Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 1983 – bieg na 5000 m mężczyzn
- Główny artykuł: Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 1983.
Eamonn Coghlan | |
Werner Schildhauer | |
Martti Vainio |
Bieg na 5000 metrów mężczyzn – jedna z konkurencji biegowych rozgrywanych podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach.
Terminarz
Data | |
---|---|
10 sierpnia | Eliminacje |
12 sierpnia | Półfinały |
14 sierpnia | Finał |
Rekordy
Zawodnik | Wynik | Miejsce | Data | |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | David Moorcroft | 13:00,41 | Oslo | 1982-07-07 7 lipca 1982(dts)[1] |
Wyniki
Eliminacje
Rozegrano trzy biegi eliminacyjne. Z każdego biegu ośmiu najlepszych zawodników automatycznie awansowało do półfinałów (Q). Skład półfinalistów uzupełniło sześciu najszybszych biegaczy spośród pozostałych (q).
Bieg 1
Poz. | Imię i nazwisko | Reprezentacja | Wynik | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 | Ryffel, MarkusMarkus Ryffel | Szwajcaria | 13:43,36 | Q |
2 | Bulti, WodajoWodajo Bulti | Etiopia | 13:43,53 | Q |
3 | Martin, EamonnEamonn Martin | Wielka Brytania | 13:43,57 | Q |
4 | Wessinghage, ThomasThomas Wessinghage | RFN | 13:43,66 | Q |
5 | Krochmaluk, AnatolijAnatolij Krochmaluk | ZSRR | 13:43,78 | Q |
6 | Antibo, SalvatoreSalvatore Antibo | Włochy | 13:44,05 | Q |
7 | Cheruiyot, CharlesCharles Cheruiyot | Kenia | 13:44,43 | Q |
8 | Padilla, DougDoug Padilla | Stany Zjednoczone | 13:44,71 | Q |
9 | Filipu, FiliposFilipos Filipu | Grecja | 13:45,23 | q |
10 | Bounour, AbderrazakAbderrazak Bounour | Algieria | 13:57,93 | q |
11 | Gloden, JustinJustin Gloden | Luksemburg | 14:26,02 | q |
12 | Bakheet, MohamedMohamed Bakheet | Palestyna | 14:52,26 | |
13 | López, RamónRamón López | Paragwaj | 15:10,29 |
Bieg 2
Poz. | Imię i nazwisko | Reprezentacja | Wynik | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 | Kipkoech, PaulPaul Kipkoech | Kenia | 14:18,73 | Q |
2 | Baccouche, FéthiFéthi Baccouche | Tunezja | 14:23,79 | Q |
3 | Goater, JulianJulian Goater | Wielka Brytania | 14:23,93 | Q |
4 | Leitão, AntónioAntónio Leitão | Portugalia | 14:28,63 | Q |
5 | Dmitrijew, DmitrijDmitrij Dmitrijew | ZSRR | 14:37,75 | Q |
6 | Lanzoni, RonaldRonald Lanzoni | Kostaryka | 14:49,20 | Q |
7 | Schildhauer, WernerWerner Schildhauer | NRD | 14:49,22 | Q |
8 | Hill, JimJim Hill | Stany Zjednoczone | 14:56,28 | Q |
9 | Nivyobizi, AntoineAntoine Nivyobizi | Burundi | 15:14,60 | |
10 | Hernández, José JaimeJosé Jaime Hernández | Salwador | 15:29,86 | |
11 | Morris, AldenAlden Morris | Turks i Caicos | 18:06,35 | |
– | Herle, ChristophChristoph Herle | RFN | DNS | |
– | Kedir, MohamedMohamed Kedir | Etiopia | DNS |
Bieg 3
Poz. | Imię i nazwisko | Reprezentacja | Wynik | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 | Abramow, WalerijWalerij Abramow | ZSRR | 14:12,61 | Q |
2 | Nigatu, SeyoumSeyoum Nigatu | Etiopia | 14:13,22 | Q |
3 | Millonig, DietmarDietmar Millonig | Austria | 14:13,65 | Q |
4 | Coghlan, EamonnEamonn Coghlan | Irlandia | 14:13,80 | Q |
5 | Clarke, DaveDave Clarke | Wielka Brytania | 14:13,97 | Q |
6 | García, JorgeJorge García | Hiszpania | 14:14,57 | Q |
7 | Williams, PaulPaul Williams | Kanada | 14:15,10 | Q |
8 | Spivey, JimJim Spivey | Stany Zjednoczone | 14:15,70 | Q |
9 | Vera, RicardoRicardo Vera | Urugwaj | 14:17,26 | q |
10 | Ide, KenjiKenji Ide | Japonia | 14:18,34 | q |
11 | Vainio, MarttiMartti Vainio | Finlandia | 14:18,74 | q |
12 | Situ-Kubanza, MasiniMasini Situ-Kubanza | Zairv | 15:02,26 | |
– | Kunze, HansjörgHansjörg Kunze | NRD | DNS |
Półfinały
Rozegrano dwa biegi półfinałowe. Z każdego biegu pięciu najlepszych zawodników awansowało do finału (Q). Skład finalistów uzupełniło pięciu zawodników spośród pozostałych z najlepszymi czasami (q).
Bieg 1
Poz. | Imię i nazwisko | Reprezentacja | Wynik | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 | Ryffel, MarkusMarkus Ryffel | Szwajcaria | 13:32,34 | Q |
2 | Wessinghage, ThomasThomas Wessinghage | RFN | 13:32,37 | Q |
3 | Schildhauer, WernerWerner Schildhauer | NRD | 13:32,49 | Q |
4 | Millonig, DietmarDietmar Millonig | Austria | 13:32,86 | Q |
5 | Padilla, DougDoug Padilla | Stany Zjednoczone | 13:32,70 | Q |
6 | Kipkoech, PaulPaul Kipkoech | Kenia | 13:33,33 | q |
7 | Goater, JulianJulian Goater | Wielka Brytania | 13:36,21 | q |
8 | Krochmaluk, AnatolijAnatolij Krochmaluk | ZSRR | 13:37,24 | q |
9 | Filipu, FiliposFilipos Filipu | Grecja | 13:40,81 | |
10 | Williams, PaulPaul Williams | Kanada | 13:50,30 | |
11 | Clarke, DaveDave Clarke | Wielka Brytania | 13:58,37 | |
12 | Nigatu, SeyoumSeyoum Nigatu | Etiopia | 14:02,23 | |
13 | Ide, KenjiKenji Ide | Japonia | 14:04,94 | |
14 | Gloden, JustinJustin Gloden | Luksemburg | 14:12,25 | |
15 | Lanzoni, RonaldRonald Lanzoni | Kostaryka | 14:47,30 |
Bieg 2
Poz. | Imię i nazwisko | Reprezentacja | Wynik | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 | Dmitrijew, DmitrijDmitrij Dmitrijew | ZSRR | 13:31,40 | Q |
2 | Coghlan, EamonnEamonn Coghlan | Irlandia | 13:31,66 | Q |
3 | Leitão, AntónioAntónio Leitão | Portugalia | 13:32,33 | Q |
4 | Bulti, WodajoWodajo Bulti | Etiopia | 13:33,03 | Q |
5 | Antibo, SalvatoreSalvatore Antibo | Włochy | 13:31,12 | Q |
6 | Abramow, WalerijWalerij Abramow | ZSRR | 13:33,37 | q |
7 | Vainio, MarttiMartti Vainio | Finlandia | 13:34,18 | q |
8 | Hill, JimJim Hill | Stany Zjednoczone | 13:38,56 | |
9 | Spivey, JimJim Spivey | Stany Zjednoczone | 13:43,17 | |
10 | García, JorgeJorge García | Hiszpania | 13:46,36 | |
11 | Martin, EamonnEamonn Martin | Wielka Brytania | 13:43,57 | |
12 | Cheruiyot, CharlesCharles Cheruiyot | Kenia | 13:52,61 | |
13 | Bounour, AbderrazakAbderrazak Bounour | Algieria | 14:00,78 | |
14 | Baccouche, FéthiFéthi Baccouche | Tunezja | 14:19,64 | |
15 | Vera, RicardoRicardo Vera | Urugwaj | 14:20,20 |
Finał
Poz. | Imię i nazwisko | Reprezentacja | Wynik |
---|---|---|---|
1 | Coghlan, EamonnEamonn Coghlan | Irlandia | 13:28,53 |
2 | Schildhauer, WernerWerner Schildhauer | NRD | 13:30,20 |
3 | Vainio, MarttiMartti Vainio | Finlandia | 13:30,34 |
4 | Dmitrijew, DmitrijDmitrij Dmitrijew | ZSRR | 13:30,38 |
5 | Padilla, DougDoug Padilla | Stany Zjednoczone | 13:32,08 |
6 | Wessinghage, ThomasThomas Wessinghage | RFN | 13:32,46 |
7 | Bulti, WodajoWodajo Bulti | Etiopia | 13:34,03 |
8 | Millonig, DietmarDietmar Millonig | Austria | 13:36,08 |
9 | Kipkoech, PaulPaul Kipkoech | Kenia | 13:37,44 |
10 | Leitão, AntónioAntónio Leitão | Portugalia | 13:38,55 |
11 | Abramow, WalerijWalerij Abramow | ZSRR | 13:39,80 |
12 | Ryffel, MarkusMarkus Ryffel | Szwajcaria | 13:39,98 |
13 | Antibo, SalvatoreSalvatore Antibo | Włochy | 13:40,76 |
14 | Goater, JulianJulian Goater | Wielka Brytania | 13:48,13 |
15 | Krochmaluk, AnatolijAnatolij Krochmaluk | ZSRR | 14:00,27 |
Przypisy
Bibliografia
- IAAF World Athletics Championships Doha 2019 Statistics Handbook [online], World Athletics, s. 124 [dostęp 2021-08-05] (ang.).
- p
- d
- e
Mężczyźni | |
---|---|
Kobiety |
- Medaliści mistrzostw świata
- Stadion olimpijski
- p
- d
- e