Seiling under Sommer-OL 1960
Seileprogrammet under OL i Roma ble arrangert fra 29. august til 7. september i Napolibukta. Det ble konkurrert i fem forskjellige seileklasser.
Norske deltagere
- «Struten» ble nummer 7 i 5,5m-klassen
- Finn Christian Ferner
- Odd Harsheim
- Knut Wang
- «Lett» ble nummer 4 i Drage-klassen
- Øivind Christensen
- Arild Amundsen
- Carl Otto Svae
- «Sirene» ble olympiske mester i Flying Dutchman-klassen
- Peder Lunde Jr.
- Bjørn Bergvall
- Per Jordbakke ble nummer 13 i Finnjolle.
Medaljeoversikt
Seiling under Sommer-OL 1960 – Roma | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1 | Danmark (DEN) | 1 | 2 | 0 | 3 |
2 | Sovjetunionen (URS) | 1 | 1 | 0 | 2 |
3 | USA (USA) | 1 | 0 | 1 | 2 |
4 | Hellas (GRE) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Norge (NOR) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
6 | Argentina (ARG) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Portugal (POR) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
8 | Belgia (BEL) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Italia (ITA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sveits (SUI) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Det forente Tyskland (EUA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt | 5 | 5 | 5 | 15 |
Resultater
5,5m
- 19 båter fra 19 nasjoner deltok
- Norges båt ble nummer 7
Plass | Nasjon | Utøver | |
---|---|---|---|
1 | USA | George Dwyer O'Day James Hawley Hunt David James Smith | |
2 | Danmark | William Eldred Berntsen Søren Hancke Steen Bach Christensen | |
3 | Sveits | Henri Copponex Manfred Metzger Pierre Girard |
Drage-klassen
- 27 båter fra 27 nasjoner deltok
- Den norske ble nummer 4
Plass | Nasjon | Utøver | |
---|---|---|---|
1 | Hellas | Prins Konstantin av Hellas Oydsseus Eskidjoglou Georges Zaimis | |
2 | Argentina | Jorge Alberto Salas Chávez Héctor Calegaris Jorge Alberto del Río Sálas | |
3 | Italia | Antonio Cosentino Antonio Ciciliano Giulio de Stefano |
Star-klassen
- 26 båter fra 26 nasjoner deltok
Plass | Nasjon | Utøver | |
---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen | Timir Pinegin Fyodor Shutkov | |
2 | Portugal | Mario Gentil Quina Jose Manuel Gentil Quina | |
3 | USA | William Wilson Parks Robert Sherman Halperin |
Flying Dutchman-klassen
- 31 båter fra 31 nasjoner deltok
- Flying Dutchman var med på OL-programmet for første gang
- Den norske båten ble olympisk mester
Plass | Nasjon | Utøver | |
---|---|---|---|
1 | Norge | Peder Lunde Jr. Bjørn Bergvall | |
2 | Danmark | Hans Marius Fogh Ole Erik Gunnar Petersen | |
3 | Det forente Tyskland | Rolf Mulka Ingo von Bredow |
Finn-klassen (Finnjolle)
- 35 båter fra 35 nasjoner deltok
- Danske Paul Elvstrøm ble olympisk mester for tredje gang på rad i Finnjolle.
- Den norske båten ble nummer 13
Plass | Nasjon | Utøver | |
---|---|---|---|
1 | Danmark | Paul Elvstrøm | |
2 | Sovjetunionen | Alexandr Chuchelov | |
3 | Belgia | André Nelis |