Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 1982
XIII Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce rozgrywane były w dniach 6–12 września 1982 w Atenach na Stadionie Olimpijskim.
Mężczyźni
konkurencje biegowe
konkurencja | złoto | srebro | brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Bieg na 100 metrów (szczegóły) | Frank Emmelmann NRD | 10,21 CR | Pierfrancesco Pavoni Włochy | 10,25 | Marian Woronin Polska | 10,28 |
Bieg na 200 metrów (szczegóły) | Olaf Prenzler NRD | 20,46 | Cameron Sharp Wielka Brytania | 20,47 | Frank Emmelmann NRD | 20,60 |
Bieg na 400 metrów (szczegóły) | Hartmut Weber RFN | 44,72 CR | Andreas Knebel NRD | 45,29 | Wiktor Markin ZSRR | 45,30 |
Bieg na 800 metrów (szczegóły) | Hans-Peter Ferner RFN | 1:46,33 | Sebastian Coe Wielka Brytania | 1:46,68 | Jorma Härkönen Finlandia | 1:46,90 |
Bieg na 1500 metrów (szczegóły) | Steve Cram Wielka Brytania | 3:36,49 | Nikołaj Kirow ZSRR | 3:36,01 | José Abascal Hiszpania | 3:36,88 |
Bieg na 5000 metrów (szczegóły) | Thomas Wessinghage RFN | 13:28,90 | Werner Schildhauer NRD | 13:30,03 | David Moorcroft Wielka Brytania | 13:30,42 |
Bieg na 10 000 metrów (szczegóły) | Alberto Cova Włochy | 27:41,03 | Werner Schildhauer NRD | 27:41,21 | Martti Vainio Finlandia | 27:42,51 |
Maraton (szczegóły) | Gerard Nijboer Holandia | 2:15,16 | Armand Parmentier Belgia | 2:15,51 | Karel Lismont Belgia | 2:16,04 |
Bieg na 110 metrów przez płotki (szczegóły) | Thomas Munkelt NRD | 13,41 | Andriej Prokofjew ZSRR | 13,44 | Arto Bryggare Finlandia | 13,60 |
Bieg na 400 metrów przez płotki (szczegóły) | Harald Schmid RFN | 47,48 ER | Aleksandr Jacewicz ZSRR | 48,60 | Uwe Ackermann NRD | 48,64 |
Bieg na 3000 metrów z przeszkodami (szczegóły) | Patriz Ilg RFN | 8:18,52 | Bogusław Mamiński Polska | 8:19,22 | Domingo Ramón Hiszpania | 8:20,48 |
Sztafeta 4 × 100 metrów (szczegóły) | ZSRR Aleksandr Aksinin Siergiej Sokołow Andriej Prokofjew Nikołaj Sidorow | 38,60 | NRD Detlef Kübeck Olaf Prenzler Thomas Munkelt Frank Emmelmann | 38,71 | RFN Christian Zirkelbach Christian Haas Peter Klein Erwin Skamrahl | 38,71 |
Sztafeta 4 × 400 metrów (szczegóły) | RFN Erwin Skamrahl Harald Schmid Thomas Giessing Hartmut Weber | 3:00,51 CR | Wielka Brytania David Jenkins Garry Cook Todd Bennett Phil Brown | 3:00,67 | ZSRR Aleksandr Troszcziło Pawieł Roszczin Pawieł Konowałow Wiktor Markin | 3:00,79 |
Chód na 20 kilometrów (szczegóły) | Josep Marín Hiszpania | 1:23,43 | Jozef Pribilinec Czechosłowacja | 1:25,55 | Pavol Blažek Czechosłowacja | 1:26,13 |
Chód na 50 kilometrów (szczegóły) | Reima Salonen Finlandia | 3:55,29 | Josep Marín Hiszpania | 3:59,18 | Bo Gustafsson Szwecja | 4:01,21 |
konkurencje techniczne
konkurencja | złoto | srebro | brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Skok wzwyż (szczegóły) | Dietmar Mögenburg RFN | 2,30 CR | Janusz Trzepizur Polska | 2,27 | Gerd Nagel RFN | 2,24 |
Skok o tyczce (szczegóły) | Aleksander Krupski ZSRR | 5,60 CR | Władimir Polakow ZSRR | 5,60 | Atanas Tyrew Bułgaria | 5,60 |
Skok w dal (szczegóły) | Lutz Dombrowski NRD | 8,41 CR | Antonio Corgos Hiszpania | 8,19 | Jan Leitner Czechosłowacja | 8,08 |
Trójskok (szczegóły) | Keith Connor Wielka Brytania | 17,29 | Wasilij Griszczenkow ZSRR | 17,15 | Béla Bakosi Węgry | 17,04 |
Pchnięcie kulą (szczegóły) | Udo Beyer NRD | 21,50 CR | Jānis Bojārs ZSRR | 20,81 | Remigius Machura Czechosłowacja | 20,59 |
Rzut dyskiem (szczegóły) | Imrich Bugár Czechosłowacja | 66,64 | Ihor Duhineć ZSRR | 65,60 | Wolfgang Warnemünde NRD | 64,20 |
Rzut młotem (szczegóły) | Jurij Siedych ZSRR | 81,66 CR | Igor Nikulin ZSRR | 79,44 | Siergiej Litwinow ZSRR | 78,66 |
Rzut oszczepem (szczegóły) | Uwe Hohn NRD | 91,34 | Heino Puuste ZSRR | 89,56 | Detlef Michel NRD | 89,32 |
Dziesięciobój (szczegóły) | Daley Thompson Wielka Brytania | 8743 WR | Jürgen Hingsen RFN | 8517 | Siegfried Stark NRD | 8433 |
Kobiety
konkurencje biegowe
konkurencje techniczne
konkurencja | złoto | srebro | brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Skok wzwyż (szczegóły) | Ulrike Meyfarth RFN | 2,02 WR | Tamara Bykowa ZSRR | 1,97 | Sara Simeoni Włochy | 1,97 |
Skok w dal (szczegóły) | Vali Ionescu Rumunia | 6,79 | Anişoara Cușmir Rumunia | 6,73 | Jelena Iwanowa ZSRR | 6,73 |
Pchnięcie kulą (szczegóły) | Ilona Slupianek NRD | 21,59 CR | Helena Fibingerová Czechosłowacja | 20,94 | Nunu Abaszydze ZSRR | 20,82 |
Rzut dyskiem (szczegóły) | Cwetanka Christowa Bułgaria | 68,34 | Marija Petkowa Bułgaria | 67,94 | Galina Sawinkowa ZSRR | 67,82 |
Rzut oszczepem (szczegóły) | Ana Weruli Grecja | 70,02 CR | Antje Kempe NRD | 67,74 | Sofia Sakorafa Grecja | 67,04 |
Siedmiobój (szczegóły) | Ramona Neubert NRD | 6664 | Sabine Möbius NRD | 6594 | Sabine Everts RFN | 6418 |
Klasyfikacja medalowa
Klasyfikacja medalowa | |||||
Miejsce | Państwo | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | NRD | 13 | 8 | 6 | 27 |
2 | RFN | 8 | 1 | 5 | 14 |
3 | ZSRR | 6 | 12 | 8 | 26 |
4 | Wielka Brytania | 3 | 5 | 1 | 9 |
5 | Czechosłowacja | 1 | 4 | 4 | 9 |
6 | Hiszpania | 1 | 2 | 2 | 5 |
Włochy | 1 | 2 | 2 | 5 | |
8 | Bułgaria | 1 | 2 | 1 | 4 |
Polska | 1 | 2 | 1 | 4 | |
10 | Rumunia | 1 | 2 | 0 | 3 |
11 | Finlandia | 1 | 0 | 3 | 4 |
12 | Grecja | 1 | 0 | 1 | 2 |
Szwecja | 1 | 0 | 1 | 2 | |
14 | Holandia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Portugalia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
16 | Belgia | 0 | 1 | 1 | 2 |
17 | Francja | 0 | 0 | 3 | 3 |
18 | Norwegia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Węgry | 0 | 0 | 1 | 1 |
Występy Polaków
- Osobny artykuł: Polska na Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce 1982.
Objaśnienia skrótów
- WR – rekord świata
- ER – rekord Europy
- CR – rekord mistrzostw Europy
Bibliografia
- Berlin 2018 Leichtathletik – EM Statistics Handbook [online], European Athletics, s. 561–569 [dostęp 2021-02-01] [zarchiwizowane z adresu 2019-09-14] (ang.).
- European Athletics Championships – Athína 1982 [online], European Athletics [dostęp 2021-01-01] [zarchiwizowane z adresu 2020-09-26] (ang.).
- p
- d
- e