Drugi rząd Clementa Attleego
Drugi rząd Partii Pracy pod przewodnictwem Clementa Attleego powstał po wyborach w lutym 1950 r. i przetrwał do kolejnych wyborów 26 października 1951 r.
Członków ścisłego gabinetu wyróżniono tłustym drukiem.
Skład rządu
Urząd | Imię i nazwisko | Kadencja |
---|---|---|
Premier Pierwszy lord skarbu | Clement Attlee | 1950–1951 |
Lord kanclerz | William Jowitt, 1. hrabia Jowitt | 1950–1951 |
Lord przewodniczący Rady | Herbert Morrison Christopher Addison, 1. wicehrabia Addison | 1950–1951 1951 |
Lord tajnej pieczęci | Christopher Addison, 1. wicehrabia Addison Ernest Bevin Richard Stokes | 1950–1951 |
Kanclerz skarbu | Stafford Cripps Hugh Gaitskell | 1950 1950–1951 |
Minister spraw ekonomicznych | Hugh Gaitskell | 1950 |
Parlamentarny sekretarz skarbu | William Whiteley | 1950–1951 |
Finansowy sekretarz skarbu | Douglas Jay | 1950–1951 |
Ekonomiczny sekretarz skarbu | John Edwards | 1950–1951 |
Lordowie skarbu | Robert John Taylor William Hannan Richard Adams William Wilkins Herbert Bowden Charles Royle | 1950–1951 1950–1951 1950 1950–1951 1950–1951 1950–1951 |
Minister spraw zagranicznych | Ernest Bevin Herbert Morrison | 1950–1951 1951 |
Minister stanu w ministerstwie spraw zagranicznych | Kenneth Younger | 1950–1951 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych | William Henderson, 1. baron Henderson Ernest Davies | 1950–1951 1950–1951 |
Minister spraw wewnętrznych | James Chuter | 1950–1951 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych | Geoffrey de Freitas | 1950–1951 |
Pierwszy lord Admiralicji | George Hall Frank Pakenham, 1. baron Pakenham | 1950–1951 1951 |
Parlamentarny i finansowy sekretarz przy Admiralicji | James Callaghan | 1950–1951 |
Cywilny lord Admiralicji | Walter Edwards | 1950–1951 |
Minister rolnictwa i rybołówstwa | Tom Williams | 1950–1951 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie rolnictwa i rybołówstwa | Francis Hastings, 16. hrabia Huntingdon George Brown William Hare, 5. hrabia Listowel Arthur Champion | 1950 1950–1951 1950–1951 1951 |
Minister lotnictwa | Arthur Henderson | 1950–1951 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie lotnictwa | Aidan Crawley | 1950–1951 |
Minister lotnictwa cywilnego | Frank Pakenham, 1. baron Pakenham David Rees-Williams, 1. baron Ogmore | 1950–1951 1951 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie lotnictwa cywilnego | Frank Beswick | 1950–1951 |
Minister ds. kolonii | Jim Griffiths | 1950–1951 |
Minister stanu w ministerstwie ds. kolonii | John Dugdale | 1950–1951 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie ds. kolonii | Thomas Fotheringham Cook | 1950–1951 |
Minister ds. Wspólnoty Narodów | Patrick Gordon Walker | 1950–1951 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie ds. Wspólnoty Narodów | Angus Holden, 3. baron Holden David Rees-Williams, 1. baron Ogmore George Bingham, 6. hrabia Lucan | 1950 1950–1951 1951 |
Minister obrony | Manny Shinwell | 1950–1951 |
Minister edukacji | George Tomlinson | 1950–1951 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie edukacji | David Hardman | 1950–1951 |
Minister żywności | Maurice Webb | 1950–1951 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie żywności | Stanley Evans Frederick Willey | 1950 1950–1951 |
Minister paliwa i energetyki | Philip Noel-Baker | 1950–1951 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie paliwa i energetyki | Alfred Robens Harold Neal | 1950–1951 1951 |
Minister zdrowia | Aneurin Bevan Hilary Marquand | 1950–1951 1951 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie zdrowia | Arthur Blenkinsop | 1950–1951 |
Minister pracy i służby narodowej | George Isaacs Aneurin Bevan Alfred Robens | 1950–1951 1951 1951 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie pracy | Frederick Lee | 1950–1951 |
Kanclerz Księstwa Lancaster | Albert Alexander, 1. wicehrabia Alexander of Hillsborough | 1950–1951 |
Minister zabezpieczenia socjalnego | Edith Summerskill | 1950–1951 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie zabezpieczenia socjalnego | Bernard Taylor | 1950–1951 |
Paymaster-General | Gordon Macdonald, 1. baron Macdonald of Gwaenysgor | 1950–1951 |
Minister emerytur | Hilary Marquand George Isaacs | 1950–1951 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie emerytur | Charles Simmons | 1950–1951 |
Poczmistrz generalny | Ness Edwards | 1950–1951 |
Asystent poczmistrza generalnego | Charles Hobson | 1950–1951 |
Minister ds. Szkocji | Hector McNeil | 1950–1951 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie ds. Szkocji | Tom Fraser John James Robertson Margaret Herbison | 1950–1951 1950–1951 1950–1951 |
Minister zaopatrzenia | George Strauss | 1950–1951 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie zaopatrzenia | John Freeman Jack Jones Michael Stewart | 1950–1951 1950 1951 |
Minister miast i planowania wsi | Hugh Dalton | 1950–1951 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie miast i planowania wsi | George Lindgren | 1950–1951 |
Przewodniczący Zarządu Handlu | Harold Wilson Hartley Shawcross | 1950–1951 1951 |
Parlamentarny sekretarz przy Zarządzie Handlu | Hervey Rhodes | 1950–1951 |
Sekretarz handlu zamorskiego | Arthur Bottomley | 1950–1951 |
Minister transportu | Alfred Barnes | 1950–1951 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie transportu | George Lucas, 1. baron Lucas of Chilworth | 1950–1951 |
Minister wojny | John Strachey | 1950–1951 |
Podsekretarz stanu i finansowy sekretarz w ministerstwie wojny | Michael Stewart Woodrow Wyatt | 1950–1951 1951 |
Minister robót | Richard Stokes George Brown | 1950–1951 1951 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie robót | Robert Morrison, 1. baron Morrison | 1950–1951 |
Prokurator generalny | Hartley Shawcross Frank Soskice | 1950–1951 1951 |
Radca generalny Anglii i Walii | Frank Soskice Lynn Ungoed-Thomas | 1950–1951 1951 |
Lord adwokat | John Wheatley | 1950–1951 |
Solicitor General dla Szkocji | Douglas Johnston | 1950–1951 |
Skarbnik Dworu Królewskiego | Arthur Pearson | 1950–1951 |
Kontroler Dworu Królewskiego | Frank Collindridge | 1950–1951 |
Wiceszambelan Dworu Królewskiego | Ernest Popplewell | 1950–1951 |
Kapitan Gentelmen-at-Arms | George Shepherd, 1. baron Shepherd | 1950–1951 |
Kapitan Ochotników Gwardii | George Bingham, 6. hrabia Lucas George Archibald, 1. baron Archibald | 1950–1951 1951 |
Lord-in-waiting | Robert Chorley, 1. baron Chorley Fred Kershaw, 1. baron Kershaw John Davies, 1. baron Darwen Thomas Burden, 1. baron Burden Leslie Harden-Guest, 1. baron Harden-Guest | 1950 1950–1951 1950 1950–1951 1951 |
- p
- d
- e
Drugi gabinet Clementa Attleego (1950–1951)
W dniu powstania | |
---|---|
Późniejsi członkowie gabinetu |
- p
- d
- e
Rządy Królestwa Wielkiej Brytanii (1707–1800)
- Walpole I
- Walpole II
- Carteret
- Pelham I
- Bath
- Pelham II
- Newcastle I
- Devonshire
- Newcastle II
- Bute
- Grenville
- Rockingham I
- Chatham
- Grafton
- North
- Rockingham II
- Shelburne
- Koalicja Fox-North
- Pitt Młodszy I
Rządy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii (1801–1922)
- Addington
- Pitt Młodszy II
- Gabinet Wszystkich Talentów
- Portland II
- Perceval
- Liverpool
- Canning
- Goderich
- Wellington I
- Grey
- Melbourne I
- Wellington II
- Peel I
- Melbourne II
- Melbourne III
- Peel II
- Russell I
- Derby
- Aberdeen
- Palmerston I
- Derby II
- Palmerston II
- Russell II
- Derby III
- Disraeli I
- Gladstone I
- Disraeli II
- Gladstone II
- Salisbury I
- Gladstone III
- Salisbury II
- Gladstone IV
- Rosebery
- Salisbury III
- Balfour
- Campbell-Bannerman
- Asquith I
- Asquith II
- Lloyd George I
- Lloyd George II
Rządy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (od 1922)
- Bonar Law
- Baldwin I
- MacDonald I
- Baldwin II
- MacDonald II
- MacDonald III
- Baldwin III
- Chamberlain I
- Chamberlain II
- Churchill I
- Churchill II
- Attlee I
- Attlee II
- Churchill III
- Eden
- Macmillan I
- Macmillan II
- Douglas-Home
- Wilson I
- Wilson II
- Heath
- Wilson III
- Wilson IV
- Callaghan
- Thatcher I
- Thatcher II
- Thatcher III
- Major I
- Major II
- Blair I
- Blair II
- Blair III
- Brown
- Cameron I
- Cameron II
- May I
- May II
- Johnson I
- Johnson II
- Truss
- Sunak
- Starmer