Mu Weiguo Kina | 3:40.93 | Mitsuhiro Okuyama Japan | 3:41.31 |
5000 meter | Toshinari Takaoka Japan | 13:38.37 | Ahmed Ibrahim Warsama Qatar | 13:39.59 | Sun Ripeng Kina | 13:40.07 |
10,000 meter | Toshinari Takaoka Japan | 28:15.48 | Jun Hiratsuka Japan | 28:18.10 | Alyan Sultan Al-Qahtani Saudi-Arabia | 28:41.18 |
Maraton | Hwang Young-cho Sør-Korea | 2:11:13 | Toshiyuki Hayata Japan | 2:11:57 | Kim Jae-Ryong Sør-Korea | 2:13:12 |
3000 meter hinder | Sun Ripeng Kina | 8:31.73 | Saad Shadad Al-Asmari Saudi-Arabia | 8:33.94 | Yasunori Uchitomi Japan | 8:37.76 |
110 meter hekk | Li Tong Kina | 13.30 | Chen Yanhao Kina | 13.39 | Nur Herman Majid Malaysia | 13.73 |
400 meter hekk | Shunji Karube Japan | 49.13 | Yoshihiko Saito Japan | 49.13 | Ali Ismail Doka Qatar | 49.56 |
Høydehopp | Takahisa Yoshida Japan | 2.27 | Lee Jin-Taek Sør-Korea | 2.24 | Xu Yang Kina | 2.24 |
Stavsprang | Igor Potapovich Kasakhstan | 5.65 | Grigoriy Yegorov Kasakhstan | 5.50 | Kim Chul-Kyun Sør-Korea Teruyasu Yonekura Japan | 5.40 |
Lengdehopp | Huang Geng Kina | 8.34w | Huang Baoting Kina | 8.12 | Konstantin Sarnatskiy Usbekistan | 8.10 |
Tresteg | Oleg Sakirkin Kasakhstan | 17.21 | Takashi Komatsu Japan | 16.88 | Sergey Arzamasov Kasakhstan | 16.57 |
Kulestøt | Liu Hao Kina | 19.26 | Sergey Rubtsov Usbekistan | 19.24 | Xie Shengying Kina | 18.64 |
Diskos | Zhang Cunbiao Kina | 58.78 | Ma Wei Kina | 57.92 | Vadim Popov Usbekistan | 56.78 |
Sleggekast | Bi Zhong Kina | 72.24 | Koji Murofushi Japan | 67.48 | Aqarab Abbas Pakistan | 66.70 |
Spydkast | Zhang Lianbiao Kina | 83.38 | Vladimir Parfyonov Usbekistan | 81.66 | Viktor Zaitsev Usbekistan | 78.64 |
Tikamp | Ramil Ganiyev Usbekistan | 8005 | Oleg Veretelnikov Usbekistan | 7702 | Tomokazu Sugama Japan | 7666 |
20 km kappgang | Chen Shaoguo Kina | 1:21:15 | Bu Lingtang Kina | 1:21:56 | Valeriy Borisov Kasakhstan | 1:25:31 |
50 km kappgang | Sergey Korepanov Kasakhstan | 3:54:37 | Fumio Imamura Japan | 3:56:16 | Tadahiro Kosaka Japan | 4:05:00 |
4 x 100 meter stafett | Japan | 39.37 | Kina | 39.45 | Qatar | 39.71 |
4 x 400 meter stafett | Sør-Korea | 3:10.19 | Thailand | 3:10.33 | Qatar | 3:10.49 |
Damer
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: | |||
100 meter | Liu Xiaomei Kina | 11.27 | Wang Huei-Chen Kinesisk Taipei | 11.41 | Huang Xiaoyan Kina | 11.43 |
200 meter | Wang Huei-Chen Kinesisk Taipei | 23.34 | Susanthika Jayasinghe Sri Lanka | 23.57 | Damayanthi Dharsha Sri Lanka | 23.61 |
400 meter | Ma Yuqin Kina | 51.17 | Zhang Henyung Kina | 52.53 | Kalawati Saramma India | 52.57 |
800 meter | Qu Yunxia Kina | 1:59.85 | Liu Li Kina | 2:00.66 | Shiny Wilson India | 2:02.22 |
1500 meter | Qu Yunxia Kina | 4:12.48 | Yan Wei Kina | 4:13.32 | Khin Khin Htwe Myanmar | 4:18.00 |
3000 meter | Zhang Linli Kina | 8:52.97 | Harumi Hiroyama Japan | 8:53.74 | Lu Ou Kina | 8:58.68 |
10000 meter | Wang Junxia Kina | 30:50.34 | Dong Li Kina | 31:31.08 | Miki Igarshi Japan | 31:45.82 |
Maraton | Zhong Huandi Kina | 2:29:32 | Zhang Lirong Kina | 2:36:27 | Nobuko Fujimura Japan | 2:37:03 |
100 meter hekk | Olga Shishigina Kasakhstan | 12.80 | Zhou Hongyang Kina | 12.87 | Zhang Yu Kina | 12.90 |
400 meter hekk | Leng Xueyan Kina | 55.26 | Hsu Pei-Ching Kinesisk Taipei | 55.75 | Natalya Torshina Kasakhstan | 55.81 |
Høydehopp | Svetlana Munkova Usbekistan | 1.92 | Svetlana Zalevskaya Kasakhstan | 1.89 | Rasamee Taemsri Thailand | 1.83 |
Lengdehopp | Yao Weili Kina | 6.91 | Li Jing Kina | 6.69 | Elma Muros Filippinene | 6.41 |
Kulestøt | Sui Xinmei Kina | 20.45 | Zhang Liuhong Kina | 19.25 | Sunisa Yooyao Thailand | 16.24 |
Diskos | Min Chunfeng Kina | 62.52 | Ikuko Kitamori Japan | 53.92 | Miyoko Nakanishi Japan | 49.84 |
Spydkast | Oksana Jarygina Usbekistan | 64.62 | Lee Young-sun Sør-Korea | 62.30 | Ha Xiaoyan Kina | 62.08 |
Sjukamp | Ghada Shouaa Syria | 6360 | Zhang Xiaohui Kina | 5800 | Ma Chun-Ping Kinesisk Taipei | 5786 (NR) |
10 km kappgang | Gao Hongmiao Kina | 44:11:00 | Gu Yan Kina | 44:18:00 | Yuko Sato Japan | 46:51:00 |
4 x 100 meter stafett | Kina | 43.85 | Thailand | 44.46 | Japan | 44.57 |
4 x 400 meter stafett | Kina | 3:29.11 | Indonesia | 3:33.34 |
Eksterne lenker
- Asian Games Results. GBR Athletics.
- Women's relay medallists.
- Men's relay medallists.
- v
- d
- r
Badminton · Baseball · Basketball · Boksing · Bordtennis · Bowling · Bryting · Bueskyting · Fekting · Fotball · Friidrett · Golf · Hestesport · Håndball · Judo · Kabaddi · Karate · Landhockey · Moderne femkamp · Padling · Roing · Seiling · Sepaktakraw · Skyting · Softball · Soft tennis · Stuping · Svømming · Sykling · Synkronsvømming · Taekwondo · Tennis · Turn · Vannpolo · Vektløfting · Volleyball · Wushu