Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924
Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1924 w Paryżu rozgrywane było w dniach 23 lipca – wyścig szosowy i 26–27 lipca 1924 r. Konkurencje torowe odbyły się na Vélodrome de Vincennes. W wyścigu drużynowym na dochodzenie Polska zdobyła pierwszy w historii medal olimpijski. Długość wyścigu szosowego wynosiła 188 km.
Medaliści
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
kolarstwo szosowe | ||||||
indywidualna jazda na czas | Armand Blanchonnet | Henri Hoevenaers | René Hamel | |||
drużynowa jazda na czas | Francja Armand Blanchonnet, René Hamel, Georges Wambst | Belgia Henri Hoevenaers, Auguste Parfondry, Jean Van Den Bosch | Szwecja Gunnar Sköld, Erik Bohlin, Ragnar Malm | |||
kolarstwo torowe | ||||||
Sprint | Lucien Michard | Jaap Meijer | Jean Cugnot | |||
Tandemy | Francja Lucien Choury, Jean Cugnot | Dania Edmund Hansen, Willy Falck Hansen | Holandia Gerard Bosch van Drakestein, Maurice Peeters | |||
Wyścig drużynowy na dochodzenie | Włochy F. Zucchetti, A. De Martini, A. Dinale, A. Menegazzi | Polska T. Stankiewicz, F. Szymczyk, J. Lange, J. Łazarski | Belgia J. Van Den Bosch, L. Daghelinckx, H. Hoevenaers, F. Saivé | |||
50 km | Ko Willems | Cyril Alden | Harry Wyld |
Kolarstwo szosowe
Wyścig na czas - indywidualnie
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1. | Francja | Armand Blanchonnet | 6:20:48.0 h |
2. | Belgia | Henri Hoevenaers | 6:30:27.0 h |
3. | Francja | René Hamel | 6:30:51.6 h |
4. | Szwecja | Gunnar Sköld | 6:33:36.2 h |
5. | Szwajcaria | Albert Blattmann | 6:34:09.0 h |
6. | Belgia | Auguste Parfondry | 6:35:57.0 h |
7. | Szwecja | Erik Bohlin | 6:-36:12.4 h |
8. | Francja | Georges Wambst | 6:38:34.4 h |
Wyścig na czas - drużynowo
Miejsce | Państwo | Zawodnik |
---|---|---|
1. | Francja | Armand Blanchonnet René Hamel Georges Wambst |
2. | Belgia | Henri Hoevenaers Auguste Parfondry Jean Van Den Bosch |
3. | Szwecja | Gunnar Sköld Erik Bohlin Ragnar Malm |
4. | Szwajcaria | Albert Blattmann Otto Lehner Georg Antenen |
5. | Włochy | Ardito Bresciani Antonio Negrini Nello Ciaccheri |
6. | Holandia | Cor Heeren Jan Maas Philippus Innemee |
7. | Wielka Brytania | Andy Wilson Ernie Pilcher Dave Marsh |
8. | Luksemburg | Georges Schiltz Nic Rausch Louis Pesch |
Rezultaty tej konkurencji ustalono na podstawie sumy czasów trzech najlepszych zawodników z danego kraju w wyścigu indywidualnym na czas.
Kolarstwo torowe
Sprint
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1. | Holandia | Ko Willems | 12.8 |
2. | Wielka Brytania | Thomas Johnson | |
3. | Wielka Brytania | Harry Wyld | |
4. | Włochy | Angelo De Martini | |
5. | Polska | Józef Lange | |
6. | Włochy | Alfredo Dinale | |
7. | Holandia | Jan Maas | |
8. | ZPA | Henry Kaltenbrunn |
Tandemy
Miejsce | Państwo | Zawodnik |
---|---|---|
1. | Francja | Lucien Choury Jean Cugnot |
2. | Dania | Edmund Hansen Willy Falck Hansen |
3. | Holandia | Gerard van Drakestein Maurice Peeters |
4. | Węgry | János Grimm Ferenc Uhereczky |
4. | Wielka Brytania | Frederick Habberfield Thomas Harvey |
W tej konkurencji wystartowało tylko pięć ekip.
Drużynowo na dochodzenie
Miejsce | Państwo | Zawodnik |
---|---|---|
1. | Włochy | Francesco Zucchetti Angelo De Martini Alfredo Dinale Aurelio Menegazzi |
2. | Polska | Tomasz Stankiewicz Franciszek Szymczyk Józef Lange Jan Łazarski |
3. | Belgia | Jean Van Den Bosch Léonard Daghelinckx Henri Hoevenaers Fernand Saivé |
4. | Francja | Lucien Choury Joseph Guillemin René Hournon Maurice Renaud |
5. | Szwajcaria | Ernst Leutert Arnold Nötzli Emil Richli Gottfried Weilenmann |
6. | Dania | Willy Falck Hansen Oscar Guldager Edmund Hansen Erik Kjeldsen |
7. | Czechosłowacja | Jaroslav Brož Oldřich Červinka Miloš Knobloch Karel Pechan |
7. | Holandia | Gerard van Drakestein Jan Maas Simon van Poelgeest Frans Waterreus |
7. | Łotwa | Andrejs Apsītis Roberts Plūme Fridrihs Ukstiņš Artūrs Zeiberliņš |
7. | Wielka Brytania | Frederick Habberfield Thomas Harvey Henry Lee Jock Stewart |
50 km
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1. | Holandia | Ko Willems | 1:18:24.0 |
2. | Wielka Brytania | Cyril Alden | |
3. | Wielka Brytania | Harry Wyld | |
4. | Włochy | Angelo De Martini | |
5. | Polska | Józef Lange | |
6. | Włochy | Alfredo Dinale | |
7. | Holandia | Jan Maas |
Występy Polaków
- Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz, Franciszek Szymczyk – tor, 4000 m na dochodzenie, 2. miejsce (srebrny medal)
- Józef Lange – tor, 50 kilometrów, 5. miejsce
- Jan Łazarski – tor, sprint, odpadł w repasażach po eliminacjach; 50 kilometrów, nie sklasyfikowany
- Franciszek Szymczyk – tor, sprint, odpadł w repasażach po ćwierćfinałach
- Oswald Miller – szosa, 48. miejsce
- Feliks Kostrzemski – szosa, 55. miejsce
- Kazimierz Krzemiński – szosa, 59. miejsce
- Wiktor Hoechsman – szosa, nie ukończył
- Drużyna (Miller, Kostrzemski, Krzemiński, Hoechsman) – szosa, 14. miejsce
Kraje uczestniczące
W zawodach wzięło udział 140 kolarzy z 24 krajów:
|
Klasyfikacja medalowa
# | Reprezentacja | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1. | Francja | 4 | 0 | 2 | 6 |
2. | Holandia | 1 | 1 | 1 | 3 |
3. | Włochy | 1 | 0 | 0 | 1 |
4. | Belgia | 0 | 2 | 1 | 3 |
5. | Wielka Brytania | 0 | 1 | 1 | 2 |
6. | Dania | 0 | 1 | 0 | 1 |
Polska | 0 | 1 | 0 | 1 | |
8. | Szwecja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Linki zewnętrzne
- Baza danych MKOL [dostęp 2014-01-02]
- Wyniki Igrzysk Olimpijskich. comdat.w.interia.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-13)]. [dostęp 2014-01-02]
- p
- d
- e
Dyscypliny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Paryż 1924
- p
- d
- e