Mistrzostwa Europy w Curlingu 1978
Mistrzostwa Europy w Curlingu 1978 odbyły się między 4 a 9 grudnia 1978 w szkockim Aviemore, w Aviemore Ice Rink.
W rywalizacji udział wzięło 19 drużyn (9 kobiecych i 10 męskich), w mistrzostwach zadebiutowała kobieca reprezentacja Danii. W półfinałach zmierzyły się zespoły z 2. i 3. miejsca Round Robin, automatycznie w finale znalazły się drużyny z miejsca 1.
Były to jedyne mistrzostwa w historii, w których medalowe miejsca z poprzednich zawodów obroniły dokładnie te same kraje, stało się tak w konkurencji kobiet. W finale Szwedki (Inga Arfwidsson) 11:2 zwyciężyły nad Szwajcarkami (Heidi Neuenschwander). Brązowe medale wywalczyły Szkotki (Isobel Torrance).
Po roku przerwy tytuł mistrzów kontynentu powrócił do Szwajcarów (Jürg Tanner), którzy w finale pokonali 6:5 Szwedów (Bertil Timan). Pierwszy raz medale zdobyli Duńczycy (Tommy Stjerne).
Kobiety
Reprezentacje
Kraj | Miasto | Skip | Trzecia | Druga | Otwierająca |
---|---|---|---|---|---|
Anglia | Connie Miller | Susan Hinds | Christine Black | Freda Fischer | |
Dania | Inger Torbensen | Lizzi hallum | Lisbet Mikkelsen | Alice Peters | |
Francja | Paulette Delachat | Huguette Jullien | Suzanne Parodi | Erna Gay | |
RFN | Renate Grüner | Susi Kiesel | Irmi Wagner | Valentina Fischer-Weppler | |
Norwegia | Bente Hoel | Herborg Pettersen | Maria Löfroth-Christensen | Åse Wilhelmsen | |
Szkocja | Isobel Torrance | Marion Armour | Isobel Waddell | Margaret Wiseman | |
Szwajcaria | Heidi Neuenschwander | Dorli Broger | Brigitte Kienast | Evi Rüegsegger | |
Szwecja | Örebro Örebro Curlingklubb | Inga Arfwidsson | Barbro Arfwidsson | Ingrid Appelquist | Gunvor Björhäll |
Włochy | Maria-Grazzia Constantini | Marina Pavani | Ann Lacedelli | Tea Valt |
Klasyfikacja końcowa
# | Kraj | Mecze | Kamienie | ||
---|---|---|---|---|---|
W | P | W | P | ||
1 | Szwecja | 9 | 0 | 90 | 34 |
2 | Szwajcaria | 7 | 3 | 91 | 62 |
3 | Szkocja | 6 | 3 | 71 | 54 |
4 | Francja | 5 | 3 | 80 | 47 |
5 | RFN | 3 | 5 | 59 | 83 |
6 | Dania | 3 | 5 | 59 | 70 |
7 | Norwegia | 2 | 6 | 60 | 79 |
8 | Anglia | 2 | 6 | 42 | 92 |
9 | Włochy | 1 | 7 | 41 | 75 |
Finał
Szwecja | 11:2 | Szwajcaria |
Półfinał
Szwajcaria | 7:3 | Szkocja |
Round Robin
# | Kraj | Mecze | Kamienie | ||
---|---|---|---|---|---|
W | P | W | P | ||
1 | Szwecja | 8 | 0 | 79 | 32 |
2 | Szwajcaria | 6 | 2 | 82 | 48 |
3 | Szkocja | 6 | 2 | 68 | 47 |
4 | Francja | 5 | 3 | 80 | 47 |
5 | RFN | 3 | 5 | 59 | 83 |
6 | Dania | 3 | 5 | 59 | 70 |
7 | Norwegia | 2 | 6 | 60 | 79 |
8 | Anglia | 2 | 6 | 42 | 92 |
9 | Włochy | 1 | 7 | 41 | 75 |
Sesja 1.
Szwecja | 19:1 | RFN |
Szkocja | 12:1 | Włochy |
Szwajcaria | 9:8 | Francja |
Norwegia | 18:7 | Anglia |
Sesja 2.
Szkocja | 10:6 | Dania |
Szwecja | 8:7 | Francja |
Norwegia | 10:6 | Włochy |
Anglia | 10:8 | Szwajcaria |
Sesja 3.
Francja | 14:4 | RFN |
Dania | 13:0 | Anglia |
Szwajcaria | 12:4 | Włochy |
Szkocja | 9:6 | Norwegia |
Sesja 4.
Szwajcaria | 11:4 | Norwegia |
RFN | 11:4 | Dania |
Szwecja | 10:4 | Anglia |
Francja | 7:3 | Włochy |
Sesja 5.
Szwecja | 8:7 | Szwajcaria |
Francja | 11:3 | Anglia |
Dania | 9:8 | Włochy |
Szkocja | 12:7 | RFN |
Sesja 6.
Szkocja | 10:6 | Anglia |
Szwecja | 12:2 | Dania |
Szwajcaria | 16:4 | RFN |
Francja | 15:3 | Norwegia |
Sesja 7.
Włochy | 7:6 | RFN |
Szkocja | 9:5 | Francja |
Szwajcaria | 9:7 | Dania |
Szwecja | 9:4 | Norwegia |
Sesja 8.
Szwecja | 7:4 | Włochy |
Dania | 10:7 | Norwegia |
Szwajcaria | 10:3 | Szkocja |
RFN | 14:3 | Anglia |
Sesja 9.
Francja | 13:8 | Dania |
RFN | 12:8 | Norwegia |
Szwecja | 6:3 | Szkocja |
Anglia | 9:8 | Włochy |
Mężczyźni
Reprezentacje
Kraj | Miasto | Skip | Trzeci | Drugi | Otwierający |
---|---|---|---|---|---|
Anglia | Ronald D. Thornton | John D. Kerr | Tony Atherton | Michael Thompson | |
Dania | Hvidovre Hvidovre Curling Club | Tommy Stjerne | Oluf Olsen | Steen Hansen | Peter Andersen |
Francja | Robert Thierriaz | Joel Indergand | Alain Bagnaro | Jean Louis Roux | |
Holandia | Eric Harmsen | Robert Harmsen | Jack De Meyere | Otto Veening | |
RFN | Hans Jörg Herberg | Franz Schmidt | Wolfgang Metzeler | Sigi Heinle | |
Norwegia | Oslo Brumunddal Curling Club | Rolv Kristian Yri | Torger H. Sletten | Harald Ramsfjell | Øystein Skyberg |
Szkocja | Edynburg Oxenfoord Curling Club | James Sanderson | Iain Baxter | Colin Baxter | Willie Sanderson |
Szwajcaria | Lozanna Lausanne-Riviera Curling Club | Jürg Tanner | Jürg Hornisberger | Franz Tanner | Patrik Lörtscher |
Szwecja | Härnösand Härnösands Curlingklubb | Anders Thidholm | Hans Söderström | Anders Nilsson | Bertil Timan |
Włochy | Cortina d’Ampezzo Tofane Curling Club | Giuseppe Dal Molin | Enea Pavani | Giancarlo Valt | Andrea Pavani |
Klasyfikacja końcowa
# | Kraj | Mecze | Kamienie | ||
---|---|---|---|---|---|
W | P | W | P | ||
1 | Szwajcaria | 10 | 0 | 88 | 43 |
2 | Szwecja | 7 | 3 | 88 | 56 |
3 | Dania | 6 | 4 | 66 | 60 |
4 | Szkocja | 5 | 4 | 61 | 49 |
5 | Norwegia | 5 | 4 | 74 | 46 |
6 | Włochy | 5 | 4 | 58 | 47 |
7 | RFN | 4 | 5 | 60 | 66 |
8 | Francja | 3 | 6 | 49 | 67 |
9 | Anglia | 1 | 8 | 44 | 89 |
10 | Holandia | 0 | 9 | 53 | 113 |
Finał
Szwajcaria | 6:5 | Szwecja |
Półfinał
Szwecja | 11:2 | Dania |
Round Robin
# | Kraj | Mecze | Kamienie | ||
---|---|---|---|---|---|
W | P | W | P | ||
1 | Szwajcaria | 10 | 0 | 77 | 38 |
2 | Szwecja | 7 | 3 | 72 | 48 |
3 | Dania | 6 | 4 | 64 | 48 |
4 | Szkocja | 5 | 4 | 61 | 49 |
5 | Norwegia | 5 | 4 | 74 | 46 |
6 | Włochy | 5 | 4 | 58 | 47 |
7 | RFN | 4 | 5 | 60 | 66 |
8 | Francja | 3 | 6 | 49 | 67 |
9 | Anglia | 1 | 8 | 44 | 89 |
10 | Holandia | 0 | 9 | 53 | 113 |
Sesja 1.
Dania | 10:6 | Szwecja |
Norwegia | 11:3 | Francja |
Włochy | 9:4 | Holandia |
RFN | 7:4 | Szkocja |
Szwajcaria | 8:6 | Anglia |
Sesja 2.
Szwajcaria | 6:4 | Norwegia |
Szwecja | 10:5 | Holandia |
Włochy | 8:2 | Anglia |
Szkocja | 7:3 | Dania |
RFN | 7:6 | Francja |
Sesja 3.
Włochy | 6:5 | Norwegia |
Szwajcaria | 8:4 | RFN |
Szwecja | 13:4 | Anglia |
Dania | 7:6 | Francja |
Szkocja | 14:6 | Holandia |
Sesja 4.
Francja | 7:6 | Anglia |
Szwajcaria | 18:4 | Holandia |
Szkocja | 7:6 | Norwegia |
Szwecja | 9:5 | RFN |
Dania | 6:4 | Włochy |
Sesja 5.
Szwajcaria | 5:4 | Dania |
Norwegia | 16:5 | Holandia |
Szkocja | 7:6 | Włochy |
RFN | 12:1 | Anglia |
Szwecja | 8:5 | Francja |
Sesja 6.
Szwecja | 8:1 | Szkocja |
Francja | 10:8 | Holandia |
Dania | 12:3 | RFN |
Szwajcaria | 10:3 | Włochy |
Norwegia | 10:5 | Anglia |
Sesja 7.
Szwajcaria | 8:6 | Francja |
Szwecja | 8:4 | Włochy |
Szkocja | 13:2 | Anglia |
Norwegia | 6:3 | RFN |
Dania | 8:3 | Holandia |
Sesja 8.
Szwajcaria | 8:3 | Szwecja |
Włochy | 10:4 | RFN |
Norwegia | 10:4 | Dania |
Anglia | 13:8 | Holandia |
Francja | 5:4 | Szkocja |
Sesja 9.
Dania | 10:5 | Anglia |
Szwajcaria | 6:4 | Szkocja |
Szwecja | 7:6 | Norwegia |
Włochy | 8:1 | Francja |
RFN | 15:10 | Holandia |
Bibliografia
- Turniej kobiet w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.)
- Turniej mężczyzn w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.)
- p
- d
- e
- p
- d
- e
Świat | |
---|---|
Europa | |
Ameryka | |
Azja i Pacyfik | |
Nierozgrywane |
|