VM i friidrett 2023 – 1500 meter menn
VM i friidrett 2023 – 1500 meter menn | |||
---|---|---|---|
Nemzeti Atlétikai Központ | |||
Konkurranse | 1500 meter menn | ||
Arrangement | VM i friidrett 2023 | ||
Sted | Budapest, Ungarn | ||
Arena | Nemzeti Atlétikai Központ | ||
Dato | 19. august (forsøksheat) 20. august (semifinale) 23. august 2023 (finale) | ||
Deltakere | 58 | ||
Deltakernasjoner | 34 | ||
Vinnertid | 3.29,38 | ||
Medaljevinnere | |||
Josh Kerr, Storbritannia | |||
Jakob Ingebrigtsen, Norge | |||
Narve Gilje Nordås, Norge | |||
Forrige | Eugene 2022 | ||
Neste | Tokyo 2025 |
Øvelser ved VM i friidrett 2023 | |||
Løpsøvelser | |||
---|---|---|---|
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
5000 m | menn | kvinner | |
10 000 m | menn | kvinner | |
100 m hekk | kvinner | ||
110 m hekk | menn | ||
400 m hekk | menn | kvinner | |
3000 meter hinder | menn | kvinner | |
4×100 m stafett | menn | kvinner | |
4×400 m stafett | menn | blandet | kvinner |
Landeveisøvelser | |||
Maraton | menn | kvinner | |
20 km kappgang | menn | kvinner | |
35 km kappgang | menn | ||
Tekniske øvelser | |||
Lengdehopp | menn | kvinner | |
Tresteg | menn | kvinner | |
Høydehopp | menn | kvinner | |
Stavsprang | menn | kvinner | |
Kulestøt | menn | kvinner | |
Diskoskast | menn | kvinner | |
Spydkast | menn | kvinner | |
Sleggekast | menn | kvinner | |
Sammensatte øvelser | |||
Sjukamp | kvinner | ||
Tikamp | menn | ||
|
Øvelsen 1500 meter menn i VM i friidrett 2023 ble avholdt på Nemzeti Atlétikai Központ (Nasjonale friidrettssenter) i Budapest, Ungarn 19., 20. og 23. august 2023.[1]
Medaljevinnere
Medaljevinnere | ||||||
01 | 02 | 03 | ||||
Josh Kerr | Jakob Ingebrigtsen | Narve Gilje Nordås | ||||
Storbritannia | Norge | Norge |
Program
Lokal tid (UTC+1)
Dato | Klokkeslett | Runde |
---|---|---|
19. august | 19:02 | Forsøksheat |
20. august | 17:35 | Semifinale |
23. august | 21:15 | Finale |
Resultater
Forsøksheat
De 6 første utøverne i hvert heat (Q) kvalifiserte seg til semifinalene.
Plass | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Jakob Ingebrigtsen | Norge | 3:33.94 | Q |
2 | 1 | Josh Kerr | Storbritannia | 3:34.00 | Q |
3 | 4 | Abel Kipsang | Kenya | 3:34.08 | Q |
4 | 4 | Yared Nuguse | USA | 3:34.16 | Q |
5 | 4 | Adam Spencer | Australia | 3:34.17 | Q |
6 | 1 | Reynold Kipkorir Cheruiyot | Kenya | 3:34.24 | Q |
7 | 3 | Niels Laros | Nederland | 3:34.25 | Q |
8 | 4 | Charles Grethen | Luxembourg | 3:34.32 | Q, SB |
9 | 3 | Mohamed Katir | Spania | 3:34.34 | Q |
10 | 1 | Adel Mechaal | Spania | 3:34.35 | Q |
11 | 1 | Isaac Nader | Portugal | 3:34.36 | Q |
12 | 3 | Cole Hocker | USA | 3:34.43 | Q |
13 | 3 | Pietro Arese | Italia | 3:34.48 | Q |
14 | 1 | Charles Philibert-Thiboutot | Canada | 3:34.60 | Q |
15 | 4 | Elliot Giles | Storbritannia | 3:34.63 | Q |
16 | 3 | Narve Gilje Nordås | Norge | 3:34.67 | Q |
17 | 4 | Andrew Coscoran | Irland | 3:34.75 | Q |
18 | 4 | Ossama Meslek | Italia | 3:35.12 | |
19 | 3 | Azeddine Habz | Frankrike | 3:35.16 | Q |
20 | 4 | Salim Keddar | Algerie | 3:35.17 | |
21 | 1 | Amos Bartelsmeyer | Tyskland | 3:35.44 | |
22 | 4 | Jochem Vermeulen | Belgia | 3:35.45 | |
23 | 4 | Anass Essayi | Marokko | 3:35.63 | |
24 | 3 | Stewart McSweyn | Australia | 3:36.01 | |
25 | 4 | Michał Rozmys | Polen | 3:36.26 | SB |
26 | 4 | Raphael Pallitsch | Østerrike | 3:36.47 | PB |
27 | 1 | Samuel Zeleke | Etiopia | 3:36.57 | |
28 | 3 | Kieran Lumb | Canada | 3:36.66 | |
29 | 3 | Abdellatif Sadiki | Marokko | 3:37.19 | |
30 | 4 | Kristian Uldbjerg Hansen | Danmark | 3:37.27 | PB |
31 | 3 | Elzan Bibić | Serbia | 3:37.45 | |
32 | 3 | István Szögi | Ungarn | 3:37.57 | |
33 | 1 | Abraham Guem | Sør-Sudan | 3:37.85 | PB |
34 | 3 | Abu Mayanja | Uganda | 3:38.15 | |
35 | 3 | Ajay Kumar Saroj | India | 3:38.24 | PB |
36 | 3 | Diego Javier Lacamoire | Argentina | 3:38.92 | PB |
37 | 1 | Ryan Mphahlele | Sør-Afrika | 3:39.16 | |
38 | 1 | Jervand Mkrttsjjan | Armenia | 3:39.35 | NR |
39 | 3 | Ismael Debjani | Belgia | 3:39.73 | |
40 | 1 | Nicholas Griggs | Irland | 3:40.72 | |
41 | 4 | Adisu Girma | Etiopia | 3:45.86 | |
42 | 1 | Matthew Ramsden | Australia | 3:46.45 | qR |
43 | 2 | Mario García | Spania | 3:46.77 | Q |
44 | 2 | Tshepo Tshite | Sør-Afrika | 3:46.79 | Q |
45 | 2 | Neil Gourley | Storbritannia | 3:46.87 | Q |
46 | 2 | Samuel Tanner | New Zealand | 3:46.93 | Q |
47 | 2 | Ruben Verheyden | Belgia | 3:47.02 | Q |
48 | 2 | Timothy Cheruiyot | Kenya | 3:47.09 | Q |
49 | 2 | Joonas Rinne | Finland | 3:47.16 | |
50 | 2 | Joe Waskom | USA | 3:47.26 | |
51 | 2 | Hicham Akankam | Marokko | 3:47.45 | |
52 | 2 | Luke Mccann | Irland | 3:47.48 | |
53 | 2 | Teddese Lemi | Etiopia | 3:47.49 | |
54 | 2 | Rob Napolitano | Puerto Rico | 3:48.29 | |
55 | 2 | Joao Bussotti Neves | Italia | 3:48.55 | |
56 | 2 | Julian Ranc | Frankrike | 3:48.63 | |
57 | 1 | Tom Elmer | Sveits | 3:55.72 | qR |
58 | 1 | Emil Danielsson | Sverige | 3:57.70 | qR |
Semifinaler
De 6 første utøverne i hvert heat (Q) kvalifiserte seg til finalen.
Plass | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Yared Nuguse | USA | 3:32.69 | Q |
2 | 1 | Abel Kipsang | Kenya | 3:32.72 | Q |
3 | 1 | Niels Laros | Nederland | 3:32.74 | Q, NR |
4 | 1 | Azeddine Habz | Frankrike | 3:32.79 | Q |
5 | 1 | Narve Gilje Nordås | Norge | 3:32.81 | Q |
6 | 1 | Neil Gourley | Storbritannia | 3:32.97 | Q |
7 | 1 | Tshepo Tshite | Sør-Afrika | 3:32.98 | |
8 | 1 | Pietro Arese | Italia | 3:33.11 | PB |
9 | 1 | Adel Mechaal | Spania | 3:33.33 | |
10 | 1 | Mohamed Katir | Spania | 3:33.56 | |
11 | 1 | Ruben Verheyden | Belgia | 3:33.96 | |
12 | 1 | Emil Danielsson | Sverige | 3:34.16 | PB |
13 | 2 | Jakob Ingebrigtsen | Norge | 3:34.98 | Q |
14 | 2 | Josh Kerr | Storbritannia | 3:35.14 | Q |
15 | 2 | Cole Hocker | USA | 3:35.23 | Q |
16 | 2 | Mario García | Spania | 3:35.26 | Q |
17 | 2 | Isaac Nader | Portugal | 3:35.31 | Q |
18 | 2 | Reynold Kipkorir Cheruiyot | Kenya | 3:35.53 | Q |
19 | 2 | Charles Grethen | Luxembourg | 3:36.18 | |
20 | 2 | Samuel Tanner | New Zealand | 3:36.58 | |
21 | 1 | Matthew Ramsden | Australia | 3:36.83 | |
22 | 1 | Andrew Coscoran | Irland | 3:37.39 | |
23 | 2 | Timothy Cheruiyot | Kenya | 3:37.40 | |
24 | 2 | Charles Philibert-Thiboutot | Canada | 3:37.41 | |
25 | 2 | Tom Elmer | Sveits | 3:38.33 | |
26 | 2 | Elliot Giles | Storbritannia | 3:39.05 | |
27 | 2 | Adam Spencer | Australia | 3:42.10 |
Finale
Finalen startet 23. august 2023 kl. 21:15 [2]
Plass | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
01 | Josh Kerr | Storbritannia | 3.29,38 | SB |
02 | Jakob Ingebrigtsen | Norge | 3.29,65 | |
03 | Narve Gilje Nordås | Norge | 3.29,68 | |
4 | Abel Kipsang | Kenya | 3.29,89 | |
5 | Yared Nuguse | USA | 3.30,25 | |
6 | Mario García | Spania | 3.30,26 | |
7 | Cole Hocker | USA | 3.30,70 | PB |
8 | Reynold Cheruiyot | Kenya | 3.30,78 | |
9 | Neil Gourley | Storbritannia | 3.31,10 | |
10 | Niels Laros | Nederland | 3.31,25 | NR |
11 | Azeddine Habz | Frankrike | 3.33,14 | |
12 | Isaac Nader | Portugal | 3.35,41 |
Referanser
- ^ Program i worldathletics.org
- ^ «Final 1500 Metres Results». World Athletics. Besøkt 24. august 2023.
Kilder
- Men 1500 Metres