Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 – 4 × 100 m stylem zmiennym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1960 | ||
| ||
Miejsce | Włochy | |
---|---|---|
Termin | 27 sierpnia 1960 (eliminacje) | |
Liczba ekip | 18 | |
Liczba sportowców | 80 | |
Obiekt rozgrywek | ||
Złoty medal | ||
Srebrny medal | ||
Brązowy medal |
Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Styl dowolny | |||||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
400 m | mężczyźni | kobiety | |||
1500 m | mężczyźni | ||||
Styl grzbietowy | |||||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl klasyczny | |||||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl motylkowy | |||||
100 m | kobiety | ||||
200 m | mężczyźni | ||||
Sztafety – styl dowolny | |||||
4 × 100 m | kobiety | ||||
4 × 200 m | mężczyźni | ||||
Sztafety – styl zmienny | |||||
4 × 100 m | mężczyźni | kobiety | |||
pokaż • dyskusja • edytuj |
Sztafeta 4 × 100 m stylem zmiennym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XVII Igrzysk Olimpijskich w Rzymie. Eliminacje odbyły się 27 sierpnia, a finał 1 września 1960 roku.
Mistrzami olimpijskimi zostali Amerykanie, którzy już w eliminacjach ustanowili rekord świata. W finale sztafeta amerykańska w składzie: Frank McKinney (1:02,0), Paul Hait (1:10,5), Lance Larson (58,0) i Jeffrey Farrell (54,9) poprawiła jeszcze ten wynik o prawie trzy sekundy, notując czas 4:05,4. Srebrny medal zdobyli Australijczycy (4:12,0), nieznacznie wyprzedzając reprezentację Japonii (4:12,2).
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:
Rekord | Reprezentacja | Czas | Miejsce | Data | |
---|---|---|---|---|---|
Rekord świata | Stany Zjednoczone Frank McKinney Michael Troy Peter Sintz Chet Jastremski | 4:09,2 | Toledo | 24 lipca 1960 | [1] |
Rekord olimpijski | nowa konkurencja | - | - | - |
W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:
Data | Etap konkurencji | Reprezentacja | Czas | Rekord |
---|---|---|---|---|
27 sierpnia | eliminacje | Stany Zjednoczone Bob Bennett (1:02,7) Paul Hait (1:11,2) Dave Gillanders (59,8) Stephen Clark (54,6) | 4:08,2 | |
1 września | finał | Stany Zjednoczone Frank McKinney (1:02,0) Paul Hait (1:10,5) Lance Larson (58,0) Jeffrey Farrell (54,9) | 4:05,4 |
Wyniki
Eliminacje
Miejsce | Wyścig | Tor | Państwo | Zawodnik | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 3 | 4 | Stany Zjednoczone | Bob Bennett (1:02,7) Paul Hait (1:11,2) Dave Gillanders (59,8) Stephen Clark (54,6) | 4:08,2 | Q, |
2. | 1 | 5 | Australia | Julian Carroll (1:04,6) William Burton (1:13,3) Kevin Berry (1:01,7) Geoff Shipton (55,2) | 4:14,8 | Q |
3. | 3 | 3 | Kanada | Bob Wheaton (1:04,8) Steve Rabinovitch (1:12,3) Cam Grout (1:02,1) Dick Pound (56,1) | 4:15,3 | Q |
4. | 2 | 4 | Japonia | Kazuo Watanabe (1:05,5) Yoshihiko Ōsaki (1:11,8) Kōichi Hirakida (1:01,9) Katsuki Ishihara (56,8) | 4:16,0 | Q |
5. | 2 | 6 | Włochy | Giuseppe Avellone (1:05,8) Roberto Lazzari (1:12,0) Fritz Dennerlein (1:00,7) Bruno Bianchi (57,5) | 4:16,0 | Q |
6. | 3 | 2 | Holandia | Jan Jiskoot (1:05,6) Wieger Mensonides (1:12,2) Gerrit Korteweg (1:02,2) Ron Kroon (56,1) | 4:16,1 | Q |
7. | 2 | 5 | ZSRR | Łeonid Barbijer (1:03,8) Leonid Kolesnikow (1:13,0) Grigorij Kisielow (1:03,0) Igor Łużkowskij (56,4) | 4:16,2 | Q |
8. | 2 | 3 | Wielka Brytania | Graham Sykes (1:03,9) Christopher Walkden (1:13,1) Ian Black (1:02,4) Stanley Clarke (57,4) | 4:16,8 | Q |
9. | 1 | 4 | Wspólna Reprezentacja Niemiec | Wolfgang Wagner (1:04,3) Günter Tittes (1:12,2) Hermann Lotter (1:04,0) Uwe Jacobsen (57,2) | 4:17,7 | |
10. | 3 | 5 | Węgry | József Csikány (1:04,6) György Kunsági (1:13,1) László Kiss (1:03,0) László Lantos (57,0) | 4:17,7 | |
11. | 1 | 3 | Francja | Robert Christophe (1:03,2) Roland Boullanger (1:15,5) Jean Pommat (1:05,5) Alain Gottvallès (57,6) | 4:21,7 | |
12. | 1 | 7 | Meksyk | Alejandro Gaxiola (1:05,4) Enrique Rabell (1:18,6) Mauricio Ocampo (1:02,3) Jorge Escalante (56,8) | 4:23,1 | |
13. | 3 | 6 | Jugosławia | Mihovil Dorčić (1:06,1) Đorđe Perišić (1:14,9) Veljko Rogošić (1:06,3) Janez Kocmur (58,2) | 4:25,5 | |
14. | 1 | 6 | Finlandia | Stig-Olof Grenner (1:05,2) Pekka Lairola (1:16,2) Ilkka Suvanto (1:06,6) Karri Käyhkö (59,3) | 4:27,3 | |
15. | 2 | 3 | Filipiny | Lorenzo Cortez (1:08,4) Antonio Saloso (1:18,1) Freddie Elizalde (1:02,9) Bana Sailani (58,6) | 4:28,0 | |
16. | 2 | 2 | Brazylia | Athos de Oliveira (1:07,2) Farid Zablith Filho (1:15,6) Aldo Perseke (1:08,5) Fernando de Abreu (58,8) | 4:30,1 | |
17. | 1 | 2 | Izrael | Joram Shnider (1:11,3) Gerszon Szefa (1:19,3) Itzhak Luria (1:06,9) Amiram Trauber (1:00,1) | 4:37,6 | |
18. | 3 | 7 | Portugalia | Raúl Cerqueira (1:07,1) Eduardo de Sousa (1:24,7) Luís Vaz Jorge (1:06,8) Herlander Ribeiro (1:01,3) | 4:39,9 |
Finał
Miejsce | Tor | Państwo | Zawodnik | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. ! | 4 | Stany Zjednoczone | Frank McKinney (1:02,0) Paul Hait (1:10,5) Lance Larson (58,0) Jeffrey Farrell (54,9) | 4:05,4 | |
2. ! | 5 | Australia | David Theile (1:02,4) Terry Gathercole (1:10,9) Neville Hayes (1:03,3) Geoff Shipton (55,4) | 4:12,0 | |
3. ! | 6 | Japonia | Kazuo Tomita (1:04,1) Kōichi Hirakida (1:11,5) Yoshihiko Ōsaki (1:00,4) Keigo Shimizu (56,2) | 4:12,2 | |
4. | 3 | Kanada | Bob Wheaton (1:05,4) Steve Rabinovitch (1:12,4) Cam Grout (1:03,0) Dick Pound (56,0) | 4:16,8 | |
5. | 1 | ZSRR | Łeonid Barbijer (1:04,7) Leonid Kolesnikow (1:12,5) Grigorij Kisielow (1:02,4) Igor Łużkowskij (57,2) | 4:16,8 | |
6. | 2 | Włochy | Giuseppe Avellone (1:05,5) Roberto Lazzari (1:12,1) Fritz Dennerlein (1:01,4) Bruno Bianchi (57,6) | 4:17,2 | |
7. | 8 | Wielka Brytania | Graham Sykes (1:03,6) Christopher Walkden (1:12,4) Ian Black (1:03,3) Stanley Clarke (58,3) | 4:17,6 | |
8. | 7 | Holandia | Jan Jiskoot (1:06,3) Wieger Mensonides (1:13,4) Gerrit Korteweg (1:02,6) Ron Kroon (55,9) | 4:18,2 |
Przypisy
Bibliografia
- Rzym 1960 – 4 × 100 m stylem zmiennym mężczyzn – wyniki. [dostęp 2017-03-30]. (ang.).