Campionatul Mondial de Handbal Masculin din 2021
Campionatul Mondial de Handbal Masculin 2021 | |
Sport | handbal |
Țară/regiune | Egipt |
Organizator | Federația Internațională de Handbal |
Stadioane | 4 arene în 4 orașe |
---|---|
Data începerii | 13 ianuarie 2021 |
Data sfârșitului | 31 ianuarie 2021 |
Participanți | 32 (din 5 confederații) |
Campion | Danemarca |
Câștigătorul trofeului | Danemarca |
Locul doi | Suedia |
Locul trei | Spania |
Prezență online | site web oficial |
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul Mondial de Handbal Masculin din 2023 | |
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul Mondial de Handbal Masculin din 2019 | |
Modifică date / text |
Campionatul Mondial de Handbal Masculin din 2021 a fost cea de a XXVII-a ediție a turneului organizat Federația Internațională de Handbal și a avut loc în perioada 13-31 ianuarie 2021, fiind găzduit de Egipt.
A fost prima ediție când au concurat 32 de echipe în loc de 24.[1] A fost cea de a treia ediție când campionatul a fost găzduit de o țară din Africa și prima care a fost găzduită în afara Europei din 2015.
Danemarca a câștigat titlul pentru a doua oară, fiind chiar a doua oară consecutiv când echipa nordică a câștigat titlul mondial.
Alegerea gazdei
Șapte națiuni și-au exprimat inițial interesul de a găzdui competiția:[2]
- Egipt
- Franța
- Ungaria
- Polonia
- Slovacia
- Suedia
- Elveția
Cu toate acestea, până la expirarea fazei de licitare la 15 aprilie 2015, doar trei națiuni și-au păstrat oferta pentru găzduirea acestui eveniment:[3]
- Egipt
- Ungaria
- Polonia
Decizia a fost stabilită pentru 4 iunie 2015, dar congresul a fost mutat la 6 noiembrie 2015. Egiptul a fost ales ca țară-gazdă.[4]
Sălile
Cairo | Noua Capitală Administrativă | |
---|---|---|
Cairo Stadium Indoor Halls Complex | New Capital Sports Hall | |
Capacitate: 16.200 | Capacitate: 7.000 | |
Borg El Arab | 6 Octombrie | |
Sala Sporturilor Borg El Arab | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex | |
Capacitate: 5.000 | Capacitate: 4.500 | |
Turneele de calificare
Competiția | Data | Locurile disponibile | Calificate |
---|---|---|---|
gazdă | 6 noiembrie 2015 | 1 | Egipt |
Campionatul Mondial de Handbal Masculin din 2019 | 10–27 ianuarie 2019 | 1 | Danemarca |
Campionatul European de Handbal Masculin din 2020 | 10–26 ianuarie 2020 | 3 | Croația Spania Norvegia |
Campionatul African de Handball Masculin din 2020 | 16–26 ianuarie 2020 | 6 | Algeria Angola Capul Verde Republica Democrată Congo Maroc Tunisia |
Campionatul Central și Sud-American din 2020 | 21–25 ianuarie 2020 | 3 | Argentina Brazilia Uruguay |
Ultima Șansă din Turneu de Calificare Central și Sud-American | (Anulat) | 1 | Chile |
Campionatul Asiatic de Handbal Masculin din 2020 | 16–27 ianuarie 2010 | 4 | Bahrain Japonia Coreea de Sud Qatar |
Europa (EHF) Înlocuire | 12 ianuarie 2021 | 2 | Elveția Macedonia de Nord |
Meciurile de baraj europene | 23 octombrie 2019–5 iulie 2020 (Anulat) | 10 | Austria Belarus Cehia Franța Germania Islanda Portugalia Slovenia Suedia Ungaria |
Wildcard | 9 iulie 2020 | 1+1 | Polonia EHR |
Echipele calificate
Țara | Calificată ca | Data obținerii calificării | Apariții anterioare în competiție1, 2 |
---|---|---|---|
Egipt | Gazdă | 6 noiembrie 2015 | 15 (1964, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) |
Danemarca | Campioana Mondială | 27 ianuarie 2019 | 23 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) |
Croația | top 4 din Campionatul European 2020 | 24 ianuarie 2020 | 13 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) |
Spania | top 4 din Campionatul European 2020 | 20 ianuarie 2020 | 20 (1958, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) |
Norvegia | Semifinalele din Campionatul European 2020 | 21 ianuarie 2020 | 15 (1958, 1961, 1964, 1970, 1993, 1997, 1999, 2001, 2005, 2007, 2009, 2011, 2017, 2019) |
Angola | top 6 din Campionatul African 2020 | 20 ianuarie 2020 | 4 (2005, 2007, 2017, 2019) |
Tunisia | Top 6 din Campionatul African 2020 | 20 ianuarie 2020 | 14 (1967, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) |
Algeria | Top 6 din Campionatul African 2020 | 20 ianuarie 2020 | 14 (1974, 1982, 1986, 1990, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2013, 2015) |
Qatar | Semifinalele din Campionatul Asiatic 2020 | 21 ianuarie 2020 | 7 (2003, 2005, 2007, 2013, 2015, 2017, 2019) |
Japonia | Semifinalele din Campionatul Asiatic 2020 | 23 ianuarie 2020 | 14 (1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1990, 1995, 1997, 2005, 2011, 2017, 2019) |
Coreea de Sud | Semifinalele din Campionatul Asiatic 2020 | 23 ianuarie 2020 | 6 (1986, 1993, 1999, 2011, 2013, 2019) |
Bahrain | Semfinalele din Campionatul Asiatic 2020 | 23 ianuarie 2020 | 3 (2011, 2017, 2019) |
Brazilia | Semifinalele din Campionatul Central și Sud-American 2020 | 23 ianuarie 2020 | 14 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) |
Argentina | Semifinalele din Campionatul Central și Sud-American 2020 | 23 ianuarie 2020 | 12 (1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2015, 2017, 2019) |
Uruguay | Semifinalele din Campionatul Central și Sud-American 2020 | 25 ianuarie 2020 | 0 (Debut) |
Maroc | Top 7 din Campionatul African 2020 | 24 ianuarie 2020 | 6 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2007) |
Capul Verde | Top 7 din Campionatul African 2020 | 24 ianuarie 2020 | 0 (Debut) |
Republica Democrată Congo | Top 7 din Campionatul African 2020 | 26 ianuarie 2020 | 0 (Debut) |
Austria | Classement Final Campionatul European 2020 | 24 Aprilie 2020 | 6 (1938, 1958, 1993, 2011, 2015, 2019) |
Belarus | Classement Final Campionatul European 2020 | 24 aprilie 2020 | 4 (1995, 2013, 2015, 2017) |
Clasamentul final al Campionatului European de Handbal Masculin din 2020 | 24 aprilie 2020 | 6 (1995, 1997, 2001, 2005, 2007, 2015) | |
Franța | Classement Final Campionatul European 2020 | 24 Aprilie 2020 | 22 (1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1978, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) |
Germania | Classement Final Campionatul European 2020 | 24 Aprilie 2020 | 25 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) |
Islanda | Classement Final Campionatul European 2020 | 24 Aprilie 2020 | 20 (1958, 1961, 1964, 1970, 1974, 1978, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 2001, 2003, 2005, 2007, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) |
Portugalia | Classement Final Campionatul European 2020 | 24 Aprilie 2020 | 3 (1997, 2001, 2003) |
Slovenia | Classement Final Campionatul European 2020 | 24 Aprilie 2020 | 8 (1995, 2001, 2003, 2005, 2007, 2013, 2015, 2017) |
Suedia | Classement Final Campionatul European 2020 | 24 Aprilie 2020 | 24 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2015, 2017, 2019) |
Ungaria | Classement Final Campionatul European 2020 | 24 Aprilie 2020 | 20 (1958, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2017, 2019) |
Polonia | Wildcard | 9 iulie 2020 | 15 (1958, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017) |
EHR5 | Wildcard | 9 iulie 2020 | 13 (1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2013, 2015, 2017, 2019) |
Reprezentata Americii de Nord și a Caraibilor[5] | 2 noiembrie 2020 | 6 (1964, 1970, 1974, 1993, 1995, 2001) | |
Chile | Reprezentant (SCHAC) | 10 noiembrie 2020 | 5 (2011, 2013, 2015, 2017, 2019) |
Macedonia de Nord3 | Înlocuire | 12 ianuarie 2021 | 6 (1999, 2009, 2013, 2015, 2017, 2019) |
Elveția4 | Înlocuire | 12 ianuarie 2021 | 10 (1954, 1961, 1964, 1967, 1970, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995) |
- 1 litere îngroșate indică echipa campioană pentru acel an
- 2 litere italice indică țara gazdă pentru acel an
- 3 La 12 ianuarie, Federația Internațională de Handbal a anunțat că Cehia s-a retras din turneu din cauza numărului mare de jucători infectați cu COVID-19. Macedonia de Nord este echipa care a înlocuit-o.[6]
- 4 La 12 ianuarie, Federația Internațională de Handbal a anunțat că Statele Unite s-a retras din turneu din cauza numărului mare de jucători infectați cu COVID-19. Elveția este echipa care a înlocuit-o. [23].[7]
- 5La 9 decembrie 2019, Agenția Mondială Antidoping (WADA) a interzis Rusiei să participe la orice turneu internațional pentru o perioadă de patru ani, după ce s-a constatat că guvernul rus a manipulat datele de laborator pe care le-a furnizat WADA în ianuarie 2019 ca o condiție ca Agenția Antidoping din Rusia să fie reintegrată. Ca urmare a interdicției, WADA intenționează să permită sportivilor ruși autorizați individual să participe la Jocurile Olimpice de vară din 2020 sub un steag neutru, așa cum s-a întâmplat la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018, dar nu li se va permite să concureze în sporturile de echipă. Numele sub care vor concura nu a fost încă stabilit; Șeful Comitetului de revizuire a conformității WADA, Jonathan Taylor, a declarat că CIO nu va putea folosi numele „Sportivii olimpici din Rusia” (OAR) așa cum a făcut-o în 2018, subliniind că sportivii neutri nu pot fi descriși ca reprezentând o anumită țară.[8][9][10] Ulterior, Rusia a depus un recurs la Curtea de Arbitraj Sportiv (CAS) împotriva deciziei WADA.[11] După examinarea cazului în apel, CAS a decis la 17 decembrie 2020 să reducă pedeapsa pe care WADA o impusese Rusiei. În loc să interzică Rusiei să participe la evenimente sportive, hotărârea a permis Rusiei să participe la olimpiade și la alte evenimente internaționale, dar pentru o perioadă de doi ani, echipa nu poate folosi numele, steagul sau imnul rus și trebuie să se prezinte ca „sportiv neutru” "sau" Echipa neutră". Hotărârea permite uniformelor de echipă să afișeze numele „Rusia” pe uniformă, precum și utilizarea culorilor steagului rus în designul uniformei, deși numele ar trebui să fie la fel de mare precum denumirea „Sportiv/echipă neutră”.[12] Echipa rusă va juca sub numele de „Echipa Federației Ruse de Handbal”.[13]
Arbitrii
Cele 19 perchi de arbitri au fost anunțate pe 4 ianuarie 2021.
|
|
|
Tragerea la sorți
Tragerea la sorți s-a desfășurat pe 5 septembrie 2020 la Piramidele din Giza.[14][15] Ca echipă gazdă, Egipt a avut privilegiul de a-și alege grupa în care să joace.[16]
Distribuția în urnele valorice
Distribuția în urnele valorice și procedura tragerii la sorți forst anunțate 23 iulie 2020.
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 |
---|---|---|---|
Danemarca Spania Croația Norvegia Slovenia Germania Portugalia Suedia | Egipt Argentina Austria Ungaria Tunisia Algeria Qatar Belarus | Islanda Brazilia Uruguay Macedonia de Nord Franța Coreea de Sud Japonia Bahrain | Angola Capul Verde Maroc Republica Democrată Congo Polonia Rusia Elveția Chile |
Grupele preliminare
Grupa A
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Germania | 3 | 2 | 0 | 1 | 81 | 43 | +38 | 4 | Grupele principale |
2 | Ungaria | 3 | 3 | 0 | 0 | 107 | 73 | +34 | 6 | |
3 | Uruguay | 3 | 1 | 0 | 2 | 42 | 87 | −45 | 2 | |
4 | Capul Verde | 3 | 0 | 0 | 3 | 27 | 54 | −27 | 0 | Cupa Președintelui |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri în întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile; 5) golaveraj.
15 ianuarie 2021 19:00 | Germania | 43–14 | Uruguay | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Grillo, Lenci |
Kastening 9 | (16–4) | Morandeira 4 | ||
4× | Report | 2× 1× |
15 ianuarie 2021 21:30 | Ungaria | 34-27 | Capul Verde | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Emam, Hedaia |
Ancsin 7 | (19–14) | Semedo 6 | ||
6× 1× 1× | Report | 4× 1× |
17 ianuarie 2021 19:00 | Capul Verde | 0–10[note 1] | Germania | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex |
17 ianuarie 2021 21:30 | Ungaria | 44–18 | Uruguay | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Kolahdouzan, Mousaviannazhad |
Máthé | (16–8) | Morandeira 4 | ||
3× 2× | Report | 2× |
19 ianuarie 2021 19:00 | Uruguay | 10–0[note 1] | Capul Verde | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex |
19 ianuarie 2021 21:30 | Germania | 28–29 | Ungaria | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Gubica, Milošević |
Schiller 7 | (14–15) | Máthé, Bánhidi 8 | ||
7× | Report | 7× 1× |
Grupa B
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spania | 3 | 2 | 1 | 0 | 29 | 29 | 0 | 5 | Grupele principale |
2 | Polonia | 3 | 2 | 0 | 1 | 60 | 62 | −2 | 4 | |
3 | Brazilia | 3 | 0 | 2 | 1 | 61 | 61 | 0 | 2 | |
4 | Tunisia | 3 | 0 | 1 | 2 | 30 | 28 | +2 | 1 | Cupa Președintelui |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile; 5) golaveraj.
15 ianuarie 2021 19:00 | Spania | 29–29 | Brazilia | New Capital Sports Hall Arbitri: Pavićević, Ražnatović |
trei jucători 4 | (16–13) | Langaro, Moraes 6 | ||
4× | Report | 6× 1× |
15 ianuarie 2021 21:30 | Tunisia | 28–30 | Polonia | New Capital Sports Hall Arbitri: Nachevski, Nikolov |
Sanaï 9 | (17–17) | Moryto 11 | ||
5× 2× | Report | 6× 2× |
17 ianuarie 2021 19:00 | Tunisia | 32–32 | Brazilia | New Capital Sports Hall Arbitri: Hansen, Madsen |
Darmoul 9 | (20–16) | Hackbarth, Langaro 6 | ||
6× 2× | Report | 4× |
17 ianuarie 2021 21:30 | Polonia | 26–27 | Spania | New Capital Sports Hall Arbitri: Václav Horáček, Jiři Novotný |
Sićko 6 | (11–14) | trei jucători 5 | ||
6× | Report | 2× 1× |
19 ianuarie 2021 19:00 | Spania | 36–30 | Tunisia | New Capital Sports Hall Arbitri: Hansen, Madsen |
Fernandez 10 | (17–14) | Darmoul 8 | ||
5× | Report | 3× 1× |
19 ianuarie 2021 21:30 | Brazilia | 23–33 | Polonia | New Capital Sports Hall Arbitri: Pavićević, Ražnatović |
Langaro 4 | (11–13) | Sićko, Moryto 6 | ||
4× 1× | Report | 4× 1× |
Grupa C
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Croația | 3 | 2 | 1 | 0 | 83 | 73 | +10 | 5 | Grupele principale |
2 | Qatar | 3 | 2 | 0 | 1 | 85 | 80 | +5 | 4 | |
3 | Japonia | 3 | 1 | 1 | 1 | 88 | 89 | −1 | 3 | |
4 | Angola | 3 | 0 | 0 | 3 | 74 | 88 | −14 | 0 | Cupa Președintelui |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile; 5) golaveraj.
15 ianuarie 2021 16:30 | Qatar | 30–25 | Angola | Sala Sporturilor Borg el Arab Arbitri: Santos, Fonseca |
Madadi 8 | (14–13) | Pestana 6 | ||
6× 1× | Report | 4× |
15 ianuarie 2021 19:00 | Croația | 29–29 | Japonia | Sala Sporturilor Borg el Arab Arbitri: Krichen, Makhlouf |
Marić 7 | (14–17) | Agarie, R. Tokuda 5 | ||
3× 2× | Report | 3× 2× |
17 ianuarie 2021 16:30 | Qatar | 31–29 | Japonia | Sala Sporturilor Borg el Arab Arbitri: López, Ramírez |
Marzo 11 | (15–16) | Doi 7 | ||
3× | Report | 3× 2× |
17 ianuarie 2021 19:00 | Angola | 20–28 | Croația | Sala Sporturilor Borg el Arab Arbitri: Belkhiri, Hamidi |
Ferreira 4 | (11–12) | Čupić 6 | ||
6× 2× | Report | 6× 3× |
19 ianuarie 2021 16:30 | Japonia | 30–29 | Angola | Sala Sporturilor Borg el Arab Arbitri: Krichen, Makhlouf |
Watanabe 7 | (16–12) | Tati 6 | ||
1× | Report | 5× |
19 ianuarie 2021 19:00 | Croația | 26–24 | Qatar | Sala Sporturilor Borg el Arab Arbitri: Nachevski, Nikolov |
Štrlek 6 | (13–11) | Marzo 7 | ||
4× 1× | Report | 2× 1× |
Grupa D
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Danemarca | 3 | 3 | 0 | 0 | 104 | 59 | +45 | 6 | Grupele principale |
2 | Argentina | 3 | 2 | 0 | 1 | 72 | 74 | −2 | 4 | |
3 | Bahrain | 3 | 1 | 0 | 2 | 75 | 85 | −10 | 2 | |
4 | Republica Democrată Congo | 3 | 0 | 0 | 3 | 68 | 101 | −33 | 0 | Cupa Președintelui |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile; 5) golaveraj.
15 ianuarie 2021 19:00 | Argentina | 28–22 | Republica Democrată Congo | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Bonaventura, Bonaventura |
trei jucători 5 | (13–14) | Kiangebeni 7 | ||
4× 1× | Report | 2× |
15 ianuarie 2021 21:30 | Danemarca | 34–20 | Bahrain | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Brunner, Salah |
Gidsel 10 | (19–10) | Habib 8 | ||
5× | Report | 4× 1× |
17 ianuarie 2021 19:00 | Argentina | 24–21 | Bahrain | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Schulze, Tönnies |
Pizarro 6 | (12–10) | Ahmed 5 | ||
1× 1× | Report | 6× 2× |
17 ianuarie 2021 21:30 | Republica Democrată Congo | 19–39 | Danemarca | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Brunner, Salah |
Bouity, Mvumbi 4 | (10–23) | Hansen 8 | ||
3× 1× | Report | 1× 1× |
19 ianuarie 2021 19:00 | Bahrain | 34–27 | Republica Democrată Congo | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Kleven, Jorum |
Alsayyad 9 | (14–12) | Kiangebeni 6 | ||
7× 1× | Report | 4× 1× |
19 ianuarie 2021 21:30 | Danemarca | 31–20 | Argentina | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Bonaventura, Bonaventura |
Hansen 7 | (15–10) | Martínez 6 | ||
3× 1× | Report | 6× 2× 1× |
Grupa E
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Franța | 3 | 3 | 0 | 0 | 88 | 76 | +12 | 6 | Grupele principale |
2 | Norvegia | 3 | 2 | 0 | 1 | 93 | 82 | +11 | 4 | |
3 | Elveția | 3 | 1 | 0 | 2 | 77 | 81 | −4 | 2 | |
4 | Austria | 3 | 0 | 0 | 3 | 82 | 101 | −19 | 0 | Cupa Președintelui |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile; 5) golaveraj.
14 ianuarie 2021 19:00 | Austria | 25-28 | Elveția | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Kolahdouzan, Mousaviannazhad |
Weber 7 | (13–13) | Schmid 7 | ||
7× 1× 1× | Report | 4× 1× |
14 ianuarie 2021 21:30 | Norvegia | 24-28 | Franța | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: García, Marín |
Sagosen 10 | (13–13) | Mahé 9 | ||
5× | Report | 5× 2× |
16 ianuarie 2021 19:00 | Austria | 28–35 | Franța | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Grillo, Lenci |
Wagner 7 | (13–17) | trei jucători 4 | ||
3× | Report | 4× 1× |
16 ianuarie 2021 21:30 | Elveția | 25–31 | Norvegia | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Gubica, Milošević |
Lier, Milosevic 7 | (13–17) | Sagosen 11 | ||
6× 1× | Report | 3× 1× |
18 ianuarie 2021 19:00 | Franța | 25–24 | Elveția | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Grillo, Lenci |
Mahé 7 | (14–14) | Schmid 10 | ||
3× 1× | Report | 5× 1× |
18 ianuarie 2021 21:30 | Norvegia | 38–29 | Austria | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Garcia, Marin |
Sagosen 9 | (20–17) | Wagner, Weber 6 | ||
4× 1× | Report | 4× 1× |
Grupa F
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portugalia | 3 | 3 | 0 | 0 | 84 | 62 | +22 | 6 | Grupele principale |
2 | Islanda | 3 | 2 | 0 | 1 | 93 | 72 | +21 | 4 | |
3 | Algeria | 3 | 1 | 0 | 2 | 67 | 88 | −21 | 2 | |
4 | Maroc | 3 | 0 | 0 | 3 | 66 | 88 | −22 | 0 | Cupa Președintelui |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile directe; 5) golaveraj.
14 ianuarie 2021 19:00 | Algeria | 24-23 | Maroc | New Capital Sports Hall Arbitri: Hansen, Madsen |
Ayoub 7 | (8–15) | Reida 6 | ||
6× | Report | 9× 1× 3× |
14 ianuarie 2021 21:30 | Portugalia | 25-23 | Islanda | New Capital Sports Hall Arbitri: Horáček, Novotný |
Martins 6 | (11–10) | Elísson 6 | ||
3× 2× | Report | 4× 3× |
16 ianuarie 2021 19:00 | Maroc | 20–33 | Portugalia | New Capital Sports Hall Arbitri: Lah, Sok |
Harchaoui 5 | (12–12) | Portela 9 | ||
7× 1× | Report | 2× |
16 ianuarie 2021 21:30 | Algeria | 24–39 | Islanda | New Capital Sports Hall Arbitri: Hansen, Madsen |
Ayoub 5 | (10–22) | Elísson 12 | ||
4× 1× 1× | Report | 4× 1× |
18 ianuarie 2021 19:00 | Portugalia | 26–19 | Algeria | New Capital Sports Hall Arbitri: Pavićević Ražnatović |
Portela 4 | (14–9) | Berkous 7 | ||
6× 1× | Report | 4× 1× 1× |
18 ianuarie 2021 21:30 | Islanda | 31–23 | Maroc | New Capital Sports Hall Arbitri: Horáček, Novotný |
Guðmundsson, V. Kristjánsson 6 | (15–10) | Zaroili 5 | ||
3× 1× | Report | 4× 1× 2× 1× |
Grupa G
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Suedia | 3 | 3 | 0 | 0 | 97 | 69 | +28 | 6 | Grupele principale |
2 | Egipt (H) | 3 | 2 | 0 | 1 | 96 | 72 | +24 | 4 | |
3 | Macedonia de Nord | 3 | 1 | 0 | 2 | 71 | 99 | −28 | 2 | |
4 | Chile | 3 | 0 | 0 | 3 | 84 | 108 | −24 | 0 | Cupa Președintelui |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile directe; 5) golaveraj.
(H) Gazdă.
13 ianuarie 2021 19:00 | Egipt | 35-29 | Chile | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Schulze, Tönnies |
Y. El-Deraa 6 | (18–11) | Salinas 8 | ||
7× 2× | Report | 9× 2× 1× |
14 ianuarie 2021 21:30 | Suedia | 32-20 | Macedonia de Nord | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Kleven, Jørum |
Wanne 11 | (16–11) | Lazarov 5 | ||
4× 2× | Report | 3× 1× |
16 ianuarie 2021 19:00 | Egipt | 38–19 | Macedonia de Nord | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Bonaventura, Bonaventura |
Mamdouh 8 | (20–6) | trei jucători 3 | ||
2× | Report | 5× 1× |
16 ianuarie 2021 21:30 | Chile | 26–41 | Suedia | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Brunner, Salah |
Er. Feuchtmann 7 | (16–20) | Pellas 12 | ||
8× 1× | Report | 4× 1× |
18 ianuarie 2021 19:00 | Macedonia de Nord | 32–29 | Chile | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Gubica, Milošević |
Lazarov 8 | (16–17) | treI jucători 7 | ||
6× | Report | 5× 1× |
18 ianuarie 2021 21:30 | Suedia | 24–23 | Egipt | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Jorum, Kleven |
Persson 8 | (9–12) | Sanad 8 | ||
2× 1× | Report | 3× |
Grupa H
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | EHR | 3 | 2 | 1 | 0 | 93 | 83 | +10 | 5 | Grupele principale |
2 | Slovenia | 3 | 2 | 0 | 1 | 105 | 85 | +20 | 4 | |
3 | Belarus | 3 | 1 | 1 | 1 | 89 | 85 | +4 | 3 | |
4 | Coreea de Sud | 3 | 0 | 0 | 3 | 79 | 113 | −34 | 0 | Cupa Președintelui |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile directe; 5) golaveraj.
14 ianuarie 2021 16:30 | Belarus | 32-32 | EHR | Sala Sporturilor Borg el Arab Arbitri: Belkhiri, Hamidi |
Vailupau 10 | (15–15) | trei jucători 6 | ||
6× 1× | Report | 5× 1× 1× |
14 ianuarie 2021 19:00 | Slovenia | 51-29 | Coreea de Sud | Sala Sporturilor Borg el Arab Arbitri: López, Ramírez |
Gajić 10 | (25–16) | Kim Jin-y., Kim Jin-h. 6 | ||
6× 1× | Report | 2× |
16 ianuarie 2021 16:30 | Belarus | 32–24 | Coreea de Sud | Sala Sporturilor Borg el Arab Arbitri: Krichen, Makhlouf |
Vailupau 8 | (15–9) | Kim Jin-y. 8 | ||
9× 1× 1× | Report | 3× |
16 ianuarie 2021 19:00 | EHR | 31–25 | Slovenia | Sala Sporturilor Borg el Arab Arbitri: Nachevski, Nikolov |
trei jucători 6 | (16–13) | Dolenec 6 | ||
5× 1× | Report | 4× 1× |
18 ianuarie 2021 16:30 | Coreea de Sud | 26–30 | EHR | Sala Sporturilor Borg el Arab Arbitri: Belkhiri, Hamidi |
Kim Ji-u. 8 | (15–15) | Andreev, Kornev 5 | ||
2× 1× | Report | 5× 2× |
18 ianuarie 2021 19:00 | Slovenia | 29–25 | Belarus | Sala Sporturilor Borg el Arab Arbitri: Raluy, Sabroso |
Janc 8 | (15–15) | Karalek 7 | ||
5× 1× | Report | 5× 1× |
Cupa președintelui
Grupa I
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tunisia | 3 | 3 | 0 | 0 | 82 | 51 | +31 | 6 | Locul 25 |
2 | Republica Democrată Congo | 3 | 2 | 0 | 1 | 64 | 69 | −5 | 4 | Locul 27 |
3 | Angola | 3 | 1 | 0 | 2 | 70 | 66 | +4 | 2 | Locul 29 |
4 | Capul Verde | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 30 | −30 | 0 | Locul 31 |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile; 3) diferența de goluri în întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile directe; 5) golaveraj.
21 ianuarie 2021 16:30 | Capul Verde | 0–10[note 1] | Tunisia | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex |
21 ianuarie 2021 19:00 | Angola | 31–32 | Republica Democrată Congo | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Emam, Hedaia |
Ferreira 8 | (15–13) | Kiangebeni 8 | ||
2× 1× 1× | Report | 5× 1× |
23 ianuarie 2021 16:30 | Capul Verde | 10–0[note 1] | Angola | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex |
23 ianuarie 2021 19:00 | Tunisia | 38–22 | Republica Democrată Congo | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Grillo, Lenci |
Toumi 7 | (17–13) | Mvumbi 5 | ||
4× | Report | 2× 2× |
25 ianuarie 2021 16:30 | Republica Democrată Congo | 10–0[note 1] | Capul Verde | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex |
25 ianuarie 2021 19:00 | Tunisia | 34–29 | Angola | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Kolahdouzan, Mousaviannazhad |
Rzig 12 | (14–13) | Hebo, Lopes 7 | ||
8× 1× | Report | 3× 1× 1× |
Grupa a II-a
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Austria | 3 | 3 | 0 | 0 | 105 | 82 | +23 | 6 | Locul 25 |
2 | Chile | 3 | 2 | 0 | 1 | 103 | 83 | +20 | 4 | Locul 27 |
3 | Maroc | 3 | 1 | 0 | 2 | 71 | 89 | −18 | 2 | Locul 29 |
4 | Coreea de Sud | 3 | 0 | 0 | 3 | 87 | 112 | −25 | 0 | Locul 31 |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile; 3) diferența de goluri întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile directe; 5) golaveraj.
20 ianuarie 2021 16:30 | Chile | 44–33 | Coreea de Sud | New Capital Sports Hall Arbitri: Belkhiri, Hamidi |
Salinas Muñoz 12 | (24–17) | Kim Jin-y. 8 | ||
4× 2× | Report | 5× |
20 ianuarie 2021 19:00 | Austria | 36–22 | Maroc | New Capital Sports Hall Arbitri: Brunner, Salah |
Frimmel 9 | (17–14) | Reida 7 | ||
5× 2× | Report | 4× |
22 ianuarie 2021 16:30 | Maroc | 32–25 | Coreea de Sud | New Capital Sports Hall Arbitri: Jørum, Kleven |
Fougani 7 | (15–14) | Kim Jin-y. 9 | ||
5× 2× 1× | Report | 4× |
22 ianuarie 2021 19:00 | Austria | 33–31 | Chile | New Capital Sports Hall Arbitri: Brunner, Salah |
Frimmel 8 | (14–15) | Er. Feuchtmann 9 | ||
8× 1× | Report | 7× 1× 1× |
24 ianuarie 2021 16:30 | Maroc | 17–28 | Chile | New Capital Sports Hall Arbitri: Pavićević, Ražnatović |
Harchaoui 6 | (12–14) | E. Salinas 7 | ||
6× 2× | Report | 4× |
24 ianuarie 2021 19:00 | Coreea de Sud | 29–36 | Austria | New Capital Sports Hall Arbitri: Emam, Hedaia |
Kang, Kim Jin-y. 4 | (14–18) | Pratschner 9 | ||
1× 1× | Report | 3× 2× |
Meciul pentru locul 31
27 ianuarie 2021 16:30 | Capul Verde | 0–10[note 1] | Coreea de Sud | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex |
Meciul pentru locul 29
27 ianuarie 2021 19:00 | Angola | v | Maroc | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex |
Report | ||||
Meciul pentru locul 27
27 ianuarie 2021 16:30 | Republica Democrată Congo | v | Chile | New Capital Sports Hall |
Report | ||||
Meciul pentru locul 25
27 ianuarie 2021 19:00 | Tunisia | v | Austria | New Capital Sports Hall |
Report | ||||
Grupele principale
Grupa I
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spania | 5 | 4 | 1 | 0 | 162 | 134 | +28 | 9 | Sferturile de finală |
2 | Ungaria | 5 | 4 | 0 | 1 | 160 | 131 | +29 | 8 | |
3 | Germania | 5 | 2 | 1 | 2 | 153 | 122 | +31 | 5 | |
4 | Polonia | 5 | 2 | 1 | 2 | 138 | 119 | +19 | 5 | |
5 | Brazilia | 5 | 1 | 1 | 3 | 136 | 139 | −3 | 3 | |
6 | Uruguay | 5 | 0 | 0 | 5 | 88 | 192 | −104 | 0 |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile; 5) golaveraj.
21 ianuarie 2021 16:30 | Uruguay | 16–30 | Polonia | New Capital Sports Hall Arbitri: Belkhiri, Hamidi |
Cancio 6 | (9–14) | Moryto 8 | ||
1× | Report | 6× 1× |
21 ianuarie 2021 19:00 | Ungaria | 29–23 | Brazilia | New Capital Sports Hall Arbitri: Brunner, Salah |
Bánhidi 5 | (16–11) | Langaro 8 | ||
4× 2× | Report | 3× |
21 ianuarie 2021 21:30 | Spania | 32–28 | Germania | New Capital Sports Hall Arbitri: Gubica, Milošević |
Fernández Pérez 6 | (16–13) | Kastening 7 | ||
3× 1× | Report | 5× 2× |
23 ianuarie 2021 16:30 | Uruguay | 23–38 | Spania | New Capital Sports Hall Arbitri: Emam, Hedaia |
Cancio 8 | (12–24) | Ariño 8 | ||
3× 1× | Report | 5× 1× |
23 ianuarie 2021 19:00 | Polonia | 26-30 | Ungaria | New Capital Sports Hall Arbitri: Gubica, Milošević |
Sićko 5 | (10–16) | Lékai 8 | ||
3× | Report | 3× 1× |
23 ianuarie 2021 21:30 | Germania | 31–24 | Brazilia | New Capital Sports Hall Arbitri: Jørum, Kleven |
Golla 7 | (16–12) | Moraes Ferreira 6 | ||
6× 1× | Report | 3× 1× |
25 ianuarie 2021 16:30 | Brazilia | 37–17 | Uruguay | New Capital Sports Hall Arbitri: Krichen, Makhlouf |
Luciano 7 | (18–7) | trei jucători 3 | ||
2× 1× | Report | 2× |
25 ianuarie 2021 19:00 | Spania | 36–28 | Ungaria | New Capital Sports Hall Arbitri: Nachevski, Nikolov |
Solé 8 | (21–14) | Balogh, Győri 5 | ||
5× 1× | Report | 4× 1× |
25 ianuarie 2021 21:30 | Polonia | 23–23 | Germania | New Capital Sports Hall Arbitri: Pavićević, Ražnatović |
Krajewski 5 | (12–11) | Schmidt, Weber 4 | ||
5× 1× | Report | 4× 1× |
Grupa a II-a
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Danemarca | 5 | 5 | 0 | 0 | 169 | 116 | +53 | 10 | Sferturile de finală |
2 | Qatar | 5 | 3 | 0 | 2 | 132 | 135 | −3 | 6 | |
3 | Argentina | 5 | 3 | 0 | 2 | 120 | 121 | −1 | 6 | |
4 | Croația | 5 | 2 | 1 | 2 | 128 | 132 | −4 | 5 | |
5 | Japonia | 5 | 1 | 1 | 3 | 138 | 147 | −9 | 3 | |
6 | Bahrain | 5 | 0 | 0 | 5 | 107 | 143 | −36 | 0 |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlnirile directe; 3) diferența de goluri întâlnirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile; 5) golaveraj.
21 ianuarie 2021 16:30 | Japonia | 24–28 | Argentina | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Kolahdouzan, Mousaviannazhad |
Yoshino 6 | (13–17) | Pizarro 10 | ||
2× 2× | Report | 2× 3× |
21 ianuarie 2021 19:00 | Croația | 28–18 | Bahrain | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Bonaventura, Bonaventura |
Horvat 8 | (13–8) | Ahmed, Al-Sayyad 6 | ||
2× | Report | 3× 1× |
21 ianuarie 2021 21:30 | Danemarca | 32–23 | Qatar | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Pavićević, Ražnatović |
M. Hansen 8 | (17–12) | Frankis 12 | ||
4× | Report | 7× 3× |
23 ianuarie 2021 16:30 | Qatar | 28–23 | Bahrain | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: García, Marín |
Capote 9 | (13–14) | Ahmed 5 | ||
2× | Report | 4× 2× |
23 ianuarie 2021 19:00 | Argentina | 23-19 | Croația | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Pavićević, Ražnatović |
Pizarro 4 | (12–12) | Čupić 7 | ||
5× 1× 1× | Report | 4× 1× |
23 ianuarie 2021 21:30 | Japonia | 27–34 | Danemarca | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Nachevski, Nikolov |
Agarie 7 | (17–19) | E. Jakobsen 12 | ||
5× 1× | Report | 3× 1× 1× |
25 ianuarie 2021 16:30 | Bahrain | 25–29 | Japonia | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: C. Bonaventura, J. Bonaventura |
Ahmed 5 | (12–19) | Yoshino 9 | ||
5× 1× | Report | 2× |
25 ianuarie 2021 19:00 | Argentina | 25–26 | Qatar | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Horáček, Novotný |
Pizarro 7 | (13–12) | Frankis 8 | ||
5× 2× | Report | 3× 1× |
25 ianuarie 2021 21:30 | Danemarca | 38–26 | Croația | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Raluy, Sabroso |
Jakobsen 8 | (17–15) | Marić 6 | ||
3× | Report | 3× 1× |
Grupa a III-a
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Franța | 5 | 5 | 0 | 0 | 142 | 123 | +19 | 10 | Sferturile de finală |
2 | Norvegia | 5 | 4 | 0 | 1 | 155 | 137 | +18 | 8 | |
3 | Portugalia | 5 | 3 | 0 | 2 | 135 | 132 | +3 | 6 | |
4 | Elveția | 5 | 2 | 0 | 3 | 125 | 131 | −6 | 4 | |
5 | Islanda | 5 | 1 | 0 | 4 | 139 | 132 | +7 | 2 | |
6 | Algeria | 5 | 0 | 0 | 5 | 116 | 157 | −41 | 0 |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlinirile diercte; 3) diferența de goluri întâlinirile directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile; 5) golaveraj.
20 ianuarie 2021 16:30 | Elveția | 20–18 | Islanda | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Schulze, Tönnies |
Schmid 6 | (10–9) | Guðmundsson 4 | ||
5× 2× | Report | 2× 2× 1× |
20 ianuarie 2021 19:00 | Franța | 29–26 | Algeria | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Grillo, Lenci |
trei jucători 4 | (16–14) | Berkous 7 | ||
3× | Report | 5× 1× |
20 ianuarie 2021 21:30 | Portugalia | 28–29 | Norvegia | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Raluy, Sabroso |
Martins, Portela 5 | (14–16) | Sagosen 6 | ||
7× 3× 1× | Report | 4× 1× |
22 ianuarie 2021 16:30 | Elveția | 29–33 | Portugalia | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: García, Marín |
Schmid 11 | (15–17) | Iturriza 7 | ||
4× | Report | 3× 1× |
22 ianuarie 2021 19:00 | Islanda | 26–28 | Franța | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Raluy, Sabroso |
Elísson 9 | (14–16) | Mem 7 | ||
5× 1× 1× | Report | 5× |
22 ianuarie 2021 21:30 | Norvegia | 36–23 | Algeria | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Schulze, Tönnies |
Blonz 7 | (17–11) | Ayoub 7 | ||
3× 2× | Report | 4× 1× 1× |
24 ianuarie 2021 16:30 | Algeria | 24–27 | Elveția | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Grillo, Lenci |
Ayoub 6 | (13–15) | Schmid 9 | ||
4× 1× | Report | 2× 1× |
24 ianuarie 2021 19:00 | Islanda | 33–35 | Norvegia | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Nachevski, Nikolov |
Elísson 6 | (18–18) | Sagosen 8 | ||
8× 2× 1× | Report | 8× 2× |
24 ianuarie 2021 21:30 | Portugalia | 23–32 | Franța | Dr Hassan Moustafa Indoor Sports Complex Arbitri: Gubica, Milošević |
Martins 6 | (12–16) | Descat 8 | ||
4× 2× | 2× 2× |
Grupa a IV-a
Loc | Echipa | MJ | V | E | Î | GM | GP | DG | Pct | Calificare |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Suedia | 5 | 3 | 2 | 0 | 144 | 117 | +27 | 8 | Sferturile de finală |
2 | Egipt (H) | 5 | 3 | 1 | 1 | 149 | 117 | +32 | 7 | |
3 | Slovenia | 5 | 2 | 2 | 1 | 138 | 130 | +8 | 6 | |
4 | EHR | 5 | 2 | 1 | 2 | 138 | 139 | −1 | 5 | |
5 | Belarus | 5 | 1 | 2 | 2 | 139 | 148 | −9 | 4 | |
6 | Macedonia de Nord | 5 | 0 | 0 | 5 | 106 | 163 | −57 | 0 |
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în întâlinirle directe; 3) diferența de goluri întâlinirle directe; 4) numărul de goluri marcate în întâlnirile directe; 5) golaveraj.
(H) Gazdă.
20 ianuarie 2021 16:30 | Macedonia de Nord | 21–31 | Slovenia | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: García, Marín |
Lazarov 5 | (9–13) | Gajić 7 | ||
2× 1× | Report | 2× 1× |
20 ianuarie 2021 19:00 | EHR | 23–28 | Egipt | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Horáček, Novotný |
Kosorotov 8 | (8–15) | Mamdouh Shebib 7 | ||
7× 1× | Report | 3× |
20 ianuarie 2021 21:30 | Suedia | 26–26 | Belarus | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Bonaventura, Bonaventura |
Wanne 5 | (11–15) | Vailupau, Jurjnok 5 | ||
3× | Report | 4× 1× |
22 ianuarie 2021 16:30 | Macedonia de Nord | 20–32 | EHR | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: C. Bonaventura, J. Bonaventura |
Kuzmanovski 6 | (9–19) | Soroka 6 | ||
6× 1× | Report | 2× 1× 1× |
22 ianuarie 2021 19:00 | Egipt | 35–26 | Belarus | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Nachevski, Nikolov |
El-Ahmar 8 | (21–14) | Vailupau 4 | ||
1× | Report | 3× 1× |
22 ianuarie 2021 21:30 | Slovenia | 28–28 | Suedia | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Horáček, Novotný |
Gajić 6 | (14–15) | Wanne 7 | ||
5× 1× | Report | 9× 2× 1× |
24 ianuarie 2021 16:30 | Belarus | 30–26 | Macedonia de Nord | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Kolahdouzan, Mousaviannazhad |
Kulesh 7 | (14–14) | Lazarov 7 | ||
3× 2× | Report | 1× 1× |
24 ianuarie 2021 19:00 | Slovenia | 25–25 | Egipt | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Schulze, Tönnies |
Janc 6 | (12–8) | Sanad 7 | ||
6× 2× | Report | 2× |
24 ianuarie 2021 21:30 | EHR | 20–34 | Suedia | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: García, Marín |
Kotov 5 | (8–17) | Pellas 8 | ||
5× 1× 1× | Report | 5× 1× |
Fazele eliminatorii
Tablou
Sferturi de finală | Semifinale | Finala | ||||||||
27 ianuarie | ||||||||||
Spania | ||||||||||
29 ianuarie | ||||||||||
Norvegia | 26 | |||||||||
Spania | 33 | |||||||||
27 ianuarie | ||||||||||
Danemarca | 35 | |||||||||
Danemarca | 35 (4) | |||||||||
31 ianuarie | ||||||||||
Egipt | 35 (3) | |||||||||
Danemarca | ||||||||||
27 ianuarie | ||||||||||
Suedia | ||||||||||
Franța | 35 | |||||||||
29 ianuarie | ||||||||||
Ungaria | 32 | |||||||||
Franța | 26 | |||||||||
27 ianuarie | ||||||||||
Suedia | 32 | Semifinale | ||||||||
Suedia | 35 | |||||||||
31 ianuarie | ||||||||||
Qatar | 23 | |||||||||
Spania | ||||||||||
Franța | ||||||||||
Sferturile de finală
27 ianuarie 2021 18:30 | Danemarca | 39-38 (Prel.) | Egipt | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Gubica, Milošević |
M. Hansen 10 | (16–13) | Omar 11 | ||
3× 1× 1× | Report | 5× 1× | ||
27 ianuarie 2021 21:30 | Suedia | 35–23 | Qatar | Cairo Stadium Indoor Halls Complexo Arbitri: C. Bonaventura, J. Bonaventura |
Chrintz, Pellas 8 | (14–10) | Frankis 5 | ||
3× | Report | 3× |
27 ianuarie 2021 21:30 | Spania | 31–26 | Norvegia | New Capital Sports Hall Arbitri: Nachevski, Nikolov Format:Country data MK |
A. Dujshebaev 8 | (21–15) | Jøndal 6 | ||
3× 1× | Report | 3× 1× |
27 ianuarie 2021 21:30 | Franța | 35–32 (Prel.) | Ungaria | Sala Sporturilor Borg el Arab Arbitri: García, Marín |
Guigou 6 | (12–14) | Bánhidi 6 | ||
4× 2× | Report | 3× 2× | ||
FT: 30–30 Prel.: 5–2 |
Semifinale
29 ianuarie 2021 18:30 | Franța | 26–32 | Suedia | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Schulze, Tönnies |
Descat 5 | (13–16) | Wanne 11 | ||
4× 1× | Report | 4× 2× |
29 ianuarie 2021 21:30 | Spania | 33–35 | Danemarca | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Horáček, Novotný |
D. Dujshebaev 7 | (16–18) | M. Hansen 12 | ||
3× 1× | Report | 3× 2× 1× |
Meciul pentru locul 3
31 ianuarie 2021 15:30 | Spania | 35–29 | Franța | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Gubica, Milošević |
A. Dujshebaev 8 | (16–13) | Descat 7 | ||
1× 1× | Report | 1× 2× |
Finala
31 ianuarie 2021 18:30 | Danemarca | 26-24 | Suedia | Cairo Stadium Indoor Halls Complex Arbitri: Raluy, Sabroso |
M. Hansen 7 | (13–13) | Wanne 5 | ||
4× 4× | Report | 3× 2× |
Clasamentul final
Locurile 1 la 4 și 25 la 32 au fost decise ca urmare a play-off-ului sau a fazelor eliminatorii. Echipele învinse în sferturile de finală s-au clasat pe locul 5-8, în funcție de locurile din grupele principale, punctele obținute și diferența de goluri. Echipele clasate pe locul 3 în fiecare grupă din runda principală s-au clasat pe locurile 9-12. Echipele clasate pe locul 4 în fiecare grupă din runda principală s-au clasat pe locurile 13-16. Echipele clasate pe locul 5 în fiecare grupă din runda principală s-au clasat pe locurile 17-20. Echipele clasate pe locul 6 în fiecare grupă din runda principală s-au clasat pe locurile 21-24. În caz de egalitate de puncte, s-a luat în calcul diferența de goluri din runda principală, apoi numărul de goluri marcate. Dacă echipele urmau să fie în continuare egale, numărul de puncte câștigate în runda preliminară era următorul criteriu de departajare urmat de diferența de goluri și apoi numărul de goluri marcate în runda preliminară.[19]
Rank | Team |
---|---|
1 | Danemarca |
2 | Suedia |
3 | Spania |
4 | Franța |
5 | Ungaria |
6 | Norvegia |
7 | Egipt |
8 | Qatar |
9 | Slovenia |
10 | Portugalia |
11 | Argentina |
12 | Germania |
13 | Polonia |
14 | EHR |
15 | Croația |
16 | Elveția |
17 | Belarus |
18 | Brazilia |
19 | Japonia |
20 | Islanda |
21 | Bahrain |
22 | Algeria |
23 | Macedonia de Nord |
24 | Uruguay |
25 | Tunisia |
26 | Austria |
27 | Chile |
28 | Republica Democrată Congo |
29 | Maroc |
30 | Angola |
31 | Coreea de Sud |
32 | Capul Verde[note 1] |
Note
- ^ a b c d e f g Echipa națională a Capului Verde s-a retras din competiție pentru că nu a avut numărul minim de jucători disponibili unii dintre ei fiind testați pozitiv cu Covid-19.[17][18]
Referințe
- ^ „IHF Council decides to increase number of teams at World Championships”. ihf.info. .
- ^ „Bidding process for the 2021/2023 Men's and Women's World Championships”. ihf.info. .
- ^ „Applications for Men's World Championships 2021/2023”. ihf.info. . Accesat în .
- ^ „2021 and 2023 IHF Men's World Championships Awarded”. ihf.info. . Accesat în .
- ^ „United States of America nominated for Egypt 2021”. International Handball Federation. . Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Egypt 2021 – North Macedonia replace Czech Republic”. ihf.info. .
- ^ „Egypt 2021 – Switzerland replace USA”. ihf.info. .
- ^ MacInnes, Paul (). „Russia banned from Tokyo Olympics and football World Cup”. The Guardian (în engleză). ISSN 0261-3077. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Russia banned for four years to include 2020 Olympics and 2022 World Cup”. BBC Sport (în engleză). . Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „WADA lawyer defends lack of blanket ban on Russia”. The Japan Times. AP. . Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Russia Confirms It Will Appeal 4-Year Olympic Ban”. Time. AP. . Arhivat din original la .
- ^ Dunbar, Graham (). „Russia can't use its name and flag at the next 2 Olympics”. Associated Press. Accesat în .
- ^ „Appearance of Russian Handball Federation at the 27th IHF Men's World Championship”. ihf.info. . Accesat în .
- ^ „Giza Pyramids Plateau hosts Egypt 2021 Draw Ceremony”. [nefuncțională]
- ^ „Groups set for Egypt 2021”. ihf.info. .
- ^ „Egypt 2021 draw details confirmed”. ihf.info. .
- ^ „Match cancellation: Cape Verde vs Germany”. IHF. Accesat în .
- ^ „Cape Verde withdraw from the 27th IHF Men's World Championship”. IHF. Accesat în .
- ^ „Egypt 2021: Semi-Finals Schedule, 5-32 Ranking Confirmed”. ihf.info. .
Legături externe
- Site-ul web oficial
- Federația Internațională de handbal
- Site-ul web al IHF