Sprint-NM på skøyter junior 1983
Sprint-NM på skøyter junior 1983 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Arrangør | Norges Skøyteforbund Tekn. arr.: Kongsberg Idrettsforening | ||
Vertsby | Kongsberg | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Kongsberg idrettspark | ||
Dato | 22.–23. januar 1983 | ||
Deltakere | 58 løpere (21 damer og 37 herrer) (37 herrer fordelt på : 15 eldre junior herrer og 22 yngre junior herrer) | ||
Øvelser | Sprint : Sprint firkamp (damer) Sprint : Sprint firkamp (herrer) |
Sprint-NM på skøyter junior 1983 ble avholdt på Kongsberg idrettspark i Kongsberg 22. og 23. januar 1983.
Teknisk arrangør var Kongsberg Idrettsforening.
Juniornorgesmestere i sprint ble Tanja Torbergsen, Ishavsbyen SK for damene. Øyvind Høvde, Verdal IL for herrer yngre junior og Bjørn Petlund, Hamar IL for herrer eldre junior.
Sammenlagt damer junior
Damer Junior (21 deltagere) | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plassering | Navn | Klubb | 1. dag (22. jan.) | 2. dag (23. jan.) | Poengsum | ||||||
500 m | Pl. | 1 000 m | Pl. | 500 m | Pl. | 1 000 m | Pl. | ||||
Gull | Tanja Torbergsen | Ishavsbyen SK | 46,6 | 2 | 1.37,53 | 3 | 45,87 | 1 | 1.34,95 | 3 | 188.710 |
Sølv | Elisabeth Bjøre | Fagernes IL | 47,6 | 8 | 1.37,42 | 1 | 47,25 | 7 | 1.34,13 | 1 | 190.625 |
Bronse | One Gjersem | Gjøvik SK | 47,0 | 4= | 1.37,97 | 6 | 46,95 | 4 | 1.35,78 | 4 | 190.825 |
4 | Hanne Eriksson | Verdal IL | 46,5 | 1 | 1.37,82 | 4 | 47,24 | 6 | 1.37,01 | 7 | 191.155 |
5 | Minna Nystedt | IF Fram | 47,5 | 7 | 1.37,48 | 2 | 47,94 | 11 | 1.34,71 | 2 | 191.535 |
6 | Else Ragni Yttredal | Asker SK | 47,1 | 6 | 1.39,71 | 10 | 46,99 | 5 | 1.36,20 | 5 | 192.045 |
7 | Tone Regine Hølstad | Lillehammer SK | 46,7 | 3 | 1.40,00 | 11 | 46,93 | 3 | 1.36,89 | 6 | 192.075 |
8 | Laila Elisabeth Jensen | IF Fram | 47,0 | 4= | 1.39,20 | 7 | 47,48 | 9 | 1.37,18 | 8 | 192.670 |
9 | Tina Svensson | Verdal IL | 47,7 | 9= | 1.40,58 | 15 | 46,82 | 2 | 1.38,88 | 13 | 194.250 |
10 | Mariann Røsjordet | IF Fram | 48,1 | 12= | 1.39,43 | 8 | 48,01 | 12 | 1.37,32 | 9 | 194.485 |
11 | Marie Tollefsen | Ishavsbyen SK | 48,2 | 14 | 1.37,96 | 5 | 48,91 | 16 | 1.39,33 | 15 | 195.755 |
12 | Merete Pettersen | Bossekop UL | 47,7 | 9= | 1.40,06 | 13 | 48,54 | 14 | 1.38,99 | 14 | 195.765 |
13 | Nina Kristin Eriksson | Verdal IL | 48,9 | 18 | 1.40,03 | 12 | 48,17 | 13 | 1.37,74 | 10 | 195.955 |
14 | Aud Wilhelmsen Rolstad | Lillehammer SK | 48,1 | 12= | 1.42,07 | 19 | 47,41 | 8 | 1.39,69 | 18 | 196.390 |
15 | Linda Wolden | Skedsmo IL | 49,0 | 19 | 1.42,20 | 20 | 47,60 | 10 | 1.37,84 | 11 | 196.620 |
16 | Wenche Pedersen | IF Fram | 48,7 | 16 | 1.40,12 | 14 | 48,85 | 15 | 1.39,44 | 17 | 197.330 |
17 | Kari Nybakk | Kongsvinger IL | 48,0 | 11 | 1.41,88 | 18 | 49,05 | 17 | 1.39,38 | 16 | 197.680 |
18 | Hege Karlsen | Ask SK | 48,8 | 17 | 1.40,83 | 16 | 49,11 | 19 | 1.40,25 | 19 | 198.450 |
19 | Heidi Stene | Bossekop UL | 49,5 | 20 | 1.43,58 | 21 | 49,06 | 18 | 1.40,53 | 20 | 200.615 |
20 | Anett Bredal | IF Fram | 49,7 | 21 | 1.41,80 | 17 | 49,60 | 20 | 1.41,80 | 21 | 201.100 |
21 | Gro Tønder | Asker SK | 48,5 | 15 | 1.39,47 | 9 | 64,44 f | 21 | 1.38,16 | 12 | 211.755 |
Sammenlagt herrer eldre junior
Herrer Eldre Junior (15 deltagere) | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plassering | Navn | Klubb | 1. dag (22. jan.) | 2. dag (23. jan.) | Poengsum | ||||||
500 m | Pl. | 1 000 m | Pl. | 500 m | Pl. | 1 000 m | Pl. | ||||
Gull | Bjørn Petlund | Hamar IL | 42,4 | 4 | 1.23,30 | 1 | 41,66 | 5 | 1.20,98 | 1 | 166.200 |
Sølv | Pål-Jan Stokke | Tynset IF | 41,9 | 1 | 1.24,20 | 2 | 41,16 | 1 | 1.22,21 | 3 | 166.265 |
Bronse | Frode Syvertsen | Spk Ceres | 42,5 | 5 | 1.24,45 | 3 | 41,47 | 2 | 1.21,85 | 2 | 167.120 |
4 | Rune Falkenhaug | Sør-Fron IL | 42,2 | 3 | 1.27,21 | 13 | 41,57 | 4 | 1.25,05 | 4 | 169.900 |
5 | Lars Evensen | Skedsmo IL | 42,1 | 2 | 1.26,65 | 9 | 41,48 | 3 | 1.26,10 | 11 | 169.955 |
6 | Knut Runar Knutsen | Kongsberg IF | 42,7 | 6= | 1.25,69 | 4 | 42,11 | 8 | 1.25,17 | 7 | 170.240 |
7 | Edmund Langeland | Asker SK | 42,7 | 6= | 1.26,27 | 6 | 42,08 | 7 | 1.25,19 | 8 | 170.510 |
8 | Øystein Magnussen | Leangen SK | 43,1 | 9= | 1.27,10 | 11 | 41,73 | 6 | 1.25,50 | 10 | 171.130 |
9 | Bent Hay | Tromsø SK | 43,2 | 13 | 1.26,17 | 5 | 42,59 | 13= | 1.25,09 | 6 | 171.420 |
10 | Karl Atle Johnsen | Bossekop UL | 43,1 | 9= | 1.26,55 | 7 | 42,55 | 11= | 1.25,06 | 5 | 171.455 |
11 | Ketil Bakke | Strindheim IL | 43,1 | 9= | 1.26,56 | 8 | 42,54 | 10 | 1.25,35 | 9 | 171.595 |
12 | Raymond Skjerva | Brandbu IF | 42,7 | 6= | 1.27,14 | 12 | 42,20 | 9 | 1.26,82 | 14 | 171.880 |
13 | John Thorsplass | Lillehammer SK | 43,9 | 14= | 1.26,78 | 10 | 42,95 | 15 | 1.26,41 | 12 | 173.445 |
14 | Ivar Kroon | Fagernes IL | 43,9 | 14= | 1.27,38 | 14 | 42,55 | 11= | 1.26,67 | 13 | 173.475 |
15 | Jan Petter Holtet | Moss SK | 43,1 | 9= | 1.27,87 | 15 | 42,59 | 13= | 1.52,15 f | 15 | 185.700 |
Sammenlagt herrer yngre junior
Herrer Yngre Junior (22 deltagere) | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Plassering | Navn | Klubb | 1. dag (22. jan.) | 2. dag (23. jan.) | Poengsum | ||||||
500 m | Pl. | 1 000 m | Pl. | 500 m | Pl. | 1 000 m | Pl. | ||||
Gull | Øyvind Høvde | Verdal IL | 41,1 | 1 | 1.24,15 | 2 | 40,63 | 1 | 1.24,17 | 4 | 165.890 |
Sølv | Morten Romundstad | Leangen SK | 42,1 | 4 | 1.24,07 | 1 | 41,57 | 3 | 1.23,15 | 1 | 167.280 |
Bronse | Ove Løvåsen | Strømmen IF | 42,2 | 5= | 1.24,55 | 3 | 41,53 | 2 | 1.23,55 | 3 | 167.780 |
4 | Jørn Ludahl | IF Fram | 42,0 | 2= | 1.24,66 | 4 | 41,83 | 7 | 1.23,39 | 2 | 167.855 |
5 | Ove Falk-Larssen | Leangen SK | 42,2 | 5= | 1.25,45 | 6 | 41,69 | 4 | 1.24,84 | 6 | 169.035 |
6 | Ove Tokstad | Leinstrand IL | 42,6 | 9 | 1.25,08 | 5 | 42,24 | 12 | 1.24,29 | 5 | 169.525 |
7 | Nils Einar Aas | Ask SK | 42,3 | 7 | 1.25,90 | 8= | 42,17 | 10 | 1.25,55 | 13 | 170.195 |
8 | Jan Idar Olsen | Skedsmo IL | 42,7 | 10= | 1.26,44 | 13 | 41,96 | 8 | 1.26,35 | 15 | 171.055 |
9 | Petter Lanes | Skedsmo IL | 43,4 | 18 | 1.25,90 | 8= | 42,47 | 15 | 1.25,10 | 7 | 171.370 |
10 | Per Ivar Johansen | Oslo SK | 42,0 | 2= | 1.28,25 | 21= | 41,72 | 5 | 1.27,22 | 19 | 171.455 |
11= | Vidar Bakke | Gjøvik SK | 43,5 | 19 | 1.26,21 | 11 | 42,45 | 14 | 1.25,16 | 8 | 171.635 |
11= | Trond Eirik Jensen | IF Fram | 43,3 | 17 | 1.26,86 | 15 | 42,19 | 11 | 1.25,43 | 12 | 171.635 |
13 | Ottar Øygard | Fagernes IL | 43,2 | 15= | 1.26,35 | 12 | 42,85 | 16 | 1.25,18 | 9 | 171.815 |
14 | Hans Martinsen | Asker SK | 43,1 | 12= | 1.28,25 | 21= | 41,81 | 6 | 1.26,32 | 14 | 172.195 |
15 | Øystein Hammeren | Rælingen SK | 42,7 | 10= | 1.27,15 | 17 | 42,37 | 13 | 1.27,44 | 20 | 172.365 |
16 | Fred Magne Hval | Ask SK | 43,1 | 12= | 1.26,17 | 10 | 42,92 | 17 | 1.26,54 | 17= | 172.375 |
17 | Atle Vårvik | Trondhjems SK | 44,3 | 20 | 1.25,83 | 7 | 43,63 | 20 | 1.25,20 | 10= | 173.445 |
18 | Stein Olav Røstø | Gjøvik SK | 44,5 | 21 | 1.27,69 | 19 | 43,10 | 18 | 1.26,54 | 17= | 174.715 |
19 | Tore Klevstuen | Oppdal SK | 43,1 | 12= | 1.27,04 | 16 | 43,23 | 19 | 1.46,55 f | 22 | 183.125 |
20 | Roger Strøm | IF Fram | 66,5 f | 22 | 1.27,94 | 20 | 42,14 | 9 | 1.25,20 | 10= | 195.210 |
21 | Trond Chr. Graff av Øhr | Skreia SK | 42,4 | 8 | 1.26,48 | 14 | 78,10 f | 21 | 1.26,36 | 16 | 206.920 |
22 | Claus Erik Strand | Trondhjems SK | 43,2 | 15= | 1.27,29 | 18 | 91,03 f | 22 | 1.27,61 | 21 | 221.680 |
Kilder
- Eng, Trond og Teigen, Magne, red. (2005). «Kvinner, Junior – Sprint». Norske Mesterskap på skøyter 1894–2005 (norsk) (3 utg.). Askim / Veggli. s. 178. Arkivert fra originalen 26. juli 2017. Besøkt 15. september 2014. CS1-vedlikehold: Flere navn: redaktørliste (link)
- Eng, Trond og Teigen, Magne, red. (2005). «Menn, Junior – Sprint». Norske Mesterskap på skøyter 1894–2005 (norsk) (3 utg.). Askim / Veggli. s. 139. Arkivert fra originalen 26. juli 2017. Besøkt 15. september 2014. CS1-vedlikehold: Flere navn: redaktørliste (link)
Eksterne lenker
- (en) Sprint-NM på skøyter junior 1983, Junior kvinner – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- (en) Sprint-NM på skøyter junior 1983, Junior menn (både eldre og yngre) – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- v
- d
- r
0 Norgesmesterskap på skøyter – Vertsby / arena for Sprint-NM junior (1973 – ) (Norgesmestere for : herrer junior / damer junior) 0
- 1973: Dokka S
- 1974: Oslo V
- 1975: Skien H
- 1976: Notodden S
- 1977: Trondheim Ø
- 1978: Oslo V
- 1979: Larvik F
- 1980: Strømmen S
- 1981: Jevnaker S
- 1982: Tromsø Te
- 1983: Kongsberg I
- 1984: Skien I
- 1985: Hundorp F
- 1986: Hamar S
- 1987: Sand P
- 1988: Trondheim L
- 1989: Larvik F
- 1990: Kongsberg I
- 1991: Savalen K
- 1992: Geithus F
- 1993: Hundorp F
- 1994: Trondheim L
- 1995: Bergen S
- 1996: Hamar V
- 1997: Alta B
- 1998: Savalen K
- 1999: Larvik F
- 2000: Båstad K
- 2001: Oslo V
- 2002: Asker R
- 2003: Drammen M
- 2004: Harstad K
- 2005: Bergen S
- 2006: Asker R
- 2007: Bergen S
- 2008: Bjugn F
- 2009: Oslo V
- 2010: Hamar V
- 2011: Arendal M
- 2012: Asker R
- 2013: Bergen S
- 2014: Gol G
- 2015: Drammen
- 2016: Hol
- 2017: Hamar V
- 2018: Bjugn F
- 2019: Gol G
- 2020: Stavanger SA
- 2021: Trondheim L
- 2022: Bjugn F
- 2023: Kristiansund AN
- 2024: Bergen S
- 2025: TBD
Sprint-NM for junior ble fra og med 2006 arrangert samme sted som sprint-NM for senior.
Mesterskapsrekorder i sprint-NM junior
Mesterskapsrekorder i sprint-NM junior