Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023
Biegi narciarskie
Sprint techniką klasyczną kobiet
| Jonna Sundling |
| Emma Ribom |
| Maja Dahlqvist |
Sprint techniką klasyczną kobiet – jedna z konkurencji rozgrywanych w ramach biegów narciarskich na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023. Zawody zostały rozegrane 23 lutego 2023 roku. Tytuł sprzed dwóch lat obroniła Jonna Sundling ze Szwecji. Pozostałe miejsca na podium zajęły jej rodaczki: druga była Emma Ribom, a brązowy medal zdobyła Maja Dahlqvist. Do udziału w zawodach zgłosiło się 100 biegaczek.
Eliminacje
Poz. | Nr | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
1 | 21 | Jonna Sundling | Szwecja | 3:22,89 | — | Q |
2 | 11 | Emma Ribom | Szwecja | 3:24,01 | +1,12 | Q |
3 | 27 | Kristine Stavås Skistad | Norwegia | 3:25,25 | +2,36 | Q |
4 | 3 | Laura Gimmler | Niemcy | 3:28,01 | +5,12 | Q |
5 | 5 | Maja Dahlqvist | Szwecja | 3:28,28 | +5,39 | Q |
6 | 23 | Rosie Brennan | Stany Zjednoczone | 3:28,96 | +6,07 | Q |
7 | 14 | Linn Svahn | Szwecja | 3:29,30 | +6,41 | Q |
8 | 9 | Nadine Fähndrich | Szwajcaria | 3:29,73 | +6,84 | Q |
9 | 13 | Tiril Udnes Weng | Norwegia | 3:29,91 | +7,02 | Q |
10 | 25 | Jasmi Joensuu | Finlandia | 3:30,08 | +7,19 | Q |
11 | 7 | Johanna Hagström | Szwecja | 3:30,48 | +7,59 | Q |
12 | 15 | Julia Kern | Stany Zjednoczone | 3:31,77 | +8,88 | Q |
13 | 20 | Kateřina Janatová | Czechy | 3:31,85 | +8,96 | Q |
14 | 19 | Jessica Diggins | Stany Zjednoczone | 3:32,31 | +9,42 | Q |
15 | 22 | Anna Svendsen | Norwegia | 3:32,86 | +9,97 | Q |
16 | 1 | Tereza Beranová | Czechy | 3:33,51 | +10,62 | Q |
17 | 17 | Lotta Udnes Weng | Norwegia | 3:33,53 | +10,64 | Q |
18 | 30 | Johanna Matintalo | Finlandia | 3:33,59 | +10,70 | Q |
19 | 26 | Eva Urevc | Słowenia | 3:33,90 | +11,01 | Q |
20 | 28 | Jasmin Kähärä | Finlandia | 3:34,07 | +11,18 | Q |
21 | 10 | Barbora Antošová | Czechy | 3:35,62 | +12,73 | Q |
22 | 48 | Iris De Martin Pinter | Włochy | 3:35,89 | +13,00 | Q |
23 | 29 | Coletta Rydzek | Niemcy | 3:36,11 | +13,22 | Q |
24 | 16 | Victoria Carl | Niemcy | 3:37,01 | +14,12 | Q |
25 | 24 | Anne Kyllönen | Finlandia | 3:37,46 | +14,57 | Q |
26 | 46 | Nadine Laurent | Włochy | 3:37,77 | +14,88 | Q |
27 | 37 | Izabela Marcisz | Polska | 3:38,10 | +15,21 | Q |
28 | 31 | Alina Meier | Szwajcaria | 3:38,17 | +15,28 | Q |
29 | 41 | Cristina Pittin | Włochy | 3:38,25 | +15,36 | Q |
30 | 39 | Weronika Kaleta | Polska | 3:38,30 | +15,91 | Q |
31 | 18 | Sofie Krehl | Niemcy | 3:38,90 | +16,01 | |
32 | 6 | Desiree Steiner | Szwajcaria | 3:39,31 | +16,42 | |
33 | 34 | Hailey Swirbul | Stany Zjednoczone | 3:39,35 | +16,46 | |
34 | 4 | Nicole Monsorno | Włochy | 3:39,64 | +16,75 | |
35 | 33 | Dahria Beatty | Kanada | 3:39,96 | +17,07 | |
36 | 53 | Katherine Weaver | Kanada | 3:40,46 | +17,57 | |
37 | 12 | Lena Quintin | Francja | 3:40,94 | +18,05 | |
38 | 32 | Olivia Bouffard-Nesbitt | Kanada | 3:41,97 | +19,08 | |
39 | 36 | Mélissa Gal | Francja | 3:42,58 | +19,69 | |
40 | 8 | Lea Fischer | Szwajcaria | 3:42,79 | +19,90 | |
41 | 2 | Monika Skinder | Polska | 3:43,04 | +20,15 | |
42 | 45 | Kaidy Kaasiku | Estonia | 3:43,45 | +20,56 | |
43 | 38 | Adéla Nováková | Czechy | 3:46,14 | +23,25 | |
44 | 50 | Keidy Kaasiku | Estonia | 3:46,32 | +23,43 | |
45 | 59 | Anita Klemenčič | Słowenia | 3:46,46 | +23,57 | |
46 | 44 | Anja Mandeljc | Słowenia | 3:46,66 | +23,77 | |
47 | 49 | Liliane Gagnon | Kanada | 3:47,38 | +24,49 | |
48 | 35 | Lisa Unterweger | Austria | 3:48,56 | +25,67 | |
49 | 43 | Darja Rjażko | Kazachstan | 3:48,79 | +25,90 | |
50 | 58 | Barbora Klementová | Słowacja | 3:49,98 | +27,09 | |
51 | 52 | Kristrun Gudnadottir | Islandia | 3:50,27 | +27,38 | |
52 | 61 | Ellen Soehol Lie | Australia | 3:50,51 | +27,62 | |
53 | 40 | Aveli Uustalu | Estonia | 3:52,40 | +29,51 | |
54 | 42 | Ksienija Szałygina | Kazachstan | 3:55,05 | +32,16 | |
55 | 51 | Aisza Rakiszewa | Kazachstan | 3:56,26 | +33,37 | |
56 | 47 | Nadieżda Stiepaszkina | Kazachstan | 3:56,60 | +33,71 | |
57 | 56 | Wiktorija Ołech | Ukraina | 3:58,12 | +35,23 | |
58 | 55 | Klara Mali | Słowenia | 3:59,54 | +36,65 | |
59 | 60 | Marianna Klementová | Słowacja | 4:02,99 | +40,10 | |
60 | 54 | Samanta Krampe | Łotwa | 4:04,69 | +41,80 | |
61 | 62 | Tena Hadžić | Chorwacja | 4:06,30 | +43,41 | |
62 | 57 | Kitija Auziņa | Łotwa | 4:08,38 | +45,49 | |
63 | 75 | Sophia Tsu Velicer | Chińskie Tajpej | 4:08,75 | +45,86 | |
64 | 64 | Anastasija Nikon | Ukraina | 4:08,96 | +46,07 | |
65 | 97 | Ariuntungalag Enchbajar | Mongolia | 4:10,37 | +47,48 | |
66 | 63 | Vedrana Malec | Chorwacja | 4:10,89 | +48,00 | |
67 | 65 | Anastasija Iwanczenko | Ukraina | 4:13,22 | +50,33 | |
68 | 66 | Nahiara Díaz | Argentyna | 4:14,52 | +51,63 | |
69 | 81 | Leona Garac | Chorwacja | 4:20,80 | +57,91 | |
70 | 76 | Anja Ilić | Serbia | 4:21,16 | +58,27 | |
71 | 84 | Adriāna Šuminska | Łotwa | 4:22,76 | +59,87 | |
72 | 68 | Agustina Groetzner | Argentyna | 4:25,10 | +1:02,21 | |
73 | 82 | Katja Galstjan | Armenia | 4:28,85 | +1:05,96 | |
74 | 87 | Jaqueline Mourão | Brazylia | 4:29,38 | +1:06,49 | |
75 | 83 | Enchtuul Ariunsanaa | Mongolia | 4:30,08 | +1:07,19 | |
76 | 78 | Emilija Bučytė | Litwa | 4:31,98 | +1:09,09 | |
77 | 85 | Kalina Nediałkowa | Bułgaria | 4:33,19 | +1:10,30 | |
78 | 99 | Bruna Moura | Brazylia | 4:36,10 | +1:13,21 | |
79 | 74 | Ieva Dainytė | Litwa | 4:40,68 | +1:17,79 | |
80 | 77 | Linda Kaparkalēja | Łotwa | 4:40,83 | +1:17,94 | |
81 | 88 | Anna Raszojan | Armenia | 4:44,41 | +1:21,52 | |
82 | 90 | Paraskiewi Ladopulu | Grecja | 4:48,33 | +1:25,44 | |
83 | 71 | Mirlene Picin | Brazylia | 4:53,25 | +1:30,36 | |
84 | 80 | Gabija Bučytė | Litwa | 4:54,34 | +1:31,45 | |
85 | 70 | María Cecilia Domínguez | Argentyna | 4:56,04 | +1:33,15 | |
86 | 73 | Ana Cwetanowska | Macedonia Północna | 4:56,94 | +1:34,05 | |
87 | 91 | Samaneh Beyrami Baher | Iran | 5:01,99 | +1:39,10 | |
88 | 67 | Eduarda Ribera | Brazylia | 5:12,65 | +1:49,76 | |
89 | 93 | Sahel Tir | Iran | 5:13,24 | +1:50,35 | |
90 | 94 | Martina Flores | Chile | 5:25,34 | +2:02,45 | |
91 | 92 | Ana Jeremič | Serbia | 5:27,11 | +2:04,22 | |
92 | 79 | Natalia Ayala | Chile | 5:35,53 | +2:12,64 | |
93 | 89 | Atefeh Salehi | Iran | 5:37,26 | +2:14,37 | |
94 | 95 | Farnoosh Shemshaki | Iran | 5:38,32 | +2:15,43 | |
95 | 98 | Ekaterini Waiku | Grecja | 5:47,29 | +2:24,40 | |
96 | 100 | Regina Martínez Lorenzo | Meksyk | 6:06,04 | +2:43,15 | |
97 | 96 | Andrea Marković | Serbia | 6:26,98 | +3:04,09 | |
98 | 72 | Jeanne Darc Tawk | Liban | 7:01,10 | +3:38,21 | |
99 | 86 | Sasha Geagea | Liban | 7:10,84 | +3:47,95 | |
100 !— | 69 | Huguette Fakhry | Liban | DNS |
Ćwierćfinały
Z każdego biegu ćwierćfinałowego awansują dwie najlepsze zawodniczki. Dwie najszybsze ze wszystkich biegów, z wyjątkiem zakwalifikowanych bezpośrednio, awansują jako Lucky Loser.
Ćwierćfinał 1.
Miejsce | Nr | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
1 | 5 | Maja Dahlqvist | Szwecja | 3:28,87 | | Q |
2 | 3 | Kristine Stavås Skistad | Norwegia | 3:29,43 | +0,56 | Q |
3 | 29 | Cristina Pittin | Włochy | 3:29,72 | +0,85 | |
4 | 28 | Alina Meier | Szwajcaria | 3:29,75 | +0,88 | |
5 | 25 | Anne Kyllönen | Finlandia | 3:30,02 | +1,15 | |
6 | 21 | Barbora Antošová | Czechy | 3:38,87 | +10,00 | |
Ćwierćfinał 2.
Ćwierćfinał 3.
Miejsce | Nr | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
1 | 1 | Jonna Sundling | Szwecja | 3:25,48 | | Q |
2 | 9 | Tiril Udnes Weng | Norwegia | 3:26,18 | +0,70 | Q |
3 | 23 | Coletta Rydzek | Niemcy | 3:26,92 | +1,44 | |
4 | 10 | Jasmi Joensuu | Finlandia | 3:26,99 | +1,51 | |
5 | 30 | Weronika Kaleta | Polska | 3:31,71 | +6,23 | |
6 | 26 | Nadine Laurent | Włochy | 3:38,98 | +13,50 | |
Ćwierćfinał 4.
Miejsce | Nr | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
1 | 7 | Linn Svahn | Szwecja | 3:25,21 | | Q |
2 | 12 | Julia Kern | Stany Zjednoczone | 3:26,07 | +0,86 | Q |
3 | 15 | Anna Svendsen | Norwegia | 3:26,82 | +1,61 | |
4 | 13 | Kateřina Janatová | Czechy | 3:27,24 | +2,03 | |
5 | 22 | Iris De Martin Pinter | Włochy | 3:29,86 | +4,65 | |
6 | 18 | Johanna Matintalo | Finlandia | 3:35,04 | +9,83 | |
Ćwierćfinał 5.
Miejsce | Nr | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
1 | 11 | Johanna Hagström | Szwecja | 3:25,38 | | Q |
2 | 4 | Laura Gimmler | Niemcy | 3:25,65 | +0,27 | Q |
3 | 16 | Tereza Beranová | Czechy | 3:25,94 | +0,56 | q |
4 | 17 | Lotta Udnes Weng | Norwegia | 3:27,42 | +2,04 | |
5 | 19 | Eva Urevc | Słowenia | 3:29,97 | +4,59 | |
6 | 14 | Jessie Diggins | Stany Zjednoczone | 3:31,73 | +6,35 | |
Półfinały
Z każdego biegu półfinałowego awansują dwie najlepsze zawodniczki. Dwie najszybsze ze wszystkich biegów, z wyjątkiem zakwalifikowanych bezpośrednio, awansują jako Lucky Loser.
Półfinał 1.
Miejsce | Nr | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
1 | 2 | Emma Ribom | Szwecja | 3:21,52 | | Q |
2 | 3 | Kristine Stavås Skistad | Norwegia | 3:21,64 | +0,12 | Q |
3 | 1 | Jonna Sundling | Szwecja | 3:21,67 | +0,15 | q |
4 | 5 | Maja Dahlqvist | Szwecja | 3:22,71 | +1,19 | q |
5 | 8 | Nadine Fähndrich | Szwajcaria | 3:23,42 | +1,90 | |
6 | 16 | Tereza Beranová | Czechy | 3:23,46 | +1,94 | |
Półfinał 2.
Miejsce | Nr | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
1 | 7 | Linn Svahn | Szwecja | 3:26,64 | | Q |
2 | 9 | Tiril Udnes Weng | Norwegia | 3:26,90 | +0,26 | Q |
3 | 6 | Rosie Brennan | Stany Zjednoczone | 3:27,94 | +1,30 | |
4 | 12 | Julia Kern | Stany Zjednoczone | 3:28,10 | +1,46 | |
5 | 11 | Johanna Hagström | Szwecja | 3:28,61 | +1,97 | |
6 | 4 | Laura Gimmler | Niemcy | 3:34,22 | +7,58 | |
Finał
Miejsce | Nr | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
| 1 | Jonna Sundling | Szwecja | 3:21,67 | — | |
| 2 | Emma Ribom | Szwecja | 3:22,54 | +0,87 | |
| 5 | Maja Dahlqvist | Szwecja | 3:26,12 | +4,45 | |
4 | 7 | Linn Svahn | Szwecja | 3:29,73 | +8,06 | |
5 | 3 | Kristine Stavås Skistad | Norwegia | 3:32,60 | +10,93 | |
6 | 9 | Tiril Udnes Weng | Norwegia | 3:48,96 | +27,29 | |
Bibliografia
- Results - Women Sprint Classic Qualification. data.fis-ski.com, 2023-02-23. [dostęp 2023-03-29]. (ang.).
- Women Sprint Classic Results. data.fis-ski.com, 2023-02-23. [dostęp 2023-03-29]. (ang.).