53 stacje szlaku Tōkaidō
53 stacje Tōkaidō (jap. 東海道五十三次 Tōkaidō gojūsan-tsugi) – stacje pocztowe (shukuba), które znajdowały się na drodze Tōkaidō biegnącej wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Zaczynała się w Nihonbashi w Edo (dzisiejsze Tokio) i kończyła w Sanjō Ōhashi w Kioto.
Stacje na Tōkaidō
Pierwotnie na Tōkaidō znajdowały się 53 stacje pocztowe, gdzie wędrowcy mogli m.in. przenocować i pożywić się, ale musieli okazywać dokumenty upoważniające ich do podróży po tej drodze.
Wszystkie stacje wraz z miejscami początku i końca trasy są przedstawione poniżej. Stacje są podzielone na dzisiejsze prefektury, w których się znajdowały oraz podano miasta wraz z dzielnicami, w których się znajdowały.
Tokio
- Miejsce początkowe: Nihonbashi (日本橋) (Chūō-ku)
- 1. Shinagawa-juku (品川宿) (Shinagawa)
Prefektura Kanagawa
- 2. Kawasaki-juku (川崎宿) (Kawasaki-ku, Kawasaki)
- 3. Kanagawa-juku (神奈川宿) (Kanagawa-ku, Jokohama)
- 4. Hodogaya-juku (程ヶ谷宿) (Hodogaya-ku, Jokohama)
- 5. Totsuka-juku (戸塚宿) (Totsuka-ku, Jokohama)
- 6. Fujisawa-shuku (藤沢宿) (Fujisawa)
- 7. Hiratsuka-juku (平塚宿) (Hiratsuka)
- 8. Ōiso-juku (大磯宿) (Ōiso, powiat Naka)
- 9. Odawara-juku (小田原宿) (Odawara)
- 10. Hakone-juku (箱根宿) (Hakone, powiat Ashigarashimo)
Prefektura Shizuoka
- 11. Mishima-shuku (三島宿) (Mishima)
- 12. Numazu-juku (沼津宿) (Numazu)
- 13. Hara-juku (原宿) (Numazu)
- 14. Yoshiwara-juku (吉原宿) (Fuji)
- 15. Kanbara-juku (蒲原宿) (Shimizu-ku, Shizuoka)
- 16. Yui-shuku (由比宿) (Yui, powiat Ihara)
- 17. Okitsu-juku (興津宿) (Shimizu-ku, Shizuoka)
- 18. Ejiri-juku (江尻宿) (Shimizu-ku, Shizuoka)
- 19. Fuchū-shuku (府中宿) (Aoi-ku, Shizuoka)
- 20. Mariko-juku (鞠子宿) (Suruga-ku, Shizuoka)
- 21. Okabe-juku (岡部宿) (Okabe, powiat Shida)
- 22. Fujieda-juku (藤枝宿) (Fujieda)
- 23. Shimada-juku (島田宿) (Shimada)
- 24. Kanaya-juku (金谷宿) (Shimada)
- 25. Nissaka-shuku (日坂宿) (Kakegawa)
- 26. Kakegawa-juku (掛川宿) (Kakegawa)
- 27. Fukuroi-juku (袋井宿) (Fukuroi)
- 28. Mitsuke-juku (見附宿) (Iwata)
- 29. Hamamatsu-juku (浜松宿) (Hamamatsu)
- 30. Maisaka-juku (舞阪宿) (Hamamatsu)
- 31. Arai-juku (新居宿) (Arai, powiat Hamana)
- 32. Shirasuka-juku (白須賀宿) (Kosai)
Prefektura Aichi
- 33. Futagawa-juku (二川宿) (Toyohashi)
- 34. Yoshida-juku (吉田宿) (Toyohashi)
- 35. Goyu-shuku (御油宿) (Toyokawa)
- 36. Akasaka-juku (赤坂宿) (Toyokawa)
- 37. Fujikawa-shuku (藤川宿) (Okazaki)
- 38. Okazaki-shuku (岡崎宿) (Okazaki) (także część Shio no Michi)
- 39. Chiryū-juku (池鯉鮒宿) (Chiryū)
- 40. Narumi-juku (鳴海宿) (Midori-ku, Nagoya)
- 41. Miya-juku (宮宿) (Atsuta-ku, Nagoya)
Prefektura Mie
- 42. Kuwana-juku (桑名宿) (Kuwana)
- 43. Yokkaichi-juku (四日市宿) (Yokkaichi)
- 44. Ishiyakushi-juku (石薬師宿) (Suzuka)
- 45. Shōno-juku (庄野宿) (Suzuka)
- 46. Kameyama-juku (亀山宿) (Kameyama)
- 47. Seki-juku (関宿) (Kameyama)
- 48. Sakashita-juku (坂下宿) (Kameyama)
Prefektura Shiga
- 49. Tsuchiyama-juku (土山宿) (Kōka)
- 50. Minakuchi-juku (水口宿) (Kōka)
- 51. Ishibe-juku (石部宿) (Konan)
- 52. Kusatsu-juku (草津宿) (Kusatsu) (także część Nakasendō)
- 53. Ōtsu-juku (大津宿) (Ōtsu) (także część Nakasendō)
Prefektura Kioto
- Miejsce końcowe: Sanjō Ōhashi (三条大橋) (Kioto)
Ōsaka Kaidō
W 1619 droga Ōsaka Kaidō (大阪街道) została rozbudowana, aby rozciągnąć Tōkaidō tak, żeby osiągnęła ona Kōraibashi w obecnej Osace. Podróżnicy nie musieli iść do Sanjō Ōhashi, lecz mogli od Ōtsu-juku iść w stronę Fushimi-juku. Dlatego czasami mówi się, że Tōkaidō posiadało 57 stacji. Inna nazwa tego przedłużenia to Kyōkaidō (京街道).
Prefektura Kioto
- 54. Fushimi-juku (伏見宿) (Fushimi-ku, Kioto)
- 55. Yodo-juku (淀宿) (Fushimi-ku, Kioto)
Prefektura Osaka
- 56. Hirakata-juku (枚方宿) (Hirakata)
- 57. Moriguchi-juku (守口宿) (Moriguchi)
- Miejsce końcowe: Kōraibashi (高麗橋) (Chūō-ku, Osaka)
Przez historyczne prowincje
W okresie Edo, kiedy Tōkaidō była już ukończona, biegła przez poniższe historyczne prowincje Japonii:
- Prowincja Musashi: Nihonbashi (początek) do Hodogaya-juku (#4)
- Prowincja Sagami: Totsuka-juku (#5) do Hakone-juku (#10)
- Prowincja Izu: Mishima-shuku (#11)
- Prowincja Suruga: Numazu-juku (#12) do Shimada-juku (#23)
- Prowincja Tōtōmi: Kanaya-juku (#24) do Shirasuka-juku (#32)
- Prowincja Mikawa: Futagawa-juku (#33) do Chiryū-juku (#39)
- Prowincja Owari: Narumi-juku (#40) i Miya-juku (#41)
- Prowincja Ise: Kuwana-juku (#42) do Sakanoshita-juku (#48)
- Prowincja Ōmi: Tsuchiyama-juku (#49) do Ōtsu-juku (#53)
- Prowincja Yamashiro: Sanjō Ōhashi (pierwotny koniec), Fushimi-juku (#54) i Yodo-juku (#55)
- Prowincja Kawachi: Hirakata-juku (#56) i Moriguchi-juku (#57)
- Prowincja Settsu: Kōraibashi (koniec)
Zobacz też
Zobacz multimedia związane z tematem: 53 stacje szlaku Tōkaidō |
- Tōkaidō
- Gokaidō
- Nakasendō
- Kōshū Kaidō
- Hiroshige Andō