VM i landhockey for kvinner 1998
VM i landhockey 1998 for kvinner | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Landhockey | ||
Arrangør | Det internasjonale hockeyforbundet (FIH) | ||
Vertsby | Utrecht | ||
Vertsland | Nederland | ||
Arena(er) | Stadion Galgenwaard | ||
Dato | 20. mai−31. mai 1998 | ||
Deltakernasjoner | 12 | ||
Medaljeoversikt | |||
01 | Australia (2. tittel) | ||
02 | Nederland | ||
03 | Tyskland |
Stadion Galgenwaard
VM i landhockey 1998 for kvinner var det niende verdensmesterskapet i landhockey i regi av Det internasjonale hockeyforbundet (FIH). Det ble avholdt i byen Utrecht i Nederland fra 20. til 31. mai 1998, samtidig med herrenes turnering. Det endte med at Australia vant sitt andre verdensmesterskap ved å slå Nederland 3−2 i finalen.[1]
Arenaer
- Utrecht hockeystadion
- Frockey hockeystadion
Dommere
16 dommere fra 13 forskjellige nasjoner ble valgt ut av FIH til å dømme i denne turneringen.
- Jean Buchanan
- Peri Buckley
- Renée Chatas
- Gill Clarke
- Renée Cohen
- Ute Conen
- Laura Crespo
- Lyn Farrell
- Miriam van Gemert
- Hu Youfang
- Noami Kato
- Angela Lario
- Lee Mi-Ok
- Jane Nockolds
- Gina Spitaleri
- Kazuko Yasueda
Resultater
Gruppespill
Gruppe A
Lag | K | S | U | T | Mål | ± | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Australia | 5 | 0 | 0 | 0 | 26−4 | 22 | 15 |
Tyskland | 5 | 4 | 0 | 1 | 13−8 | 5 | 12 |
Sør-Afrika | 5 | 2 | 0 | 3 | 11−14 | −3 | 6 |
USA | 5 | 2 | 0 | 3 | 9−14 | −5 | 6 |
Skottland | 5 | 2 | 0 | 3 | 6−11 | −5 | 6 |
Kina | 5 | 0 | 0 | 5 | 4−18 | −14 | 0 |
- Kvalifisert til semifinaler
20. mai 1998 12:35 | |||
Skottland | 0 − 5 | Australia | Dommere: Jane Nockolds (GBR) Lee Mi-Ok (KOR) |
---|---|---|---|
Langham 18' Towers 24' Powell 45', 65' Annan 48' |
20. mai 1998 16:05 | |||
Sør-Afrika | 2 − 1 | Kina | Dommere: Miriam van Gemert (NED) Laura Crespo (ARG) |
---|---|---|---|
Coetzee 6', 50' | Tang Chunling 70' |
20. mai 1998 20:05 | |||
Tyskland | 5 − 1 | Argentina | Dommere: Lynn Farrell (NZL) Gill Clarke (GBR) |
---|---|---|---|
Becker 29' Keller 32' Reiter 35' Ernsting-Krienke 39' Möller 67' | Lucas 46' |
22. mai 1998 12:35 | |||
Tyskland | 4 − 3 | Sør-Afrika | Dommere: Jane Nockolds (GBR) Renée Cohen (NED) |
---|---|---|---|
Ernsting-Krienke 5' Cremer 8' Lätzsch 32' Keller 41' | Cormack 12' Coetzee 30' Dare 33' |
22. mai 1998 13:35 | |||
USA | 2 − 1 | Skottland | Dommere: Naomi Kato (JPN) Laura Crespo (ARG) |
---|---|---|---|
Barber 2' Fuchs 41' | MacDonald 56' |
22. mai 1998 15:05 | |||
Australia | 7 − 1 | Kina | Dommere: Miriam van Gemert (NED) Gill Clarke (GBR) |
---|---|---|---|
Annan 5', 56' Towers 16', 23' Langham 24' Mitchell-Taverner 50' | Tang Chunling 65' |
24. mai 1998 11:05 | |||
Australia | 6 − 1 | USA | Dommere: Renée Cohen (NED) Laura Crespo (ARG) |
---|---|---|---|
Smith 29' Towers 30' Langham 32' Mitchell-Taverner 36' Annan 51' | Vizzuso 43' |
24. mai 1998 12:05 | |||
Kina | 1 − 3 | Tyskland | Dommere: Angela Lario Ruiz (ESP) Lee Mi-Ok (KOR) |
---|---|---|---|
Li Juan 27' | Kauschke 16' Klecker 65', 68' |
24. mai 1998 14:35 | |||
Sør-Afrika | 2 − 3 | Skottland | Dommere: Lyn Farrell (NZL) Miriam van Gemert (NED) |
---|---|---|---|
Coetzee 39', 48' | Gilmour 7' MacDonald 18', 40' |
26. mai 1998 12:35 | |||
Skottland | 2 − 1 | Kina | Dommere: Renée Cohen (NED) Lyn Farrell (NZL) |
---|---|---|---|
Fraser 16' MacDonald 53' | Chen Zhaoxia 35' |
26. mai 1998 13:35 | |||
USA | 1 − 2 | Sør-Afrika | Dommere: Miriam van Gemert (NED) Lee Mi-Ok (KOR) |
---|---|---|---|
Lucas 38' | Coetzee 35', 46' |
26. mai 1998 15:05 | |||
Tyskland | 0 − 3 | Australia | Dommere: Gill Clarke (GBR) Jane Nockolds (GBR) |
---|---|---|---|
Langham 21' Starre 46' Annan 66' |
27. mai 1998 13:35 | |||
Kina | 0 − 4 | USA | Dommere: Jane Nockolds (GBR) Kazuko Yasueda (JPN) |
---|---|---|---|
James 18', 21', 42', 54' |
27. mai 1998 17:35 | |||
Australia | 5 − 2 | Sør-Afrika | Dommere: Hu Youfang (CHN) Gina Spitaleri (ITA) |
---|---|---|---|
Powell 6' Langham 29' Hudson 31', 67' Hawkes 56' | Agliotti 43' Wessels-Webber 62' |
27. mai 1998 18:35 | |||
Skottland | 0 − 1 | Tyskland | Dommere: Lee Mi-Ok (KOR) Laura Crespo (ARG) |
---|---|---|---|
Keller 27' |
Gruppe B
Lag | K | S | U | T | Mål | ± | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nederland | 5 | 4 | 1 | 0 | 13−5 | 8 | 13 |
Argentina | 5 | 4 | 1 | 0 | 12−7 | 5 | 13 |
Sør-Korea | 5 | 3 | 0 | 2 | 13−11 | 2 | 9 |
New Zealand | 5 | 2 | 0 | 3 | 10−11 | −1 | 6 |
England | 5 | 1 | 0 | 4 | 8−12 | −4 | 3 |
India | 5 | 0 | 0 | 5 | 4−14 | −10 | 0 |
- Kvalifisert til semifinaler
20. mai 1998 13:35 | |||
India | 0 − 1 | England | Dommere: Renée Chatas (USA) Ute Conen (GER) |
---|---|---|---|
Wright 19' |
20. mai 1998 15:05 | |||
Argentina | 2 − 1 | Sør-Korea | Dommere: Gina Spitaleri (ITA) Renée Cohen (NED) |
---|---|---|---|
Oneto 18' Gulla 35' | Choi Kwan-sook 14' |
20. mai 1998 17:35 | |||
Nederland | 2 − 1 | New Zealand | Dommere: Peri Buckley (AUS) Kazuko Yasueda (JPN) |
---|---|---|---|
Thate 32' Van der Wielen 57' | Bell-Kake 13' |
21. mai 1998 15:05 | |||
Nederland | 3 − 2 | England | Dommere: Gina Spitaleri (ITA) Naomi Kato (JPN) |
---|---|---|---|
Van den Boogaard 20', 63' Deiters 67' | Wright 18' Miller 29' |
21. mai 1998 16:05 | |||
Argentina | 2 − 1 | India | Dommere: Hu Youfang (CHN) Peri Buckley (AUS) |
---|---|---|---|
Pando 28' MacKenzie 52' | Kaur 16' |
21. mai 1998 18:35 | |||
Sør-Korea | 5 − 4 | New Zealand | Dommere: Jean Buchanan (RSA) Angela Ruiz Lario (ESP) |
---|---|---|---|
Choi Mi-soon 54' Kim Myung-ok 56' Kim Eun-jin 62' Kim Soo-jung 63' Lee Eun-young 69' | Smith 1' Pearce 9' Lawrence 16' Toomey-Matthews 39' |
23. mai 1998 11:05 | |||
New Zealand | 2 − 1 | India | |
---|---|---|---|
Ukjent | Ukjent |
23. mai 1998 12:05 | |||
England | 2 − 4 | Argentina | |
---|---|---|---|
Ukjent | Ukjent |
23. mai 1998 16:05 | |||
Nederland | 1 − 0 | Sør-Korea | Dommere: Angela Lario Ruiz (ESP) Ute Conen (GER) |
---|---|---|---|
Van de Kieft 52' |
25. mai 1998 12:35 | |||
England | 2 − 3 | Sør-Korea | Dommere: Peri Buckley (AUS) Kazuko Yasueda (JPN) |
---|---|---|---|
Miller 7', 52' | Kim Myung-ok 15' Lee Eung-young 29' Woo Hyun-woo 42' |
25. mai 1998 13:35 | |||
Argentina | 2 − 1 | New Zealand | Dommere: Gina Spitaleri (ITA) Ute Conen (GER) |
---|---|---|---|
MacKenzie 48' Rognoni 65' | Smith 20' |
25. mai 1998 20:05 | |||
Nederland | 5 − 0 | India | Dommere: Renée Chatas (USA) Naomi Kato (JPN) |
---|---|---|---|
Boomgaardt 9' Deiters 25' Thate 28', 36' Smabers 38' |
27. mai 1998 11:35 | |||
New Zealand | 2 − 1 | England | Dommere: Angela Lario Ruiz (ESP) Naomi Kato (JPN) |
---|---|---|---|
Senior 21' Smith 25' | Wright 67' |
27. mai 1998 16:05 | |||
Sør-Korea | 4 − 2 | India | Dommere: Jean Buchanan (RSA) Ute Conen (GER) |
---|---|---|---|
Lee Eun-young 6' Choi Kwan-sook 32' Woo Hyun-jung 57', 62' | Rani 49', 68' |
27. mai 1998 20:05 | |||
Argentina | 2 − 2 | Nederland | Dommere: Gill Clarke (GBR) Peri Buckley (AUS) |
---|---|---|---|
Masotta 55' Vanina Oneto 61' | Van de Kieft 32' Thate 39' |
Plasseringsspill
Kvalifisering til kamp om 9.−12.-plass
29. mai 1998 13:35 | |||
Skottland | 5 − 3 | India | Dommere: Naomi Kato (JPN) Jean Buchanan (RSA) |
---|---|---|---|
Gilmour 20' Robertson 24' MacDonald 39' Grant 54' Rhona Simpson 63' | Bala 10' Tirkey 46' M. Kaur 66' |
29. mai 1998 16:05 | |||
Kina | 0 − 3 | England | Dommere: Renée Chatas (USA) Lyn Farrell (NZL) |
---|---|---|---|
Sixsmith 14', 57' Miller 30' |
Kamp om 11.- og 12.-plass
30. mai 1998 15:05 | |||
India | 2 − 4 | Kina | Dommere: Lyn Farrell (NZL) Ute Conen (GER) |
---|---|---|---|
Kullu 9' Devi 59' | Huang Junxia 17' Li Juan 19' Li Lije 26' Wang Jiuyan 32' |
Kamp om 9.- og 10.-plass
30. mai 1998 17:35 | |||
Skottland | 0 − 2 | England | Dommere: Peri Buckley (AUS) Lee Mi-Ok (KOR) |
---|---|---|---|
Sixsmith 15' Smith 29' |
Kvalifisering til kamp om 5.−8.-plass
29. mai 1998 12:35 | |||
Sør-Afrika | 1 − 3 | New Zealand | Dommere: Renée Cohen (NED) Ute Conen (GER) |
---|---|---|---|
Bee 61' | Pearce 11' Bell-Kake 49' Lawrence 59' |
29. mai 1998 15:05 | |||
USA | 0 − 2 | Sør-Korea | Dommere: Jane Nockolds (GBR) Peri Buckley (AUS) |
---|---|---|---|
Choi Mi-soon 4' Park Seung-shin 33' |
Kamp om 7.- og 8.-plass
30. mai 1998 12:35 | |||
USA | 0 − 0 (e.e.o.) 2 − 4 (e.str.) | Sør-Afrika | Dommere: Gina Spitaleri (ITA) Renée Chatas (USA) |
---|---|---|---|
Straffekonkurranse | |||
Fuchs Lucas Fillat James | 2 − 4 | Coetzee MacNaughton Wessels Dobson |
Kamp om 5.- og 6.-plass
30. mai 1998 11:05 | |||
Sør-Korea | 4 − 3 | New Zealand | Dommere: Gina Spitaleri (ITA) Renée Chatas (USA) |
---|---|---|---|
Woo Hyun-jung 15' Seung Shin-oh 30' Lee Eun-young 35' Choi Mi-soon 59' | Smith 4' Foy 13' Matthews 55' |
Finalespill
Semifinaler | Finale | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
29. mai 1998 | |||||||
Australia | 4 | ||||||
Argentina | 2 | ||||||
31. mai 1998 | |||||||
Australia | 3 | ||||||
Nederland | 2 | ||||||
Bronsefinale | |||||||
29. mai 1998 | 31. mai 1998 | ||||||
Nederland | 6 | Tyskland | 3 | ||||
Tyskland | 1 | Argentina | 2 |
Semifinaler
29. mai 1998 17:35 | |||
Australia | 4 − 2 | Argentina | Dommere: Miriam van Gemert (NED) Angela Ruiz Lario (ESP) |
---|---|---|---|
Annan 4', 51' Langham 9' Powell 56' | Masotta 37' MacKenzie 65' |
29. mai 1998 20:05 | |||
Nederland | 6 − 1 | Tyskland | Dommere: Kazuko Yasueda (JPN) Gill Clarke (ENG) |
---|---|---|---|
Thate (2) Van den Boogaard (2) Donners Teeuwen | Lätzsch |
Bronsefinale
31. mai 1998 13:35 | |||
Argentina | 2 − 3 | Tyskland | Dommere: Renée Cohen (NED) Angela Lario Ruiz (ESP) |
---|---|---|---|
Oneto 34', 55' | Kauschke 39' Dickenscheid 51' Inga Möller 62' |
Finale
31. mai 1998 16:05 | |||
Nederland | 2 − 3 | Australia | Dommere: Gill Clarke (ENG) Kazuko Yasueda (JPN) |
---|---|---|---|
Kuipers 1' Deiters 62' | Annan 22' Towers 24' Langham 56' |
Statistikk
Sluttplassering
Plass | Lag |
---|---|
Australia | |
Nederland | |
Tyskland | |
4. | Argentina |
5. | Sør-Korea |
6. | New Zealand |
7. | Sør-Afrika |
8. | USA |
9. | England |
10. | Skottland |
11. | Kina |
12. | India |
Priser
I løpet av de 42 kampene som ble spilt i mesterskapet ble det scoret totalt 184 mål, det vil si et snitt på 4,38 mål per kamp. Alyson Annan endte som toppscorer og turneringens beste spiller med i alt åtte mål.
Toppscorer | Mest verdifulle spiller | Beste målvakt | Mest sportslige spiller | Fair Play-trofé |
---|---|---|---|---|
Alyson Annan (8 mål) | Alyson Annan | Laura Mulhall | Mandy Smith | Skottland |
Referanser
Eksterne lenker
- FIHs offisielle nettside for mesterskapet (engelsk)
- Resultatside − the-sports.org (engelsk)
- v
- d
- r
VM i landhockey
- Mandelieu 1974
- Berlin 1976
- Madrid 1978
- Buenos Aires 1981
- Kuala Lumpur 1983
- Amstelveen 1986
- Sydney 1990
- Dublin 1994
- Utrecht 1998
- Perth 2002
- Madrid 2006
- Rosario 2010
- Haag 2014
- London 2018
- Terrassa–Amstelveen 2022
- Wavre–Amstelveen 2026
Autoritetsdata