Primele trei din fiecare cursă se vor califica în sferturile de finală, iar celelalte vor concura în recalificări.[2]
Calificări - cursa 1
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
2
Kara Kohler
Statele Unite ale Americii
7:49,71
C
2
1
Tatsiana Klimovich
Belarus
7:51,86
C
3
6
Nazanin Malaei
Iran
7:59,01
C
4
4
Alejandra Alonso
Paraguay
8:11,88
R
5
5
Esther Toko
Nigeria
8:58,49
R
6
3
Esraa Khogali
Sudan
10:18,27
R
Calificări - cursa 2
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
5
Sanita Puspure
Irlanda
7:46,08
C
2
6
Kenia Lechuga
Mexic
7:54,21
C
3
2
Anneta Kyridou
Grecia
7:54,28
C
4
3
Felice Aisha Chow
Trinidad și Tobago
8:02,02
R
5
1
Kathleen Grace Noble
Uganda
8:21,85
R
6
4
Joan Poh
Singapore
8:31,12
R
Calificări - cursa 3
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
3
Hanna Prakatsen
COR
7:48,74
C
2
5
Jiang Yan
China
7:53,14
C
3
1
Veronica Toro Arana
Puerto Rico
8:11,57
C
4
4
Winne Hung
Hong Kong
8:17,79
R
5
2
Sarah Fraincart
Maroc
8:32,78
R
Calificări - cursa 4
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
3
Victoria Thornley
Marea Britanie
7:44,30
C
2
5
Jeannine Gmelin
Elveția
7:47,20
C
3
1
Lovisa Claesson
Suedia
7:58,41
C
4
2
Evidelia González
Nicaragua
8:25,18
R
5
4
Claire Ayivon
Togo
8:48,07
R
Calificări - cursa 5
Rank
Lane
Rower
Nation
Time
Notes
1
2
Magdalena Lobnig
Austria
7:37,91
C
2
4
Carling Zeeman
Canada
7:40,72
C
3
5
Maike Diekmann
Namibia
7:56,37
C
4
1
Milena Venega Cancio
Cuba
8:03,00
R
5
3
Tala Abujbara
Qatar
8:06,29
R
Calificări - cursa 6
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
5
Emma Twigg
Noua Zeelandă
7:35,22
C
2
1
Sophie Souwer
Olanda
7:39,96
C
3
3
Jovana Arsić
Serbia
7:46,74
C
4
4
Huang Yi-ting
Taipeiul Chinez
8:04,59
R
5
2
Jung Hye-jung
Coreea de Sud
8:12,15
R
Recalificări
Primele două concurente se vor califica în sferturi de finală, celelalte urmând a concura în Semifinalele E/F (care nu contează la acordarea de medalii).
Recalificări - cursa 1
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
4
Alejandra Alonso
Paraguay
8:08,91
C
2
3
Huang Yi-ting
Taipeiul Chinez
8:11,56
C
3
2
Tala Abujbara
Qatar
8:16,88
CEF
4
1
Joan Poh
Singapore
8:40,06
CEF
5
5
Sarah Fraincart
Maroc
8:42,78
CEF
Recalificări - cursa 2
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
2
Felice Chow
Trinidad și Tobago
8:15,94
C
2
1
Jeong Hye-jeong
Coreea de Sud
8:26,73
C
3
3
Evidelia González
Nicaragua
8:37,55
CEF
4
4
Esther Toko
Nigeria
9:07,54
CEF
Recalificări - cursa 3
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
3
Milena Venega
Cuba
8:17,30
C
2
2
Winne Hung
Hong Kong
8:23,58
C
3
4
Kathleen Grace Noble
Uganda
8:36,01
CEF
4
1
Claire Ayivon
Togo
9:04,23
CEF
5
5
Esraa Khogali
Sudan
10:25,94
CEF
Sferturi de finală
Primele trei sportive s-au calificat în semifinalele A/B, celelalte urmând a se califica pentru semifinalele C/D.
Sferturi de finală 1
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
4
Sanita Puspure
Irlanda
7:58,30
SF A/B
2
3
Kara Kohler
Statele Unite ale Americii
7:59,39
SF A/B
3
5
Jiang Yan
China
8:00,01
SF A/B
4
2
Jovana Arsić
Serbia
8:09,37
SF C/D
5
6
Alejandra Alonso
Paraguay
8:29,80
SF C/D
6
1
Winne Hung
Hong Kong
8:36,37
SF C/D
Sferturi de finală 2
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
3
Hanna Prakatsen
COR
7:49,64
SF A/B
2
5
Carling Zeeman
Canada
7:57,58
SF A/B
3
4
Victoria Thornley
Marea Britanie
7:59,93
SF A/B
4
2
Lovisa Claesson
Suedia
8:16,99
SF C/D
5
6
Milena Venega
Cuba
8:25,26
SF C/D
6
1
Jeong Hye-jeong
Coreea de Sud
8:38,70
SF C/D
Sferturi de finală 3
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
4
Magdalena Lobnig
Austria
7:58,20
SF A/B
2
3
Sophie Souwer
Olanda
7:59,92
SF A/B
3
2
Anneta Kyridou
Grecia
8:02,19
SF A/B
4
5
Tatsiana Klimovich
Belarus
8:09,04
SF C/D
5
1
Felice Chow
Trinidad și Tobago
8:21,23
SF C/D
6
6
Veronica Toro Arana
Puerto Rico
8:35,32
SF C/D
Sferturi de finală 4
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
3
Emma Twigg
Noua Zeelandă
7:54,96
SF A/B
2
4
Jeannine Gmelin
Elveția
8:02,10
SF A/B
3
1
Nazanin Malaei
Iran
8:07,32
SF A/B
4
2
Kenia Lechuga
Mexic
8:09,29
SF C/D
5
5
Maike Diekmann
Namibia
8:21,69
SF C/D
6
6
Huang Yi-ting
Taipeiul Chinez
8:34,51
SF C/D
Semifinale
Semifinala E/F - cursa 1
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
3
Tala Abujbara
Qatar
8:24,24
FE
2
2
Kathleen Grace Noble
Uganda
8:31,67
FE
3
1
Esther Toko
Nigeria
9:07,70
FE
4
4
Esraa Khogali
Sudan
10:23,52
FF
Semifinala E/F - cursa 2
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
2
Evidelia González
Nicaragua
8:36,99
FE
2
4
Sarah Fraincart
Maroc
8:43,90
FE
3
3
Joan Poh
Singapore
8:47,77
FE
4
1
Claire Ayivon
Togo
9:15,29
FF
Semifinala C/D 1
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
4
Lovisa Claesson
Suedia
7:35.91
FC
2
3
Jovana Arsić
Serbia
7:39,26
FC
3
5
Maike Diekmann
Namibia
7:40,77
FC
4
2
Felice Chow
Trinidad și Tobago
7:45,14
FD
5
1
Veronica Toro Arana
Puerto Rico
7:53,36
FD
6
6
Winne Hung
Hong Kong
7:56,30
FD
Semifinala C/D 2
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
4
Kenia Lechuga
Mexic
7:33,72
FC
2
3
Tatsiana Klimovich
Belarus
7:33,78
FC
3
5
Milena Venega
Cuba
7:41,18
FC
4
2
Alejandra Alonso
Paraguay
7:43,33
FD
5
6
Huang Yi-ting
Taipeiul Chinez
7:56,00
FD
6
1
Jeong Hye-jeong
Coreea de Sud
8:06,32
FD
Semifinala A/B 1
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
4
Hanna Prakatsen
(COR)
7:23,61
FA
2
5
Jeannine Gmelin
Elveția
7:25,80
FA
3
1
Jiang Yan
China
7:27,30
FA
4
2
Sophie Souwer
Olanda
7:29,66
FB
5
3
Sanita Pušpure
Irlanda
7:34,40
FB
6
6
Anneta Kyridou
Grecia
7:40,81
FB
Semifinala A/B 2
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
4
Emma Twigg
Noua Zeelandă
7:20,70
FA
2
6
Victoria Thornley
Marea Britanie
7:25,12
FA
3
3
Magdalena Lobnig
Austria
7:25,59
FA
4
2
Kara Kohler
Statele Unite ale Americii
7:26,10
FB
5
5
Carling Zeeman
Canada
7:38,28
FB
6
1
Nazanin Malaei
Iran
7:45,52
FB
Finale
Finala F
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
31
2
Claire Ayivon
Togo
8:44,42
32
1
Esraa Khogali
Sudan
10:05,32
Finala E
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
25
4
Tala Abujbara
Qatar
8:00,22
26
5
Kathleen Grace Noble
Uganda
8:07,00
27
3
Evidelia González
Nicaragua
8:10,37
28
6
Joan Poh
Singapore
8:21,23
29
2
Sarah Fraincart
Maroc
8:25,38
30
1
Esther Toko
Nigeria
8:42,78
Finala D
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
19
3
Felice Chow
Trinidad și Tobago
7:48,06
20
5
Huang Yi-ting
Taipeiul Chinez
7:52,18
21
4
Alejandra Alonso
Paraguay
7:55,63
22
2
Veronica Toro Arana
Puerto Rico
7:57,22
23
1
Winne Hung
Hong Kong
8:02,79
24
6
Jeong Hye-jeong
Coreea de Sud
8:06,13
Finala C
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
13
5
Tatsiana Klimovich
Belarus
7:39,53
14
4
Lovisa Claesson
Suedia
7:41,07
15
2
Jovana Arsić
Serbia
7:43,30
16
3
Kenia Lechuga
Mexic
7:43,55
17
1
Milena Venega
Cuba
7:47,40
18
6
Maike Diekmann
Namibia
7:52,17
Finala B
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
7
3
Sophie Souwer
Olanda
7:25,96
8
2
Carling Zeeman
Canada
7:29,59
9
4
Kara Kohler
Statele Unite ale Americii
7:29,72
10
6
Anneta Kyridou
Grecia
7:36,79
11
1
Nazanin Malaei
Iran
7:42,57
12
5
Sanita Pušpure
Irlanda
Nu a luat startul
Finala A
Loc
Culoar
Concurente
Țară
Timp
Note
1
4
Emma Twigg
Noua Zeelandă
7:13,97
2
3
Hanna Prakatsen
COR
7:17,39
3
6
Magdalena Lobnig
Austria
7:19,72
4
5
Victoria Thornley
Marea Britanie
7:20,39
5
2
Jeannine Gmelin
Elveția
7:20,91
6
1
Jiang Yan
China
7:21,33
Referințe
^„Programul de canotaj de la Tokyo 2020”. Tokyo 2020. Accesat în .
^„Rowing - Women's Single Sculls Results”. olympics.com (în engleză). Arhivat din original la . Accesat în .