Caiac canoe la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - K-4 500 m feminin
Proba feminină de caiac K-4 500 de metri de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc în perioada 6-7 august 2021 pe Sea Forest Waterway.[1] La această probă vor participa 10 echipaje. Dintre acestea, 6 vor fi selectate în urma Campionatului Mondial din 2019. Locurile rămase vor fi distribuite după calificările regionale. Celelalte vor primi câte unul, cu excepția Asiei care nu va organiza calificări.[2]
Program
Orele sunt ora Japoniei (UTC+9)
Data | Timp | Etapă |
---|---|---|
Vineri, 6 august 2021 | 10:30 12:05 | Calificări Sfert de finală |
Sâmbătă, 7 august 2021 | 9:52 12:37 | Semifinale Finala |
Rezultate
Primele două echipaje din fiecare serie se califică în semifinale, iar celelalte se califică pentru sferturile de finală.
Calificări
Seria 1
Loc | Culoar | Canotoare | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Danuta Kozák Tamara Csipes Anna Kárász Dóra Bodonyi | Ungaria | 1:33,335 | SE |
2 | 2 | Lisa Carrington Alicia Hoskin Caitlin Regal Teneale Hatton | Noua Zeelandă | 1:33,959 | SE |
3 | 5 | Marharyta Makhneva Nadzeya Papok Volha Khudzenka Maryna Litvinchuk | Belarus | 1:34,785 | SF |
4 | 7 | Andréanne Langlois Michelle Russell Alanna Bray-Lougheed Madeline Schmidt | Canada | 1:38,971 | SF |
5 | 3 | Manon Hostens Vanina Paoletti Sarah Guyot Léa Jamelot | Franța | 1:39,032 | SF |
6 | 6 | Mariia Kichasova-Skoryk Liudmyla Kuklinovska Anastasiia Todorova Mariya Povkh | Ucraina | 1:39,224 | SF |
Seria 2
Loc | Culoar | Canotoare | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Karolina Naja Anna Puławska Justyna Iskrzycka Helena Wiśniewska | Polonia | 1:33,468 | SE |
2 | 4 | Sabrina Hering-Pradler Melanie Gebhardt Jule Hake Tina Dietze | Germania | 1:34,681 | SE |
3 | 6 | Li Dongyin Zhou Yu Ma Qing Wang Nan | China | 1:36,249 | SF |
4 | 1 | Jaime Roberts Jo Brigden-Jones Shannon Reynolds Catherine McArthur | Australia | 1:37,407 | SF |
5 | 2 | Emma Jørgensen Julie Funch Sara Milthers Bolette Nyvang Iversen | Danemarca | 1:38,453 | SF |
6 | 5 | Natalia Podolskaya Anastasiia Dolgova Kira Stepanova Svetlana Chernigovskaya | COR | 1:39,166 | SF |
Sfertul de finală
Primele șase echipaje din fiecare serie se califică în semifinale, iar celelalte sunt eliminate.
Loc | Culoar | Canotoare | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Marharyta Makhneva Nadzeya Papok Volha Khudzenka Maryna Litvinchuk | Belarus | 1:35,534 | SE |
2 | 4 | Li Dongyin Zhou Yu Ma Qing Wang Nan | China | 1:36,379 | SE |
3 | 1 | Mariia Kichasova-Skoryk Liudmyla Kuklinovska Anastasiia Todorova Mariya Povkh | Ucraina | 1:36,948 | SE |
4 | 7 | Manon Hostens Vanina Paoletti Sarah Guyot Léa Jamelot | Franța | 1:37,138 | SE |
5 | 6 | Jaime Roberts Jo Brigden-Jones Shannon Reynolds Catherine McArthur | Australia | 1:37,601 | SE |
6 | 2 | Emma Jørgensen Julie Funch Sara Milthers Bolette Nyvang Iversen | Danemarca | 1:37,682 | SE |
7 | 8 | Natalia Podolskaya Anastasiia Dolgova Kira Stepanova Svetlana Chernigovskaya | COR | 1:38,372 | FB |
8 | 3 | Andréanne Langlois Michelle Russell Alanna Bray-Lougheed Madeline Schmidt | Canada | 1:38,537 | FB |
Semifinale
Primele patru echipaje din fiecare serie se califică în semifinale, iar celelalte sunt eliminate.
Semifinala 1
Loc | Culoar | Canotoare | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Danuta Kozák Tamara Csipes Anna Kárász Dóra Bodonyi | Ungaria | 1:36,529 | FA |
2 | 3 | Marharyta Makhneva Nadzeya Papok Volha Khudzenka Maryna Litvinchuk | Belarus | 1:36.672 | FA |
3 | 4 | Sabrina Hering-Pradler Melanie Gebhardt Jule Hake Tina Dietze | Germania | 1:36,737 | FA |
4 | 2 | Jaime Roberts Jo Brigden-Jones Shannon Reynolds Catherine McArthur | Australia | 1:38,170 | FA |
5 | 6 | Manon Hostens Vanina Paoletti Sarah Guyot Léa Jamelot | Franța | 1:38,202 | FB |
Semifinala 2
Loc | Culoar | Canotoare | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Karolina Naja Anna Puławska Justyna Iskrzycka Helena Wiśniewska | Polonia | 1:36,078 | FA |
2 | 4 | Lisa Carrington Alicia Hoskin Caitlin Regal Teneale Hatton | Noua Zeelandă | 1:36,293 | FA |
3 | 3 | Li Dongyin Zhou Yu Ma Qing Wang Nan | China | 1:36,697 | FA |
4 | 2 | Emma Jørgensen Julie Funch Sara Milthers Bolette Nyvang Iversen | Danemarca | 1:37,386 | FA |
5 | 6 | Mariia Kichasova-Skoryk Liudmyla Kuklinovska Anastasiia Todorova Mariya Povkh | Ucraina | 1:38,489 | FB |
Finale
Finala B
Loc | Culoar | Canotoare | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
9 | 5 | Manon Hostens Vanina Paoletti Sarah Guyot Léa Jamelot | Franța | 1:38,346 | |
10 | 4 | Mariia Kichasova-Skoryk Liudmyla Kuklinovska Anastasiia Todorova Mariya Povkh | Ucraina | 1:39,276 | |
11 | 6 | Andréanne Langlois Michelle Russell Alanna Bray-Lougheed Madeline Schmidt | Canada | 1:39,946 | |
12 | 3 | Natalia Podolskaya Anastasiia Dolgova Kira Stepanova Svetlana Chernigovskaya | COR | 1:40,951 |
Finala A
Loc | Culoar | Canotoare | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Danuta Kozák Tamara Csipes Anna Kárász Dóra Bodonyi | Ungaria | 1:35,463 | |
2 | 3 | Marharyta Makhneva Nadzeya Papok Volha Khudzenka Maryna Litvinchuk | Belarus | 1:36,073 | |
3 | 4 | Karolina Naja Anna Puławska Justyna Iskrzycka Helena Wiśniewska | Polonia | 1:36,445 | |
4 | 6 | Lisa Carrington Alicia Hoskin Caitlin Regal Teneale Hatton | Noua Zeelandă | 1:37,168 | |
5 | 7 | Sabrina Hering-Pradler Melanie Gebhardt Jule Hake Tina Dietze | Germania | 1:37,243 | |
6 | 2 | Li Dongyin Zhou Yu Ma Qing Wang Nan | China | 1:38,121 | |
7 | 1 | Jaime Roberts Jo Brigden-Jones Shannon Reynolds Catherine McArthur | Australia | 1:39,797 | |
8 | 8 | Emma Jørgensen Julie Funch Sara Milthers Bolette Nyvang Iversen | Danemarca | 1:41,141 |