49. ceremonia wręczenia Cezarów
Data | 23 lutego 2024 | ||
---|---|---|---|
Miejsce | Olympia, Paryż | ||
Prowadzenie | Ariane Ascaride, Bérénice Bejo, Dali Benssalah, Juliette Binoche, Dany Boon, Bastien Bouillon, Audrey Diwan, Ana Girardot, Diane Kruger, Benoît Magimel, Paul Mirabel, Nadia Tereszkiewicz i Jean-Pascal Zadi | ||
Stacja telewizyjna | Canal + | ||
Nawigacja | |||
|
49. ceremonia wręczenia francuskich nagród filmowych Cezarów za rok 2023 odbyła się 23 lutego 2024 roku w sali koncertowej Olympia.
Nominacje do tej edycji nagród zostały ogłoszone 24 stycznia 2024 roku[1].
Prowadzących galę w tym roku było trzynastu[2].
Najwięcej nagród zdobył film Anatomia upadku[2].
Laureaci i nominowani
Producenci − Film
- Marie-Ange Luciani i David Thion – Anatomia upadku
- Hugo Sélignac i Alain Attal – Zawsze będę widzieć wasze twarze
- Pierre Guyard – Królestwo zwierząt
- Benjamin Elalouf – Le procès Goldman
- Anaïs Bertrand – Chien de la casse
Najlepszy film zagraniczny
Reżyser − Film • Kraj produkcji
- Monia Chokri – Natura miłości (Kanada / Francja)
- Aki Kaurismäki – Opadające liście (Finlandia / Niemcy)
- Marco Bellocchio – Porwany (Włochy)
- Christopher Nolan – Oppenheimer (Stany Zjednoczone / Wielka Brytania)
- Wim Wenders – Perfect Days (Japonia / Niemcy)
Najlepszy film debiutancki
- Chien de la casse – producent - Anaïs Bertrand; reżyseria - Jean-Baptiste Durand
- Bernadette – producent - Fabrice Goldstein i Antoine Rein; reżyseria - Léa Domenach
- Le Ravissement – producenci - Alice Bloch i Thierry de Clermont Tonnerre; reżyseria - Iris Kaltenbäck
- Robactwo – producent - Harry Tordjman; reżyseria - Sebastien Vanicek
- Vincent musi umrzeć – producent - Claire Bonnefoy i Thierry Lounas; reżyseria - Stéphan Castang
Najlepszy reżyser
- Justine Triet – Anatomia upadku
- Jeanne Herry – Zawsze będę widzieć wasze twarze
- Thomas Cailley – Królestwo zwierząt
- Cédric Kahn – Chien de la casse
- Catherine Breillat – Ostatnie lato
Najlepszy scenariusz oryginalny
- Anatomia upadku – Justine Triet i Arthur Harari
- Zawsze będę widzieć wasze twarze – Jeanne Herry
- Królestwo zwierząt – Thomas Cailley and Pauline Munier
- Le procès Goldman – Cédric Kahn and Nathalie Hertzberg
- Chien de la casse – Jean-Baptiste Durand
Najlepszy scenariusz adaptowany
- Tylko nas dwoje – Valérie Donzelli i Audrey Diwan
- Le Consentement – Vanessa Filho
- Ostatnie lato – Catherine Breillat
Najlepszy aktor
- Arieh Worthalter – Le procès Goldman jako Pierre Goldman
- Romain Duris – Królestwo zwierząt jako François
- Benjamin Lavernhe – L'abbé Pierre – Une vie de combats jako Abbé Pierre
- Melvil Poupaud – Tylko nas dwoje jako Grégoire
- Raphaël Quenard – Yannick jako Yannick
Najlepsza aktorka
- Sandra Hüller – Anatomia upadku jako Sandra Voyter
- Marion Cotillard – Little Girl Blue jako Carole Achache
- Léa Drucker – Ostatnie lato jako Anne
- Virginie Efira – Tylko nas dwoje jako Blanche
- Hafsia Herzi – Le Ravissement jako Lydia
Najlepszy aktor w roli drugoplanowej
- Swann Arlaud – Anatomia upadku jako Vincent Renzi
- Anthony Bajon – Chien de la casse jako Dog
- Arthur Harari – Le procès Goldman jako Georges Kiejman
- Pio Marmaï – Yannick jako Paul Rivière
- Antoine Reinartz – Anatomia upadku jako The Prosecutor
Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej
- Adèle Exarchopoulos – Zawsze będę widzieć wasze twarze jako Chloé Delarme
- Leïla Bekhti – Zawsze będę widzieć wasze twarze jako Nawelle
- Galatea Bellugi – Chien de la casse jako Elsa
- Élodie Bouchez – Zawsze będę widzieć wasze twarze jako Judith
- Miou-Miou – Zawsze będę widzieć wasze twarze jako Sabine
Nadzieja kina (aktor)
- Raphaël Quenard – Chien de la casse jako Mirales
- Julien Frison – Le théorème de Marguerite jako Lucas Savelli
- Paul Kircher – Królestwo zwierząt jako Émile
- Samuel Kircher – Ostatnie lato jako Théo
- Milo Machado-Graner – Anatomia upadku jako Daniel Maleski
Nadzieja kina (aktorka)
- Ella Rumpf – Le théorème de Marguerite jako Marguerite Hoffmann
- Céleste Brunnquell – La fille de son père jako Rosa Gravier
- Kim Higelin – Le Consentement jako Vanessa Springora
- Suzanne Jouannet – La voie royale jako Sophie Vasseur
- Rebecca Marder – De grandes espérances jako Madeleine Pastor
Najlepsza muzyka
- Królestwo zwierząt – Andrea Laszlo De Simone
- Disco Boy – Vitalic
- Chien de la casse – Delphine Malausséna
- Tylko nas dwoje – Gabriel Yared
- Trzej muszkieterowie: D’Artagnan i Trzej muszkieterowie: Milady – Guillaume Roussel
Najlepsze zdjęcia
- Królestwo zwierząt – David Cailley
- Anatomia upadku – Simon Beaufils
- Le procès Goldman – Patrick Ghiringhelli
- Bulion i inne namiętności – Jonathan Ricquebourg
- Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan i Trzej Muszkieterowie: Milady – Nicolas Bolduc
Najlepszy montaż
- Anatomia upadku – Laurent Sénéchal
- Zawsze będę widzieć wasze twarze – Francis Vesin
- Królestwo zwierząt – Lilian Corbeille
- Le procès Goldman – Yann Debet
- Little Girl Blue – Valérie Loiseleux
Najlepsza scenografia
- Trzej muszkieterowie: D’Artagnan i Trzej muszkieterowie: Milady – Stéphane Taillasson
- Anatomia upadku – Emmanuelle Duplay
- Królestwo zwierząt – Julia Lemaire
- Kochanica króla Jeanne du Barry – Angelo Zamparutti
- Bulion i inne namiętności – Toma Baquéni
Najlepsze kostiumy
- Królestwo zwierząt – Ariane Daurat
- Moja zbrodnia – Pascaline Chavanne
- Kochanica króla Jeanne du Barry – Jürgen Doering
- Bulion i inne namiętności – Tran Nu Yên Khé
- Trzej muszkieterowie: D’Artagnan i Trzej muszkieterowie: Milady – Thierry Delettre
Najlepszy dźwięk
- Królestwo zwierząt – Fabrice Osinski, Raphaël Sohier, Matthieu Fichet, i Niels Barletta
- Zawsze będę widzieć wasze twarze – Rémi Daru, Guadalupe Cassius, Loïc Prian, i Marc Doisne
- Anatomia upadku – Julien Sicart, Fanny Martin, Jeanne Delplancq, i Olivier Goinard
- Le procès Goldman – Erwann Kerzanet, Sylvain Malbrant, i Olivier Guillaume
- Trzej muszkieterowie: D’Artagnan i Trzej muszkieterowie: Milady – David Rit, Gwennolé Le Borgne, Olivier Touche, Cyril Holtz, i Niels Barletta
Najlepszy film animowany
- Kurczak dla Lindy! – Chiara Malta i Sébastien Laudenbach
- Mars Express – Jérémie Périn
- Zakaz wstępu dla psów i Włochów – Alain Unghetto
Najlepszy film dokumentalny
- Cztery córki – Kaouther Ben Hania
- Atlantic Bar – Fanny Molins
- Little Girl Blue – Mona Achache
- Notre corps – Claire Simon
- Adamant – Nicolas Philibert
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
- La mécanique des fluides – Gala Hernández López
- L'Acteur, ou la surprenante vertu de l'incompréhension – Hugo David i Raphaël Quenard
- L'Effet de mis rides – Claude Delafosse
Najlepszy film krótkometrażowy
- L'attente – Alice Douard
- Bolero – Nans Laborde-Jourdàa
- Rapide – Paul Rigoux
- Les silencieux – Basile Vuillemin
Najlepszy animowany film krótkometrażowy
- Été 96 – Mathilde Bédouet
- Drôles d'oiseaux – Charlie Belin
- La forêt de mademoiselle Tang – Denis Do
Najlepsze efekty specjalne
- Królestwo zwierząt – Cyrille Bonjean, Bruno Sommier, i Jean-Louis Autret
- Acide – Thomas Duval
- Zaczarowana góra – Lise Fischer i Cédric Fayolle
- Trzej muszkieterowie: D’Artagnan i Trzej muszkieterowie: Milady – Olivier Cauwet
- Robactwo – Léo Ewald
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona Cezarów
- Cezary 2024
- p
- d
- e
Nagroda Cezar
Kategorie |
|
---|---|
Ceremonie |
|
- Wikiprojekt:Filmy