Canotaj la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - Patru vâsle feminin
Proba feminină de patru vâsle de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc în perioada 23-27 iulie 2021 pe Sea Forest Waterway.[1]
Program
Orele sunt ora Japoniei (UTC+9)
Data | Timp | Etapă |
---|---|---|
Vineri, 23 iulie 2021 | 8:30 | Calificări |
Duminică, 25 iulie 2021 | 8:30 | Recalificări |
Marți, 27 iulie 2021 | 8:30 | Finalele A/B |
Rezultate
Calificări
Primele 2 echipaje din fiecare serie se califică direct în finală, iar celelalte vor concura în recalificări.[2]
Calificări - cursa 1
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Daniela Schultze Franziska Kampmann Carlotta Nwajide Frieda Hammerling | Germania | 6:18,22 | C |
2 | 4 | Laila Youssifou Inge Janssen Olivia van Rooijen Nicole Beukers | Olanda | 6:19,36 | C |
3 | 1 | Hannah Scott Mathilda Hodgkins-Byrne Charlotte Hodgkins-Byrne Lucy Glover | Marea Britanie | 6:20,80 | R |
4 | 3 | Georgia Nugent-O'Leary Ruby Tew Eve MacFarlane Olivia Loe | Noua Zeelandă | 6:25,23 | R |
5 | 5 | Cicely Madden Alison Rusher Meghan O'Leary Ellen Tomek | Statele Unite ale Americii | 6:34,36 | R |
Calificări - cursa 2
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Yunxia Chen Ling Zhang Yang Lü Xiaotong Cui | China | 6:14,32 | C |
2 | 1 | Agnieszka Kobus Marta Wieliczko Maria Sajdak Katarzyna Zillmann | Polonia | 6:18,62 | C |
3 | 4 | Valentina Iseppi Alessandra Montesano Veronica Lisi Stefania Gobbi | Italia | 6:20,45 | R |
4 | 5 | Ria Thompson Rowena Meredith Harriet Hudson Caitlin Cronin | Australia | 6:26,21 | R |
5 | 3 | Violaine Aernoudts Margaux Vailleul Marie Jacquet Emma Lunatti | Franța | 6:33,64 | R |
Recalificări
Primele 2 echipaje se califică în finală, iar următoarele vor juca în Finala B (care nu contează pentru acordarea de medalii).[3][4]
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Ria Thompson Rowena Meredith Harriet Hudson Caitlin Cronin | Australia | 6:36,67 | FA |
2 | 3 | Valentina Iseppi Alessandra Montesano Veronica Lisi Stefania Gobbi | Italia | 6:37,44 | FA |
3 | 5 | Georgia Nugent-O'Leary Ruby Tew Eve MacFarlane Olivia Loe | Noua Zeelandă | 6:39,91 | FB |
4 | 4 | Hannah Scott Mathilda Hodgkins-Byrne Charlotte Hodgkins-Byrne Lucy Glover | Marea Britanie | 6:42,97 | FB |
5 | 6 | Violaine Aernoudts Margaux Bailleul Marie Jacquet Emma Lunatti | Franța | 6:47,41 | FB |
6 | 1 | Cicely Madden Alison Rusher Meghan O'Leary Ellen Tomek | Statele Unite ale Americii | 6:50,74 | FB |
Finale
Finala B
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
7 | 2 | Hannah Scott Mathilda Hodgkins-Byrne Charlotte Hodgkins-Byrne Lucy Glover | Marea Britanie | 6:25,14 | |
8 | 3 | Georgia Nugent-O'Leary Ruby Tew Eve MacFarlane Olivia Loe | Noua Zeelandă | 6:29,00 | |
9 | 4 | Violaine Aernoudts Margaux Bailleul Marie Jacquet Emma Lunatti | Franța | 6:29,70 | |
10 | 1 | Cicely Madden Alison Rusher Meghan O'Leary Ellen Tomek | Statele Unite ale Americii | 6:30,03 |
Finala A
Loc | Culoar | Concurente | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Chen Yunxia Zhang Ling Lü Yang Cui Xiaotong | China | 6:05,13 | |
2 | 5 | Agnieszka Kobus Marta Wieliczko Maria Sajdak Katarzyna Zillmann | Polonia | 6:11,36 | |
3 | 6 | Ria Thompson Rowena Meredith Harriet Hudson Caitlin Cronin | Australia | 6:12,08 | |
4 | 1 | Valentina Iseppi Alessandra Montesano Veronica Lisi Stefania Gobbi | Italia | 6:13,33 | |
5 | 4 | Daniela Schultze Franziska Kampmann Carlotta Nwajide Frieda Hämmerling | Germania | 6:13,41 | |
6 | 2 | Laila Youssifou Inge Janssen Olivia van Rooijen Nicole Beukers | Olanda | 6:15,75 |
Referințe
- ^ „Programul de canotaj de la Tokyo 2020”. Tokyo 2020. Accesat în .
- ^ „Rowing - Heat 1 Results” Verificați valoarea
|url=
(ajutor). .. (în engleză). Accesat în . [nefuncțională] - ^ „Rowing - Heat 1 Results”. .. (în engleză). Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Rowing - Heat 2 Results”. .. (în engleză). Arhivat din original la . Accesat în .