Samoa under Sommer-OL 2008
Samoa under De olympiske leker | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||
Samoa under Sommer-OL 2008 i Beijing | ||||||||||
Deltakere: | 6 fordelt på 5 idretter | |||||||||
Flaggbærer | Ele Opeloge (åpning) Aunese Curreen (avslutnng) | |||||||||
Medaljer: Rang: 70 | Gull 0 | Sølv 1 | Bronse 0 | Totalt 1 | ||||||
Olympisk historie (oversikt) | ||||||||||
Sommerleker | ||||||||||
19841 · 19881 · 19921 · 19961 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024 1Som Vest-Samoa |
Samoa under Sommer-OL 2008. Seks sportsutøvere, fire menn og to kvinner fra Samoa deltok i seks sporter, boksing, bueskyting, friidrett, padling, svømming og vektløfting under Sommer-OL 2008 i Beijing. Det var sjuende gangen som Samoa deltok i et sommer-OL, og de vant sin første medalje. Medaljen ble utdelt i 2016, åtte år senere, etter at både sølv- og bronsevinnerne hadde blitt avslørt for bruk av doping.
Medaljer
2008 Beijing | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|
Samoa | 0 | 1 | 0 | 1 |
Bueskyting
Utøver | Gren | Seedingrunde | 32. delsfinal | 16.-delsfinale | 8.-delsfinale | Kvartfinale | Semifinale | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poeng | Seed | Motstander Poeng | Motstander Poeng | Motstander Poeng | Motstander Poeng | Motstander Poeng | Motstander Poeng | Nr. | ||
Joseph Walter | Individual | 563 | 64 | Juan Rene Serrano (MEX) (1) L 88 – 116 | Gikk ikke videre |
Friidrett
Utøver | Gren | Heat runde 1 | Heat runde 2 | Semifinale | Finale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Nr. | Resultat | Nr. | Resultat | Nr. | Resultat | Nr. | ||
Aunese Curreen | 800m | 1:47.45 | 29 | Gikk ikke videre | |||||
Serafina Akeli | Spydkast | 49,26 | 49 | Gikk ikke videre |
Boksing
Utøver | Gren | 16.-delsfinale | 8.-delsfinale | Kvartfinale | Semifinale | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | ||||
Satupaitea Farani Tavui | Lett tungvekt | Marijo Sivolija-Jelica | Gikk ikke videre |
Padling
Flatvann
Menn
Utøver | Gren | Heat | Semifinale | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Nr. | Tid | Nr. | Tid | Nr. | ||
Rudolph Berking-Williams | K-1 500 m | 1:47.839 | 8 QS | Startet ikke | Gikk ikke videre | ||
K-1 1000 m | 4:00.784 | 7 QS | 4:04.658 | 9 | Gikk ikke videre |
Svømming
- Emma Hunter
Vektløfting
Utøver | Gren | Rykk | Støt | Totalt | Nr. | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Nr. | Resultat | Nr. | ||||
Ele Opeloge | +75 kg | 119.0 | 4 | 150.0 | 3 | 269.0 | 02 |
Autoritetsdata