Białoruś na Igrzyskach Europejskich 2019
Kod MKOl | BLR | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Komitet | ||||||
Igrzyska Europejskie 2019 Mińsk | ||||||
Chorąży | ||||||
Liczba zawodników | 221 w 15 dyscyplinach | |||||
|
Białoruś na Igrzyskach Europejskich 2019 – reprezentacja Białorusi, państwa organizującego Igrzyska Europejskie 2019 rozegrane w Mińsku w dniach 21–30 czerwca. Kadra liczyła 221 zawodników, którzy wystąpili w 15 dyscyplinach sportowych.
Kapitanem i chorążym reprezentacji podczas otwarcia igrzysk został tenisista sportowy Uładzimir Samsonau, zaś przysięgę w imieniu wszystkich sportowców odczytała zwyciężczyni pierwszych igrzysk europejskich – zapaśniczka Wasilisa Marzaluk[1].
Początkowy zwycięzca zapaśniczej rywalizacji w stylu wolnym w kategorii do 130 kg – Kirył Hryszczanka stracił złoty medal po dyskwalifikacji za stosowanie niedozwolonych środków dopingujących[2].
Medaliści
Medal | Zawodnik | Dyscyplina | Konkurencja | Data |
---|---|---|---|---|
Alaksandr Koksza | Sambo | –68 kg | 22 czerwca | |
Anżeła Żylinska | Sambo | –72 kg | 22 czerwca | |
Julija Iwonczuk Wieranika Nabokina Karina Sandowicz | Gimnastyka akrobatyczna | Równowaga grup kobiecych | 22 czerwca | |
Artur Bielakou Wolha Mielnik | Gimnastyka akrobatyczna | Równowaga par mieszanych | 22 czerwca | |
Wiera Harielikawa | Sambo | –60 kg | 23 czerwca | |
Tacciana Chaładowicz | Lekkoatletyka | Rzut oszczepem | 23 czerwca | |
Elwira Hierman | Lekkoatletyka | Bieg na 100 m przez płotki | 23 czerwca | |
Maksim Niedasiekau | Lekkoatletyka | Skok wzwyż | 23 czerwca | |
Arina Cicilina Hanna Hajdukiewicz Karyna Jarmołenka Anastasija Rybakowa Hanna Szwajba | Gimnastyka artystyczna | Układ drużynowy z trzema obręczami i dwoma maczugami | 23 czerwca | |
Arina Cicilina Hanna Hajdukiewicz Karyna Jarmołenka Anastasija Rybakowa Hanna Szwajba | Gimnastyka artystyczna | Wielobój drużynowy | 23 czerwca | |
Maryna Słucka | Judo | +78 kg | 24 czerwca | |
Wasil Kiryjenka | Kolarstwo szosowe | Jazda na czas | 25 czerwca | |
Hanna Hanczarowa Maryja Macharynska | Skoki na trampolinie | Skoki synchroniczne | 25 czerwca | |
Uładzisłau Hanczarou | Skoki na trampolinie | Skoki indywidualne | 25 czerwca | |
Wolha Chudzienka Maryna Litwinczuk | Kajakarstwo | K2 500 m | 26 czerwca | |
Wolha Chudzienka | Kajakarstwo | K1 500 m | 27 czerwca | |
Arciom Kozyr | Kajakarstwo | C1 200 m | 27 czerwca | |
Alena Nazdrowa | Kajakarstwo | C1 200 m | 27 czerwca | |
Maryna Litwinczuk | Kajakarstwo | K1 5000 m | 27 czerwca | |
Iryna Kuraczkina | Zapasy | 57 kg | 28 czerwca | |
Wasilisa Marzaluk | Zapasy | 76 kg | 28 czerwca | |
Dzmitryj Asanau | Boks | 60 kg | 29 czerwca | |
Tacciana Szarakowa | Kolarstwo torowe | Indywidualna jazda pościgowa | 30 czerwca | |
Anastasija Archipawa | Sambo | –56 kg | 22 czerwca | |
Karyna Dziominska Karyna Kozłauska Hanna Marusawa | Łucznictwo | Drużynowy łuk klasyczny kobiet | 22 czerwca | |
Maryna Żarska | Sambo | –52 kg | 23 czerwca | |
Andrej Kazusionak | Sambo | –90 kg | 23 czerwca | |
Juryj Rybak | Sambo | +100 kg | 23 czerwca | |
Kryscina Cimanouska | Lekkoatletyka | Bieg na 100 m | 23 czerwca | |
Nastassia Mironczyk-Iwanowa | Lekkoatletyka | Skok w dal | 23 czerwca | |
Wital Parachońka | Lekkoatletyka | Bieg na 110 m przez płotki | 23 czerwca | |
Kaciaryna Hałkina | Gimnastyka artystyczna | Układ z obręczą | 23 czerwca | |
Juryj Szczerbaciewicz | Strzelectwo | Karabin z trzech pozycji z 50 m | 26 czerwca | |
Ali Szabanau | Zapasy | 86 kg w stylu wolnym | 26 czerwca | |
Nadzieja Makarczanka | Kajakarstwo | C2 500 m | 27 czerwca | |
Marharyta Machniewa Nadzieja Papok Wolha Chudzienka Maryna Litwinczuk | Kajakarstwo | K4 500 m | 27 czerwca | |
Maksim Hrabarenka Nastassia Mironczyk-Iwanowa Kryscina Cimanouska Tacciana Chaładowicz Julija Kasciuczkowa Marina Michan Alaksiej Łazarau Ihar Zubko Wital Parachonka Maksim Niedasiekau Elwira Hierman Jan Słoma Darja Barysiewicz Alaksandr Wasileuski | Lekkoatletyka | Zawody drużynowe | 28 czerwca | |
Uładzisłau Smiahlikau | Boks | 91 kg | 30 czerwca | |
Alaksandr Hrabowik | Zapasy | 97 kg w stylu klasycznym | 30 czerwca | |
Anfisa Kapajewa | Sambo | –49 kg | 22 czerwca | |
Uładzisłau Burdź | Sambo | –57 kg | 22 czerwca | |
Cimafiej Jemielanau | Sambo | –82 kg | 22 czerwca | |
Tacciana Macko | Sambo | –64 kg | 22 czerwca | |
Artur Bielakou Wolha Mielnik | Gimnastyka akrobatyczna | Dynamika par mieszanych | 22 czerwca | |
Wieranika Nabokina Julija Iwonczyk Karina Sandowicz | Gimnastyka akrobatyczna | Dynamika grup kobiecych | 22 czerwca | |
Kaciaryna Hałkina | Gimnastyka artystyczna | Wielobój indywidualny | 22 czerwca | |
Tacciana Szarakowa | Kolarstwo szosowe | Wyścig | 22 czerwca | |
Swiatłana Cimaszenka | Sambo | –80 kg | 23 czerwca | |
Iwan Aniskiewicz | Sambo | –62 kg | 23 czerwca | |
Sisiapan Papou | Sambo | –74 kg | 23 czerwca | |
Wolha Namazawa | Sambo | –68 kg | 23 czerwca | |
Arina Cicilina Hanna Hajdukiewicz Karyna Jarmołenka Anastasija Rybakowa Hanna Szwajba | Gimnastyka artystyczna | Układ drużynowy z pięcioma piłkami | 23 czerwca | |
Wieranika Nabokina Julija Iwonczyk Karina Sandowicz | Gimnastyka akrobatyczna | Wielobój grup kobiecych | 23 czerwca | |
Artur Bielakou Wolha Mielnik | Gimnastyka akrobatyczna | Wielobój par mieszanych | 23 czerwca | |
Siarhej Wabiszczewicz Andrej Rahozenka Mikita Mieszczarakou Maksim Lutycz | Koszykówka 3×3 | Zawody drużynowe | 24 czerwca | |
Anastasija Suszczyk Natalla Daszkiewicz Maryna Iwaszczanka Darja Mahalas | Koszykówka 3×3 | Zawody drużynowe | 24 czerwca | |
Hanna Hanczarowa | Skoki na trampolinie | Skoki indywidualne | 24 czerwca | |
Aleh Jurenia | Kajakarstwo | K1 1000 m | 26 czerwca | |
Dzmitryj Traciakou | Kajakarstwo | K1 200 m | 27 czerwca | |
Wolha Chudzienka Maryna Litwinczuk | Kajakarstwo | K2 200 m | 27 czerwca | |
Jauhienij Karalok | Kolarstwo torowe | Scratch | 27 czerwca | |
Alaksandr Husztyn | Zapasy | 97 kg w stylu wolnym | 27 czerwca | |
Hanna Cierach | Kolarstwo torowe | Scratch | 28 czerwca | |
Sasłan Daurau | Zapasy | 67 kg w stylu klasycznym | 29 czerwca | |
Andrej Lichowicki | Gimnastyka sportowa | Ćwiczenia na koniu z łękami | 30 czerwca | |
Anastasija Alistratawa | Gimnastyka sportowa | Ćwiczenia na poręczach asymetrycznych | 30 czerwca | |
Marija Koulinkowicz | Karate | Kumite –50 kg | 30 czerwca | |
Arciom Kraucou | Karate | Kumite –67 kg | 30 czerwca |
Kadra
Skład reprezentacji liczyła 221 zawodników i 149 trenerów[3][4].
|
|
Przypisy
- ↑ Владимир Самсонов – капитан и флагоносец сборной Беларуси на церемонии открытия. Białoruski Komitet Olimpijski, 2019-06-19. [dostęp 2019-06-20]. (ros.).
- ↑ Liam Morgan: Belarusian wrestler stripped of European Games gold medal for doping. insidethegames.biz, 2019-11-11. [dostęp 2019-11-11]. (ang.).
- ↑ Состав белорусских спортсменов на II Европейских играх 2019 года в Минске. Białoruski Komitet Olimpijski, 2019-06-13. [dostęp 2019-06-18]. (ros.).
- ↑ Команда. Białoruski Komitet Olimpijski. [dostęp 2019-06-19]. (ros.).
Linki zewnętrzne
- Reprezentacja Białorusi na stronie Igrzysk Europejskich 2019 (ang.)