Pływanie na Mistrzostwach Świata w Pływaniu 2017 – 50 m stylem grzbietowym mężczyzn
Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2017 | |||
| |||
Miejsce | Węgry | ||
---|---|---|---|
Termin | 29 lipca 2017 (eliminacje i półfinały) | ||
Liczba ekip | 46 | ||
Liczba sportowców | 55 | ||
Obiekt rozgrywek | |||
Złoty medal | Camille Lacourt | ||
Srebrny medal | Jun’ya Koga | ||
Brązowy medal | Matthew Grevers |
50 m stylem grzbietowym mężczyzn – jedna z konkurencji, która odbyła się podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu 2017. Eliminacje i półfinały miały miejsce 29 lipca, a finał 30 lipca.
W swoim ostatnim wyścigu w karierze Francuz Camille Lacourt zdobył swój trzeci z rzędu tytuł mistrza świata w tej konkurencji, uzyskawszy w finale czas 24,35. Srebrny medal wywalczył Japończyk Jun’ya Koga (24,51), a brąz Amerykanin Matthew Grevers (24,56).
Rekordy
Przed zawodami rekordy świata i mistrzostw wyglądały następująco[1]:
Rekord | Zawodnik | Czas | Miejsce | Data | |
---|---|---|---|---|---|
Rekord świata | Liam Tancock | 24,04 | Rzym | 2 sierpnia 2009 | |
Rekord mistrzostw świata | Liam Tancock | 24,04 | Rzym | 2 sierpnia 2009 | |
Rekord świata juniorów | Klimient Kolesnikow | 24,94 | Hódmezővásárhely | 9 lipca 2016 | |
Najlepszy wynik w stroju tekstylnym | Camille Lacourt | 24,07 | Budapeszt | 8 sierpnia 2010 | [2] |
Liderzy światowego rankingu
W tabeli umieszczono zawodników z najlepszymi rezultatami uzyskanymi w 2017 r. do dnia rozpoczęcia mistrzostw świata[3].
Poz. | Zawodnik | Państwo | Czas | Miasto | Data |
---|---|---|---|---|---|
1. | Ress, JustinJustin Ress | Stany Zjednoczone | 24,41 | Indianapolis | 06-29 !29 czerwca |
2. | Xu Jiayu | Chiny | 24,42 | Qingdao | 04-18 !18 kwietnia |
3. | Ryłow, JewgienijJewgienij Ryłow | Rosja | 24,52 | Moskwa | 04-13 !13 kwietnia |
4. | Koga, Jun’yaJun’ya Koga | Japonia | 24,53 | Sydney | 03-03 !3 marca |
5. | Lacourt, CamilleCamille Lacourt | Francja | 24,60 | Schiltigheim | 05-27 !27 maja |
6. | Murphy, RyanRyan Murphy | Stany Zjednoczone | 24,64 | Indianapolis | 06-29 !29 czerwca |
7. | Grevers, MatthewMatthew Grevers | Stany Zjednoczone | 24,67 | Indianapolis | 06-29 !29 czerwca |
8. | Polewka, TomaszTomasz Polewka | Polska | 24,71 | Lublin | 05-20 !20 maja |
9. | Guido, GuilhermeGuilherme Guido | Brazylia | 24,72 | Rio de Janeiro | 05-04 !4 maja |
10. | Stravius, JérémyJérémy Stravius | Francja | 24,73 | Schiltigheim | 05-27 !27 maja |
Wyniki
Eliminacje
Eliminacje rozpoczęły się 29 lipca o 9:51[1].
Miejsce | Wyścig | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 6 | 5 | Koga, Jun’yaJun’ya Koga | Japonia | 24,54 | Q |
2. | 5 | 4 | Lacourt, CamilleCamille Lacourt | Francja | 24,58 | Q |
3. | 6 | 4 | Xu Jiayu | Chiny | 24,78 | Q |
7 | 5 | Grevers, MatthewMatthew Grevers | Stany Zjednoczone | Q | ||
5. | 5 | 3 | Stravius, JérémyJérémy Stravius | Francja | 24,80 | Q |
6. | 7 | 7 | Kopelew, JonatanJonatan Kopelew | Izrael | 24,86 | Q |
7 | 4 | Ress, JustinJustin Ress | Stany Zjednoczone | Q | ||
8. | 5 | 5 | Tarasiewicz, GrigorijGrigorij Tarasiewicz | Rosja | 24,88 | Q |
9. | 5 | 6 | Bohus, RichárdRichárd Bohus | Węgry | 24,93 | Q |
10. | 6 | 6 | Sankowicz, PawiełPawieł Sankowicz | Białoruś | 24,94 | Q, |
11. | 5 | 1 | Christou, ApostolosApostolos Christou | Grecja | 24,99 | Q |
12. | 5 | 0 | Won Young-jun | Korea Południowa | 25,10 | Q |
7 | 3 | Polewka, TomaszTomasz Polewka | Polska | Q | ||
14. | 6 | 3 | Guido, GuilhermeGuilherme Guido | Brazylia | 25,13 | Q |
15. | 4 | 3 | Acevedo, JavierJavier Acevedo | Kanada | 25,16 | Q |
16. | 6 | 1 | I Gede Siman Sudartawa | Indonezja | 25,17 | Q |
17. | 6 | 2 | Kolesnikow, KlimientKlimient Kolesnikow | Rosja | 25,23 | |
18. | 6 | 8 | Milli, MatteoMatteo Milli | Włochy | 25,24 | |
7 | 6 | Larkin, MitchMitch Larkin | Australia | |||
20. | 7 | 2 | Ulrich, MarekMarek Ulrich | Niemcy | 25,27 | |
21. | 7 | 8 | Kasian, BohdanBohdan Kasian | Ukraina | 25,31 | |
22. | 5 | 8 | Beaver, JoshJosh Beaver | Australia | 25,44 | |
23. | 5 | 2 | Ryan, ShaneShane Ryan | Irlandia | 25,48 | |
24. | 6 | 7 | Barnea, GuyGuy Barnea | Izrael | 25,52 | |
25. | 4 | 4 | Samy, MohamedMohamed Samy | Egipt | 25,55 | |
7 | 1 | Stasiełowicz, WiktarWiktar Stasiełowicz | Białoruś | |||
27. | 4 | 6 | Hockin, CharlesCharles Hockin | Paragwaj | 25,56 | |
5 | 7 | Balog, GáborGábor Balog | Węgry | |||
6 | 0 | Gurnytskyi, DmytroDmytro Gurnytskyi | Ukraina | |||
30. | 7 | 9 | Quah Zheng Wen | Singapur | 25,58 | |
31. | 7 | 0 | Stokowski, KacperKacper Stokowski | Polska | 25,63 | |
32. | 6 | 9 | Lê Nguyễn Paul | Wietnam | 25,64 | |
33. | 4 | 8 | Lie, MarkusMarkus Lie | Norwegia | 25,71 | |
34. | 4 | 5 | Tribuntsov, RalfRalf Tribuntsov | Estonia | 25,78 | |
35. | 5 | 9 | Stankevičius, GytisGytis Stankevičius | Litwa | 25,90 | |
36. | 4 | 2 | Molina, RobinsonRobinson Molina | Wenezuela | 25,94 | |
37. | 4 | 7 | Hunter, DanielDaniel Hunter | Nowa Zelandia | 26,02 | |
38. | 4 | 9 | Lópes, GabrielGabriel Lópes | Portugalia | 26,05 | |
39. | 3 | 4 | Feldberg, GirtsGirts Feldberg | Łotwa | 26,27 | |
40. | 3 | 3 | Courtis, ChristopherChristopher Courtis | Barbados | 26,42 | |
41. | 3 | 5 | Benbara, MehdiMehdi Benbara | Algieria | 26,57 | |
42. | 3 | 6 | Lahrichi, DrissDriss Lahrichi | Maroko | 26,60 | |
43. | 3 | 7 | Prathapan, MadhuMadhu Prathapan | Indie | 27,17 | |
44. | 3 | 2 | van der Colff, DavidDavid van der Colff | Botswana | 27,67 | |
45. | 3 | 1 | Pornsiriporn, NarangNarang Pornsiriporn | Tajlandia | 27,84 | |
46. | 2 | 7 | Ahmmed, JuwelJuwel Ahmmed | Bangladesz | 28,50 | |
47. | 1 | 4 | Khan, MuhammadMuhammad Khan | Pakistan | 28,97 | |
48. | 3 | 8 | Odlum-Smith, JayhanJayhan Odlum-Smith | Saint Lucia | 29,95 | |
49. | 3 | 0 | Hatoum, NabeelNabeel Hatoum | Palestyna | 30,69 | |
50. | 1 | 3 | Thol Thoeun | Kambodża | 30,72 | |
51. | 2 | 6 | Santisouk Inthavong | Laos | 31,96 | |
52. | 2 | 1 | Irakose, Billy-ScottBilly-Scott Irakose | Burundi | 33,14 | |
53. | 2 | 8 | Khorkashov, RamziyorRamziyor Khorkashov | Tadżykistan | 33,89 | |
54. | 2 | 5 | Al-Maleki, EbrahimEbrahim Al-Maleki | Jemen | 34,07 | |
55. | 3 | 9 | Awoussou, AblamAblam Awoussou | Benin | 34,47 | |
56. ! | 1 | 5 | Ndir, AdamaAdama Ndir | Senegal | 99,99 ! | DNS |
56. ! | 2 | 4 | Beale, MorisMoris Beale | Sierra Leone | 99,99 ! | DNS |
56. ! | 2 | 2 | Aonzoudine, ChaoiliChaoili Aonzoudine | Komory | 99,99 ! | DNS |
56. ! | 2 | 3 | Atta, TanoTano Atta | Wybrzeże Kości Słoniowej | 99,99 ! | DNS |
56. ! | 4 | 0 | Pinzón, OmarOmar Pinzón | Kolumbia | 99,99 ! | DNS |
Półfinały
Półfinały rozpoczęły się 29 lipca o 17:56[4].
Półfinał 1
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | Lacourt, CamilleCamille Lacourt | Francja | 24,30 | Q |
2. | 5 | Grevers, MatthewMatthew Grevers | Stany Zjednoczone | 24,65 | Q |
3. | 2 | Sankowicz, PawiełPawieł Sankowicz | Białoruś | 24,74 | Q, |
4. | 3 | Kopelew, JonatanJonatan Kopelew | Izrael | 24,84 | Q |
5. | 6 | Tarasiewicz, GrigorijGrigorij Tarasiewicz | Rosja | 24,86 | |
6. | 1 | Guido, GuilhermeGuilherme Guido | Brazylia | 24,91 | |
7. | 7 | Won Young-jun | Korea Południowa | 25,02 | |
8. | 8 | Gede Siman Sudartawa, II Gede Siman Sudartawa | Indonezja | 25,04 |
Półfinał 2
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | Koga, Jun’yaJun’ya Koga | Japonia | 24,44 | Q |
2. | 5 | Xu Jiayu | Chiny | 24,67 | Q |
3. | 6 | Ress, JustinJustin Ress | Stany Zjednoczone | 24,70 | Q |
4. | 3 | Stravius, JérémyJérémy Stravius | Francja | 24,81 | Q |
5. | 2 | Bohus, RichárdRichárd Bohus | Węgry | 24,88 | |
7 | Christou, ApostolosApostolos Christou | Grecja | |||
7. | 1 | Polewka, TomaszTomasz Polewka | Polska | 24,95 | |
8. | 8 | Acevedo, JavierJavier Acevedo | Kanada | 25,13 | = |
Finał
Finał odbył się 30 lipca o 18:05[5].
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. ! | 4 | Lacourt, CamilleCamille Lacourt | Francja | 24,35 | |
2. ! | 5 | Koga, Jun’yaJun’ya Koga | Japonia | 24,51 | |
3. ! | 3 | Grevers, MatthewMatthew Grevers | Stany Zjednoczone | 24,56 | |
4. | 1 | Stravius, JérémyJérémy Stravius | Francja | 24,61 | |
5. | 6 | Xu Jiayu | Chiny | 24,74 | |
6. | 2 | Ress, JustinJustin Ress | Stany Zjednoczone | 24,77 | |
7. | 7 | Sankowicz, PawiełPawieł Sankowicz | Białoruś | 24,83 | |
8. | 8 | Kopelew, JonatanJonatan Kopelew | Izrael | 24,85 |
Przypisy
- ↑ a b Wyniki eliminacji. Omega Timing. [dostęp 2017-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-09)]. (ang.).
- ↑ Textile Best Times. [dostęp 2017-07-17]. (ang.).
- ↑ Swimming World Ranking. FINA. [dostęp 2017-07-17]. (ang.).
- ↑ Wyniki półfinałów. Omega Timing. [dostęp 2017-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-30)]. (ang.).
- ↑ Wyniki finału. Omega Timing. [dostęp 2017-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-30)]. (ang.).