Norge under verdensmesterskapet på ski, nordiske grener
Norge i verdensmesterskapet på ski, nordiske grener viser Norges medaljefangst i VM på ski. Norge er blitt beste nasjon hele 23 ganger. Norge deltok ikke i 1927, heller ikke i 1933. Selv om FIS regner OL-arrangementene som VM fra 1924 til 1980, er det kun de rene verdensmesterskapene som er med på denne oversikten.
Verdensmesterskap i år det ikke ble arrangert vinter-OL: | |||||
År | Arrangørland | Arrangørby | Norske medaljer | ||
---|---|---|---|---|---|
0 Gull0 | 0 Sølv0 | 0 Bronse0 | |||
1925 | Tsjekkoslovakia | Janské Lázně | 0 | 1 | 0 |
1926 * | Finland | Lahtis | 2 | 2 | 3 |
1927 | Italia | Cortina d'Ampezzo | Deltok ikke | ||
1929 * | Polen | Zakopane | 2 | 2 | 1 |
1930 * | Norge | Oslo | 3 | 4 | 2 |
1931 * | Tyskland | Oberhof | 4 | 3 | 1 |
1933 | Østerrike | Innsbruck | Deltok ikke | ||
1934 * | Sverige | Sollefteå | 2 | 2 | 1 |
1935 * | Tsjekkoslovakia | Vysoké Tatry | 2 | 3 | 3 |
1937 * | Frankrike | Chamonix | 4 | 2 | 1 |
1938 | Finland | Lahtis | 2 | 1 | 3 |
1939 | Polen | Zakopane | 1 | 1 | 3 |
1950 | USA | Lake Placid | 1 | 1 | 4 |
1954 | Sverige | Falun | 1 | 1 | 1 |
1958 | Finland | Lahtis | 0 | 1 | 1 |
1962 | Polen | Zakopane | 2 | 1 | 2 |
1966 * | Norge | Oslo | 5 | 2 | 1 |
1970 | Tsjekkoslovakia | Vysoké Tatry | 0 | 1 | 2 |
1974 | Sverige | Falun | 1 | 0 | 1 |
1978 | Finland | Lahtis | 0 | 0 | 1 |
1982 * | Norge | Oslo | 7 | 4 | 3 |
1985 * | Østerrike | Seefeld | 5 | 5 | 5 |
1987 | Vest-Tyskland | Oberstdorf | 2 | 5 | 3 |
1989 | Finland | Lahtis | 2 | 3 | 3 |
1991 * | Italia | Val di Fiemme | 5 | 3 | 2 |
1993 * | Sverige | Falun | 6 | 3 | 5 |
1995 | Canada | Thunder Bay | 3 | 5 | 1 |
1997 | Norge | Trondheim | 4 | 4 | 3 |
1999 * | Østerrike | Ramsau | 4 | 3 | 2 |
2001 * | Finland | Lahtis | 6 | 2 | 2 |
2003 * | Italia | Val di Fiemme | 5 | 5 | 6 |
2005 * | Tyskland | Oberstdorf | 7 | 5 | 7 |
2007 * | Japan | Sapporo | 5 | 4 | 7 |
2009 * | Tsjekkia | Liberec | 5 | 4 | 3 |
2011 * | Norge | Oslo | 8 | 6 | 6 |
2013 * | Italia | Val di Fiemme | 8 | 5 | 6 |
2015 * | Sverige | Falun | 11 | 4 | 5 |
2017 * | Finland | Lahtis | 7 | 6 | 5 |
2019 * | Østerrike | Seefeld | 13 | 5 | 7 |
2021 * | Tyskland | Oberstdorf | 13 | 11 | 7 |
2023 * | Slovenia | Planica | 12 | 10 | 5 |
Sum | 171 | 130 | 124 | ||
* = Norge var beste nasjon. | |||||
- Sum medaljer inkluderer norsk gull i kombinert lagkonkurranse i 1984. |
1925 Janské Lázně
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Henry Ljungmann | Skihopp | Normalbakke |
1926 Lahtis
Norske medaljer
1929 Zakopane
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Hans Vinjarengen | Kombinert | Individuelt | |
Sigmund Ruud | Skihopp | Normalbakke | |
Ole Stenen | Kombinert | Individuelt | |
Kristian Johansson | Skihopp | Normalbakke | |
Hans Kleppen | Skihopp | Normalbakke |
1930 Oslo
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Arne Rustadstuen | Langrenn | 18km | |
Hans Vinjarengen | Kombinert | Individuelt | |
Gunnar Andersen | Skihopp | Normalbakke K90 | |
Trygve Brodahl | Langrenn | 18km | |
Arne Rustadstuen | Langrenn | 50 km | |
Leif Skagnæs | Kombinert | Individuelt | |
Reidar Andersen | Skihopp | Normalbakke K90 | |
Knut Lunde | Kombinert | Individuelt | |
Sigmund Ruud | Skihopp | Normalbakke K90 |
1931 Oberhof
Norske medaljer
1934 Sollefteå
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Oddbjørn Hagen | Kombinert | Individuelt | |
Kristian Johansson | Skihopp | Normalbakke K90 | |
Sverre Kolterud | Kombinert | Individuelt | |
Arne Hovde | Skihopp | Normalbakke K90 | |
Hans Vinjarengen | Kombinert | Individuelt |
1935 Vysoké Tatry
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Oddbjørn Hagen | Kombinert | Individuelt | |
Birger Ruud | Skihopp | Normalbakke K90 | |
Oddbjørn Hagen | Langrenn | 18km | |
Sverre Brodahl, Bjarne Iversen, Olaf Hoffsbakken og Oddbjørn Hagen | Langrenn | 4x10 km stafett | |
Reidar Andersen | Skihopp | Normalbakke K90 | |
Olaf Hoffsbakken | Langrenn | 18km | |
Sverre Brodahl | Langrenn | 50 km | |
Alf Andersen | Skihopp | Normalbakke K90 |
1937 Chamonix
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Lars Bergendahl | Langrenn | 18km | |
Annar Ryen, Oskar Fredriksen, Sigurd Røen og Lars Bergendahl | Langrenn | 4x10 km stafett | |
Sigurd Røen | Kombinert | Individuelt | |
Birger Ruud | Skihopping | Normalbakke K90 | |
Rolf Kaarby | Kombinert | Individuelt | |
Reidar Andersen | Skihopping | Normalbakke K90 | |
Sigurd Solid | Skihopping | Normalbakke K90 |
1938 Lahtis
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Olaf Hoffsbakken | Kombinert | Individuelt | |
Asbjørn Ruud | Skihopp | Normalbakke | |
Ragnar Ringstad, Olav Økern, Arne Larsen og Lars Bergendahl | Langrenn | 4x10 km stafett | |
Lars Bergendahl | Langrenn | 50 km | |
Hilmar Myhra | Skihopp | Normalbakke | |
Hans Vinjarengen | Kombinert | Individuelt |
1939 Zakopane
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Lars Bergendahl | Langrenn | 50 km | |
Birger Ruud | Skihopp | Normalbakke K90 | |
Oscar Gjøslien | Langrenn | 50 km | |
Magnar Fosseide | Kombinert | Individuelt | |
Arnholdt Kongsgård | Skihopp | Normalbakke K90 |
1950 Lake Placid
Norske medaljer
1954 Falun
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Sverre Stenersen | Kombinert | Individuelt | |
Gunder Gundersen | Kombinert | Individuelt | |
Kjetil Mårdalen | Kombinert | Individuelt |
1958 Lahtis
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Sverre Stenersen | Kombinert | Individuelt | |
Gunder Gundersen | Kombinert | Individuelt |
1962 Zakopane
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Arne Larsen | Kombinert | Individuelt | |
Toralf Engan | Skihopp | Normalbakke K90 | |
Harald Grønningen | Langrenn | 15 km | |
Einar Østby | Langrenn | 15 km | |
Ole Henrik Fagerås | Kombinert | Individuelt |
1966 Oslo
Norske medaljer
1970 Vysoké Tatry
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Odd Martinsen | Langrenn | 15 km | |
Odd Martinsen | Langrenn | 30 km | |
Lars Grini | Skihopp | Normalbakke K90 |
1974 Falun
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Magne Myrmo | Langrenn | 15 km | |
Magne Myrmo, Odd Martinsen, Ivar Formo og Oddvar Brå | Langrenn | 4x10 km stafett |
1978 Lahtis
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Lars Erik Eriksen, Ove Aunli, Ivar Formo og Oddvar Brå | Langrenn | 4x10 km stafett |
1982 Oslo
Norske medaljer
Plassering | Utøver(e) | Idrett | Øvelse |
---|---|---|---|
Oddvar Brå | Langrenn | 15 km | |
Lars Erik Eriksen, Ove Aunli, Pål Gunnar Mikkelsplass og Oddvar Brå | Langrenn | 4x10 km stafett | |
Berit Aunli | Langrenn | 5 km | |
Berit Aunli | Langrenn | 10 km | |
Anette Bøe, Inger Helene Nybråten, Berit Aunli og Brit Pettersen | Langrenn | 4x5 km stafett | |
Tom Sandberg | Kombinert | Individuelt | |
Johan Sætre, Per Bergerud, Ole Bremseth og Olav Hansson | Skihopp | Lagkonkurranse | |
Lars Erik Eriksen | Langrenn | 30 km | |
Berit Aunli | Langrenn | 20 km | |
Hallstein Bøgseth, Espen Andersen og Tom Sandberg | Kombinert | Lagkonkurranse | |
Olav Hansson | Skihopp | Storbakke K120 | |
Lars Erik Eriksen | Langrenn | 50 km | |
Brit Pettersen | Langrenn | 5 km | |
Ole Bremseth | Skihopp | Normalbakke K90 |
1985 Seefeld
Norske medaljer
1987 Oberstdorf
Norske medaljer
1989 Lahtis
Norske medaljer
1991 Val di Fiemme
Norske medaljer
Norske medaljer
Norske medaljer
Norske medaljer
Norske medaljer
Norske medaljer
Tropp
Norske medaljer
Øvrige norske resultater
Tropp
Norske medaljer
Øvrige norske resultater
Tropp
Norske medaljer
Tropp
Norske medaljer
Tropp
Norske medaljer
Tropp
Norske medaljer
Tropp
Norske medaljer
Tropp
Norske medaljer
Tropp
Norske medaljer
Tropp
Norske medaljer
Tropp
- 1: Deltok ikke i noen renn.
Norske medaljer
- v
- d
- r
- Chamonix 1924
- Janské Lázně 1925
- Lahtis 1926
- Cortina d'Ampezzo 1927
- St. Moritz 1928
- Zakopane 1929
- Oslo 1930
- Oberhof 1931
- Lake Placid 1932
- Innsbruck 1933
- Sollefteå 1934
- Vysoké Tatry 1935
- Garmisch-Partenkirchen 1936
- Chamonix 1937
- Lahtis 1938
- Zakopane 1939
- Cortina d'Ampezzo 1941 (uoffisielt)
- St. Moritz 1948
- Lake Placid 1950
- Oslo 1952
- Falun 1954
- Cortina d'Ampezzo 1956
- Lahtis 1958
- Squaw Valley 1960
- Zakopane 1962
- Innsbruck 1964
- Oslo 1966
- Grenoble 1968
- Vysoké Tatry 1970
- Sapporo 1972
- Falun 1974
- Innsbruck 1976
- Lahtis 1978
- Lake Placid 1980
- Falun 1980
- Oslo 1982
- Engelberg/Rovaniemi 1984
- Seefeld 1985
- Oberstdorf 1987
- Lahtis 1989
- Val di Fiemme 1991
- Falun 1993
- Thunder Bay 1995
- Trondheim 1997
- Ramsau 1999
- Lahtis 2001
- Val di Fiemme 2003
- Oberstdorf 2005
- Sapporo 2007
- Liberec 2009
- Oslo 2011
- Val di Fiemme 2013
- Falun 2015
- Lahtis 2017
- Seefeld 2019
- Oberstdorf 2021
- Planica 2023
- Trondheim 2025
- Falun 2027
- Medaljevinnere: Kombinert
- Langrenn
- Skihopping
Autoritetsdata