Kunstkonkurranser under OL
Kunstkonkurranser var en del av det olympiske programmet i årene 1912 til og med 1948. Det ble delt ut medaljer i ulike kunstdisipliner, der temaet skulle være relatert til sport.
Medaljevinnere i kunst 1912–1948
Arkitektur
Design
Medaljevinnere Arkitektur, 1912–1948 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1912 Stockholm | Sveits, Eugène Monod & Alphonse Laverrière Byggeplan: Et moderne stadion | medalje ikke utdelt | medalje ikke utdelt |
1920 Antwerpen | medalje ikke utdelt | Norge, Holger Sinding-Larsen Prosjekt for gymnastikk-skole | medalje ikke utdelt |
1924 Paris | medalje ikke utdelt | Ungarn, Alfréd Hajós & Dezső Lauber Plan for svømmestadion i Budapest | Monaco, Julien Médecin Plan for Monte Carlo stadion |
1928 Amsterdam | Nederland, Jan Wils Olympiastadion i Amsterdam | Danmark, Ejnar Mindedal Rasmussen Svømmebasseng i Ollerup | Frankrike, Jacques Lambert Stadion i Versailles |
1932 Los Angeles | Frankrike, Gustave Saacké, Pierre Bailey, Pierre Montenot Tyrefekterarena i Paris | USA, John Russell Pope Design for Payne Whitney Gymnasium, New Haven, Connecticut | Tyskland, Richard Konwiartz Schlesierkampfbahn i sportsparken i Breslau |
1936 Berlin | Østerrike, Hermann Kutschera Skistadion | Tyskland, Werner March Nasjonalt sportsområde | Østerrike, Hermann Stieglholzer & Herbert Kastinger Boksesenter i Wien |
1948 London | Østerrike, Adolf Hoch Hoppbakke i Kobenzl | Østerrike, Alfred Rinesch Vannsportssenter i Kärnten | Sverige, Nils Olsson Bad og sportshall i Göteborg |
Byplanlegging
Medaljevinnere Byplanlegging, 1928–1948 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1928 Amsterdam | Tyskland, Adolf Hensel Nürnberg stadion | Frankrike, Jacques Lambert Stadion i Versailles | Tyskland, Max Laeuger Offentlig park i Hamburg |
1932 Los Angeles | Storbritannia, John Hughes Design for sportsrekreasjons-senter med stadion i Liverpool | Danmark, Jens Houmøller Klemmensen Design for et stadion og en offentlig park | Belgia, André Verbeke Design for en maratonpark |
1936 Berlin | Tyskland, Werner March & Walter March Nasjonal sportspark | USA, Charles Downing Lay Marine Park, Brooklyn | Tyskland, Theodor Nussbaum Byplan for sportfasiliteter i Köln |
1948 London | Finland, Yrjö Lindegren Sportssenter i Varkaus | Sveits, Werner Schindler & Eduard Knupfer Nasjonalt sportssenter | Finland, Ilmari Niemelainen Sportssenter i Kemi |
Litteratur
Litteratur
Medaljevinnere Litteratur, 1912–1932 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1912 Stockholm | Frankrike, Pierre de Coubertin Ode til sport | medalje ikke utdelt | medalje ikke utdelt |
1920 Antwerpen | Italia, Raniero Nicolai Olympiske sanger | Storbritannia, Theodore Andrea Cook De olympiske leker i Antwerpen | Belgia, Maurice Bladel Gudenes prisning |
1924 Paris | Frankrike, Géo Charles De olympiske leker | Storbritannia, Margaret Stuart Sverdsanger | Frankrike, Charles Gonnet Om den olympiske gud |
Danmark, Josef Petersen Euryale | Irland, Oliver St. John Gogarty Ode til de tailteanske leker | ||
1932 Los Angeles | Tyskland, Paul Bauer Am Kangehenzonga | Danmark, Josef Petersen Argonautene | medalje ikke utdelt |
Episke verk
Medaljevinnere Episke verk, 1928–1948 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1928 Amsterdam | Ungarn, Ferenc Mező Historien om de olympiske leker | Tyskland, Ernst Weiß Boetius von Orlamünde | Nederland, Carel Scharten & Margot Scharten-Antink Klovnen fra Maremmen |
1932 Los Angeles | Ikke arrangert | ||
1936 Berlin | Finland, Urho Karhumäki Avoveteen | Tyskland, Wilhelm Ehmer For the Top of the World | Polen, Jan Parandowski Den olympiske skive |
1948 London | Italia, Giani Stuparich La Grotta | Danmark, Josef Petersen Den olympiske mester | Ungarn, Éva Földes Ungdomskilden |
Lyrikk
Medaljevinnere Lyrikk, 1928–1948 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1928 Amsterdam | Polen, Kazimierz Wierzyński Laur Olimpijski | , Rudolf Binding Reitvorschrift für eine Geliebte | Danmark, Johan Weltzer Symphonia Heroica |
1932 Los Angeles | Ikke arrangert | ||
1936 Berlin | Tyskland, Felix Dhunen-Sondinger Løperen | Italia, Bruno Fattori Azur-blå profiler | Østerrike, Hans Stoiber Diskosen |
1948 London | Finland, Aale Tynni Laurbær fra Hellas | Sør-Afrika, Ernst van Heerden Seks dikt | Frankrike, Gilbert Prouteau Stadions rytme |
Dramatikk
Medaljevinnere Dramatikk, 1928–1948 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1928 Amsterdam | medalje ikke utdelt | Italia, Lauro de Bosis Icarus | medalje ikke utdelt |
1932 Los Angeles | Ikke arrangert | ||
1936 Berlin | Arrangert, men medaljer ikke utdelt | ||
1948 London | Arrangert, men medaljer ikke utdelt |
Musikk
Musikk
Medaljevinnere Musikk, 1912–1932 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1912 Stockholm | Italia, Riccardo Barthelemy Olympisk triumfmarsj | medalje ikke utdelt | medalje ikke utdelt |
1920 Antwerpen | Belgia, Georges Monier Olympique | Italia, Oreste Riva Marcia trionfale | medalje ikke utdelt |
1924 Paris | Ikke arrangert | ||
1928 Amsterdam | Ikke arrangert | ||
1932 Los Angeles | medalje ikke utdelt | Tsjekkoslovakia, Josef Suk Into a New Life, symfonisk marsj | medalje ikke utdelt |
Sang
Medaljevinnere Sang, 1928–1948 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1928 Amsterdam | Arrangert, men medaljer ikke utdelt | ||
1936 Berlin | Tyskland, Paul Höffer Olympic Vow | Tyskland, Kurt Thomas Olympic Cantata, 1936 | Tyskland, Harald Genzmer The Runner |
1948 London | medalje ikke utdelt | medalje ikke utdelt | Italia, Gabriele Bianchi Inno Olimpionico |
Orkester
Medaljevinnere Orkester, 1928–1948 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1928 Amsterdam | medalje ikke utdelt | medalje ikke utdelt | Danmark, Rudolph Simonsen Symfoni nr.2 Hellas |
1936 Berlin | Tyskland, Werner Egk Olympic Festive Music | Italia, Lino Liviabella The Victor | Tsjekkoslovakia, Jaroslav Křička Mountain Suite |
1948 London | Polen, Zbigniew Turski Olympic Symphony | Finland, Kalervo Tuukkanen Karhunpyynti | Danmark, Erling Brene Vigeur |
Instrumental- og kammermusikk
Medaljevinnere Instrumental- og kammermusikk, 1948 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1948 London | medalje ikke utdelt | Canada, John Weinzweig Divertimenti for Solo Flute and Strings | Italia, Sergio Lauricella Toccata per Pianoforte |
Ett instrument
Medaljevinnere Ett instrument, 1928–1936 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1928 Amsterdam | Arrangert, men medaljer ikke utdelt | ||
1936 Berlin | Arrangert, men medaljer ikke utdelt |
Kunstmaling
Kunstmaling
Medaljevinnere Kunstmaling, 1912–1936 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1912 Stockholm | Italia, Carlo Pellegrini Vintersport, tre friser | medalje ikke utdelt | medalje ikke utdelt |
1920 Antwerpen | medalje ikke utdelt | Frankrike, Henriette Brossin de Polanska L'élan | Belgia, Alfred Ost Joueur de Football |
1924 Paris | Luxembourg, Jean Jacoby Corner, Départ og Rugby | Irland, Jack Butler Yeats The Liffey Swim | Nederland, Johan van Hell Patineurs |
1928 Amsterdam | Nederland, Isaac Israëls Cavalier Rouge | Storbritannia, Laura Knight Boxeurs | Tyskland, Walther Klemm Patinage |
1932 Los Angeles | Sverige, Isaac Israëls At the Seaside of Arild | USA, Laura Knight Struggle | medalje ikke utdelt |
1936 Berlin | medalje ikke utdelt | Østerrike, Rudolf Eisenmenger Runners at the Finishing Line | Japan, Ryuji Fujita Ice Hockey |
Tegninger
Medaljevinnere Tegninger, 1928–1936 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1928 Amsterdam | Luxembourg, Jean Jacoby Rugby | Frankrike, Alex Virot Gestes de Football | Polen, Władysław Skoczylas Posters |
1932 Los Angeles | USA, Lee Blair Rodeo | USA, Percy Crosby Jackknife | Nederland, Gerhard Westermann Horseman |
1936 Berlin | medalje ikke utdelt | Italia, Romano Dazzi Four Sketches for Frescoes | Japan, Sujaku Suzuki Classical Horse Racing in Japan |
Grafikk
Medaljevinnere Grafikk, 1928–1936 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1928 Amsterdam | Storbritannia, William Nicholson Un Almanach de douze Sports | Sveits, Carl Moos Posters | Tyskland, Max Feldbauer Mailcoach |
1932 Los Angeles | USA, Joseph Golinkin Leg Scissors | Polen, Janina Konarska Naciarze | Tyskland, Joachim Karsch Stabwechsel |
1936 Berlin | Sveits, Alex Diggelmann Arosa I Placard | Tyskland, Alfred Hierl International Automobile Race on the Avus | Polen, Stanisław Ostoja-Chrostowski Yachting Club Certificate |
Olje- og vannfarge
Medaljevinnere Olje- og vannfarge, 1948 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1948 London | Storbritannia, Alfred Thomson London Amateur Championships | Italia, Giovanni Stradone Le Pistard | Irland, Letitia Hamilton Meath Hunt Point-to-Point Races |
Gravering og etsing
Medaljevinnere Gravering og etsing, 1948 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1948 London | Frankrike, Albert Decaris Swimmingpool | Storbritannia, John Copley Polo Players | Sør-Afrika, Walter Battiss Seaside Sport |
Håndarbeide
Medaljevinnere Håndarbeide, 1948 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1948 London | medalje ikke utdelt | Sveits, Axel Diggelmann World Championship for Cycling Poster | Sveits, Axel Diggelmann World Championship for Ice Hockey Poster |
Skulptur
Skulpturer
Medaljevinnere Skulptur, 1912–1924 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1912 Stockholm | USA, Walter Winans En amerikansk vandrer, statuett i bronse | Frankrike, Georges Dubois Modell for innganspartiet til et moderne stadion | medalje ikke utdelt |
1920 Antwerpen | Belgia, Albéric Collin La Force | Belgia, Simon Goossens Les Patineurs | Belgia, Alphons De Cuyper Lanceur de Poids og Coureur |
1924 Paris | Hellas, Konstantinos Dimitriadis Discobole Finlandais | Luxembourg, Frantz Heldenstein Vers l'olympiade | Danmark, Jean René Gauguin Bokser |
Frankrike, Claude-Léon Mascaux Sportsmedaljer |
Statuer
Medaljevinnere Statuer, 1928–1948 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1928 Amsterdam | Frankrike, Paul Landowski Boxeur | Sveits, Milo Martin Athlète au repos | Tyskland, Renée Sintenis Footballeur |
1932 Los Angeles | USA, Mahonri Young The Knockdown | Ungarn, Miltiades Manno Wrestling | Tsjekkoslovakia, Jakub Obrovský Odysseus |
1936 Berlin | Italia, Farpi Vignoli Sulky Driver | Tyskland, Arno Breker Decathlon Athlete | Sverige, Stig Blomberg Mountain Suite |
1948 London | Sverige, Gustaf Nordahl Homage to Ling | Storbritannia, Chintamoni Kar The Stag | Frankrike, Hubert Yencesse Nageuse |
Relieffer og medaljer
Medaljevinnere Relieffer og medaljer, 1928–1936 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1928 Amsterdam | Østerrike, Edwin Grienauer Médailles | Nederland, Chris van der Hoef Médaille pour les Jeux Olympiques | Tyskland, Edwin Scharff Plaquette |
1932 Los Angeles | Polen, Józef Klukowski Sport Sculpture II | USA, Frederick MacMonnies Lindbergh Medal | Canada, Robert Tait McKenzie Shield of the Athletes |
1936 Berlin | Tyskland, Emil Sutor Hurdlers | Italia, Luciano Mercante Medals Polen, Józef Klukowski Ball | Belgia, Josuë Dupon Equestrian Medals |
Relieffer
Medaljevinnere Relieffer, 1948 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1948 London | medalje ikke utdelt | medalje ikke utdelt | Storbritannia, Rosamund Fletcher The End of the Covert |
Medaljer og plaketter
Medaljevinnere Medaljer og plaketter, 1948 | |||
Leker | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
1948 London | medalje ikke utdelt | Østerrike, Oscar Thiede Eight Sport Plaques | Østerrike, Edwin Grienauer Prize Rowing Trophy |
Medaljefordeling (1912–1948)
I 1952 ble medaljer vunnet i kunstkonkurransene fjernet fra nasjonenes medaljestatistikk.[1]
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tyskland (GER) | 7 | 7 | 9 | 23 |
2 | Italia (ITA) | 5 | 7 | 2 | 14 |
3 | Frankrike (FRA) | 5 | 4 | 5 | 14 |
4 | USA (USA) | 4 | 5 | 0 | 9 |
5 | Storbritannia (GBR) | 3 | 5 | 1 | 9 |
6 | Østerrike (AUT) | 3 | 3 | 3 | 9 |
7 | Polen (POL) | 3 | 2 | 3 | 8 |
8 | Finland (FIN) | 3 | 1 | 1 | 5 |
9 | Sveits (SUI) | 2 | 4 | 1 | 7 |
10 | Belgia (BEL) | 2 | 1 | 5 | 8 |
11 | Nederland (NED) | 2 | 1 | 3 | 6 |
12 | Luxembourg (LUX) | 2 | 1 | 0 | 3 |
13 | Sverige (SWE) | 2 | 0 | 2 | 4 |
14 | Ungarn (HUN) | 1 | 2 | 1 | 4 |
15 | Hellas (GRE) | 1 | 0 | 0 | 1 |
16 | Danmark (DEN) | 0 | 5 | 4 | 9 |
17 | Irland (IRL) | 0 | 1 | 2 | 3 |
Tsjekkoslovakia (TCH) | 0 | 1 | 2 | 3 | |
19 | Canada (CAN) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Sør-Afrika (RSA) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
21 | Norge (NOR) | 0 | 1 | 0 | 1 |
22 | Japan (JPN) | 0 | 0 | 2 | 2 |
23 | Monaco (MON) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt (23 land) | 45 | 53 | 49 | 147 |
Referanser
- ^ «ABC TV's The Art Of explores the surprising history of art competitions at the Olympics». abc.net.au. 31. juli 2024. Besøkt 22. august 2024.
Eksterne lenker
- Medaljestatistikk - Kunstkonkurranser på Olympedia.org
- Medaljestatistikk - Kunstkonkurranser Arkivert 13. februar 2009 hos Wayback Machine. på Sports-reference.com
Autoritetsdata