Campionatele Europene de Natație 2022
Campionatele europene de natație 2022 | |
---|---|
Loc desfășurare | Foro Italico Ostia |
Loc | Roma, Italia |
Perioadă | 11–21 august 2022 |
Website | www.roma2022.eu/en/ |
← 2020 Budapesta 2024 → |
Campionatele europene de natație 2022 au loc la Roma, Italia, în perioada 11-21 august 2022.[1]
S-au desfășurat competiții la înot, înot sincron, sărituri în apă și înot în ape deschise. Primele trei probe s-au desfășurat la Foro Italico, înot în ape deschise la Lido di Ostia.
Sportivii din Rusia și Belarus au fost excluși din acest campionat din cauza invaziei ruse a Ucrainei.[2]
Calendar
● | Finală |
August | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | Total |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Înot | 3 | 6 | 7 | 5 | 6 | 7 | 9 | 43 | ||||
Înot în ape deschise | 4 | 3 | 7 | |||||||||
Înot artistic | 1 | 3 | 2 | 3 | 3 | 12 | ||||||
Sărituri în apă | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 13 | ||||
Sărituri de la înălțime | 1 | 1 | 2 | |||||||||
Total | 4 | 9 | 9 | 8 | 10 | 9 | 11 | 2 | 3 | 7 | 5 | 77 |
Clasament pe țări
Țara gazdă
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1. | Italia | 24 | 24 | 19 | 67 |
2. | Regatul Unit | 10 | 8 | 9 | 27 |
3. | Ucraina | 10 | 6 | 1 | 17 |
4. | Germania | 6 | 2 | 7 | 15 |
5. | Ungaria | 5 | 8 | 3 | 16 |
6. | Țările de Jos | 5 | 1 | 6 | 12 |
7. | Suedia | 4 | 2 | 2 | 8 |
8. | Franța | 3 | 8 | 10 | 21 |
9. | România | 3 | 1 | 0 | 4 |
10. | Elveția | 1 | 4 | 0 | 5 |
11. | Grecia | 1 | 1 | 2 | 4 |
12. | Lituania | 1 | 0 | 3 | 4 |
13. | Bosnia și Herțegovina | 1 | 0 | 1 | 2 |
14. | Israel | 1 | 0 | 0 | 1 |
15. | Spania | 0 | 5 | 0 | 5 |
16. | Austria | 0 | 2 | 4 | 6 |
17. | Polonia | 0 | 1 | 1 | 2 |
18. | Danemarca | 0 | 1 | 0 | 1 |
Finlanda | 0 | 1 | 0 | 1 | |
20. | Portugalia | 0 | 0 | 2 | 2 |
Slovacia | 0 | 0 | 2 | 2 | |
22. | Serbia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Turcia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 75 | 75 | 75 | 225 |
Înot
Italia a triumfat în clasamentul pe țări cu 1190 de puncte, urmată de Franța cu 641 și Marea Britanie cu 622.
Masculin
Probă | Aur | Argint | Bronz | |||
50 m liber | Ben Proud (GBR) | 21.58 | Leonardo Deplano (ITA) | 21.60 | Kristian Gkolomeev (GRE) | 21.75 |
100 m liber | David Popovici (ROU) | 46.86 | Kristóf Milák (HUN) | 47.47 | Alessandro Miressi (ITA) | 47.63 |
200 m liber | David Popovici (ROU) | 1:42.97 , , | Antonio Djakovic (SUI) | 1:45.60 | Felix Auböck (AUT) | 1:45.89 |
400 m liber | Lukas Märtens (GER) | 3:42.50 | Antonio Djakovic (SUI) | 3:43.93 | Henning Mühlleitner (GER) | 3:44.53 |
800 m liber | Gregorio Paltrinieri (ITA) | 7:40.86 | Lukas Märtens (GER) | 7:42.65 | Lorenzo Galossi (ITA) | 7:43.37 |
1500 m liber | Mykhailo Romanchuk (UKR) | 14:36.10 | Gregorio Paltrinieri (ITA) | 14:39.79 | Damien Joly (FRA) | 14:50.36 |
50 m spate | Apostolos Christou (GRE) | 24.36 | Thomas Ceccon (ITA) | 24.40 | Ole Braunschweig (GER) | 24.68 |
100 m spate | Thomas Ceccon (ITA) | 52.21 | Apostolos Christou (GRE) | 52.24 | Yohann Ndoye-Brouard (FRA) | 52.92 |
200 m spate | Yohann Ndoye-Brouard (FRA) | 1:55.62 | Benedek Kovács (HUN) | 1:56.03 | Luke Greenbank (GBR) | 1:56.15 |
50 m bras | Nicolò Martinenghi (ITA) | 26.33 | Simone Cerasuolo (ITA) | 26.95 | Lucas Matzerath (GER) | 27.11 |
100 m bras | Nicolò Martinenghi (ITA) | 58.26 | Federico Poggio (ITA) | 58.98 | Andrius Šidlauskas (LTU) | 59.50 |
200 m bras | James Wilby (GBR) | 2:08.96 | Matti Mattsson (FIN) | 2:09.40 | Luca Pizzini (ITA) | 2:09.97 |
50 m fluture | Thomas Ceccon (ITA) | 22.89 | Format:Flagmedalist | 22.97 | Format:Flagmedalist | 23.07 |
100 m fluture | Kristóf Milák (HUN) | 50.33 | Noè Ponti (SUI) | 50.87 | Jakub Majerski (POL) | 51.22 |
200 m fluture | Kristóf Milák (HUN) | 1:52.01 | Richárd Márton (HUN) | 1:54.78 | Alberto Razzetti (ITA) | 1:55.01 |
200 m individual mixt | Hubert Kós (HUN) | 1:57.22 | Alberto Razzetti (ITA) | 1:57.82 | Gabriel Lopes (POR) | 1:58.34 |
400 m individual mixt | Alberto Razzetti (ITA) | 4:10.60 | Dávid Verrasztó (HUN) | 4:12.58 | Pier Andrea Matteazzi (ITA) | 4:13.29 |
4×100 m liber | Italia Alessandro Miressi (47.76) Thomas Ceccon (47.88) Lorenzo Zazzeri (47.60) Manuel Frigo (47.26) Alessandro Bori[a] Leonardo Deplano[a] Filippo Megli[a] | 3:10.50 | Ungaria Nándor Németh (47.86) Szebasztián Szabó (48.42) Dániel Mészáros (48.91) Kristóf Milák (47.24) | 3:12.43 | Marea Britanie Jacob Whittle (48.72) Matthew Richards (47.88) Thomas Dean (47.74) Edward Mildred (48.36) | 3:12.70 |
4×200 m liber | Ungaria Nándor Németh (1:46.28) Richárd Márton (1:47.01) Balázs Holló (1:47.67) Kristóf Milák (1:44.42) Dániel Mészáros[a] | 7:05.38 | Italia Marco De Tullio (1:46.47) Lorenzo Galossi (1:47.91) Gabriele Detti (1:46.51) Stefano Di Cola (1:45.36) Matteo Ciampi[a] Filippo Megli[a] | 7:06.25 | Franța Hadrien Salvan (1:46.50) Wissam-Amazigh Yebba (1:45.92) Enzo Tesic (1:47.51) Roman Fuchs (1:47.04) Mewen Tomac[a] | 7:06.97 |
4×100 m mixt | Italia Thomas Ceccon (52.82) Nicolò Martinenghi (57.72) Matteo Rivolta (50.75) Alessandro Miressi (47.17) Michele Lamberti[a] Federico Poggio[a] Federico Burdisso[a] Manuel Frigo[a] | 3:28.46 | Franța Yohann Ndoye-Brouard (53.06) Antoine Viquerat (1:00.48) Clément Secchi (51.53) Maxime Grousset (47.43) Mewen Tomac[a] Charles Rihoux[a] | 3:32.50 | Austria Bernhard Reitshammer (54.68) Valentin Bayer (59.54) Simon Bucher (50.97) Heiko Gigler (48.09) | 3:33.28 |
a Înotătorii care au participat doar la serii și au primit medalii.
Feminin
Probă | Aur | Argint | Bronz | |||
50 m liber | Sarah Sjöström (SWE) | 23.91 | Katarzyna Wasick (POL) | 24.20 | Valerie van Roon (NED) | 24.64 |
100 m liber | Marrit Steenbergen (NED) | 53.24 | Charlotte Bonnet (FRA) | 53.62 | Freya Anderson (GBR) | 53.63 |
200 m liber | Marrit Steenbergen (NED) | 1:56.36 | Freya Anderson (GBR) | 1:56.52 | Isabel Marie Gose (GER) | 1:57.09 |
400 m liber | Isabel Marie Gose (GER) | 4:04.13 | Simona Quadarella (ITA) | 4:04.77 | Ajna Késely (HUN) | 4:08.00 |
800 m liber | Simona Quadarella (ITA) | 8:20.54 | Isabel Marie Gose (GER) | 8:22.01 | Merve Tuncel (TUR) | 8:24.33 |
1500 m liber | Simona Quadarella (ITA) | 15:54.15 | Viktória Mihályvári-Farkas (HUN) | 16:02.15 | Martina Caramignoli (ITA) | 16:12.39 |
50 m spate | Analia Pigrée (FRA) | 27.27 | Silvia Scalia (ITA) | 27.53 | Maaike de Waard (NED) | 27.54 |
100 m spate | Margherita Panziera (ITA) | 59.40 | Medi Harris (GBR) | 59.46 | Kira Toussaint (NED) | 59.53 |
200 m spate | Margherita Panziera (ITA) | 2:07.13 | Katie Shanahan (GBR) | 2:09.26 | Dóra Molnár (HUN) | 2:09.73 |
50 m bras | Rūta Meilutytė (LTU) | 29.59 | Benedetta Pilato (ITA) | 29.71 | Imogen Clark (GBR) | 30.31 |
100 m bras | Benedetta Pilato (ITA) | 1:05.97 | Lisa Angiolini (ITA) | 1:06.34 | Rūta Meilutytė (LTU) | 1:06.50 |
200 m bras | Lisa Mamié (SUI) | 2:23.27 | Martina Carraro (ITA) | 2:23.64 | Kotryna Teterevkova (LTU) | 2:24.16 |
50 m fluture | Sarah Sjöström (SWE) | 24.96 | Marie Wattel (FRA) | 25.33 | Maaike de Waard (NED) | 25.62 |
100 m fluture | Louise Hansson (SWE) | 56.66 | Marie Wattel (FRA) | 56.80 | Lana Pudar (BIH) | 57.27 |
200 m fluture | Lana Pudar (BIH) | 2:06.80 | Helena Rosendahl Bach (DEN) | 2:07.30 | Ilaria Cusinato (ITA) | 2:07.77 |
200 m individual mixt | Anastasia Gorbenko (ISR) | 2:10.92 | Marrit Steenbergen (NED) | 2:11.14 | Sara Franceschi (ITA) | 2:11.38 |
400 m individual mixt | Viktória Mihályvári-Farkas (HUN) | 4:37.56 | Zsuzsanna Jakabos (HUN) | 4:39.79 | Freya Colbert (GBR) | 4:40.06 |
4×100 m liber | Marea Britanie Lucy Hope (54.88) Anna Hopkin (53.44) Medi Harris (54.61) Freya Anderson (53.54) | 3:36.47 | Suedia Sarah Sjöström (53.12) Louise Hansson (54.21) Sara Junevik (55.12) Sofia Åstedt (54.84) | 3:37.29 | Țările de Jos Kim Busch (55.21) Tessa Giele (54.60) Valerie van Roon (54.76) Marrit Steenbergen (53.02) | 3:37.59 |
4×200 m liber | Țările de Jos Imani de Jong (1:58.97) Silke Holkenborg (1:58.92) Janna van Kooten (1:59.92) Marrit Steenbergen (1:56.26) Lotte Hosper[b] | 7:54.07 | Marea Britanie Freya Colbert (1:58.72) Lucy Hope (1:58.98) Medi Harris (2:00.01) Freya Anderson (1:57.02) Tamryn van Selm[b] Holly Hibbott[b] | 7:54.73 | Ungaria Nikolett Pádár (1:58.52) Katinka Hosszú (2:00.62) Ajna Késely (1:59.43) Lilla Minna Ábrahám (1:57.16) Zsuzsanna Jakabos[b] Dóra Molnár[b] | 7:55.73 |
4×100 m mixt | Suedia Hanna Rosvall (1:00.66) Sophie Hansson (1:06.26) Louise Hansson (56.29) Sarah Sjöström (52.04) | 3:55.25 | Franța Pauline Mahieu (1:00.17) Charlotte Bonnet (1:06.49) Marie Wattel (56.09) Béryl Gastaldello (53.61) Emma Terebo[b] Adèle Blanchetière[b] | 3:56.36 | Țările de Jos Kira Toussaint (1:00.29) Tes Schouten (1:06.75) Maaike de Waard (57.74) Marrit Steenbergen (52.23) Tessa Giele[b] Valerie van Roon[b] | 3:57.01 |
b Înotătorii care au participat doar la serii și au primit medalii.
Tabel medalii înot
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1. | Italia | 13 | 13 | 9 | 35 |
2. | Ungaria | 5 | 7 | 3 | 15 |
3. | Regatul Unit | 4 | 5 | 6 | 15 |
4. | Țările de Jos | 4 | 1 | 6 | 11 |
5. | Suedia | 4 | 1 | 1 | 6 |
6. | Franța | 3 | 7 | 3 | 13 |
7. | Germania | 2 | 2 | 4 | 8 |
8. | România | 2 | 0 | 0 | 2 |
9. | Elveția | 1 | 3 | 0 | 4 |
10. | Grecia | 1 | 1 | 1 | 3 |
Sărituri de la înălțime
Probă | Aur | Argint | Bronz | |||
Masculin | Constantin Popovici (ROU) | 455.70 | Cătălin-Petru Preda (ROU) | 436.20 | Alessandro De Rose (ITA) | 416.45 |
Feminin | Iris Schmidbauer (GER) | 309.30 | Antonina Vyshyvanova (UKR) | 295.40 | Elisa Cosetti (ITA) | 284.30 |
Tabel medalii sărituri de la înălțime
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1. | România | 1 | 1 | 0 | 2 |
2. | Germania | 1 | 0 | 0 | 1 |
3. | Ucraina | 0 | 1 | 0 | 1 |
4. | Italia | 0 | 0 | 2 | 2 |
Note
Legături extene
- Official web site